REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Służbowa wojna o przetrwanie

REKLAMA

Każdego roku w wyniku wypadków przy pracy lub chorób nią wywołanych umiera na świecie 2,2 miliona ludzi. Tak wynika z najnowszego raportu Międzynarodowego Biura Pracy (International Labour Office – ILO)

Raport „Uczciwa praca – bezpieczna praca” ogłoszono przy okazji 17. Światowego Kongresu Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, który odbywa się w Orlando, USA. Jego głównym organizatorem jest amerykańska Narodowa Rada Bezpieczeństwa.

Naprawdę jest gorzej

ILO uważa, że ogłoszona liczba wypadków śmiertelnych oraz chorób jest i tak zaniżona, gdyż wiele krajów nie podaje prawdziwych danych. Na przykład Indie odnotowały „tylko” 222 wypadki śmiertelne w ciągu roku, a Czechy – około jeden procent populacji Indii – 231. Zdaniem ILO, rzeczywista liczba wypadków śmiertelnych w Indiach wynosiła 40 tys. Tak więc zagrożenia w miejscu pracy, zwłaszcza w krajach rozwijających się, są większe, niż wskazują na to oficjalne dane. Są o­ne szczególnie duże w krajach Azji, co wynika z szybkiego wzrostu gospodarczego i presji konkurencji na globalnym rynku.
Każdego dnia na świecie traci życie pięć tysięcy kobiet i mężczyzn w wyniku wypadków lub chorób zawodowych. Dyrektor generalny ILO Juan Somavia twierdzi, że uczciwa praca musi być przede wszystkim pracą bezpieczną, a świat XXI wieku ma jeszcze długą drogę, by ten cel osiągnąć.
Nadal w wielu częściach świata groźne są choroby zakaźne przenoszone także w miejscu pracy, ale i rak, wywoływany pracą przy niebezpiecznych dla zdrowia substancjach. Liczba śmiertelnych wypadków spowodowana takimi substancjami wynosi 440 tys. rocznie.
Większość światowej siły roboczej nie jest objęta uregulowaniami prawnymi, dotyczącymi ochrony zdrowia w pracy. W razie nieszczęścia nie otrzymają nawet rekompensaty finansowej. Nigdy nie widzieli lekarza zakładowego ani inspektora pracy. Trend ten, zdaniem autorów raportu, musi być szybko odwrócony.
Raport odnotowuje, że mężczyźni w wieku produkcyjnym (poniżej 65 roku życia) są bardziej narażeni na śmierć niż kobiety. Kobiety z kolei są bardziej podatne na choroby zakaźne, zaburzenia psychosocjalne i deformacje układu mięśniowo-kostnego. System monitorowania bezpieczeństwa i zdrowia psychicznego w wielu krajach jest niedostateczny, a często wręcz dezinformujący. Ludzie młodzi (15-24 lata) rzadziej ulegają wypadkom śmiertelnym niż ich starsi koledzy. Najbardziej są zagrożeni pracownicy powyżej 55 roku życia. W Unii Europejskiej (dane dotyczą jeszcze Piętnastki) ginie w pracy rocznie 122 tys. ludzi. (Własne badania Unii podają liczbę o 2 tys. niższą). W Stanach Zjednoczonych – 103 tys.

Szybciej na odpoczynek

Rzeczywisty wiek przechodzenia na emeryturę w krajach zachodnich wynosi 59-61 lat. Ponad połowa osób starszych jest de facto na rencie, nie na emeryturze. Tymczasem przewidywana długość życia w krajach rozwijających się i znajdujących się w transformacji ekonomicznej spadła poniżej wieku emerytalnego (65 lat), a nawet poniżej rzeczywistego wieku przechodzenia na emeryturę w krajach zachodnich.
W krajach rozwiniętych zmniejsza się liczba śmiertelnych wypadków przy pracy, ale częściej dochodzi do chorób z nią związanych. W państwach rozwijających się pracownicy giną w branżach tradycyjnie niebezpiecznych, takich jak górnictwo, prace konstrukcyjne lub rolnictwo. Tych wypadków w krajach rozwiniętych jest mniej. Rosną natomiast zagrożenia w sektorze usługowym, w pracy biurowej, bankowości i handlu. Nowym i narastającym zjawiskiem są problemy psychosocjalne, przemoc, picie alkoholu, zażywanie używek oraz nienaturalnie podwyższony stres.
Stanisław Klimaszewski

OPINIA

Grzegorz Dudka,
Centralny Instytut Ochrony Pracy, Zakład Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy
Według wstępnych danych GUS, w 2004 r. w Polsce w wypadkach przy pracy poszkodowanych było 87 050 osób. (Są to dane bez rolnictwa indywidualnego, bo te rejestruje KRUS). W porównaniu z poprzednim rokiem liczba wypadków ogółem wzrosła o 1,9 proc. Wypadków ciężkich mieliśmy 1029, a wypadków śmiertelnych 490 – nieco mniej niż w roku 2003, kiedy było ich 522. Jeśli chodzi o choroby zawodowe, to w ubiegłym roku stwierdzono 3790 przypadków. Liczba stwierdzonych przypadków chorób zawodowych w porównaniu z rokiem 2003 spadła o 13,2 proc. Jeżeli chodzi o wypadki przy pracy w Polsce to od 1997 r. występuje tendencja spadkowa. W ostatnich dwóch ogólna liczba rejestrowanych wypadków nieznacznie wzrosła, choć w 2004 roku zmniejszyła się liczba wypadków śmiertelnych. Na tle świata Polska wypada nie najgorzej, bo jest dużo państw, gdzie warunki pracy są znacznie niebezpieczniejsze. Natomiast w Unii Europejskiej są kraje, które mają mniej wypadków, ale trzeba dodać, że dane te nie zawsze są porównywalne. Obecnie w UE prowadzone są prace mające na celu ujednolicenie zasad rejestracji wypadków, gdyż dotychczas przyjmowano nieco inne kryteria kwalifikowania i zbierania danych.


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA