REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezprawne, czyli kosztowne

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Pracownik, który rozstaje się z pracodawcą bez wypowiedzenia, musi się liczyć z zapłatą odszkodowania. Pracodawca może zażądać jego zapłaty, jeśli rozwiązanie umowy było bezprawne.

Kodeks pracy chroni przede wszystkim pracowników jako słabszą stronę stosunku pracy. Pracodawcy daje jednak kilka możliwości obrony przed działaniami pracownika. Jedną z nich jest prawo żądania odszkodowania, w sytuacji gdy pracownik bezprawnie rozwiązuje umowę o pracę bez wypowiedzenia.
Rozwiązanie musi mieć podstawy
Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, ale musi mieć do tego podstawy. Przyczyną uzasadniającą zastosowanie takiego trybu może być:
 uzyskanie przez pracownika orzeczenia lekarskiego, które stwierdza szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na jego zdrowie, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe (art. 55 par. 1 k.p.),
 ciężkie naruszenie przez pracodawcę podstawowych obowiązków wobec pracownika (art. 55 par. 11 k.p.).
Pracownik musi ujawnić przyczynę rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia w piśmie, które ma obowiązek złożyć pracodawcy, sięgając po ten sposób rozstania się z nim. Mogłoby się bowiem okazać, że przyczyna, którą wskazał, nie istnieje, a więc zastosowanie tego trybu rozwiązania umowy byłoby bezprawne. W takiej sytuacji pracownik musi się liczyć z obowiązkiem zapłaty pracodawcy odszkodowania (por. wyrok SN z 29 kwietnia 2005 r., sygn. akt III PK 2/05, Monitor Prawa Pracy 2005/6/142).
Kiedy trzeba zapłacić odszkodowanie
Pracodawca, który stwierdzi, że pracownik bezprawnie rozwiązał z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia, może żądać odszkodowania (art. 611 k.p.). Może to uczynić jednak tylko w sytuacji, gdy pracownik powołał się na ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracodawcy wobec pracowników, co nie było uzasadnione. Nie ma takiego prawa, jeśli przyczyną natychmiastowego rozwiązania stosunku pracy był szkodliwy wpływ pracy na zdrowie pracownika, stwierdzony orzeczeniem lekarskim. Nie może też żądać odszkodowania, jeśli pracownik nie spełnił warunków formalnych, np. nie złożył pisma o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia lub nie określił dokładnych powodów zastosowania tej formy (Kodeks pracy. Komentarz pod red. prof. dr. hab. Ludwika Florka, 4. wydanie, Dom Wydawniczy ABC 2005, s. 446).
PRZYKŁADY
Bartłomiej K. rozwiązał umowę o pracę bez wypowiedzenia, wskazując jako podstawę ciężkie naruszenie przez pracodawcę obowiązków wobec pracowników. Miało o­no polegać na niedoinformowaniu pracowników o przejściu zakładu pracy na nowego pracodawcę. W tej sytuacji pracodawca może żądać odszkodowania od Bartłomieja K., gdyż zastosowanie przez niego trybu natychmiastowego rozwiązania umowy o pracę było nieuzasadnione. Zdaniem Sądu Najwyższego brak pisemnego powiadomienia pracowników o podmiotowej zmianie pracodawcy (art. 231 par. 3 k.p.) nie nosi cech ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracodawcy wobec pracownika w rozumieniu art. 55 par. 11 k.p., gdyż nie stwarza bezpośredniego zagrożenia kontynuowania stosunku pracy na dotychczasowych warunkach pracy i płacy (wyrok z 6 maja 2003 r., sygn. akt I PKN 219/01, OSNP z 2004 r. nr 15, poz. 264).
Magdalena F. rozwiązała umowę o pracę bez wypowiedzenia, powołując się na ciężkie naruszenie przez pracodawcę obowiązków wobec pracowników, które polegało na niezapewnieniu bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. W piśmie skierowanym do pracodawcy nie skonkretyzowała jednak tej przyczyny natychmiastowego rozstania się z nim. Pracodawca nie może żądać odszkodowania od niej tylko dlatego, że zabrakło konkretyzacji powodu sięgnięcia po ten sposób rozwiązania stosunku pracy. Mógłby się go domagać, gdyby wykazał, że zapewnia odpowiednie warunki bhp i że Magdalena F. nie miała podstaw do natychmiastowego odejścia z pracy.
Pracodawca, który chce dochodzić od pracownika odszkodowania za bezprawne rozwiązanie przez niego umowy o pracę bez wypowiedzenia, musi wystąpić do sądu. Tylko sąd może nałożyć obowiązek wypłaty odszkodowania.
Kosztownie, czyli ile
Jeżeli pracodawca wykaże przed sądem, że rozwiązanie przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia było nieuzasadnione, może żądać odszkodowania w wysokości wynagrodzenia pracownika za okres wypowiedzenia. W sytuacji gdy rozwiązanie dotyczyło umowy na czas określony lub czas wykonywania określonej pracy, ma prawo domagać się odszkodowania za okres 2 tygodni (art. 612 par. 1 k.p.).
Odszkodowanie oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy (par. 2 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy).
Jadwiga Sztabińska
PODSTAWA PRAWNA
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).
Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy (Dz.U. nr 62, poz. 289 z późn. zm.).


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Chodzi o większą ochronę praw i wolności uczniów. Będą usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki oraz kary dla uczniów

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

Odzież trudnopalna: norma BHP. Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników i wspierać zrównoważony rozwój?

Jakie są normy BHP dla odzieży trudnopalnej w 2025 roku? Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników w odzieży trudnopalnej i jednocześnie wspierać zrównoważony rozwój? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Premier Tusk zapowiada gospodarczy nacjonalizm: Przyszedł czas na odbudowę i repolonizację

Premier Donald Tusk zaapelował do przedsiębiorców o wsparcie w budowie narodowej gospodarki. Stwierdził, że nowoczesny, gospodarczy nacjonalizm będzie bardzo poważną konfrontacją tak, by nikt nie podbierał tego, co należy się polskim firmom.

Do kiedy PIT? Zbliża się termin końcowy na rozliczenie PIT

Na co uważać przy rozliczeniu PIT za 2024 rok? Oto kilka wskazówek dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. Do kiedy należy złożyć PIT? Zbliża się termin końcowy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Co dalej z jawnością wynagrodzeń?

W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Miał on wprowadzić jawność wynagrodzeń w firmach i obowiązek przedstawiania w ofertach pracy proponowanego wynagrodzenia. Co dalej z tym projektem?

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, by umożliwić obniżki cen

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Co nowego dla przedsiębiorców w 2025? Dużo: Prezydent RP podpisał ustawę - o różnych ulgach i dofinansowaniach dla pracodawców

Podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia nie dotyczy tylko przywilejów dla pracowników, bezrobotnych, osób z niepełnosprawnościami. W bardzo obszernej ustawie można znaleźć szereg przepisów uprawniających pracodawców do wielu ulg, w tym z zakresie opłacania składek ubezpieczeniowych, jak i dofinansowań.

REKLAMA

Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

REKLAMA