Dodatek, który raczej zaszkodził, niż pomógł

Dodatek aktywizacyjny, pomyślany jako świadczenie, które ma mobilizować bezrobotnych do podejmowania pracy, nie odgrywa tak znaczącej roli w walce z bezrobociem, jaką przypisywali mu autorzy ustawy o promocji zatrudnienia. Zdaniem wielu dyrektorów urzędów pracy jego znaczenie jest wręcz marginalne, a funkcjonujący na dotychczasowych zasadach przyniósł więcej szkody niż pożytku.
Podstawowym elementem polskiego rynku pracy są nadal działania osłonowe, a wskaźnik zatrudnienia jest niższy o około 13 pkt proc. od średniej unijnej. Aby to zmienić na rzecz aktywnego zwalczania bezrobocia, listę działań mających na celu wspieranie zatrudniania bezrobotnych rozszerzono przed rokiem o dodatek aktywizacyjny.
Mają do niego prawo osoby bezrobotne z prawem do zasiłku w dwóch przypadkach. Pierwszy to podjecie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, zaproponowanej przez urząd pracy, na część etatu za wynagrodzeniem niższym od minimalnego (przysługuje wówczas dodatek w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy minimalnym wynagrodzeniem a tym, które otrzymuje osoba skierowana, jednak nie więcej niż 50 proc. kwoty zasiłku dla bezrobotnych). Jest o­n wypłacany przez okres, w jakim danej osobie przysługiwałby zasiłek dla bezrobotnych. W drugim przypadku, czyli wtedy, gdy bezrobotny podejmuje pracę z własnej inicjatywy, dodatek przysługuje w wysokości do 30 proc. kwoty zasiłku przez połowę okresu zasiłkowego (np. przez pół roku).
Dotychczas ustawa nie przewidywała ograniczeń dotyczących rodzaju podejmowanej pracy, a więc prawo do dodatku aktywizacyjnego powinno przysługiwać również w przypadku zatrudnienia subsydiowanego, czyli prac interwencyjnych i robót publicznych. Tymczasem, jak powiedziała „GP” Anna Bator, kierownik działu ewidencji i świadczeń Powiatowego Urzędu Pracy w Kłodzku, powszechną praktyką jest, że osoby, które wykonują zatrudnienie subsydiowane, chociaż nie ma przeszkód prawnych, aby były zatrudniane w niepełnym wymiarze czasu pracy, pracują na pełen etat. Oznacza to, że nie przysługuje im dodatek aktywizacyjny. – Poza tym bezrobotni posiadający prawo do zasiłku rzadko są kierowani do prac interwencyjnych czy robót publicznych – dodała Anna Bator.
Tak więc przez ponad rok funkcjonował w zasadzie martwy, a na pewno wprowadzający wiele zamieszania przepis, co wreszcie zauważył ustawodawca. W ostatniej nowelizacji ustawy zatrudnieniowej zapisano, że do dodatku aktywizacyjnego nie będzie miał prawa bezrobotny skierowany przez urząd pracy do prac interwencyjnych lub robót publicznych. Wprowadzono też dalsze ograniczenie kręgu uprawnionych osób. Nie dostanie go bezrobotny skierowany do pracy na stanowisko, którego utworzenie dofinansował starosta, ani ten, kto z własnej inicjatywy podjął pracę u pracodawcy, dla którego pracował bezpośrednio przed zarejestrowaniem jako osoba bezrobotna lub rozpoczął zarobkowanie za granicą.
Dodatek aktywizacyjny nie odegrał takiej roli jak powinien. Plagą stały się np. masowe zwolnienia i zatrudnianie, po pewnym czasie, bezrobotnych przez tego samego pracodawcę, nie mówiąc już o możliwości pobierania go przez bezrobotnego, który podjął pracę poza krajem.
Ponadto rozporządzenie weszło w życie dopiero po czterech miesiącach obowiązywania ustawy. – Taka opieszałość w tak ważnej kwestii jak zmniejszanie bezrobocia nie powinna mieć miejsca – twierdzi Anna Bator.
Dodatek aktywizacyjny – nieprawidłowości w przepisach
• Ustawa stanowi, że dodatek aktywizacyjny jest świadczeniem obligatoryjnym, natomiast według rozporządzenia, jest przyznawany na wniosek uprawnionego.
• Dodatek dla osoby skierowanej przez urząd pracy wynosi maksymalnie 261 zł, natomiast dla tej, która sama znajdzie pracę, 156,60 zł.
Marzena Jurczewska
OPINIA
Beata Czajka, zastępca dyrektora Departamentu Rynku Pracy w Ministerstwie Gospodarki i Pracy
To prawda, że na razie liczba osób, które spełniły warunki do otrzymania dodatku aktywizacyjnego jest niewielka, ale nie można przesądzać o skuteczności tej formy aktywizacji zawodowej bezrobotnych, po zaledwie kilku miesiącach jej funkcjonowania. Rozwiązanie to, jak każda nowość, zaczęło w praktyce funkcjonować po kilku miesiącach od wejścia w życie ustawy o promocji zatrudnienia. Dodatek ma motywować bezrobotnych do podejmowania pracy, nawet jeżeli jest o­na mało atrakcyjna z uwagi na wymiar czasu pracy, i na wynagrodzenie. Jest bowiem bardzo prawdopodobne, że po upływie okresu pobierania dodatku zatrudnienie w danej firmie będzie kontynuowane.
Znowelizowane przepisy o dodatku aktywizacyjnym nie ograniczają, a porządkują dotychczasową praktykę przyznawania tego świadczenia. Ustalono w nich wprost, bez konieczności dokonywania wykładni przepisów, kto nie może dodatku otrzymać. Na przykład teoretycznie można było kierować do wykonywania zatrudnienia subsydiowanego osoby z prawem do zasiłku dla bezrobotnych, ale w praktyce tego nie czyniono, ponieważ przy pracach interwencyjnych czy robotach publicznych zatrudniani są przede wszystkim bezrobotni bez prawa do zasiłku. Nowością jest jedynie zakaz podejmowania zatrudnienia u ostatniego przed zarejestrowaniem się w urzędzie pracodawcy.


Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...