REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przejście na wolne stanowisko

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

W firmie jestem zatrudniony na umowę na czas określony od 4 lat. Ostatnio zwolniło się u nas jedno miejsce i dowiedziałem się, że mógłbym dostać tam umowę na stałe. Niestety, okazało się, że na to wolne miejsce pewnie będą kogoś przyjmować, a ja zgłosiłem się za późno. Kiedy spytałem, czemu mnie nie powiadomiono, szef odpowiedział mi, że nie ma takiego obowiązku.
Czy szef ma rację, czy rzeczywiście nie powinienem domagać się informacji na ten temat? – Mirosław C. z Kołobrzegu

Nie, Pański szef nie ma racji.

Sytuację, o której wspomina Pan w pytaniu, regulują przepisy kodeksu pracy i nie można tutaj zdać się na dowolność decyzyjną Pańskiego przełożonego. Zgodnie z treścią art. 942 k.p., pracodawca jest obowiązany informować pracowników w sposób u niego przyjęty o możliwości zatrudnienia w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy, a pracowników zatrudnionych na czas określony o wolnych miejscach pracy. Warto przy tym mieć na uwadze, że przepis ten został wprowadzony do kodeksu pracy niejako w konsekwencji wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i wynika o­n z wykonania dyrektyw UE. Dyrektywy te zobowiązują państwa członkowskie do wdrożenia w prawie krajowym porozumień zawartych przez organizacje pracodawców i związki zawodowe. Teksty tych porozumień są załącznikami do dyrektyw.
Pracodawcy mają zatem obowiązek informowania pracowników zatrudnionych na czas określony o wolnych miejscach pracy na czas nieokreślony w celu umożliwienia pracownikom czasowo zatrudnionym uzyskania zatrudnienia na stałe. Taka informacja może zostać przedstawiona zainteresowanym pracownikom za pomocą ogólnego ogłoszenia wywieszonego w odpowiednim miejscu w przedsiębiorstwie lub w zakładzie pracy.
Pracownikiem zatrudnionym na czas określony zgodnie ze wspomnianym już porozumieniem ramowym jest pracownik, którego wiąże z pracodawcą umowa o pracę lub stosunek pracy, których zakończenie wyznaczają obiektywne okoliczności, takie jak nadejście określonego terminu, wykonanie określonej pracy lub zajście określonego zdarzenia.
Definicja ta – jak wskazują praktycy i doktryna – stanowi wskazówkę interpretacyjną przy wykładni użytego w przepisie sformułowania zatrudnienie na czas określony. W Pana przypadku może mieć to znaczenie. W oderwaniu od dyrektywy możliwe byłyby dwa sposoby jego rozumienia. W sposób węższy można by je rozumieć jako zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na czas określony albo w sposób szerszy, czyli zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na czas określony i na czas wykonania określonej pracy. Przy czym – zgodnie z treścią porozumienia ramowego – prawidłowy jest tylko szerszy z wymienionych sposobów. Co więcej, organy państw członkowskich mają obowiązek interpretowania prawa krajowego zgodnie z prawem wspólnotowym tak, jak tylko jest to możliwe. W konsekwencji chodzi tu o interpretację w ramach przysługującego organom luzu decyzyjnego i uprawnienia do wykładni wyrażeń nieostrych prawa krajowego.
Zresztą, jak zauważyli przedstawiciele doktryny, rozstrzygnięcie problemu wykładni określenia „zatrudnienie na czas określony” ma praktyczne znaczenie z punktu widzenia możliwości wystąpienia z roszczeniami odszkodowawczymi przez pracownika zatrudnionego na podstawie umowy na czas określony, który nie został poinformowany w sposób prawidłowy o wolnych miejscach pracy na czas nieokreślony i nie wiedział o możliwości ubiegania się o stałe zatrudnienie.
Niestety, za pewnego rodzaju niedopatrzenie ustawodawcy należy uznać fakt, że nie określił o­n skutków prawnych niedopełnienia przez pracodawcę obowiązków informacyjnych w zakresie wolnych miejsc pracy. Należy bowiem uznać, że pracownik, który w wyniku niepoinformowania nie mógł wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o zmianę treści stosunku pracy, nie ma roszczenia do pracodawcy o zawarcie umowy zmieniającej, gdy pracodawca zatrudnił na wolnym stanowisku osobę z zewnątrz. W takiej sytuacji pracownik nie ma podstawy prawnej dla tego rodzaju roszczenia pracownika.
Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, by pracownik dochodził odszkodowania na ogólnych zasadach. Będzie tu miał wówczas zastosowanie art. 471 k.c. w zw. z art. 300 k.p. Zgodnie z art. 300 k.p., w sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego, jeżeli nie są o­ne sprzeczne z zasadami prawa pracy. Natomiast powołany przepis kodeksu cywilnego stwierdza, że dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.
Anna Korotyńska
Podstawa prawna:
• art. 942 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.),
• art. 300 k.p. w zw. z art. 471 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dla jednych to prosty QUIZ, a dla innych trudny test. Czy pamiętasz bohaterów lektur szkolnych?
Lata szkolne... tyle lektur trzeba było przeczytać! Jedni pochłaniali książki z pasją, a dla drugich była to prawdziwa mordęga. A kim Ty byłeś? Czy pamiętasz bohaterów lektur szkolnych?
Sprzedałeś nieruchomość nabytą w drodze spadku? Urząd Skarbowy może upomnieć się o ponad 92 tysięcy złotych, nawet jeśli zostałeś zwolniony z podatku od spadków i darowizn. Możesz temu zapobiec, ale pozostało już niewiele czasu

Każdy kto w 2024 roku dokonał odpłatnego zbycia nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego w którym nabył nieruchomość (dotyczy to także przypadków nabycia nieruchomości w drodze spadku) – podlega z tego tytułu opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Do 30 kwietnia należy złożyć PIT-39. Istnieją jednak przesłanki pozwalające uniknąć zapłaty podatku.

MRPiPS: 5070 zł dla każdego od 1 stycznia 2026 r., ale jest „haczyk” – bo nie dla tych co otrzymują premie i nagrody oraz inne dodatki do wynagrodzenia

Czeka nas rewolucja w zakresie płacy minimalnej – w rządzie trwają obecnie prace nad całkowitą zmianą ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ostateczna wersja projektu zakłada, że pensja minimalna ma opiewać na 55% wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, co – zgodnie z aktualnymi prognozami – dałoby pensję minimalną na poziomie 5070 zł brutto. Jak się okazuje – nie wszyscy będą mogli jednak liczyć na podwyżkę od 1 stycznia 2026 r., bo MRPiPS wycofało się z pomysłu zrównania płacy minimalnej z wynagrodzeniem zasadniczym.

Pracę dają od ręki. Płacą nawet... 19 tysięcy miesięcznie! Nie trzeba mieć matury ani studiów

Kalendarz ma wypełniony na kilka miesięcy do przodu, ludzie ustawiają się do niego w kolejce. Tak się dobrze kręci biznes właścicielowi stolarskiej firmy, który z wykształcenia jest… historykiem. Dziesięć lat temu schował do kieszeni uniwersytecki dyplom i został fachowcem na wagę złota. Ma zawód, który jest na rynkowym topie. Na tej liście są też cieśle, ślusarze, stolarze, elektrycy, murarze czy brukarze.

REKLAMA

WZON: Tylko 43 punkty po 25 latach na wózku. Tylko 61 punktów dla niewidomej. W ZUS bez świadczeń także stopień znaczny niepełnosprawności

Otrzymaliśmy kilka listów od osób niepełnosprawnych (orzeczenia stałe, stopień znaczny niepełnosprawności), które zostały przez WZON wykluczone ze świadczenia wspierającego. W artykule ich opinie:

Arcytrudny test ze zwyczajów wielkanocnych – czy dasz radę? 5/8 to już sukces!!!
Wielkanoc to szczególny okres w roku. We współczesnych czasach zapominamy jednak o pewnych tradycjach i zwyczajach świątecznych, które kultywowali nasi przodkowie. Poniżej arcytrudny test ze zwyczajów wielkanocnych – czy dasz radę? 5/8 to już sukces!
Odprawy pracownicze w 2025 r.

Odprawy pracownicze w 2025 r. są bardzo różnorodne. Kwoty i zasady wypłaty świadczeń finansowych różnią się oczywiście od sytuacji, w jakiej znajdzie się pracownik, ale też od zawodu jaki wykonuje. Poniżej opis kilku przykładowych odpraw, jakie może uzyskać pracownik.

Rząd kręci bat na właścicieli domów. Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach

Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?

REKLAMA

Rząd kręci bat na właścicieli domów. Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach

Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?

Dezinformacja bronią XXI wieku. 6 wskazówek jak się przed nią chronić i nie rozpowszechniać „fake newsów”

Manipulowanie informacjami i ingerencja zagraniczna są poważnym zagrożeniem dla społeczeństwa. Fake newsy mogą podważać wiarygodność instytucji i procesów demokratycznych, uniemożliwiając ludziom podejmowanie świadomych decyzji lub zniechęcając ich do głosowania. Komisja Europejska w swoim wzmocnionym komunikacie przedstawia sześć wskazówek, jak wykryć i przeciwdziałać manipulacji informacjami.

REKLAMA