Więcej możliwości dla młodych, przedsiębiorczych

Bezrobotna młodzież oraz absolwenci szkół wyższych, którzy myślą o założeniu własnej firmy, będą mogli skorzystać z merytorycznej i finansowej pomocy w ramach Programu „Pierwszy Biznes”. Uruchamia go w lipcu Ministerstwo Gospodarki i Pracy jako wzmocnienie segmentu Programu „Pierwsza Praca”.
Głównym celem programu jest pomoc w podejmowaniu działalności gospodarczej i promocji postaw przedsiębiorczości wśród młodych ludzi. Jest o­n adresowany do bezrobotnych do 25 roku życia oraz absolwentów szkół wyższych do 27 roku życia. To właśnie ta grupa wiekowa, choć pozostaje najkrócej w statystykach osób bezrobotnych, posiada jednak wyższy wskaźnik bezrobocia niż pozostałe grupy wiekowe.
Program „Pierwszy Biznes” składa się z trzech głównych elementów. Są to szkolenia teoretyczne, szkolenia praktyczne w firmach u przedsiębiorców oraz dotacje i pożyczki na założenie własnego biznesu. W praktyce wygląda to w następujący sposób. Bezrobotny młody człowiek, zgłaszając się do Urzędu Pracy, zostanie poinformowany o Programie „Pierwszy Biznes” jako jednej z form udzielenia mu pomocy w zaistnienia na rynku pracy. Uzyska wtedy informację o terminie spotkania informacyjnego, podczas którego dowie się, jakie warunki trzeba spełniać, aby zarejestrować firmę i legalnie działalność prowadzić. Po takim spotkaniu informacyjnym powinno się odbyć szkolenie. Powinno się o­no zakończyć wspólnym dopracowaniem biznesplanu, który tworzą specjaliści z instytucji szkoleniowej i przyszły przedsiębiorca. Odpowiedzialność za to co znajdzie się w tym planie, bierze osoba zainteresowana. Eksperci będą jedynie konsultować pomysły młodych ludzi i ewentualnie sugerować, jakie jest zapotrzebowanie w danej branży, wskazywać, gdzie na rynku lokalnym rynku są nisze.
Po ukończeniu tego szkolenia, zainteresowany powinien zgłosić się się do Powiatowego Urzędu Pracy, gdzie przedstawia świadectwo ukończenia kursu oraz pozytywnie opiniowany przez ekspertów biznesplan. Na tym etapie młody bezrobotny będzie mógł skorzystać z bezzwrotnej dotacji na założenie własnej firmy bądź z kredytu udzielonego mu przez Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach Programu „Praca dla młodych” oraz Funduszy Wspierania Przedsiębiorczości. Maksymalna kwota dotacji to nieco ponad 12 tys. złotych, zaś kredytu – 40 tys. złotych.
Nabór na pierwsze szkolenia rozpocznie się we wrześniu br. Do końca roku 2005 na ten cel Ministerstwo Gospodarki i Pracy przewidziało kwotę 40 mln złotych.
KONKURS NA NAJLEPSZE BIZNESPLANY ROZSTRZYGNIĘTY
Konkurs na najlepsze biznesplany zorganizowany przez Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości został już rozstrzygnięty. Prace przyjmowano do końca maja, zaś ich ocena trwała do końca czerwca. Osoby wyłonione w konkursie otrzymają potrzebną pomoc do realizacji pomysłu na biznes. Jest to już druga edycja konkursu. Projekt skierowany jest do osób do 30 roku życia, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą. Lista zakwalifikowanych prac dostępna jest na stronie internetowej www.inkubatory.pl
Katarzyna Rychter


Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...