Jakie obowiązki sprawozdawcze mają ZPChr otrzymując pomoc publiczną

Jesteśmy zakładem pracy chronionej. W 2004 r. korzystaliśmy z ulg i zwolnień podatkowych i od opłat. Otrzymaliśmy również dofinansowanie w ramach dotacji do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Uzyskaną pomoc oceniamy na mniej niż 100 000 euro.
 Czy mamy obowiązek sporządzenia sprawozdania o uzyskanej pomocy za 2004 r. do UOKiK (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów)? Jaki jest termin sporządzenia sprawozdania? Czy należy również ujmować w nim pomoc rozliczoną już w deklaracji INFD-R w ramach systemu dofinansowań SOD PFRON?
RADA
Wszystkie zakłady pracy chronionej, które w ciągu ostatnich 3 lat uzyskały pomoc publiczną sumarycznie przekraczającą kwotę 100 000 euro, obowiązkowo sporządzają sprawozdanie o uzyskanej pomocy publicznej w 2004 r. do 31 lipca 2005 r. i wysyłają je wyłącznie drogą elektroniczną na adres: sprawozdaniebp2004@uokik.gov.pl. W sprawozdaniu należy wykazać wszelką uzyskaną w 2004 r. pomoc publiczną: przed i po akcesji do Unii Europejskiej, także pomoc tzw. de minimis oraz pomoc uzyskaną w ramach systemu dofinansowań SOD PFRON.
UZASADNIENIE
Zakłady pracy chronionej zostały wymienione w rozporządzeniu Rady Ministrów z 11 sierpnia 2004 r. w sprawie sprawozdań beneficjentów pomocy publicznej jako jednostka zobowiązana do sporządzania okresowych sprawozdań dotyczących pomocy publicznej. Obowiązek sprawozdawczy powstaje za każdy rok kalendarzowy, w którym nastąpiło przekroczenie granicznej wartości pomocy publicznej w wysokości 100 000 euro zliczonej w okresie trzech ostatnich kolejnych lat. Tak więc i w Państwa przypadku należy upewnić się, czy pomoc publiczna uzyskana razem w latach 2004, 2003 i 2002 była mniejsza od 100 000 euro, ponieważ spełnienie tego warunku zwalnia z obowiązku sporządzenia sprawozdania.
Wzór formularza sprawozdawczego dla beneficjentów pomocy publicznej do pobrania w formacie Excel znajduje się na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów www.uokik.gov.pl. Wypełnione sprawozdania należy przesyłać wyłącznie w wersji elektronicznej na adres mailowy sprawozdaniebp2004@uokik.gov.pl. W tytule pliku, jak również w temacie przesyłanej wiadomości należy podać nazwę przedsiębiorstwa. Sprawozdanie to obejmuje cały 2004 r., rozróżniając jednak pomoc w okresach do i od 1 maja 2004 r. poprzez kody wskazujące przeznaczenie pomocy: do 30 kwietnia 2004 r. pomoc dla zakładów pracy chronionej miała kategorię „Inne przeznaczenia. Pomoc udzielana przedsiębiorcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne”, kod „9.9”, a po 1 maja 2004 r. będzie o­na kategorią „A. POMOC HORYZONTALNA Pomoc na zatrudnienie, rekompensata dla przedsiębiorców zatrudniających osoby niepełnosprawne”, kod „a.13”.
• ustawa z 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej – Dz.U. Nr 123, poz. 1291
• rozporządzenie Rady Ministrów z 11 sierpnia 2004 r. w sprawie sprawozdań beneficjentów pomocy publicznej – Dz.U. Nr 194, poz. 1984

Ewa Szczepankiewicz
główny księgowy w spółce z o.o.


Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...