REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy należy poszerzyć katalog prac wzbronionych

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Z uwagi na właściwości organizmu i macierzyństwo kobiet zabronione jest zatrudnianie ich przy niektórych pracach. Zakaz ten obejmuje prace szczególnie uciążliwe i szkodliwe dla zdrowia (art. 176 k.p.), a ich wykaz zawiera załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 1996 r. (Dz.U. nr 114, poz. 545 z późn. zm.).
Wskazane rozporządzenie reguluje kwestie dotyczące prac wzbronionych, z uwzględnieniem nowoczesnych technologii i organizacji pracy stosowanych w działalności gospodarczej oraz w kontekście rozwoju nowoczesnych stanowisk pracy i Polskich Norm.
Zakres podmiotowy zakazu zatrudniania kobiet przy pracach wzbronionych jest bardzo szeroki. Obejmuje bowiem wszystkie kobiety, bez względu na podstawę prawną nawiązania stosunku pracy i charakter pracy. Stosuje się je również do kobiet wykonujących pracę nakładczą.
Zgodnie z art. 1041 par. 1 pkt 6 k.p., pracodawca powinien wskazać w regulaminie pracy, jakie prace w danym zakładzie są wzbronione dla kobiet. Jednocześnie ustawodawca stoi na stanowisku, że wykaz ten można poszerzyć o prace niewymienione w załączniku, których wykonywanie przez kobiety może mieć negatywny wpływ na ich zdrowie. Jednak katalog tych prac powinien być tak skonstruowany, aby zapisy wzbraniające kobietom wykonywania określonych czynności nie miały charakteru dyskryminacyjnego. Ponadto, ze względu na dość wyczerpujące ujęcie takich prac w rozporządzeniu z dnia 10 września 1996 r., wykaz zakładowy należy poszerzać ostrożnie. Pracodawca powinien uwzględnić „dobro” kobiety, ochronę jej zdrowia, a nie osobiste preferencje co do płci zatrudnianych pracowników.
W celu uniknięcia zarzutu dyskryminacji pracodawca powinien poszerzyć katalog prac wzbronionych jedynie o prace, które obiektywnie mogą być szkodliwe dla zdrowia kobiet i w przypadku ewentualnego podniesienia takiego zarzutu dysponować dowodami (opinie specjalistów, inspektorów pracy, zaświadczenia lekarskie) na poparcie tezy o szkodliwości konkretnej pracy dla kobiet. W orzecznictwie i doktrynie ugruntowany jest pogląd, że „za korzystniejsze dla pracowników należy uznać podyktowane potrzebą ochrony ich zdrowia rozszerzenie wykazu prac wzbronionych kobietom i młodocianym. Przepisy rozporządzeń Rady Ministrów mają charakter jednostronnie bezwzględnie obowiązujący i określają jedynie wymagany poziom minimalny ochrony zdrowia młodocianych i kobiet przed szkodliwym wpływem pracy” (Jacek Skoczyński, Regulamin pracy, Prawo i Zabezpieczenia Społeczne z 1996 r. nr 5, s. 43). Dlatego też dodawanie przez pracodawcę do omawianego katalogu dodatkowych prac, które jego zdaniem wpływają niekorzystnie na zdrowie kobiet – pracowników, ma leżeć w szeroko rozumianym interesie pracownika i działać na jego korzyść, a nie stanowić próbę ograniczenia dostępu do określonej pracy.

Agata Pastuchow-Brzezińska, radca prawny w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ci, którzy tego nie zrobią, stracą pieniądze z 800 plus. ZUS jest bezwzględny

To koło ratunkowe dla niejednego domowego budżetu, zwłaszcza, kiedy ma się kilkoro dzieci. Co miesiąc rodzice czekają na 800 plus. Trzeba jednak pamiętać o dopełnieniu ważnych terminów. Ci, którzy obowiązek przegapią, musza się liczyć ze stratą pieniędzy.

Składka zdrowotna w dół! Senat zatwierdził zmiany. Co to oznacza?

Co dalej ze składką zdrowotną? Dzisiaj Senat nie wniósł poprawek do ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r. Nowelizacja wiąże się z ubytkiem wpływów ze składki do NFZ w kwocie ok. 4,6 mld zł, co rząd deklaruje pokryć z budżetu państwa. Wiceszef MF Jarosław Neneman zapewnił, że zmiana uwzględniona jest w konstrukcji budżetu na kolejne lata.

Zdrowie kosztuje coraz więcej, a planu wciąż brak

Senat rozpatruje projekt ustawy obniżającej składki zdrowotne dla przedsiębiorców, co uszczupli wpływy do NFZ o 4,6 mld zł. Tymczasem plan finansowy Funduszu na 2025 r. wciąż nie został zatwierdzony przez ministra finansów. Między resortami zdrowia i finansów trwają przeciągające się rozmowy, a konkretów brak.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

REKLAMA

Fiskus wlepi kary za niezapłacony podatek od sprzedaży ubrań i zabawek w internecie? MF analizuje informacje o 300 tys. osób i podmiotów handlujących na platformach internetowych

Operatorzy platform, za pośrednictwem których dokonywane są transakcje w internecie, przekazali MF dane ponad 177 tys. osób fizycznych i 115 tys. podmiotów – poinformowała PAP rzeczniczka szefa KAS Justyna Pasieczyńska. Dane te są teraz analizowane.

Będzie katastrofa fakturowa w 2026 roku? Kto odważy się wdrożyć obowiązek stosowania KSeF i faktur ustrukturyzowanych?

Niedawno opublikowano kolejną wersję projektu „nowelizacji nowelizacji” ustaw na temat faktur ustrukturyzowanych i KSeF, które mają być niezwłocznie uchwalone. Ich jakość woła o pomstę do nieba. Co prawda zaproponowane zmiany świadczą o tym, że twórcy przepisów chcą pozostawić tym, którzy połapią się w tych zawiłościach, jakieś możliwości unikania tej katastrofy, zachowując fakturowanie w dotychczasowej formie przynajmniej do końca 2026 r. Pytanie, tylko po co to całe zamieszanie i dezorganizacja obrotu gospodarczego – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Egzamin ósmoklasisty 2025 r. CKE: harmonogram, czas trwania, wyniki

Egzamin ósmoklasisty 2025 r.: Kiedy będą odbywały się egzaminy ósmoklasistów? Jaki jest harmonogram? Kiedy zostaną opublikowane wyniki egzaminów ósmoklasisty? Czy można nie zdać egzaminu ósmoklasisty?

W krakowskich przedszkolach jest prawie 2 tys. wolnych miejsc

Zakończyła się rekrutacja na rok szkolny 2025/2026 w przedszkolach samorządowych i niesamorządowych w Krakowie. Z 20 tys. przygotowanych miejsc prawie 2 tys. pozostaje wolnych.

REKLAMA

Darmowe przelewy natychmiastowe? Jest rewolucja w systemie płatności

Czy wkrótce w Polsce przelewy natychmiastowe będą całkowicie darmowe? Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, które mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki przesyłamy pieniądze online. Nowe przepisy, wynikające z wdrażania rozporządzenia przepisów unijnych, mają na celu zwiększenie dostępności i atrakcyjności przelewów natychmiastowych w euro.

Jak nie zbankrutować na IT: inteligentne monitorowanie i optymalizacja kosztowa środowiska informatycznego. Praktyczny przewodnik po narzędziach i strategiach monitorowania

W dzisiejszej erze cyfrowej, środowisko IT stało się krwiobiegiem każdej nowoczesnej organizacji. Od prostych sieci biurowych po rozbudowane infrastruktury chmurowe, złożoność systemów informatycznych stale rośnie. Zarządzanie tak rozległym i dynamicznym ekosystemem to nie lada wyzwanie, wymagające nie tylko dogłębnej wiedzy technicznej, ale przede wszystkim strategicznego podejścia i dostępu do odpowiednich narzędzi. Wyobraźcie sobie ciągłą potrzebę monitorowania wydajności kluczowych aplikacji, dbałości o bezpieczeństwo wrażliwych danych, sprawnego rozwiązywania problemów zgłaszanych przez użytkowników, a jednocześnie planowania przyszłych inwestycji i optymalizacji kosztów. To tylko wierzchołek góry lodowej codziennych obowiązków zespołów IT i kadry managerskiej. W obliczu tej złożoności, poleganie wyłącznie na intuicji czy reaktywnym podejściu do problemów staje się niewystarczające. Kluczem do sukcesu jest proaktywne zarządzanie, oparte na solidnych danych i inteligentnych systemach, które nie tylko informują o bieżącym stanie, ale również pomagają przewidywać przyszłe wyzwania i podejmować mądre decyzje.

REKLAMA