Kompensata pracy nadliczbowej

Czy ryczałt za pracę w godzinach nadliczbowych można zmniejszyć, jeżeli pracownik przepracuje mniejszą niż ustalona liczbę godzin? Jakie są zasady udzielania pracownikowi czasu wolnego za godziny nadliczbowe?
Pracą w godzinach nadliczbowych jest praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy (dobową oraz przeciętnie tygodniową) w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, a także w przypadku, gdy obowiązujący pracownika dobowy wymiar czasu pracy został przedłużony w granicach obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy.
Dobowa norma czasu pracy pracowników może podlegać podwyższeniu i zróżnicowaniu nie tylko do 12 godzin w ramach systemu równoważnego czasu pracy, lecz również:
– nie więcej niż do 12 godzin w systemie pracy w ruchu ciągłym (w jednym dniu w niektórych tygodniach czterotygodniowego okresu rozliczeniowego), systemie pracy weekendowym (w każdym dniu pracy, to jest od piątku do niedzieli włącznie i w święto);
– nie więcej niż do 16 godzin w niektórych dniach okresu rozliczeniowego przy pracach polegających na dozorze urządzeń lub związanych z częściowym pozostawaniem w pogotowiu do pracy;
– do 24 godzin w niektórych dniach okresu rozliczeniowego w rozkładach czasu pracy pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, a także pracowników zakładowych straży pożarnych i zakładowych służb ratowniczych.
Przykład
Rozkład czasu pracy pracownika zatrudnionego w systemie równoważnych norm czasu pracy przewiduje pracę w każdym dniu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. W poszczególnych dniach pracownik ma wyznaczoną pracę od 4 godzin do 11 godzin. Czy w przypadku gdy pracownikowi zostanie zlecona praca powyżej obowiązującego go w danym dniu np. 4-godzinnego wymiaru czasu pracy, będzie to dla niego praca w godzinach nadliczbowych?
W myśl definicji zawartej w art. 151 § 1 k.p. pracą w godzinach nadliczbowych jest w szczególności praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy (dobową, przeciętnie tygodniową w okresie rozliczeniowym). W opisanych okolicznościach zlecenie pracy ponad ustalony dla pracownika 4-godzinny dobowy wymiar czasu pracy może skutkować przekroczeniem przeciętnie tygodniowej normy czasu pracy w okresie rozliczeniowym, a zatem praca wykonywana ponad ten wymiar jest pracą wykonywaną w godzinach nadliczbowych.
Nadgodziny a niepełny etat
W kodeksie pracy w sposób szczególny została uregulowana kwestia pracy w godzinach nadliczbowych pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy.
W myśl art. 151 § 5 k.p. strony stosunku pracy ustalają w umowie o pracę dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy, którego przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.
Rozliczenia pracy w godzinach nadliczbowych można dokonywać już w trakcie okresu rozliczeniowego, z upływem okresów umożliwiających wypłatę należnego świadczenia w terminach wypłaty wynagrodzenia, nie później niż z upływem okresu rozliczeniowego.
Wykonywanie pracy w godzinach nadliczbowych może być rekompensowane w formie: pieniężnej (normalne wynagrodzenie wraz z dodatkiem w odpowiedniej wysokości lub ustalonej kwocie ryczałtu) albo udzielenia czasu wolnego (na wniosek pracownika lub z inicjatywy pracodawcy).
Przykład
Jakie mogą być skutki nieustalenia w umowie o pracę dopuszczalnej liczby godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy?
W myśl podstawowej zasady prawa pracy wyrażonej w art. 18 k.p. postanowienia umów o pracę nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy. Brak odniesienia się w umowie o pracę do kwestii ustalenia dopuszczalnej liczby godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku do wynagrodzenia w wysokości odpowiednio 50 proc. lub 100 proc. wynagrodzenia, nie oznacza, iż wynagrodzenie wraz ze stosownym dodatkiem będzie przysługiwało dopiero po 8 godzinie pracy w takim dniu, ale z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych. Nie jest jednak wykluczone, iż w przypadku zaistnienia sporu sąd pracy rozpatrujący spór – w zależności od okoliczności – może uznać, iż wynagrodzenie wraz ze stosownym dodatkiem przysługuje już powyżej 4 godziny pracy.
Rekompensata pieniężna
Za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługuje oprócz normalnego wynagrodzenia dodatek do wynagrodzenia w wysokości odpowiednio 100 proc. lub 50 proc. wynagrodzenia.
Dodatkowymi składnikami mogą być np. dodatek za pracę w porze nocnej, dodatek za staż pracy, premia, dodatek za pracę wykonywaną na zmiany, dodatek za pracę wykonywaną w warunkach szkodliwych dla zdrowia.
W przepisach kodeksu pracy nie ma definicji pojęcia „normalne wynagrodzenie”. Objaśnienia tego pojęcia dokonał Sąd Najwyższy w wyroku z 3 czerwca 1986 r., sygn. akt I PRN 40/86, wyrażając pogląd, iż „normalne wynagrodzenie” to wynagrodzenie, które pracownik otrzymuje stale i systematycznie, a więc obejmuje o­no zarówno wynagrodzenie zasadnicze, wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania, jak i dodatkowe składniki wynagrodzenia o charakterze stałym, jeżeli pracownik ma do nich prawo na podstawie zasad wynagradzania obowiązujących u danego pracodawcy.
Dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia przysługuje za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających: w nocy; w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy; w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Za pracę w każdym innym dniu przysługuje dodatek w wysokości 50 proc. wynagrodzenia.
Dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia przysługuje także za każdą godzinę pracy przepracowaną w warunkach przekroczenia przeciętnie tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, chyba że przekroczenie normy nastąpiło w wyniku pracy w godzinach nadliczbowych, za które pracownikowi przysługuje prawo do dodatku w wysokość 100 proc. lub 50 proc. wynagrodzenia z tytułu świadczenia pracy w godzinach nadliczbowych.
Słownik terminologiczny
Czas pracy – czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Z pewnymi zastrzeżeniami podstawowa, dobowa norma czasu pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku. Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Jeżeli jednak w tygodniu obejmującym siedem dni od poniedziałku do niedzieli, wystąpią dwa święta w inne dni niż niedziela, obniżenie wymiaru czasu pracy o 8 godzin następuje tylko z tytułu jednego z tych świąt. Wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym ulega w tym okresie obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy. Tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym. Ograniczenie to nie dotyczy pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy.
Jeżeli z rozliczenia wynika, że pracownik wykonywał pracę zarówno w warunkach przekroczenia normy dobowej, jak i normy średniotygodniowej, dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje pracownikowi wyłącznie z jednego tytułu. Ustawodawca preferuje wypłacenie dodatku z tytułu przekroczenia normy dobowej.
Wynagrodzenie stanowiące podstawę obliczenia odpowiedniego dodatku obejmuje wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60 proc. wynagrodzenia.
Zgodnie z utrwalonym poglądem orzecznictwa wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania obejmuje oprócz wynagrodzenia zasadniczego również dodatek funkcyjny, jako że jest ściśle związany z zajmowanym stanowiskiem, jeżeli obowiązujące u pracodawcy przepisy o wynagradzaniu przewidują dla takiego stanowiska dodatek funkcyjny.
Wynagrodzenie oraz dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych nie przysługuje:
– pracownikom zarządzającym w imieniu pracodawcy zakładem pracy, to jest: osobom kierującym jednoosobowo zakładem pracy i ich zastępcom, pracownikom wchodzącym w skład kolegialnego organu zarządzającego zakładem pracy oraz głównym księgowym;
– kierownikom wyodrębnionych komórek organizacyjnych zakładu (wymienionych np.: w statucie, regulaminie organizacyjnym, układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy) za pracę w godzinach nadliczbowych w inne dni niż niedziela i święto, a za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w niedzielę i święto, jeżeli za pracę w takim dniu otrzymali inny dzień wolny od pracy.

Praca w godzinach nadliczbowych w orzecznictwie
Osoby zatrudnione na stanowiskach kierowniczych nie mogą być pozbawione prawa do dodatkowego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, jeżeli wskutek niezależnej od nich wadliwej organizacji pracy są zmuszone do systematycznego przekraczania obowiązujących norm czasu pracy.
Wyrok Sądu Najwyższego z 8 czerwca 2004 r., sygn. akt III PK 22/04
Ustalenie ryczałtu za pracę w godzinach nadliczbowych zwalnia pracodawcę z ewidencjonowania czasu pracy (art. 149 § 2 k.p.) wówczas, gdy pracownik świadczy pracę ponad normę czasu pracy, ale dokładna kontrola liczby przepracowanych godzin nadliczbowych jest wysoce utrudniona.
Wyrok Sądu Najwyższego z 19 maja 2004 r., sygn. akt I PK 630/03
Warunkiem przyjęcia dorozumianej zgody pracodawcy na pracę w godzinach nadliczbowych jest świadomość pracodawcy, że pracownik wykonuje taką pracę.
Wyrok Sądu Najwyższego z 26 maja 2000 r., sygn. akt I PKN 667/99
Dodatek do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych uzupełnia wynagrodzenie za pracę wykonaną, a przeto nie może być jedynym składnikiem wynagrodzenia.
Wyrok Sądu Najwyższego z 5 listopada 1999 r., sygn. akt I PKN 348/99
Ryczałt
W uzasadnionych przypadkach, w odniesieniu do pracowników wykonujących stale pracę poza zakładem pracy, wynagrodzenie wraz z dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych może być zastąpione wynagrodzeniem ryczałtowym ustalonym w wysokości odpowiedniej do przewidywanego wymiaru pracy w godzinach nadliczbowych, gdy faktyczny czas do przepracowania obejmujący normalny czas pracy oraz pracę w godzinach nadliczbowych nie ulega istotnym wahaniom i odpowiada w przybliżeniu liczbie godzin przyjętej do obliczenia wynagrodzenia.
Wynagrodzenie zryczałtowane jest wynagrodzeniem za dni robocze. Zlecone pracownikowi przez pracodawcę wykonywanie pracy w liczbie godzin nadliczbowych przekraczających liczbę godzin zaakceptowaną przez strony do obliczenia wynagrodzenia zryczałtowanego, a także praca zlecona w godzinach nadliczbowych przypadających w niedziele, święta, dni wolne od pracy powoduje, że za każdą godzinę pracy przysługuje pracownikowi oprócz normalnego wynagrodzenia dodatek obliczony według zasad określonych w art. 1511 k.p. (zakładowe przepisy o wynagradzaniu mogą stanowić korzystniej), chyba że za pracę w niedzielę, święto lub dzień wolny od pracy pracownik otrzymał dzień wolny w innym terminie.
Ryczałt nie może być zastosowany w celu obejścia przepisów o czasie pracy w godzinach nadliczbowych. Kwota ryczałtu jest ustalana na ryzyko pracodawcy, co oznacza, że w przypadku przepracowania mniejszej liczby godzin nadliczbowych niż przyjęto do jego ustalenia, kwota ryczałtu nie ulega odpowiedniemu zmniejszeniu.
Udzielanie czasu wolnego
Udzielenie czasu wolnego za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych może nastąpić na pisemny wniosek pracownika lub z inicjatywy pracodawcy. W przypadkach udzielenia czasu wolnego w odpowiednim wymiarze pracownikowi nie przysługuje dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.
O ile pracodawca może nie uwzględnić wniosku pracownika o udzielenie czasu wolnego, to pracownik nie jest uprawniony do odmowy wykorzystania czasu wolnego w terminie wskazanym przez pracodawcę, nie późniejszym niż do końca okresu rozliczeniowego.
W przypadku rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych czasem wolnym od pracy ma zastosowanie zasada wyrażona w art. 80 k.p., że wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa tak stanowią.
Zasada wyrażona w zdaniu drugim wymienionego przepisu ma najpełniejsze zastosowanie w przypadku udzielenia czasu wolnego z inicjatywy pracodawcy.
Możliwe jest udzielenie czasu wolnego na pisemny wniosek pracownika za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych. Pracownik, któremu na jego wniosek został udzielony czas wolny w wymiarze ekwiwalentnym w ramach tego samego okresu (miesiąca), za który jest mu wypłacane wynagrodzenie, nie dostrzeże różnicy w wypłaconym wynagrodzeniu, bowiem np.:
• pracownikowi wynagradzanemu według stawki godzinowej kwota wynagrodzenia będzie ustalona jako iloczyn przysługującej stawki i liczby przepracowanych godzin (pomniejszona o liczbę godzin udzielonego czasu wolnego);
• pracownikowi wynagradzanemu według stawki miesięcznej zostanie wypłacone umówione wynagrodzenie.
Pracownikowi, któremu na jego wniosek został udzielony czas wolny w odpowiednim wymiarze w innym miesiącu niż ten, w którym świadczył pracę nadliczbową, przysługuje:
• w miesiącu, w którym świadczył pracę nadliczbową, wynagrodzenie w pełnej wysokości przysługującej w danym miesiącu oraz normalne wynagrodzenie za przepracowaną liczbę godzin nadliczbowych;
• w miesiącu, w którym został mu udzielony czas wolny, wynagrodzenie pomniejszone o wynagrodzenie, które przysługiwałoby mu w dniach nieświadczenia pracy z powodu udzielonego czasu wolnego, nie niższe jednak niż w wysokości minimalnego wynagrodzenia przysługującego za przepracowanie pełnego wymiaru czasu pracy (tj. 849 zł od 1 stycznia 2005 r.).
Nie ma przeszkód, aby pracodawca przychylił się do pisemnego wniosku pracownika o udzielenie mu czasu wolnego w następnym okresie rozliczeniowym.
W przypadku udzielenia pracownikowi czasu wolnego z inicjatywy pracodawcy, pracodawca udziela czasu wolnego od pracy najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego, w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych. Udzielenie czasu wolnego w zwiększonym wymiarze nie może spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy.
W myśl powyższych zasad:
• w miesiącu, w którym praca nadliczbowa była świadczona, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w pełnej wysokości za dany miesiąc oraz normalne wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych;
• w miesiącu, w którym został udzielony czas wolny (pomimo zmniejszenia czasu do przepracowania), pracownikowi przysługuje wynagrodzenie nie mniejsze od należnego za przepracowany pełny wymiar czasu pracy w danym miesiącu.
Zgodnie z art. 1513 k.p. pracownik, który wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z pięciodniowego tygodnia pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim ustalonym. Nieudzielenie za pracę w tym dniu innego dnia wolnego skutkuje obowiązkiem wypłacenia oprócz normalnego wynagrodzenia dodatku w wysokości 100 proc. wynagrodzenia.
Ostateczne rozliczenie pracy w godzinach nadliczbowych następuje z upływem okresu rozliczeniowego.
Podstawa prawna:
ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn.zm.).

Masz wątpliwości, napisz: prawo.autorzy@infor.pl

Sebastian Pióro

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce
16 lip 2024

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

pokaż więcej
Proszę czekać...