REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kompensata pracy nadliczbowej

REKLAMA

Czy ryczałt za pracę w godzinach nadliczbowych można zmniejszyć, jeżeli pracownik przepracuje mniejszą niż ustalona liczbę godzin? Jakie są zasady udzielania pracownikowi czasu wolnego za godziny nadliczbowe?
Pracą w godzinach nadliczbowych jest praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy (dobową oraz przeciętnie tygodniową) w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, a także w przypadku, gdy obowiązujący pracownika dobowy wymiar czasu pracy został przedłużony w granicach obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy.
Dobowa norma czasu pracy pracowników może podlegać podwyższeniu i zróżnicowaniu nie tylko do 12 godzin w ramach systemu równoważnego czasu pracy, lecz również:
– nie więcej niż do 12 godzin w systemie pracy w ruchu ciągłym (w jednym dniu w niektórych tygodniach czterotygodniowego okresu rozliczeniowego), systemie pracy weekendowym (w każdym dniu pracy, to jest od piątku do niedzieli włącznie i w święto);
– nie więcej niż do 16 godzin w niektórych dniach okresu rozliczeniowego przy pracach polegających na dozorze urządzeń lub związanych z częściowym pozostawaniem w pogotowiu do pracy;
– do 24 godzin w niektórych dniach okresu rozliczeniowego w rozkładach czasu pracy pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, a także pracowników zakładowych straży pożarnych i zakładowych służb ratowniczych.
Przykład
Rozkład czasu pracy pracownika zatrudnionego w systemie równoważnych norm czasu pracy przewiduje pracę w każdym dniu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. W poszczególnych dniach pracownik ma wyznaczoną pracę od 4 godzin do 11 godzin. Czy w przypadku gdy pracownikowi zostanie zlecona praca powyżej obowiązującego go w danym dniu np. 4-godzinnego wymiaru czasu pracy, będzie to dla niego praca w godzinach nadliczbowych?
W myśl definicji zawartej w art. 151 § 1 k.p. pracą w godzinach nadliczbowych jest w szczególności praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy (dobową, przeciętnie tygodniową w okresie rozliczeniowym). W opisanych okolicznościach zlecenie pracy ponad ustalony dla pracownika 4-godzinny dobowy wymiar czasu pracy może skutkować przekroczeniem przeciętnie tygodniowej normy czasu pracy w okresie rozliczeniowym, a zatem praca wykonywana ponad ten wymiar jest pracą wykonywaną w godzinach nadliczbowych.
Nadgodziny a niepełny etat
W kodeksie pracy w sposób szczególny została uregulowana kwestia pracy w godzinach nadliczbowych pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy.
W myśl art. 151 § 5 k.p. strony stosunku pracy ustalają w umowie o pracę dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy, którego przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.
Rozliczenia pracy w godzinach nadliczbowych można dokonywać już w trakcie okresu rozliczeniowego, z upływem okresów umożliwiających wypłatę należnego świadczenia w terminach wypłaty wynagrodzenia, nie później niż z upływem okresu rozliczeniowego.
Wykonywanie pracy w godzinach nadliczbowych może być rekompensowane w formie: pieniężnej (normalne wynagrodzenie wraz z dodatkiem w odpowiedniej wysokości lub ustalonej kwocie ryczałtu) albo udzielenia czasu wolnego (na wniosek pracownika lub z inicjatywy pracodawcy).
Przykład
Jakie mogą być skutki nieustalenia w umowie o pracę dopuszczalnej liczby godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy?
W myśl podstawowej zasady prawa pracy wyrażonej w art. 18 k.p. postanowienia umów o pracę nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy. Brak odniesienia się w umowie o pracę do kwestii ustalenia dopuszczalnej liczby godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku do wynagrodzenia w wysokości odpowiednio 50 proc. lub 100 proc. wynagrodzenia, nie oznacza, iż wynagrodzenie wraz ze stosownym dodatkiem będzie przysługiwało dopiero po 8 godzinie pracy w takim dniu, ale z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych. Nie jest jednak wykluczone, iż w przypadku zaistnienia sporu sąd pracy rozpatrujący spór – w zależności od okoliczności – może uznać, iż wynagrodzenie wraz ze stosownym dodatkiem przysługuje już powyżej 4 godziny pracy.
Rekompensata pieniężna
Za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługuje oprócz normalnego wynagrodzenia dodatek do wynagrodzenia w wysokości odpowiednio 100 proc. lub 50 proc. wynagrodzenia.
Dodatkowymi składnikami mogą być np. dodatek za pracę w porze nocnej, dodatek za staż pracy, premia, dodatek za pracę wykonywaną na zmiany, dodatek za pracę wykonywaną w warunkach szkodliwych dla zdrowia.
W przepisach kodeksu pracy nie ma definicji pojęcia „normalne wynagrodzenie”. Objaśnienia tego pojęcia dokonał Sąd Najwyższy w wyroku z 3 czerwca 1986 r., sygn. akt I PRN 40/86, wyrażając pogląd, iż „normalne wynagrodzenie” to wynagrodzenie, które pracownik otrzymuje stale i systematycznie, a więc obejmuje o­no zarówno wynagrodzenie zasadnicze, wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania, jak i dodatkowe składniki wynagrodzenia o charakterze stałym, jeżeli pracownik ma do nich prawo na podstawie zasad wynagradzania obowiązujących u danego pracodawcy.
Dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia przysługuje za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających: w nocy; w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy; w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Za pracę w każdym innym dniu przysługuje dodatek w wysokości 50 proc. wynagrodzenia.
Dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia przysługuje także za każdą godzinę pracy przepracowaną w warunkach przekroczenia przeciętnie tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, chyba że przekroczenie normy nastąpiło w wyniku pracy w godzinach nadliczbowych, za które pracownikowi przysługuje prawo do dodatku w wysokość 100 proc. lub 50 proc. wynagrodzenia z tytułu świadczenia pracy w godzinach nadliczbowych.
Słownik terminologiczny
Czas pracy – czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Z pewnymi zastrzeżeniami podstawowa, dobowa norma czasu pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku. Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Jeżeli jednak w tygodniu obejmującym siedem dni od poniedziałku do niedzieli, wystąpią dwa święta w inne dni niż niedziela, obniżenie wymiaru czasu pracy o 8 godzin następuje tylko z tytułu jednego z tych świąt. Wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym ulega w tym okresie obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy. Tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym. Ograniczenie to nie dotyczy pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy.
Jeżeli z rozliczenia wynika, że pracownik wykonywał pracę zarówno w warunkach przekroczenia normy dobowej, jak i normy średniotygodniowej, dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje pracownikowi wyłącznie z jednego tytułu. Ustawodawca preferuje wypłacenie dodatku z tytułu przekroczenia normy dobowej.
Wynagrodzenie stanowiące podstawę obliczenia odpowiedniego dodatku obejmuje wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60 proc. wynagrodzenia.
Zgodnie z utrwalonym poglądem orzecznictwa wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania obejmuje oprócz wynagrodzenia zasadniczego również dodatek funkcyjny, jako że jest ściśle związany z zajmowanym stanowiskiem, jeżeli obowiązujące u pracodawcy przepisy o wynagradzaniu przewidują dla takiego stanowiska dodatek funkcyjny.
Wynagrodzenie oraz dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych nie przysługuje:
– pracownikom zarządzającym w imieniu pracodawcy zakładem pracy, to jest: osobom kierującym jednoosobowo zakładem pracy i ich zastępcom, pracownikom wchodzącym w skład kolegialnego organu zarządzającego zakładem pracy oraz głównym księgowym;
– kierownikom wyodrębnionych komórek organizacyjnych zakładu (wymienionych np.: w statucie, regulaminie organizacyjnym, układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy) za pracę w godzinach nadliczbowych w inne dni niż niedziela i święto, a za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w niedzielę i święto, jeżeli za pracę w takim dniu otrzymali inny dzień wolny od pracy.

Praca w godzinach nadliczbowych w orzecznictwie
Osoby zatrudnione na stanowiskach kierowniczych nie mogą być pozbawione prawa do dodatkowego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, jeżeli wskutek niezależnej od nich wadliwej organizacji pracy są zmuszone do systematycznego przekraczania obowiązujących norm czasu pracy.
Wyrok Sądu Najwyższego z 8 czerwca 2004 r., sygn. akt III PK 22/04
Ustalenie ryczałtu za pracę w godzinach nadliczbowych zwalnia pracodawcę z ewidencjonowania czasu pracy (art. 149 § 2 k.p.) wówczas, gdy pracownik świadczy pracę ponad normę czasu pracy, ale dokładna kontrola liczby przepracowanych godzin nadliczbowych jest wysoce utrudniona.
Wyrok Sądu Najwyższego z 19 maja 2004 r., sygn. akt I PK 630/03
Warunkiem przyjęcia dorozumianej zgody pracodawcy na pracę w godzinach nadliczbowych jest świadomość pracodawcy, że pracownik wykonuje taką pracę.
Wyrok Sądu Najwyższego z 26 maja 2000 r., sygn. akt I PKN 667/99
Dodatek do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych uzupełnia wynagrodzenie za pracę wykonaną, a przeto nie może być jedynym składnikiem wynagrodzenia.
Wyrok Sądu Najwyższego z 5 listopada 1999 r., sygn. akt I PKN 348/99
Ryczałt
W uzasadnionych przypadkach, w odniesieniu do pracowników wykonujących stale pracę poza zakładem pracy, wynagrodzenie wraz z dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych może być zastąpione wynagrodzeniem ryczałtowym ustalonym w wysokości odpowiedniej do przewidywanego wymiaru pracy w godzinach nadliczbowych, gdy faktyczny czas do przepracowania obejmujący normalny czas pracy oraz pracę w godzinach nadliczbowych nie ulega istotnym wahaniom i odpowiada w przybliżeniu liczbie godzin przyjętej do obliczenia wynagrodzenia.
Wynagrodzenie zryczałtowane jest wynagrodzeniem za dni robocze. Zlecone pracownikowi przez pracodawcę wykonywanie pracy w liczbie godzin nadliczbowych przekraczających liczbę godzin zaakceptowaną przez strony do obliczenia wynagrodzenia zryczałtowanego, a także praca zlecona w godzinach nadliczbowych przypadających w niedziele, święta, dni wolne od pracy powoduje, że za każdą godzinę pracy przysługuje pracownikowi oprócz normalnego wynagrodzenia dodatek obliczony według zasad określonych w art. 1511 k.p. (zakładowe przepisy o wynagradzaniu mogą stanowić korzystniej), chyba że za pracę w niedzielę, święto lub dzień wolny od pracy pracownik otrzymał dzień wolny w innym terminie.
Ryczałt nie może być zastosowany w celu obejścia przepisów o czasie pracy w godzinach nadliczbowych. Kwota ryczałtu jest ustalana na ryzyko pracodawcy, co oznacza, że w przypadku przepracowania mniejszej liczby godzin nadliczbowych niż przyjęto do jego ustalenia, kwota ryczałtu nie ulega odpowiedniemu zmniejszeniu.
Udzielanie czasu wolnego
Udzielenie czasu wolnego za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych może nastąpić na pisemny wniosek pracownika lub z inicjatywy pracodawcy. W przypadkach udzielenia czasu wolnego w odpowiednim wymiarze pracownikowi nie przysługuje dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.
O ile pracodawca może nie uwzględnić wniosku pracownika o udzielenie czasu wolnego, to pracownik nie jest uprawniony do odmowy wykorzystania czasu wolnego w terminie wskazanym przez pracodawcę, nie późniejszym niż do końca okresu rozliczeniowego.
W przypadku rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych czasem wolnym od pracy ma zastosowanie zasada wyrażona w art. 80 k.p., że wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa tak stanowią.
Zasada wyrażona w zdaniu drugim wymienionego przepisu ma najpełniejsze zastosowanie w przypadku udzielenia czasu wolnego z inicjatywy pracodawcy.
Możliwe jest udzielenie czasu wolnego na pisemny wniosek pracownika za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych. Pracownik, któremu na jego wniosek został udzielony czas wolny w wymiarze ekwiwalentnym w ramach tego samego okresu (miesiąca), za który jest mu wypłacane wynagrodzenie, nie dostrzeże różnicy w wypłaconym wynagrodzeniu, bowiem np.:
• pracownikowi wynagradzanemu według stawki godzinowej kwota wynagrodzenia będzie ustalona jako iloczyn przysługującej stawki i liczby przepracowanych godzin (pomniejszona o liczbę godzin udzielonego czasu wolnego);
• pracownikowi wynagradzanemu według stawki miesięcznej zostanie wypłacone umówione wynagrodzenie.
Pracownikowi, któremu na jego wniosek został udzielony czas wolny w odpowiednim wymiarze w innym miesiącu niż ten, w którym świadczył pracę nadliczbową, przysługuje:
• w miesiącu, w którym świadczył pracę nadliczbową, wynagrodzenie w pełnej wysokości przysługującej w danym miesiącu oraz normalne wynagrodzenie za przepracowaną liczbę godzin nadliczbowych;
• w miesiącu, w którym został mu udzielony czas wolny, wynagrodzenie pomniejszone o wynagrodzenie, które przysługiwałoby mu w dniach nieświadczenia pracy z powodu udzielonego czasu wolnego, nie niższe jednak niż w wysokości minimalnego wynagrodzenia przysługującego za przepracowanie pełnego wymiaru czasu pracy (tj. 849 zł od 1 stycznia 2005 r.).
Nie ma przeszkód, aby pracodawca przychylił się do pisemnego wniosku pracownika o udzielenie mu czasu wolnego w następnym okresie rozliczeniowym.
W przypadku udzielenia pracownikowi czasu wolnego z inicjatywy pracodawcy, pracodawca udziela czasu wolnego od pracy najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego, w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych. Udzielenie czasu wolnego w zwiększonym wymiarze nie może spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy.
W myśl powyższych zasad:
• w miesiącu, w którym praca nadliczbowa była świadczona, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w pełnej wysokości za dany miesiąc oraz normalne wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych;
• w miesiącu, w którym został udzielony czas wolny (pomimo zmniejszenia czasu do przepracowania), pracownikowi przysługuje wynagrodzenie nie mniejsze od należnego za przepracowany pełny wymiar czasu pracy w danym miesiącu.
Zgodnie z art. 1513 k.p. pracownik, który wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z pięciodniowego tygodnia pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim ustalonym. Nieudzielenie za pracę w tym dniu innego dnia wolnego skutkuje obowiązkiem wypłacenia oprócz normalnego wynagrodzenia dodatku w wysokości 100 proc. wynagrodzenia.
Ostateczne rozliczenie pracy w godzinach nadliczbowych następuje z upływem okresu rozliczeniowego.
Podstawa prawna:
ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn.zm.).

Masz wątpliwości, napisz: prawo.autorzy@infor.pl

Sebastian Pióro

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA