Umieć pracować w zespole

Umiejętność pracy w zespole jest jedną z bardziej cenionych przez pracodawców cech pracownika. Bywa, iż obawa pracodawcy, że zatrudnienie danej osoby negatywnie wpłynie na relacje interpersonalne między pracownikami, a co za tym idzie, wywrze ujemny wpływ na efektywność pracy, powoduje, iż pracodawca odstępuje od zamiaru jej zatrudnienia. Czasami jednak o braku umiejętności pracy w zespole danego pracownika pracodawca przekonuje się później. Co wtedy?
Problem ten stał się przedmiotem rozstrzygnięcia w sprawie rozpoznanej przez Sąd Najwyższy 15 kwietnia 1999 r. (I PKN 14/99, OSNAP z 2000 r., z. 12, poz. 469).
We wrześniu 1995 r. pracownik został zatrudniony na stanowisku mechanika. Od marca 1996 r. pełnił o­n obowiązki brygadzisty, a od listopada 1997 r. do 31 stycznia 1998 r. kierownika produkcji. Pracownik był nielojalny wobec przełożonych. W lipcu 1997 r. wysłał pismo do prezesa zarządu, zarzucając w nim brak kompetencji osobie zatrudnionej na stanowisku dyrektora oraz osobom delegowanym do pracy w dziale produkcji. W piśmie tym sugerował, iż o zatrudnieniu obecnego dyrektora zadecydowały nie tyle umiejętności kandydata, ile protekcja. Podkreślić należy, iż pracownik również sam ubiegał się o to stanowisko.
Ponadto pracownik ten lekceważył współpracowników i otwarcie podważał ich umiejętności zawodowe, wtrącał się w ich prywatne sprawy, a w rozmowach wyrażał negatywne opinie o innych osobach. Jego postępowanie doprowadziło w konsekwencji do konfliktu z pozostałymi pracownikami. Atmosfera pracy stała się na tyle zła, że część załogi zagroziła pracodawcy odejściem, jeżeli pracownik ten będzie nadal pracować w zakładzie. Na skutek powyższych zdarzeń pracodawca wypowiedział pracownikowi umowę o pracę. Jako przyczynę wypowiedzenia wskazał „brak umiejętności pracy w zespole”. Pracownik skierował sprawę do sądu pracy, wnosząc o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne.
Sądy były jednomyślne
Sąd I instancji uznał, iż przyczyna wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę była uzasadniona. Zeznania świadków (tj. byłych kolegów pracownika) nie potwierdziły jego wysokiej samooceny jako współpracownika i przełożonego. W ocenie sądu pracodawca miał prawo do stosowania takiej polityki kadrowej, która zapewni prawidłową realizację zaplanowanych zadań. Sąd zwrócił uwagę na fakt, iż jednym z podstawowych obowiązków pracowniczych jest przestrzeganie zasad współżycia społecznego (art. 100 par. 2 pkt 6 kodeksu pracy). Z okoliczności rozpoznawanej sprawy wynika natomiast, iż pracownik naruszył ów obowiązek. Sąd II instancji podzielił dokonaną przez sąd I instancji ocenę materiału dowodowego, która doprowadziła do ustalenia, iż powodowi brakuje umiejętności pracy w zespole. Sąd II instancji przyznał ponadto, iż brak umiejętności pracy w zespole stanowić może uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę. Potwierdził to Sąd Najwyższy, który po rozpoznaniu sprawy stanął na stanowisku, iż niezawiniony przez pracownika brak umiejętności pracy w zespole może stanowić uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę.
W opisanym wcześniej przypadku sądy uznały więc, iż pracodawca miał prawo rozstać się z pracownikiem z powodu jego nieumiejętności współdziałania z innymi pracownikami w dążeniu do osiągnięcia celu określonego przez pracodawcę. Podstawę prawną stanowi tu cytowany już art. 100 par. 2 pkt 6 k.p., jak i art. 94 pkt 10 k.p. nakładający na pracodawcę obowiązek kształtowania w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego.
Pracodawca powinien obserwować relacje między pracownikami
Podkreślić jednak należy, iż zastosowanie przez pracodawcę tej kontrowersyjnej z pracowniczego punktu widzenia przyczyny wypowiedzenia poprzedzić powinna wnikliwa obserwacja relacji interpersonalnych zachodzących między pracownikami, a nawet przeprowadzenie rozmów z poszczególnymi członkami personelu. Pamiętać ponadto należy, iż z uwagi na charakter i zakres zadań powierzonych pracownikowi oraz sposób zorganizowania przez pracodawcę procesu pracy obowiązek pracownika współdziałania z innymi osobami może być w pewnych okolicznościach ograniczony do niezbędnego minimum. W takiej sytuacji nawet brak zdolności do pracy w zespole nie mógłby stanowić rzeczywistej, a tym samym uzasadnionej, przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę.
Sebastian Ćwiora
Autor jest konsultantem prawnym w Kancelarii Prawniczej
Lege artis Mikulska Kuropatwiński Lewicki w Bydgoszczy


Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...