REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za zatajenie wypadku-grzywna albo kara ograniczenia wolności

REKLAMA

Każdy pracodawca powinien znać procedurę postępowania, gdy jego pracownik ulegnie wypadkowi. Musi wiedzieć, jakie obowiązki należy wykonać, aby nie narazić się na odpowiedzialność karną albo wykroczeniową, a swojego pracownika na problemy w uzyskaniu świadczeń z ZUS.
Pracownik, który uległ wypadkowi, jeżeli stan zdrowia mu na to pozwala, musi zawiadomić o tym niezwłocznie swojego przełożonego. Od momentu zawiadomienia o wypadku na pracodawcy spoczywają liczne obowiązki. W pierwszej kolejności musi o­n wyeliminować lub ograniczyć zagrożenie oraz zapewnić udzielenie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym.
Kolejnym obowiązkiem pracodawcy, jeśli w wyniku wypadku mającym związek z pracą pracownik zmarł, doznał bardzo poważnych obrażeń albo uległy mu co najmniej dwie osoby, jest zawiadomienie o nim inspektora pracy i prokuratora. Każdy pracodawca powinien wiedzieć, że gdy nie wykona tego obowiązku, narazi się na sankcje. Gdy pracodawca umyślnie zatai informację o wypadku, nie sporządzi lub nie przedstawi wymaganej dokumentacji – popełnia przestępstwo, za które zostanie ukarany grzywną do 180 stawek dziennych (stawka dzienna nie może być niższa od 10 złotych ani też przekraczać 2 tys. złotych) albo karą ograniczenia wolności. Gdy natomiast niezawiadomienie o wypadku będzie nieumyślne, pracodawca popełnia wykroczenie i podlega karze grzywny (od 20 do 5 tys. zł). Kary zatem są surowe. Warto zaznaczyć, że grzywna do 5 tys. zł grozi pracodawcy także, gdy nie ujawni wypadku, będzie przedstawiał niezgodne z prawdą informacje, dowody lub dokumenty.
Miejsce wypadku trzeba zabezpieczyć
Aby możliwe było ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku, pracodawca musi zabezpieczyć miejsce wypadku. Powinien to zrobić, tak aby:
• nie dopuścić do tego miejsca osób niepowołanych,
• nie uruchamiać bez koniecznej potrzeby maszyn i innych urządzeń technicznych, które w związku z wypadkiem zostały wstrzymane,
• nie dokonywać zmian położenia maszyn i innych urządzeń technicznych, jak również zmian położenia innych przedmiotów, które spowodowały wypadek lub pozwalają odtworzyć jego okoliczności.
Pracodawca może ponownie uruchomić maszyny i inne urządzenia techniczne lub dokonać zmian w miejscu wypadku dopiero wówczas, gdy uzyska zgodę społecznego inspektora pracy, po dokonaniu oględzin miejsca wypadku oraz po sporządzeniu, jeśli zachodzi potrzeba, szkicu lub fotografii miejsca wypadku. W razie wypadku śmiertelnego, ciężkiego lub zbiorowego konieczne jest uzgodnienie takiej decyzji także z prokuratorem, a w razie zaistnienia takiego wypadku w zakładzie górniczym – także z właściwym organem państwowego nadzoru górniczego. Zgody na dokonywanie zmian w miejscu wypadku nie trzeba uzyskiwać, gdy zachodzi konieczność ratowania osób lub mienia albo zapobieżenia grożącemu niebezpieczeństwu.
Konieczne utworzenie zespołu powypadkowego
Zbadanie okoliczności i przyczyn wypadku jest bardzo ważnym etapem postępowania. Od jego wyników zależą przede wszystkim uprawnienia poszkodowanego pracownika. Dlatego należy je przeprowadzić z ogromną starannością i wnikliwością. Okoliczności i przyczyny wypadku bada powołany przez pracodawcę zespół powypadkowy. Skład tego zespołu jest ściśle określony przez przepisy (wymieniamy go w tabeli), a zatem pracodawca nie ma w tej kwestii dowolności.
Zespół powypadkowy przede wszystkim dokonuje oględzin miejsca wypadku, przesłuchuje poszkodowanego, jeżeli stan jego zdrowia na to pozwala, oraz świadków wypadku i, co najważniejsze, stwierdza, czy zaistniały wypadek jest wypadkiem przy pracy.
Zatwierdzenie protokołu
Gdy zespół powypadkowy ustali okoliczności i przyczyny wypadku, sporządza tzw. protokół powypadkowy. Protokół ten pracodawca musi zatwierdzić nie później niż w ciągu 5 dni od dnia jego sporządzenia. Pracodawca może zwrócić protokół w celu wyjaśnienia i uzupełnienia go przez zespół powypadkowy, jeżeli do treści protokołu zostały zgłoszone zastrzeżenia przez poszkodowanego lub członków rodziny zmarłego wskutek wypadku pracownika albo protokół ten nie odpowiada warunkom określonym w przepisach. Zatwierdzony protokół powypadkowy pracodawca niezwłocznie doręcza poszkodowanemu pracownikowi, a w razie wypadku śmiertelnego – członkom jego rodziny (m.in. małżonkowi, dzieciom). Gdy wypadek był śmiertelny, ciężki albo zbiorowy, konieczne jest także doręczenie protokołu właściwemu inspektorowi pracy.
Prowadzenie rejestru i wysłanie karty wypadku
Na zatwierdzeniu sporządzonego przez zespół powypadkowy protokołu obowiązki pracodawcy się nie kończą. Musi o­n nie tylko przez 10 lat przechowywać ten protokół wraz z pozostałą dokumentacją powypadkową, ale także prowadzić rejestr wypadków i sporządzić statystyczną kartę wypadku.
WARTO WIEDZIEĆ
Pracodawca musi na żądanie pracownika powołać zespół powypadkowy i zbadać okoliczności i przyczyny wypadku, nawet jeśli między zawiadomieniem o wypadku a jego faktycznym zaistnieniem był duży odstęp czasu, który nie jest w przepisach ustalony.
Rejestr wypadków pracodawca prowadzi na podstawie wszystkich protokołów powypadkowych. Musi o­n zawierać: imię i nazwisko poszkodowanego, miejsce i datę wypadku, informacje dotyczące skutków wypadku dla poszkodowanego, datę sporządzenia protokołu powypadkowego, stwierdzenie, czy wypadek jest wypadkiem przy pracy, krótki opis okoliczności wypadku, datę przekazania wniosku do ZUS, informację o wypłaconych świadczeniach lub o przyczynach pozbawienia tych świadczeń oraz inne okoliczności wypadku, których zamieszczenie w rejestrze jest celowe. Podkreślić trzeba, że pracodawca musi prowadzić rejestr zarówno na podstawie protokołów potwierdzających zaistnienie wypadku przy pracy, jak i stwierdzających, że dany wypadek nie jest wypadkiem przy pracy.
Gdy w protokole powypadkowym zostanie ustalone, że wypadek jest wypadkiem przy pracy lub traktowanym na równi z wypadkiem przy pracy, na pracodawcy ciąży także obowiązek sporządzenia statystycznej karty wypadku. Jak z nazwy wynika, robi to w celach statystycznych. Kartę wypadku sporządza się według ściśle określonego wzoru. Po druki można zgłaszać się do urzędów statystycznych lub ich oddziałów. Przy wypełnianiu statystycznej karty wypadku (składa się z dwóch części) należy posługiwać się tylko kodami znajdującymi się w objaśnieniach do wzoru. Kartę należy sporządzić w dwóch egzemplarzach. Jeden egzemplarz, z wyjątkiem części II karty dotyczącej rzeczywistych skutków wypadku, pracodawca musi przekazać do urzędu statystycznego właściwego dla województwa, na którego terenie znajduje się jego siedziba w terminie do 15. dnia roboczego miesiąca następującego po miesiącu, w którym został zatwierdzony protokół powypadkowy. Natomiast wypełnioną część II, uzupełniającą, należy przekazać do urzędu nie później niż z upływem 6 miesięcy od dnia zatwierdzenia protokołu powypadkowego lub od dnia sporządzenia karty wypadku. Drugi egzemplarz pracodawca przechowuje przez 10 lat w dokumentacji dotyczącej wypadków przy pracy.
Obciążenia finansowe pracodawcy
Koszty związane z ustalaniem okoliczności i przyczyn wypadków ponosi pracodawca. Należy jednak pamiętać o jednym wyjątku. Gdy pracodawca przypuszczał, że pracownik w chwili wypadku znajdował się pod wpływem alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych, kieruje go na badanie na zawartość tych środków w organizmie. Jeśli badanie potwierdzi tę okoliczność i stanowi o­na w znacznym stopniu przyczynę wypadku, za badanie płaci pracownik. Jeśli natomiast badanie nie potwierdzi stanu nietrzeźwości, odurzenia lub stan pracownika nie przyczynił się w znacznym stopniu do wypadku, ZUS zwraca pracodawcy poniesione koszty badania.
SŁOWNICZEK
CIĘŻKI WYPADEK PRZY PRACY – gdy w jego wyniku nastąpiło ciężkie uszkodzenie ciała, takie jak: utrata wzroku, słuchu, mowy, zdolności rozrodczej lub inne uszkodzenie ciała albo rozstrój zdrowia, naruszające podstawowe funkcje organizmu, a także choroba nieuleczalna lub zagrażająca życiu, trwała choroba psychiczna, całkowita lub częściowa niezdolność do pracy w zawodzie albo trwałe istotne zeszpecenie lub zniekształcenie ciała.

ŚMIERTELNY WYPADEK PRZY PRACY – w jego wyniku nastąpiła śmierć w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy od dnia wypadku.

ZBIOROWY WYPADEK PRZY PRACY – wypadek, któremu w wyniku tego samego zdarzenia uległy co najmniej dwie osoby.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Monika Wojciechowska


PODSTAWA PRAWNA
• Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).
• Rozporządzenie Rady Ministów z dnia 28 lipca 1998 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz sposobu ich dokumentowania, a także zakresu informacji zamieszczanych w rejestrze wypadków przy pracy (Dz.U. nr 115, poz. 744 z późn. zm.).
• Ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. nr 199, poz. 1673 z późn. zm.).
• Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz.U. nr 88, poz. 553 z późn. zm.).


Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA