REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaki staż pracy?

REKLAMA

Pracodawca zalicza okres urlopu wychowawczego po jego zakończeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze wynikające z przepisów Kodeksu pracy i przepisów wewnętrznych.
W stosunku do pracownika lub pracownicy powracającej z urlopu wychowawczego pracodawca ma dwa podstawowe obowiązki. Pierwszy z nich to dopuszczenie pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeśli nie będzie to możliwe – na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed urlopem lub innym odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem (art. 1864 k.p.). Drugi to zaliczenie okresu urlopu wychowawczego w dniu jego zakończenia do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze (art. 1865 k.p.).
ważne
Kodeks pracy nakazuje zaliczyć okres korzystania z urlopu wypoczynkowego do wszelkich uprawnień pracowniczych.
Uprawnienia pracownika
Pracodawca ma obowiązek zaliczenia okresu urlopu wychowawczego do uprawnień pracowniczych wynikających z Kodeksu pracy, np. do okresu zatrudniania, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, do okresu zatrudnienia u danego pracodawcy, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia, w przypadku zatrudnienia na czas nieokreślony.
przykład
Agnieszka J. zatrudniona na czas nieokreślony rozpoczęła 1,5-roczny urlop wychowawczy 1 marca 2004 r., mając 2-letni staż pracy.
Przebywała rok na urlopie, kiedy pracodawca – zatrudniający 50 pracowników – był zmuszony przeprowadzić zwolnienia grupowe z powodu likwidacji oddziału, w którym była zatrudniona pani Agnieszka. W związku z tym 31 marca 2005 r. otrzymała wypowiedzenie w trakcie urlopu wychowawczego, zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU z 2003 r. nr 90, poz. 844 ze zm).
Stosunek pracy ustanie 30 czerwca 2005 r. po upływie 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. W momencie kiedy dojdzie do rozwiązania umowy o pracę, pracownica ta będzie miała ponad 3-letni staż pracy, ponieważ roczny urlop wychowawczy, z którego korzystała do tego dnia, należy wliczyć do jej stażu pracy u tego pracodawcy.
Pracodawca ma obowiązek zaliczenia okresu urlopu wychowawczego do uprawnień pracowniczych wynikających z innych ustaw niż Kodeks pracy, np. do stażu warunkującego wysokość odprawy pieniężnej w razie zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracowników w firmie zatrudniającej na umowę o pracę co najmniej 20 osób, przysługujące na podstawie ustawy z 13 marca 2003 r.
przykład
Beata R. zatrudniona od 6 lat w firmie, w której pracuje 100 pracowników, 11 kwietnia br. wróciła do pracy po 3-letnim urlopie wychowawczym. 29 kwietnia br. pracodawca wręczył jej wypowiedzenie z powodu likwidacji działu, w którym była zatrudniona. Ponieważ pracodawca ma obowiązek wypłacać odprawy pieniężne w razie zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracownika, ustalając wysokość przysługującej pracownicy odprawy, musi – do stażu pracy w swojej firmie – wliczyć jej 3-letni okres urlopu wychowawczego. A zatem pracownica ta będzie miała ponad 8-letni staż pracy u tego pracodawcy, czyli musi jej wypłacić odprawę w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia.
Pracodawca ma obowiązek wliczyć okres urlopu wychowawczego także do okresu zatrudnienia uprawniającego do świadczeń wynikających z regulaminu wynagradzania lub układu zbiorowego pracy, np. prawo do dodatku stażowego, nabycia i wysokości nagrody jubileuszowej.
przykład
Na podstawie zapisu w regulaminie wynagradzania pracownikowi jest wypłacany tzw. dodatek stażowy. Przysługuje o­n poczynając od 5. roku pracy. Pracownicy upłynął okres 5 lat w trakcie urlopu wychowawczego 31 grudnia 2004 r. Do pracy pracownica ta wróci w czerwcu br. A zatem pracodawca z chwilą powrotu jej do pracy ma obowiązek wypłacać dodatek stażowy. Pierwsza wyplata powinna nastąpić już w czerwcu br.
Jeżeli okres zatrudnienia przewidziany do nabycia prawa do dodatku stażowego upłynął w czasie urlopu wychowawczego, pracownica nabywa do niego prawo z dniem zakończenia urlopu.
W obecnym stanie prawnym okres urlopu wychowawczego jest, co do zasady, wliczany także do stażu pracy wymaganego do wykonywania pracy określonego rodzaju lub na określonym stanowisku, zgodnie z odrębnymi przepisami, np. do stażu uprawniającego do mianowania w służbie cywilnej, do stażu na stanowisko specjalisty badawczo-technicznego w jednostkach badawczo- rozwojowych. Jednak z przepisów wewnętrznych może wynikać, że okres ten nie będzie zaliczany do stażu pracy, od którego zależeć mogą pewne uprawnienia – np. prawo do dodatku stażowego.
Nie zawsze tak było. Pod rządami poprzedniej regulacji prawnej okres urlopu wychowawczego nie był wliczany do okresu zatrudnienia wymaganego do wykonywania pracy określonego rodzaju lub na określonym stanowisku (§ 15 pkt 2 nieobowiązującego już rozporządzenia z 1996 r. w sprawie urlopów i zasiłków wychowawczych). Teraz ograniczenia te zostały zniesione.
Pragmatyki służbowe
Jeżeli stosunek pracy określonej kategorii pracowników regulują przepisy szczególne, przepisy Kodeksu pracy stosuje się w zakresie nieuregulowanym tymi przepisami (art. 5 k.p.).
Okres urlopu wychowawczego w dniu jego zakończenia będzie podlegał wliczeniu do okresu zatrudnienia m.in. pracowników samorządowych, pracowników urzędów państwowych, pracowników służby cywilnej, w zakresie prawa do uprawnień przyznanych w tych pragmatykach, np. prawa do dodatku za wieloletnią pracę, nagrody jubileuszowej, wyższej niż powszechnie odprawy emerytalnej.
przykład
Pracownikowi samorządowemu przechodzącemu na emeryturę po 10 latach pracy w samorządzie przysługuje jednorazowa odprawa w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia. Pracownica samorządowa jako prawny opiekun wnuczki przez 3 z 10 lat pracy w jednostce samorządowej przebywała na urlopie wychowawczym. A zatem, mimo że faktycznie świadczyła pracę w tej jednostce jedynie przez 7 lat, ma prawo do 2-miesięcznej odprawy emerytalnej (ustawa z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych – DzU z 2001 r. nr 142, poz. 1593 ze zm.).

Monika Frączek

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polskie mieszkania lepsze niż europejskie. Eurostat wskazuje 5 powodów

Bezpieczeństwo, odpowiednie ogrzewanie i solidne mury - to poważne atuty polskich domów i mieszkań - sugerują dane Eurostatu. Pod tym względem jesteśmy europejskim liderem. Pomimo tego, że nieruchomości w Polsce brakuje, to i tak przodujemy w Europie pod względem satysfakcji mieszkaniowej – przynajmniej na pierwszy rzut oka.

Ile komornik może zabrać za alimenty z wypłaty w 2025 roku? Ile z pensji na pół etatu?

Od 1 stycznia 2025 roku wzrosła w Polsce płaca minimalna. Najniższa krajowa wynosi obecnie 4666 zł brutto. To ważna informacja dla dłużników alimentacyjnych zarabiających najniższą krajową, również dla pracujących w niepełnym wymiarze godzinowym.

Ci rodzice nie mają prawa do wynagrodzenia za opiekę na dziećmi. Krzywdząca uchwała SN

Przed Sądem Najwyższym zapadła w dniu 10 stycznia 2025 r. (wydaje się, że krzywdząca) uchwała. Chodzi o to, że wynagrodzenie za sprawowanie opieki prawnej nad dzieckiem o określonym stanie - co do zasady - nie przysługuje rodzicom, na których spoczywa obowiązek alimentacyjny wobec tego dziecka.

Działalność gospodarcza osoby z niepełnosprawnością. Refundacja PFRON, zwolnienie ze składki zdrowotnej

Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, które prowadzą własną działalność gospodarczą, mają możliwość skorzystania z różnych ulg i form pomocy. Ich zakres i wysokość zależy od stopnia posiadanego orzeczenia o niepełnosprawności oraz ewentualnego prawa do renty. Poniżej przedstawione zostały informacje na temat najpowszechniejszych form wsparcia – w zakresie składki zdrowotnej oraz refundacji składek społecznych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (dalej PFRON). Kwestia zwolnienia z obowiązku opłacania składki zdrowotnej opisana została z uwzględnieniem prawa przedsiębiorcy do renty.

REKLAMA

W jakim terminie wypłacić trzynastkę w 2025 r.? Najpóźniej do 31 marca, ale są sytuacje, gdy wypłata musi być wcześniej

Dodatkowe wynagrodzenie roczne – popularna trzynastka – co do zasady wypłacana jest do końca marca roku kalendarzowego następującego po roku, za który trzynastka przysługuje. Może się zdarzyć sytuacja, gdy wcześniejsza wypłata jest obligatoryjna.

Wykaz niedziel handlowych w 2025 r. W lutym i marcu 2025 r. nie ma żadnej. Najbliższa dopiero w połowie kwietnia

Przez cały luty i przez cały marzec 2025 r. nie ma żadnej niedzieli handlowej. Następna dopiero w połowie kwietnia 2025 r.

Amortyzacja środków trwałych

Czym są środki trwałe? Czym jest amortyzacja? Co jest wartością początkową środka trwałego? Co należy uwzględnić przy amortyzacji środka trwałego? Jakie wyróżniamy metody amortyzacji środków trwałych?

Neosędziowie - dwa projekty ustaw. Awanse będą anulowane, status młodych sędziów potwierdzony. Część wyroków może być podważona

Dokonane po 2017 r. powołania 1,5 tys. sędziów awansowanych do sądów wyższych szczebli lub wybranych spoza sądownictwa były wadliwe. To główne założenie dwóch projektów przygotowanych i przedłożonych 3 lutego 2025 r. jako rekomendacje dla Ministra Adama Bodnara przez działającą przy resorcie Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury. Według jednej koncepcji sędziowie ci traciliby stanowiska na mocy samej ustawy, według drugiej - na mocy uchwał nowej KRS. Jednocześnie - jak przewidziano - nie zmieni się status 1,7 tys. powołanych w latach 2018-2025 młodych sędziów, zaczynających swoją drogę zawodową. Ich nominacje mają zostać potwierdzone, co uniemożliwi kwestionowanie w przyszłości statusu tej grupy.

REKLAMA

Renta wdowia 2025 r. Jak przygotować się do wizyty w ZUS?

Renta wdowia 2025 r. Jak przygotować się do wizyty w ZUS? Jakie dokumenty przygotować? Co należy zrobić przed złożeniem wniosku o rentę wdowią? Od 1 stycznia 2025 r. do ZUS wpłynęło ponad 298,3 tys. wniosków o rentę wdowią.

Zarobki nauczycieli 2025. Ile zarabia nauczyciel początkujący, mianowany i dyplomowany? [NETTO]

Zarobki nauczycieli w 2025 r. będą wyższe średnio o 5%. Na taką podwyżkę wskazuje kwota bazowa ustalona w ustawie budżetowej na 2025 r. Nie opublikowano jeszcze rozporządzenia Ministra Edukacji. Podwyżka wynagrodzeń nauczycieli będzie wypłacana z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Ile zarabia nauczyciel początkujący, mianowany i dyplomowany? Podajemy kwoty brutto i netto.

REKLAMA