REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakaz pełnienia funkcji - podstawą zwolnienia?

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Wobec osoby, która naruszyła przepisy prawa upadłościowego, sąd może orzec m.in. zakaz pełnienia funkcji członka zarządu. Utratę przez członka zarządu możliwości wykonywania funkcji zarządczych należy uznać za naruszenie obowiązków pracowniczych.
Joanna Gawkowska-Kuk
aplikant radcowski

W nowym prawie upadłościowym (ustawa z 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze – DzU nr 60, poz. 535) rozszerzono i rozbudowano instytucję orzeczenia zakazu prowadzenia działalności gospodarczej lub pełnienia funkcji wobec tych wszystkich osób, które naruszyły przepisy prawa upadłościowego. Już teraz można powiedzieć, iż nowe uregulowania zaczynają powoli spełniać swoją funkcję, ponieważ coraz częściej zdarza się, że zdeterminowani wierzyciele sięgają po uregulowaną w art. 373 Prawa upadłościowego możliwość skierowania do sądu upadłościowego wniosku o orzeczenie pozbawienia na okres od 3 do nawet 10 lat prawa pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszeniu.
Wobec kogo może być orzeczony zakaz
Zakaz taki może być orzeczony wobec osoby, która ze swej winy, będąc do tego zobowiązana z mocy ustawy jako członek zarządu, nie złożyła w terminie dwóch tygodni od dnia powstania podstawy do ogłoszenia upadłości wniosku o jej ogłoszenie. Na każdym członku zarządu bez względu na przyjęty sposób reprezentacji ciąży bowiem obowiązek złożenia w terminie dwóch tygodni od dnia, gdy spółka zaczęła być niewypłacalna – wniosku o ogłoszenie upadłości. Termin dwutygodniowy ma zagwarantować to, że wierzyciele zostaną zaspokojeni z majątku upadłej spółki.
Co prawda, art. 373 Prawa upadłościowego i naprawczego reguluje jeszcze inne sytuacje, które uzasadniają orzeczenie zakazu sprawowania funkcji członka zarządu, jednakże w zakresie naszego zainteresowania leży rozpatrzenie jedynie typowej sytuacji, czyli skutków, jakie wywołuje w zakresie stosunków prawa pracy sytuacja, w której dochodzi do orzeczenia zakazu sprawowania funkcji zarządczych wobec osoby, która ze swej winy – jako zobowiązana z mocy ustawy – nie złożyła w terminie dwóch tygodni od dnia powstania podstawy do ogłoszenia upadłości wniosku o ogłoszenie upadłości spółki zarządzanej przez siebie i jednocześnie osoba ta pozostaje w stosunku pracy ze spółką.
Zakaz a uprawnienia
Przy orzekaniu zakazu z art. 373 Prawa upadłościowego i naprawczego sąd bierze pod uwagę stopień winy członka zarządu oraz skutki podejmowanych działań. W szczególności bada, czy doszło do obniżenia wartości ekonomicznej przedsiębiorstwa upadłego i pokrzywdzenia wierzycieli. Należy zwrócić uwagę, że orzeczenie takiego zakazu może nastąpić na okres od 3 nawet do 10 lat. A zatem orzeczenie takiego zakazu niewątpliwie wywołuje nieodwracalne skutki w sferze stosunku pracowniczego danego członka zarządu.
Jeśli członka zarządu łączy ze spółką umowa o pracę i wobec tego członka zarządu orzeczono zakaz sprawowania funkcji członka zarządu, to logiczną konsekwencją pozbawienia go uprawnień do pełnienia swoich funkcji powinno być niewątpliwie podjęcie przez organ do tego uprawniony uchwały o odwołaniu z funkcji członka zarządu. Co do zasady, powołanie i odwołanie z funkcji członka zarządu należy do kompetencji zgromadzenia wspólników (art. 203 k.s.h.).
Odwołanie z pełnienia funkcji
Należy jednak pamiętać, iż samo odwołanie członka zarządu przez powołany do tego organ skutkuje jedynie ustaniem stosunku organizacyjnego między nim a spółką i nie powoduje wygaśnięcia wewnętrznego stosunku pracy – chyba że co innego wynika z łączącej strony umowy o pracę.
Utratę przez członka zarządu możliwości wykonywania funkcji zarządczych można uznać za naruszenie obowiązków pracowniczych (członek zarządu ma obowiązek należycie dbać o interesy spółki, a niezłożenie w terminie wniosku o ogłoszenie upadłości narusza istotne interesy spółki). Należy również wskazać, iż orzeczenie zakazu pełnienia funkcji członka zarządu wywiera negatywne skutki w sferze jego uprawnień zawodowych.
Warto podkreślić, iż orzeczenie zakazu pełnienia funkcji członka zarządu wywołuje skutki generalne, co oznacza, iż orzeczenie zakazu prowadzenia działalności i pełnienia funkcji w jednej spółce jest równoznaczne z orzeczeniem tego zakazu wobec wszystkich innych spółek.
Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia
Przez orzeczenie wobec danego członka zarządu zakazu pełnienia funkcji członka zarządu niewątpliwie dochodzi do utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku, co może być podstawą rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Pracodawca może bowiem rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku (art. 52 § 1 ust. 3 k.p.).
Niezależnie od odwołania członka zarządu z funkcji w trybie art. 203 k.s.h. konieczne jest złożenie przez spółkę dodatkowego oświadczenia w przedmiocie rozwiązania z członkiem bez wypowiedzenia łączącej ich umowy o pracę.
O ile zawarcie umowy o pracę z członkiem zarządu wymaga zgodnie z art. 210 k.s.h. działania ze strony spółki rady nadzorczej lub pełnomocnika powołanego uchwałą zgromadzenia wspólników – o tyle w wypadku złożenia oświadczenia woli w przedmiocie rozwiązania bez wypowiedzenia umowy o pracę z członkiem zarządu będą miały zastosowanie ogólne zasady reprezentacji spółki w sprawach pracowniczych. I tak zgodnie z art. 31 k.p. czynności w sprawach pracowniczych za pracodawcę wykonuje organ zarządzający lub inna wyznaczona do tego osoba. W takim wypadku nie będzie już potrzebne powoływanie specjalnego pełnomocnika lub działanie rady nadzorczej.
W spółce akcyjnej zasady przedstawione powyżej będą miały analogiczne zastosowanie.
Serwis PP radzi
Pytanie
Jeden z członków zarządu – wiceprezes naszej spółki (jesteśmy spółką z o.o.) był równocześnie członkiem zarządu niekonkurencyjnej spółki O. z siedzibą w Warszawie. Spółka O. była w trudnej sytuacji finansowej i – z tego co nam wiadomo – mimo pogłębiania się tej sytuacji wspomniany nie złożył wniosku o ogłoszenie upadłości.
W konsekwencji na skutek wystąpienia przez jednego z wierzycieli spółki O. z wnioskiem o pozbawienie wiceprezesa prawa prowadzenia działalności gospodarczej sąd orzekł wobec niego na okres 3 lat zakaz prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek oraz pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszeniu.
Czy w naszej spółce może o­n pełnić nadal funkcję osoby zarządzającej – wiceprezesa?
Odpowiadamy
Nie. Orzeczenie takiego zakazu oznacza, iż członek zarządu nie może pełnić również swoich funkcji zarządczych także w Państwa spółce. Zakaz z art. 373 Prawa upadłościowego dotyczy bowiem pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta albo pełnomocnika każdej spółki.


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Żałoba narodowa. Czy dzień żałoby narodowej jest dniem wolnym od pracy?

Kwestie dotyczące wprowadzenia żałoby narodowej w Polsce uregulowane są ustawą z 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Czym jest żałoba narodowa? Kiedy jest wprowadzana? Czy dzień żałoby narodowej jest dniem wolnym od pracy?

Pociąg do Chorwacji 2025. Minister Klimczak: obiad w Warszawie śniadanie w Rijece; bilety od 200 zł. PKP Intercity pracuje nad bezpośrednim połączeniem

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak poinformował 10 kwietnia 2025 r., że wystąpił do swoich odpowiedników w Austrii, by połączenie kolejowe z Polski do Rijeki w Chorwacji było realizowane od 1 lipca tego roku. "PKP Intercity jeszcze o tym nie mówi, ale ja mogę zdradzić - zaznaczając, że to jest dopiero początek naszych obliczeń, uzależnionych od zgód innych państw - być może udałoby się pojechać za 200 zł z Warszawy do Chorwacji" - przekazał minister Klimczak. Dodał, że to byłby najtańszy bilet.

Otrzymałeś gotówkę na budowę domu lub zakup mieszkania od rodziców lub dziadków? To może już być przestępstwo skarbowe

Jeżeli otrzymałeś wsparcie finansowe na budowę domu lub mieszkania w formie gotówki - urząd skarbowy może uznać to za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe, chyba, że dopełnisz ściśle określonych formalności, wynikających z ustawy. Ponadto, problem może mieć nie tylko obdarowany, ale również obdarowujący, który chciał wesprzeć finansowo najbliższą osobę.

Papież Franciszek zmienił zasady dotyczące pochówku. Zmiany mają już pół roku

W Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia 2025 r. kardynał Farrell w komunikacie przekazanym przez watykańskie biuro prasowe poinformował o śmierci Papieża Franciszka. 20 listopada 2024 r. zmienione zostały zasady dotyczące pochówku.

REKLAMA

W Poniedziałek Wielkanocny zmarł papież Franciszek. Miał 88 lat

Papież Franciszek zmarł w Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia o godzinie 7.35 - poinformował kardynał Farrell w komunikacie przekazanym przez watykańskie biuro prasowe. Franciszek (Jorge Mario Bergoglio), który zmarł w wieku ponad 88 lat, to jeden z najstarszych papieży w dziejach Kościoła. Jego pontyfikat trwał 12 lat i cztery miesiące.

Zmarł Papież Franciszek. W jaki sposób będzie przebiegał wybór nowej głowy Kościoła katolickiego i czy w konklawe będą uczestniczyli również świeccy mężczyźni i kobiety?

W Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia 2025 r. – Watykan poinformował o śmierci Papieża Franciszka. „Najdrożsi bracia i siostry, z głębokim smutkiem muszę ogłosić śmierć naszego Ojca Świętego Franciszka. (…) Z ogromną wdzięcznością za jego przykład, jako prawdziwego ucznia Pana Jezusa, polecamy duszę Papieża Franciszka nieskończonej miłosiernej miłości Boga Trójjedynego” – ogłosił o godz. 9:45 kardynał Kevin Farrell, kamerling Izby Apostolskiej. W jaki sposób, będzie przebiegał wybór nowej głowy Kościoła katolickiego i czy w konklawe będą uczestniczyli również świeccy mężczyźni i kobiety?

Prognozy: zamiast powrotu Koniunktury, europejskie firmy może dotknąć fala bankructw na niespotykaną dotąd skalę

Po kilku latach wysokiej inflacji i restrykcyjnej polityki pieniężnej banków centralnych, europejskie przedsiębiorstwa z nadzieją patrzyły na rok 2025, oczekując wreszcie wzrostu gospodarczego. W obecnej sytuacji geopolitycznej trudno jednak zachować optymizm.

Watykan: zmarł papież Franciszek w Wielki Poniedziałek o godz. 7.35 [21 kwietnia 2025 r.]

W Wielki Poniedziałek zmarł papież Franciszek.

REKLAMA

Twoje długi mogą zostać całkowicie umorzone bez obowiązku dokonywania jakichkolwiek spłat. To szansa na nowy start dla tysięcy osób

W ramach upadłości konsumenckiej – jeżeli zachodzą ściśle określone w ustawie przesłanki – dłużnik może uzyskać całkowite umorzenie swoich zobowiązań, bez obowiązku dokonywania jakichkolwiek spłat i tym samym – nowy start w życiu. Z rozwiązania takiego, mogą skorzystać m.in. zadłużeni seniorzy, prowadzący jednoosobowe gospodarstwa domowe, którzy uzyskują świadczenia zbliżone do najniższej emerytury.

Rewolucja na wielkanocnych stołach Polaków: alkoholu tyle co na lekarstwo

To już drugi rok z rzędu gdy gwałtownie maleje grono osób planujących uwzględniać w świątecznych zakupach wydatki na alkohol. Jednocześnie rośnie grono tych, którzy nie mają zamiaru wydać na zakup alkoholu choćby złotówki.

REKLAMA