REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Planowany urlop - konieczny wniosek?

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Urlopu wypoczynkowego zawsze udziela pracodawca. Samo złożenie wniosku o udzielenie urlopu nie może być traktowane jako udzielenie urlopu przez pracodawcę.
Katarzyna Piecyk
Od 1 stycznia 2003 r. został zniesiony obowiązek uzgadniania przez pracodawcę planu urlopów z zakładową organizacją związkową, a ponadto pracodawca nie musi ustalać planu urlopów, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę lub jeżeli u danego pracodawcy o­na nie działa. W przypadkach, w których pracodawca nie sporządza planu urlopów, ustala o­n termin urlopu w porozumieniu z pracownikiem.
Ustalanie planu urlopów
Plan urlopów należy sporządzać przed końcem roku kalendarzowego na rok następny. Nie wynika to wprost z przepisów Kodeksu pracy, ale jeśli pracownicy mogą korzystać z urlopu, np. już w styczniu, plan urlopów powinien być ustalony odpowiednio wcześniej, aby pracownik mógł realizować urlop w dniu nabycia do niego prawa.
Przepisy nie precyzują dokładnie, jaki okres ma obejmować plan urlopów. Skoro jednak pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo, plan urlopów powinien dotyczyć tego właśnie okresu.
Zarówno ustalając plan urlopów, jak i ustalając termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem, pracodawca bierze pod uwagę wnioski pracowników co do terminu urlopu oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Wnioski pracowników powinny określać konkretne daty wykorzystania urlopu, ponieważ w razie nieprecyzyjnego podania przez pracownika terminu urlopu (np. lipiec-sierpień) pracodawca może skierować go na urlop w terminie przez siebie wskazanym.
Ustalając termin urlopu pracownika zarówno w planie urlopów, jak i po porozumieniu z pracownikiem, pracodawca, co do zasady, nie jest związany wnioskami pracowników, bowiem powinien brać pod uwagę również konieczność zapewnienia normalnego toku pracy w zakładzie.
Jednak jest kilka wyjątków przewidzianych, kiedy pracodawca ma obowiązek udzielenia urlopu w terminie wskazanym przez pracownika:
• pracownicy, która wnioskuje o udzielenie urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim,
• pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko, który wnioskuje o udzielenie urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim,
• młodocianemu pracownikowi uczęszczającemu do szkoły, który wnioskuje o udzielenie urlopu w okresie ferii szkolnych.
Każdemu pracownikowi, który ma prawo do urlopu wypoczynkowego, pracodawca ma obowiązek udzielić – poza terminem ustalonym w planie urlopów bądź w porozumieniu z pracownikiem – 4 dni urlopu w roku kalendarzowym, tzw. urlopu na żądanie.
W przypadku kiedy pracodawca nie sporządził planu urlopów, a pracownik złożył wniosek o udzielenie mu urlopu, a następnie udał się na urlop bez zgody pracodawcy, to fakt ten nie usprawiedliwia nieobecności pracownika w pracy, nawet jeśli sytuacja taka dotyczy urlopu zaległego.
Pracownik nie może sam sobie udzielić urlopu wypoczynkowego. Jego samowolne udanie się na urlop może być – w konkretnym stanie faktycznym – uznane za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.
przykład
W styczniu, kiedy w naszej firmie był tworzony plan urlopów, pracownik zaznaczył termin wykorzystania urlopu na przełomie lipca i sierpnia oraz w grudniu. Ostatnio zwrócił się do swojego dyrektora z wnioskiem o udzielenie mu urlopu wypoczynkowego w wymiarze 15 dni na przełomie maja i czerwca i przedstawił kserokopię dokumentu potwierdzającego wpłacenie zaliczki pieniężnej na wyjazd zagraniczny. Maj i czerwiec to w naszej firmie okres zwiększonej liczby zamówień.
Wcześniej ustalone w planie urlopów terminy urlopu wypoczynkowego mogą być zmienione z inicjatywy obu stron. Pracodawca może m.in. przesunąć termin urlopu na wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami. Jednakże ocena ważności danej przyczyny zawsze należy do pracodawcy. Pracodawca może zatem odmówić udzielenia pracownikowi urlopu, uznając przyczynę za niewystarczającą. Ponadto, pracodawca może odmówić udzielenia urlopu z powodu szczególnych potrzeb zakładu pracy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy. Taka decyzja pracodawcy może być zakwestionowana przez pracownika w postępowaniu przed sądem pracy. Brak jest również podstaw prawnych do tego, by pracodawca zwrócił pracownikowi koszty wpłaconej zaliczki, gdyż obowiązek taki spoczywa na pracodawcy tylko w przypadku odwołania pracownika z urlopu.
Wniosek o urlop
Po sporządzeniu planu urlopów pracodawca powinien go podać do wiadomości pracowników w sposób przyjęty w jego firmie. Może to nastąpić przez wywieszenie planu na tablicy ogłoszeń, wyłożenie do wglądu w sekretariacie lub w dziale kadr, przesłanie do wszystkich pracowników, np. pocztą elektroniczną. Podanie planu urlopów do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy uznaje się za wystarczającą informację o terminie urlopów poszczególnych pracowników. W tej sytuacji pracodawca nie musi już informować indywidualnie każdego pracownika o terminie jego urlopu. Jednakże niektórzy pracodawcy praktykują wypisywanie tzw. kart urlopowych przed udaniem się pracownika na urlop bądź wymagają od pracownika złożenia wniosku o urlop, chociaż jego termin został ustalony w planie urlopów.
Ustalając termin urlopu zarówno w planie urlopów, jak i po porozumieniu z pracownikiem, pracodawca powinien pamiętać, iż ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo.
Wykorzystanie urlopu
Urlop wypoczynkowy ma być nieprzerwany, dlatego plan urlopów powinien w zasadzie przewidywać tylko takie urlopy. Podzielenie urlopu na części jest dopuszczalne tylko na wniosek pracownika. Wykluczone jest natomiast dokonanie podziału urlopu bez wniosku pracownika. Pracodawca nie jest związany wnioskiem pracownika, może go uwzględnić, jeżeli nie koliduje to z normalnym tokiem pracy w firmie. W razie uwzględnienia wniosku pracownika o podzielenie urlopu na części powinno to zostać ujęte w planie urlopów. W takiej sytuacji należy pamiętać, że co najmniej jedna część wypoczynku powinna obejmować nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.
przykład
Pracodawca powinien udzielić 2-tygodniowego urlopu od poniedziałku do następnego piątku (w przypadku gdy w soboty i niedziele pracownik nie ma obowiązku świadczenia pracy), a nie np. od soboty do niedzieli za dwa tygodnie. W takim przypadku liczba dni udzielonego urlopu pracownika wynosi wprawdzie 10, ale liczba kolejnych dni kalendarzowych wypoczynku wynosi 16. Pracodawca, udzielając pracownikowi urlopu, powinien to zrobić na okres od pierwszego dnia, w którym pracownik nie ma obowiązku stawienia się do pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy do ostatniego dnia.
Pracownik nie traci prawa do urlopu, którego nie wykorzystał w roku kalendarzowym, w którym uzyskał do niego prawo, jak również do końca pierwszego kwartału następnego roku. Roszczenie pracownika o udzielenie urlopu wypoczynkowego ulega przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym stało się wymagalne.


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA