Wcale nie trzeba czymś zawinić, żeby być zwolnionym

Najczęściej wypowiedzenie umowy o pracę z przyczyn niezawinionych przez pracownika otrzymują osoby zatrudnione na stanowiskach kierowniczych. Pracodawca, rozwiązując umowę w tym trybie, musi jednak pamiętać, że wskazana przez niego niezawiniona przyczyna leżąca po stronie pracownika musi być zgodna z rzeczywistością.
W stosunku do osób zatrudnionych na stanowiskach samodzielnych, kierowniczych, pracodawca może stosować surowsze kryteria ocenne. Na przykład pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę pracownikowi samodzielnie organizującemu wykonywanie swoich obowiązków pracowniczych, jeżeli pracownik ten nie osiąga wyników porównywalnych z innymi pracownikami. Obojętne jest przy tym, czy spowodowane to zostało niestarannym wykonywaniem obowiązków pracownika, czy przyczynami obiektywnymi, leżącymi po stronie pracownika. Wypowiedzenie umowy o pracę jest zatem uzasadnione, jeżeli pracownik na stanowisku samodzielnym, chociażby nieumyślnie lub nawet bez winy, a tylko z powodu nieudolności, nie osiąga odpowiednich wyników pracy (wyrok z 2 października 1996 r., sygn. akt I PRN 69/96, OSNAPiUS z 1997 r. nr 10, poz. 163). W ocenie Sądu Najwyższego pracodawca może zasadnie wypowiedzieć umowę o pracę w ramach realizacji zasady doboru pracowników w sposób zapewniający najlepsze wykonywanie realizowanych zadań, jeżeli może przewidywać, że zatrudnienie nowych pracowników pozwoli na osiąganie lepszych rezultatów pracy.
WARTO WIEDZIEĆ
Pracodawca, który wypowiada umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony, ma obowiązek uzasadnić swoją decyzję. Przyczyna wypowiedzenia może leżeć po stronie pracownika (i być zawiniona albo niezawiniona) albo go nie dotyczyć.
Przyczyny zwolnienia kierowników
Pracodawca ma prawo do zatrudniania pracowników dających najlepszą gwarancję wykonywania obowiązków w sposób przez niego oczekiwany. Oznacza to, że przy ocenie i doborze pracowników na stanowiskach kierowniczych pracodawca może uwzględniać nie tylko ich kwalifikacje, ale także takie cechy, jak: zdolności organizacyjne, umiejętność pracy w zespole. Brak umiejętności organizacyjnych może stanowić uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku kierowniczym, pomimo wysokiej oceny jego kwalifikacji zawodowych (wyrok SN z 10 listopada 1999 r., sygn. akt I PKN 355/99, OSNAPiUS z 2001 r. nr 6, poz. 202).
Przy ocenie pracowników zatrudnionych na stanowiskach związanych z pracą w zespole lub kierowaniem zespołem pracodawca może także zwracać uwagę na ich zachowanie wobec pozostałych pracowników i zdolności do współpracy. Konfliktowość jako cecha osobowa i wynikający z niej niezawiniony przez pracownika brak umiejętności pracy w zespole może stanowić uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę (wyrok SN z 15 kwietnia 1999 r., sygn. akt I PKN 14/99, OSNAPiUS z 2000 r. nr 12, poz. 469).
PRZYKŁAD
Jan W. został zatrudniony na stanowisku mechanika. Dobrze wywiązywał się ze swoich obowiązków i awansował na stanowisko brygadzisty, a następnie kierownika produkcji. Jan W. lekceważył współpracowników, twierdząc, że nie są dla niego partnerami do dyskusji. Podważał ich umiejętności zawodowe, wtrącał się w prywatne sprawy, plotkował, był apodyktyczny. Pracownicy się go bali. Postępowanie Jana W. stało się przyczyną konfliktów z załogą. Część pracowników zagroziła odejściem, jeżeli Jan W. będzie nadal pracował w zakładzie. Pracodawca wypowiedział pracownikowi umowę o pracę, podając jako przyczynę wypowiedzenia „brak umiejętności pracy w zespole”. Sąd Najwyższy w jednym ze swoich wyroków stwierdził, że wypowiedzenie umowy z takiej przyczyny było uzasadnione (wyrok SN z 15 kwietnia 1999 r., sygn. akt I PKN 14/99, OSNAPiUS z 2000 r. nr 12, poz. 469).
Podstawa zwolnienia pracowników szeregowych
Należy zaznaczyć, że pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę z przyczyny niezawinionej przez pracownika nie tylko pracownikom zatrudnionym na stanowiskach samodzielnych czy kierowniczych, ale także pracownikom na stanowiskach szeregowych. Na przykład uzasadnione jest rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem:
• z nieprzydatnymi zawodowo lub nieporadnymi pracownikami, którzy z przyczyn niezawinionych nie mogą sprostać obowiązkom pracowniczym (wyrok SN z 1 października 1998 r., sygn. akt I PKN 363/98, OSNAPiUS z 1999 r. nr 21, poz. 683),
• z pracownikiem, który często i długotrwale w porównaniu z innymi pracownikami jest nieobecny w pracy z powodu choroby, jeżeli nieobecności szkodzą interesom pracodawcy i wiążą się z koniecznością podejmowania przez pracodawcę działań organizacyjnych (m.in. wyrok SN z 4 grudnia 1997 r., sygn. akt I PKN 422/97, OSNAPiUS z 1998 r. nr 20, poz. 600, z 21 października 1999 r., sygn. akt I PKN 323/99, OSNAPiUS z 2001 r. nr 5, poz. 157).
WARTO WIEDZIEĆ
Podana przez pracodawcę przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę, niezawiniona przez pracownika, musi być:
• zgodna z rzeczywistością,
• dokładna i konkretna,
• zrozumiała dla pracownika.
PRZYKŁAD
Marta D., zatrudniona na stanowisku inspektora do spraw płac popełniała w pracy błędy rachunkowe i merytoryczne. Nienależyte wykonywanie obowiązków pracowniczych było związane z często zmieniającymi się przepisami z zakresu płac i ubezpieczeń społecznych, których pracownica nie potrafiła prawidłowo stosować pomimo stałego nadzoru i kontroli ze strony przełożonych. Marcie D. nie można przypisać winy. Pracodawca wypowiedział Marcie D. umowę o pracę. Sąd Najwyższy, który rozpatrywał podobną sprawę stwierdził, że rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem z nieprzydatnymi zawodowo lub nieporadnymi pracownikami, którzy z przyczyn niezawinionych nie mogą sprostać obowiązkom pracowniczym, jest uzasadnione (wyrok z 1 października 1998 r., sygn. akt I PKN 363/98, OSNAPiUS z 1999 r. nr 21, poz. 683).
Z orzecznictwa Sądu Najwyższego
• Przyczynę wypowiedzenia mogą stanowić również okoliczności niezależne od pracownika, jeżeli przemawia za tym uzasadniony interes zakładu pracy (uchwała SN z 27 czerwca 1985 r., sygn. akt III PZP 10/85, OSNCP z 1985 r. z. 11, poz. 164).
• Jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę jest podyktowane rzeczywistym, realizowanym w dobrej wierze i znajdującym usprawiedliwienie w konkretnych okolicznościach faktycznych dążeniem pracodawcy do usprawnienia pracy, to wypowiedzenie takie jest uzasadnione (wyrok SN z 2 sierpnia 1985 r., sygn. akt I PRN 61/85, OSNCP 1986 z. 5, poz. 76).
Ewa Drzewiecka


Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...