REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie zawsze można wrócić

REKLAMA

Na przywrócenie do pracy może liczyć pracownik, któremu pracodawca bezzasadnie wypowiedział umowę o pracę lub niezgodnie z prawem rozwiązał ją ze skutkiem natychmiastowym (art. 45 i 56 k.p.). Czasami jednak reaktywowanie stosunku pracy jest niemożliwe lub niecelowe.
Odpowiedź na pytanie, kiedy przywrócenie do pracy jest niemożliwe, jest stosunkowo prosta. Taką decyzję sądu pracy uzasadniają zwykle sytuacje związane z funkcjonowaniem zakładu pracy, stanowiące faktyczną przeszkodę w kontynuowaniu zatrudnienia, np. likwidacja stanowiska zajmowanego wcześniej przez pracownika, poważne kłopoty finansowe pracodawcy czy wreszcie zaprzestanie prowadzenia przez niego działalności. Zdecydowanie trudniej rozstrzygnąć, kiedy przywrócenie do pracy może być niecelowe.
Wybór należy do pracownika
Nieuzasadnione wypowiedzenie przez pracodawcę umowy o pracę lub niezgodne z prawem rozwiązanie jej w trybie bezzwłocznym uprawnia pracownika do jednego z roszczeń przewidzianych w art. 45 i 56 k.p., pozostawiając mu także wybór roszczenia.
Jest rzeczą naturalną, że pracownicy, wybierając pomiędzy przywróceniem do pracy a roszczeniem odszkodowawczym, zdecydowanie częściej sięgają po to pierwsze uprawnienie. Roszczenie odszkodowawcze zakłada bowiem, że rekompensata finansowa będzie odpowiednia i wystarczająca dla naprawienia nieprawidłowości ze strony pracodawcy. Natomiast przywrócenie do pracy nie tylko ma na celu zapewnienie pracownikowi środków materialnych, ale przede wszystkim daje możliwość powrotu do pracy.
Tymczasem sąd pracy może w pewnych okolicznościach zweryfikować decyzję pracownika. Wyjątek od zasady wyboru roszczenia przez pracownika przewiduje bowiem art. 45 par. 2 k.p., który stanowi, że sąd pracy może nie uwzględnić żądania uznania wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenia do pracy, jeżeli ustali, że uwzględnienie takiego żądania jest niemożliwe lub niecelowe. W takim przypadku orzeka o­n o odszkodowaniu. Zasada ta ma odpowiednie zastosowanie w przypadku niezgodnego z prawem rozwiązania umowy bez wypowiedzenia.
Sąd nie orzeka według swego uznania
Kompetencja do orzekania wbrew woli pracownika nie zależy od swobodnego uznania sądu pracy. Skorzystanie z niej wymaga od sądu dokonania ustaleń wskazujących na to, że uwzględnienie żądania przywrócenia do pracy wybranego przez pracownika jest niemożliwe lub niecelowe. Zważywszy zaś wyjątkowy charakter art. 45 par. 2 k.p., wymaga o­n wszechstronnej analizy wszystkich okoliczności konkretnego przypadku i wyważenia usprawiedliwionych interesów obu stron.
Sprawę komplikuje to, że omawiany przepis nie formułuje żadnych kryteriów, według których należałoby oceniać niecelowość lub niemożliwość przywrócenia pracownika do pracy. Należy zatem przyjąć, że ocena dokonywana w ramach tego artykułu powinna odbywać się z uwzględnieniem wszystkich okoliczności, które mogłyby mieć wpływ na przyznanie pracownikowi innego (alternatywnego) roszczenia przez sąd pracy niż roszczenie przez niego wybrane (wyrok z 10 stycznia 2003 r., I PK 144/02; OSNP 2004/13, poz. 225).
W świetle orzecznictwa SN
Pojęcie niecelowości przywrócenia do pracy ma szeroki zasięg i wymaga między innymi rozważenia z punktu widzenia przyczyn wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę oraz możliwości powrotu pracownika do pracy. Brak celowości przywrócenia do pracy może bowiem wynikać z rozmaitych przyczyn dotyczących zarówno pracodawcy lub pracownika, jak i równocześnie obu tych podmiotów.
Niecelowość wydania orzeczenia o przywróceniu do pracy uzasadniają niewątpliwie okoliczności wiążące się z funkcjonowaniem zakładu pracy. Z drugiej strony natomiast może dotyczyć to na tyle nagannego postępowania pracownika, że jego powrót do pracy byłby niewskazany. Bardzo przydatne w tej materii okazuje się bogate orzecznictwo Sądu Najwyższego. Wprawdzie nie sformułowano w nim katalogu okoliczności wskazujących na niemożliwość lub niecelowość uwzględnienia żądania przywrócenia do pracy, tym niemniej wielokrotnie wypowiadano się w tej kwestii, oceniając zasadność zastosowania art. 45 par. 2 k.p.
Danuta Klucz


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

REKLAMA

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

System kaucyjny dopiero od 1 października 2025 r. Przedsiębiorcy nie są gotowi, a przepisy trzeba doprecyzować

W Sejmie trwają prace, które mają na celu przesunięcie startu systemu kaucyjnego na 1 października 2025 r. Projekt ustawy w tej sprawie, poza zmianą terminu startu kaucji, wprowadza szereg zmian usprawniających działanie tego systemu.

REKLAMA

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

REKLAMA