REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy przysługują zwolnienia okolicznościowe

REKLAMA

Oprócz urlopu wypoczynkowego pracownik może korzystać z celowych zwolnień od pracy, które w języku potocznym określa się mianem urlopów okolicznościowych. Niewykonywanie pracy usprawiedliwiają powody osobiste pracownika lub realizacja ważnych celów (np. ratowanie zdrowia i życia ludzi), jakim się o­n poświęca. Sytuacje, w jakich pracodawca zobowiązany jest udzielić pracownikowi zwolnienia od pracy, określają przepisy rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. nr 60, poz. 281).
Okazuje się, że powodów, dla których pracodawca musi zwolnić pracownika od wykonywania pracy, wcale nie jest tak mało. Nie zawsze jednak, gdy pracodawca zobowiązany jest udzielić pracownikowi zwolnienia, oznacza to, że musi za ten czas zapłacić także wynagrodzenie.
Ze zwolnień z powodów osobistych pracownik korzysta bez uszczerbku dla pobieranego wynagrodzenia. Inaczej jest natomiast, gdy zwolnienie wiąże się np. z pełnioną funkcją społeczną lub obywatelską. Wówczas z reguły pracodawca nie jest obciążony obowiązkiem wypłaty wynagrodzenia za czas, jaki pracownik poświęca się tym funkcjom.
WARTO WIEDZIEĆ
Za czas zwolnień z powodów osobistych lub rodzinnych wydarzeń pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Powody osobiste pracownika
Jedną z przesłanek uzasadniających zwolnienie z pracy są powody osobiste pracownika. Celem zwolnień okolicznościowych w tym przypadku jest umożliwienie pracownikowi uczestniczenia w ważnych dla niego wydarzeniach osobistych lub rodzinnych albo załatwienia związanych z nimi spraw.
O tym, na ile dni i z jakich osobistych powodów pracodawca jest obowiązany zwolnić pracownika od wykonywania pracy, rozstrzyga par. 15 przytoczonego rozporządzenia. Przepis ten wymienia okoliczności, których zaistnienie uprawnia pracownika do płatnego zwolnienia od pracy. Chodzi tu o zwolnienie w razie:
• ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy – w wymiarze 2 dni,
• ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką – w wymiarze 1 dnia.
Wykorzystanie zwolnienia okolicznościowego powinno nastąpić w czasie bezpośrednio związanym z wydarzeniem, które uzasadnia jego udzielenie. Podstawę udzielenia takiego zwolnienia stanowi bowiem nie tylko związek przyczynowy, ale i związek czasowy z danym wydarzeniem.
PRZYKŁAD
Pracownik zwrócił się do pracodawcy o udzielenie zwolnienia w związku z własnym ślubem. Wydarzenie to miało jednak miejsce trzy tygodnie wcześniej, kiedy to pracownik korzystał z kilkudniowego urlopu wypoczynkowego.
Nie ulega wątpliwości, że zwolnienie od pracy przysługuje pracownikowi, m.in. w razie ślubu. Należy się o­no w wymiarze dwóch dni, których wykorzystanie powinno jednak nastąpić w czasie bezpośrednio związanym z tym wydarzeniem. Wprawdzie pracodawca ma obowiązek udzielić go w terminie wskazanym przez pracownika, ale z uwagi na cel zwolnienia, w zasadzie powinien o­n pokrywać się z datą tego zdarzenia lub przypadać w dniach poprzedzających dzień ślubu lub następujących po tej dacie. Udzielenie tego zwolnienia w terminie późniejszym mogłoby być uzasadnione jedynie wówczas, gdyby pracownik udowodnił, że właśnie w tym czasie ma załatwiać sprawy związane ze ślubem. Dlatego w opisanej sytuacji pracodawca mógł odmówić pracownikowi dni wolnych. Podobnie można by rozstrzygnąć kwestie dwudniowego zwolnienia od pracy przysługującego pracownikowi w razie narodzin dziecka. Wówczas na ogół dotyczy o­no dnia powrotu matki z dzieckiem ze szpitala lub dni następnych w celu załatwienia formalności z tym związanych.

Zwolnienie w trakcie innej nieobecności
Wyjaśnienia wymaga sytuacja, gdy pracownik przebywa na urlopie wypoczynkowym i w tym czasie następuje zdarzenie, które stanowi przyczynę udzielenia zwolnienia okolicznościowego.
Okoliczności stanowiące przeszkody w korzystaniu przez pracownika z urlopu wypoczynkowego wymienia enumeratywnie art. 166 kodeksu pracy. Z powodów wymienionych w tym przepisie (takich jak czasowa niezdolność do pracy wskutek choroby, odosobnienie w związku z chorobą zakaźną, powołanie na ćwiczenia wojskowe albo na przeszkolenie wojskowe na czas do 3 miesięcy czy urlop macierzyński) i tylko wtedy pracodawca zobowiązany jest część urlopu niewykorzystanego udzielić w terminie późniejszym. Oznacza to, że nie ma o­n obowiązku udzielenia pracownikowi w terminie późniejszym dni urlopu wypoczynkowego niewykorzystanych z powodu np. ślubu pracownika lub jego dziecka, urodzenia się dziecka czy zgonu i pogrzebu bliskich osób z jego rodziny – tym bardziej że zwolnienie od pracy, jak sama nazwa wskazuje, może być udzielone tylko na dni, w których pracownik powinien pracować. Nie dotyczy to zatem okresu, w którym pracownik nie świadczy pracy, np. przebywa na urlopie bezpłatnym, wypoczynkowym lub innym zwolnieniu od pracy.
PRZYKŁAD
Pracownik, przebywając na dwutygodniowym urlopie wypoczynkowym, zwrócił się z wnioskiem do pracodawcy o udzielenie mu w tym czasie dwóch dni zwolnienia w związku z narodzinami dziecka. We wniosku zaznaczył o­n jednocześnie, że „zaoszczędzone” dwa dni urlopu wykorzystałby w terminie późniejszym. Czy pracodawca musi udzielać zwolnienia okolicznościowego w trakcie urlopu wypoczynkowego pracownika i czy zwolnienie takie przerywa ten urlop?

Pracodawca nie ma obowiązku udzielenia zwolnienia z tytułu narodzin dziecka, w sytuacji gdy pracownik w tym czasie nie świadczy pracy, przebywając na urlopie wypoczynkowym. W zasadzie jednak od pracodawcy zależeć będzie, czy pracownik korzystający z urlopu wykorzysta zwolnienie okolicznościowe. Pracodawca może bowiem wyrazić zgodę na wcześniejsze zakończenie przez pracownika urlopu wypoczynkowego i tym samym umożliwić mu wykorzystanie dwóch dni zwolnienia z tytułu narodzin dziecka. W takim przypadku pracownik pozostałą część urlopu mógłby wykorzystać w terminie późniejszym. Jednakże przerwanie urlopu z tego powodu zawsze wymagać będzie zgody pracodawcy.
WARTO WIEDZIEĆ
Nie każde wezwanie organu stanowić będzie dowód usprawiedliwiający nieobecność pracownika w pracy. Dowodem takim będzie bowiem tylko wezwanie do osobistego stawienia się w charakterze strony lub świadka w postępowaniu prowadzonym przed tym organem.
Zwolnienia w ważnych celach
Do okoliczności, z którymi związany jest obowiązek zwolnienia pracownika z pracy, i to bez uszczerbku dla jego wynagrodzenia, należy wykonywanie przez niego określonych działań, niezwiązanych wprawdzie z wykonywaną pracą, ale służących innym ważnym celom (np. ratowanie zdrowia i życia ludzi). Prawo do wynagrodzenia zachowuje bowiem pracownik, który:
• bierze udział w posiedzeniu komisji pojednawczej w charakterze strony lub świadka w postępowaniu pojednawczym,
• przeprowadza obowiązkowe badania lekarskie i szczepienia ochronne przewidziane przepisami o zwalczaniu chorób zakaźnych, o zwalczaniu gruźlicy oraz o zwalczaniu chorób wenerycznych,
• będąc ratownikiem Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, uczestniczy w akcji ratowniczej,
• będąc krwiodawcą oddaje krew w czasie oznaczonym przez stację krwiodawstwa lub przeprowadza zalecone okresowe badania lekarskie, jeżeli nie mogą o­ne być wykonane w czasie wolnym od pracy.
Zwolnienia niepłatne
Powyższe wyliczenia nie wyczerpują sytuacji, w jakich pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi zwolnienia od pracy. W pozostałych przypadkach wymienionych w przepisach przytoczonego rozporządzenia, które na ogół wiążą się z pełnioną przez pracownika funkcją społeczną lub zawodową, a także z wymaganą reakcją na wezwania różnych organów lub udziału w prowadzonych przez nich postępowaniach, pracodawca nie jest jednak zobligowany do wypłaty wynagrodzenia.
W tych sytuacjach wydaje o­n jedynie zaświadczenie określające wysokość utraconego wynagrodzenia za czas tego zwolnienia, na podstawie którego pracownik może uzyskać rekompensatę od właściwego organu. Nie ma jednak przeszkód, by obowiązujące u pracodawcy przepisy płacowe uprawniały pracownika do wynagrodzenia także za czas tych zwolnień.
Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika wezwanego przed organ właściwy w zakresie powszechnego obowiązku obrony, organ administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, sądu, prokuratury, policji albo organ prowadzący postępowanie w sprawach o wykroczenia, a także wezwanego w charakterze świadka w postępowaniu kontrolnym prowadzonym przez NIK i pracownika powołanego do udziału w tym postępowaniu w charakterze specjalisty, będącego członkiem rady nadzorczej, działającej u zatrudniającego go pracodawcy, na czas niezbędny do uczestniczenia w posiedzeniach tej rady.
Niektóre zwolnienia mają charakter limitowany. Dotyczy to pracowników wykonujących czynności biegłego, członków ochotniczej straży pożarnej uczestniczących w szkoleniach pożarniczych oraz pracowników prowadzących zajęcia dydaktyczne lub szkolenia na kursach zawodowych.
PRZYKŁAD
Pracownik jako członek Zarządu Społecznego Komitetu Budowy Kanalizacji zostaje wezwany przez kierownika Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta i Gminy do stawienia się w urzędzie w związku z naradą dotyczącą rozwiązania systemu kanalizacji. Pracodawca nie ma obowiązku zwolnienia pracownika od pracy w przypadku wezwania go do wzięcia udziału w naradzie organów samorządu terytorialnego, poświęconej realizacji celów społecznych. Takie stanowisko wyraził SN w wyroku z 5 listopada 1998 r., (I PKN 350/98; OSNAP 1999/24, poz. 777). Przepisy rozporządzenia z dnia 15 maja 1996 r. wprowadzają bowiem wyjątek od pracowniczego obowiązku świadczenia pracy i jako takie muszą być zdaniem SN interpretowane ściśle, a nawet zwężająco.
Danuta Klucz


Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA