Umowy terminowe też można wypowiedzieć

Długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny określa art. 34 kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem wynosi o­n: 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni, 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie, i 2 tygodnie, przy okresie próbnym wynoszącym 3 miesiące.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny oznaczony w tygodniach (1 tydzień i 2 tygodnie) kończy się w sobotę, zgodnie z art. 30 par. 21 k.p., który poczynając od 2 czerwca 1996 r. reguluje w sposób jednolity kwestię upływu okresów wypowiedzenia oznaczonych w tygodniach dla wszystkich rodzajów umów o pracę. Natomiast okres wypowiedzenia umowy o pracę na okres próbny wynoszący 3 dni robocze należy obliczać z zastosowaniem przepisów art. 110 i następnych kodeksu cywilnego. W konsekwencji oznacza to, że trzydniowy okres wypowiedzenia kończy się z upływem ostatniego dnia, z tym że przy jego obliczaniu nie uwzględnia się dnia, w którym złożono wypowiedzenie.
WARTO WIEDZIEĆ
Długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny jest uzależniona od długości samej próby. Bez znaczenia jest więc, jakim ogólnym stażem pracy dysponuje pracownik, a także czy wykonywał o­n już wcześniej pracę w ramach stosunku pracy na rzecz pracodawcy zatrudniającego go obecnie na podstawie umowy o pracę na okres próbny.
Wcześniejsze zakończenie próby, niż wynikałoby to z upływu okresu wypowiedzenia takiej umowy o pracę, jest możliwe w drodze zmiany przez strony stosunku pracy trybu rozwiązania tej umowy, z wypowiedzenia na porozumienie stron. W okresie wypowiedzenia może także dojść do rozwiązania stosunku pracy w trybie art. 52 lub 55 par. 11 k.p., jak również do wcześniejszego ustania zatrudnienia wskutek jego wygaśnięcia w przypadkach określonych przepisami prawa pracy. Nie jest natomiast możliwe modyfikowanie długości okresu wypowiedzenia umowy na okres próbny z zastosowaniem przepisów art. 36 i 361 k.p., które dotyczą wyłącznie umów o pracę zawartych na czas nieokreślony.
W okresie dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny dokonanego przez pracodawcę pracownik może skorzystać z 2 dni zwolnienia z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, na poszukiwanie pracy, zgodnie z przepisami art. 37 k.p.; może być także skierowany przez pracodawcę na urlop wypoczynkowy, w myśl art. 1671 k.p. Możliwe jest również skorzystanie przez pracownika zatrudnionego na okresie próbnym, któremu wypowiedziano umowę o pracę, stosując krótszy okres wypowiedzenia niż wymagany – z przepisów art. 49 k.p.
Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony
Umowa o pracę zawarta na czas określony, co do zasady, nie podlega rozwiązaniu w drodze wypowiedzenia, bowiem zgodnie z art. 30 par. 1 pkt 4 k.p. – rozwiązuje się z upływem czasu, na który została zawarta. Przepisy prawa pracy przewidują jednak trzy przypadki, w których może dojść do wcześniejszego rozwiązania takiej umowy z zastosowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia.
Jeśli jest klauzula
Po pierwsze – art. 33 k.p. uprawnia strony umowy o pracę zawartej na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy do zamieszczenia w takiej umowie klauzuli o dopuszczalności jej wypowiedzenia z zastosowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia. To rozwiązanie prawne zakłada zatem:
• zgodną wolę obu stron umowy o pracę zawartej na czas określony co do możliwości wcześniejszego rozwiązania takiej umowy w drodze wypowiedzenia dokonanego zarówno przez pracownika, jak i przez pracodawcę,
• dopuszczalność wprowadzenia klauzuli o okresie wypowiedzenia jedynie do umowy terminowej zawartej na czas dłuższy niż 6 miesięcy; umowy terminowe zawarte na okres 6 miesięcy lub na czas krótszy niż 6 miesięcy nie podlegają zatem konstrukcji przewidzianej w art. 33 k.p.,
• sztywny 2-tygodniowy okres wypowiedzenia, stosowany niezależnie od stażu pracy danego pracownika, a także od czasu, na jaki strony wiążą się umową terminową dłuższą niż 6 miesięcy.
• dostępność stosowania wypowiedzenia przez każdą ze stron umowy z jakiejkolwiek przyczyny, która nie musi być wskazana w oświadczeniu woli o wypowiedzeniu umowy; kontroli sądowej podlega bowiem legalność, nie zaś zasadność wypowiedzenia umowy bezterminowej.
Zastrzeżenie 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy może mieć miejsce zarówno w momencie zawierania takiej umowy, jak i w czasie jej trwania. Wprowadzenie do zawartej już umowy klauzuli o możliwości jej wcześniejszego rozwiązania za 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia wymagałoby zatem zgodnej woli stron w tej sprawie, czyli tzw. porozumienia. Nie wydaje się możliwe wprowadzenie takiej klauzuli do już obowiązującej umowy w drodze wypowiedzenia zmieniającego.
WARTO WIEDZIEĆ
Skorzystanie przez pracodawcę lub przez pracownika z klauzuli o wypowiedzeniu umowy z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia może doprowadzić do jej rozwiązania jeszcze przed upływem 6 miesięcy trwania umowy. Sześć miesięcy, o których mowa w art. 33 k.p., wyznacza bowiem jedynie czas trwania umowy, dla której można przewidzieć klauzulę o dopuszczalności jej wypowiedzenia.
W przypadku upadłości lub likwidacji pracodawcy
Po drugie – art. 411 par. 2 k.p. przewiduje 2-tygodniowy okres wypowiedzenia możliwy do zastosowania w razie konieczności wcześniejszego rozwiązania takiej umowy z powodu likwidacji lub upadłości pracodawcy. W powołanym przepisie:
• dopuszczalność wypowiedzenia umowy terminowej jest przewidziana z mocy samego prawa, nie zależy zatem od woli stron,
• wcześniejsze rozwiązanie umowy terminowej z zachowaniem ustawowego okresu wypowiedzenia jest przewidziane tylko w dwóch przypadkach, mianowicie w razie likwidacji lub upadłości pracodawcy,
• wcześniejsze rozwiązanie umowy terminowej w drodze wypowiedzenia dotyczy każdej umowy terminowej, niezależnie od tego, na jaki czas została o­na zawarta; powołanym przepisem są zatem także objęte umowy zawarte na czas krótszy niż 6 miesięcy,
• skorzystanie z ustawowego terminu wypowiedzenia jest w jednakowym stopniu dostępne dla obu stron umowy.
Także i w tym przypadku długość ustawowo określonego okresu wypowiedzenia umowy terminowej jest niezależna od stażu pracy pracownika, a także od czasu, na jaki zawarto umowę.
W razie zwolnień grupowych
Po trzecie – art. 5 ust. 7 i art. 10 ust. 1 ustawy o tzw. grupowych zwolnieniach (ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników – Dz.U. nr 90, poz. 844 z późn. zm.) przewidują możliwość zastosowania 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia każdej umowy o pracę zawartej na czas określony, jeżeli zachodzi konieczność jej wcześniejszego rozwiązania z przyczyn nieleżących po stronie pracownika. Także zatem i w tym przypadku o dopuszczalności wcześniejszego rozwiązania umowy terminowej z zastosowaniem okresu wypowiedzenia zadecydował sam ustawodawca, określając zarówno długość okresu wypowiedzenia, jak i wskazując okoliczności, których wystąpienie uprawnia każdą ze stron umowy do skorzystania z możliwości jej wcześniejszego rozwiązania w drodze wypowiedzenia.
W okresie dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony dokonanego przez pracodawcę pracownik może skorzystać z 2 dni zwolnienia z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, na poszukiwanie pracy, zgodnie z przepisami art. 37 k.p.; może być także skierowany przez pracodawcę na urlop wypoczynkowy, w myśl art. 1671 k.p.
WARTO WIEDZIEĆ
Wcześniejsze zakończenie umowy o pracę zawartej na czas określony, niż wynikałoby to z upływu jej okresu wypowiedzenia, jest możliwe w drodze zmiany przez strony stosunku pracy trybu rozwiązania tej umowy, z wypowiedzenia na porozumienie stron. W okresie wypowiedzenia może także dojść do rozwiązania stosunku pracy w trybie art. 52 lub 55 par. 11 k.p., jak również do wcześniejszego ustania zatrudnienia wskutek jego wygaśnięcia w przypadkach określonych przepisami prawa pracy. Nie jest natomiast możliwe modyfikowanie długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony z zastosowaniem przepisów art. 36 i 361 k.p., które dotyczą wyłącznie umów o pracę zawartych na czas nieokreślony.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę pracownika tymczasowego
Przepisy ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz.U. nr 166, poz. 1608 z późn. zm.) regulują szczególne zasady dotyczące świadczenia pracy na rzecz pracodawcy użytkownika przez pracownika tymczasowego zatrudnionego przez agencję pracy tymczasowej. Co do zasady, umowa o pracę zawarta z pracownikiem tymczasowym rozwiązuje się z upływem ustalonego między stronami okresu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz danego pracodawcy użytkownika. Jednak w umowie o pracę między agencją pracy tymczasowej i pracownikiem tymczasowym można przewidzieć okresy wypowiedzenia takiej umowy. Zgodnie z art. 13 ust. 2 ustawy, gdy umowa została zawarta na okres nieprzekraczający 2 tygodni – okres wypowiedzenia wynosi 3 dni, natomiast przy dłuższych umowach – okres wypowiedzenia wynosi 1 tydzień.
Umowa zawarta w celu zastępstwa nieobecnego pracownika
Od 1 stycznia 2004 r. obowiązuje art. 331 k.p. określający długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa nieobecnego pracownika. W takim przypadku, niezależnie od czasu trwania takiej umowy, okres wypowiedzenia wynosi 3 dni robocze.
Janina Suzdorf
Autorka pracuje w Ministerstwie Gospodarki i Pracy


Infor.pl
Coraz więcej osób poszukuje pracy. Jak to możliwe skoro bezrobocie jest najniższe w historii
15 sie 2024

Miarą ożywienia na rynku ofert pracy jest liczba odpowiedzi na anonse pracodawców poszukujących pracowników. A branże, które budzą największe zainteresowanie mogą wskazywać, że w ostatnim czasie odbywały się tam spore ruchy płacowe. Teraz płacą lepiej niż wcześniej, ale nie wszystkie firmy w porę dostosowały się do nowego trendu.

Wypalenie zawodowe to problem już ośmiu na dziesięciu pracowników. A pracodawcy w większości bagatelizują problem
15 sie 2024

Badania nie pozostawiają wątpliwość: stres wywołany przekonaniem o zbyt niskich zarobkach względem kompetencji oraz przepracowanie to dwie kluczowe przyczyny zjawiska wypalenia zawodowego pracowników. Nie wszyscy pracodawcy są świadomi zagrożeń jakie się z nim wiążą.

Do tych żłobków nie zapisuj dziecka, ponieważ nie otrzymasz 1500 zł dofinansowania. Świadczenie „aktywnie w żłobku” 2024 i 2025
15 sie 2024

Od 1 października 2024 r. rodzice, których dzieci uczęszczają do żłobka – będą mogli ubiegać się o przyznanie świadczenia „aktywnie w żłobku”, którego kwota przewyższa dotychczasowe dofinansowanie na ten cel o 1100 zł. Ze świadczenia nie skorzystają jednak rodzice, których dzieci uczęszczają do żłobków, w których miesięczna opłata przekracza 2200 zł. Jest dla nich inne rozwiązanie.

Już w sierpniu nauczyciele mogą składać wnioski o to świadczenie. Będzie przysługiwało od nowego roku szkolnego 2024/2025
15 sie 2024

Już w sierpniu nauczyciele mogą składać wnioski o to świadczenie. Będzie przysługiwało od nowego roku szkolnego 2024/2025. Choć jest zapowiadane jako korzystne dla nauczycieli, to budzi wiele wątpliwości i prognozuje się, że niewielu nauczycieli zdecyduje się z niego skorzystać.

Rząd: Renta wdowia może być i 1500 zł miesięcznie. Ale średnio będzie niżej. Znacznie
15 sie 2024

Renta wdowia około 300 zł przez 18 miesięcy (dodatkowe świadczenie do pierwotnej emerytury wdowy). Potem już na stałe 600 zł według wskaźnika 25%. To prognoza rządowa dla wartości średnich. Przekazał ją mediom wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski.

Sąsiad rozpala ognisko na swoim ogródku lub grilla na balkonie, a do naszego domu lub mieszkania trafia uciążliwy dym – czy to legalne i co można z tym zrobić?
15 sie 2024

Właśnie rozpoczynamy długi sierpniowy weekend, a wraz z nim – na wielu ogródkach mogą zapłonąć ogniska. Co niektórzy mieszkańcy bloków, którzy ogródków nie posiadają – mogą natomiast zdecydować się na rozpalenie, na swoich balkonach lub tarasach, grilla. Czy takie działania są legalne i co – jako właściciele sąsiednich nieruchomości – możemy z tym zrobić, jeżeli są dla nas uciążliwe?

Koniec zarobku z lokat, co oznacza powrót wysokiej inflacji dla trzymających oszczędności na kontach w banku
15 sie 2024

Przez cały 2024 rok trwa dobra passa dla osób, które trzymają oszczędności w bankach. Od początku roku lokaty bankowe i konta oszczędnościowe przynoszą niewielkie, stabilne zyski, chroniące pieniądze przed inflacją. Ta dobra sytuacja dobiega jednak końca bo wróciła inflacja?

Co się bardziej opłaci: najem czy kupno małego mieszkania. Teraz rachunek nie pozostawia wątpliwości
15 sie 2024

Kupno małego mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym to rozwiązanie, który daje wiele korzyści. Najem – tylko jedną. Jedyna bariera przy wyborze pierwszego rozwiązania to zdolność kredytowa – raty kredytu hipotecznego są porównywalne z czynszem najmu. A własne mieszkanie to bonus w postaci kapitału.

Czy 15 sierpnia jest dniem wolnym w Niemczech?
14 sie 2024

Czy 15 sierpnia jest dniem wolnym w Niemczech? Niemcy mają różne listy świąt wolnych od pracy w zależności od landu. Czy 15 sierpnia jest wolny w Berlinie? Sprawdź, gdzie w Niemczech jest to dzień wolny od pracy.

Wybór najemcy mieszkania na castingu. Czy to zgodne z prawem? Na czym polegać może dyskryminacja przy wynajmie?
15 sie 2024

Dziś, w II połowie 2024 roku rynek najmu nieco ochłonął. Jednak nadal można się spotkać z "castingami" na najemcę w przypadku szczególnie atrakcyjnych mieszkań, czy lokalizacji. W ten sposób wynajmujący mieszkania starają się znaleźć najemcę najmniej potencjalnie "kłopotliwego" (cokolwiek miałoby to znaczyć) w przyszłości. W Polsce casting na najemcę jest - co do zasady - zgodny z prawem ale pod warunkiem, że dyskryminuje się w ten sposób określonych grup lokatorów (np. ze względu na płeć, rasę, czy pochodzenie).

pokaż więcej
Proszę czekać...