REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownik na dyżurze

REKLAMA

W zasadzie każdy pracownik może zostać poproszony przez przełożonego, aby został w pracy dłużej, bo może zdarzyć się, iż będzie potrzebny, albo był w domu „pod telefonem” i czekał na ewentualne wezwanie do zakładu pracy. W obu sytuacjach mamy do czynienia z dyżurem. Jego pełnienie jest obowiązkiem pracownika, który musi liczyć się z tym, iż jeśli odmówi wykonania polecenia pracodawcy może ponieść za to określone konsekwencje, np. dyscyplinarne.
Zwykle pracodawca organizuje dyżury, gdy przypuszcza, że może wystąpić jakaś okoliczność wymagająca obecności pracownika w pracy. Przypuszcza, ale nie jest pewien. Tak więc aby się zabezpieczyć, wyznacza „dyżurnego”, który w miejscu ustalonym z pracodawcą jest w stałej gotowości do świadczenia pracy.
Pracodawca korzysta w tym przypadku ze swego uprawnienia określonego w art. 1515 kodeksu pracy, zgodnie z którym pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę.
Warto zwrócić uwagę na sformułowanie „w gotowości do świadczenia pracy wynikającej z umowy o pracę”, które uzupełniło definicję dyżuru dopiero niedawno (ustawa nowelizująca kodeks pracy z 14 listopada 2003 r.). Wcześniej dochodziło czasami do sporu o rodzaj pracy, o świadczenie której może być poproszony pracownik na dyżurze. Obecnie jest już jasne, że dyżur nie musi dotyczyć pracy mieszczącej się w ramach uzgodnionego rodzaju pracy. Zawsze powinna to być jednak praca odpowiednia, np. odpowiadająca kwalifikacjom pracownika, którą będzie o­n w stanie wykonać.
Jeśli pracodawca chce, pracownik musi
Pełnienie dyżuru jest obowiązkiem pracownika. Każda osoba zatrudniona jest bowiem zobowiązana do dbałości o dobro zakładu pracy. Potwierdza to również Sąd Najwyższy, który w uzasadnieniu do wyroku z 31 stycznia 1978 r. (I PRN 147/77, OSNP 1978/7/126) podkreśla, że dyżur nie wynika z odrębnego tytułu prawnego, lecz jest jednym z obowiązków pracowniczych. Stanowi bowiem dodatkowe zadanie robocze po normalnych godzinach pracy, bez względu na to, czy zadanie to mieściło się w ramach uzgodnionego rodzaju pracy czy też wykraczało poza ten rodzaj. Dlatego jeśli pracownik odmawia pełnienia dyżuru, pracodawca ma prawo zastosować wobec niego stosowne środki dyscyplinujące.
Pracownik ma prawo do odpoczynku
Czas dyżuru nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku, o którym mowa w art. 132 i 133 k.p. Chodzi tu o tzw. dobowy i tygodniowy okres nieprzerwanego odpoczynku wynoszący 11 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu. Dlatego przygotowując grafik dyżurów pracodawca musi liczyć się z tym, że poza godzinami normalnej pracy pracownik może pozostawać w gotowości do świadczenia pracy tylko przez określony czas, taki który pozwoliłby mu przez 11 godzin spokojnie odpoczywać.
WARTO WIEDZIEĆ
O dyżurze pracownik nie powinien się dowiadywać w ostatniej chwili. Dyżury powinny być wcześniej zaplanowane, a pracownik uprzedzony, że w określonym dniu tygodnia będzie zobowiązany, już po godzinach swojej pracy, pozostawać w dyspozycji pracodawcy albo w zakładzie pracy, albo w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę.
PRZYKŁAD
Pracownik zatrudniony w podstawowym czasie pracy (5-dniowy tydzień i 8-godzinny dzień pracy) może pełnić dyżur tylko przez 5 godzin w ciągu dnia lub krócej. Jeśli byłby zmuszony pozostawać w gotowości do świadczenia pracy dłużej, nie mógłby odpoczywać przez wymagane 11 godzin.
Pracownik zatrudniony w równoważnym czasie pracy, który w niektóre dni wykonuje pracę przez 12 godzin, jeśliby miał w te dni dyżurować, mógłby to robić tylko przez godzinę, jeśli pracowałby przez 10 godzin – dyżur mógłby trwać 3 godziny.
WARTO WIEDZIEĆ
Pracodawca może zobowiązać pracownika do pełnienia dyżuru w każdym dniu tygodnia, nie wyłączając niedziel i dni ustawowo wolnych od pracy. Dyżur może być pełniony zarówno w zakładzie pracy, jak i w domu. To od pracodawcy zależy, gdzie pracownik będzie dyżurował.
Pracodawca ustalając dyżury powinien więc pamiętać o tych ograniczeniach czasowych. Tym bardziej że za nieprzestrzeganie przepisów o czasie pracy grozić mu może kara grzywny.
Warto też pamiętać, że obowiązek zapewnienia dyżurującym pracownikom nieprzerwanego odpoczynku dobowego i tygodniowego nie dotyczy pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy. Chodzi tu o pracowników kierujących jednoosobowo zakładem pracy i ich zastępców lub pracowników wchodzących w skład kolegialnego organu zarządzającego zakładem pracy oraz głównych księgowych.
Za czas dyżuru czas wolny lub wynagrodzenie
Rodzaj rekompensaty, jaka należy się pracownikowi za czas pełnienia dyżuru, zależy od dwóch czynników. Po pierwsze, od tego, czy pracownik pełnił go w zakładzie pracy czy w domu. Po drugie, czy w czasie dyżuru był zmuszony do wykonywania pracy, a tym samym, czy czas pełnienia dyżuru wlicza się mu do czasu pracy czy też nie.
Dyżur bez wykonywania pracy
Jeżeli podczas dyżuru pracownik nie wykonywał pracy, czas tego dyżuru nie wlicza się mu do czasu pracy. Jednak za czasu dyżuru pełnionego w zakładzie pracy pracownik ma prawo do czasu wolnego w wymiarze odpowiadającym długości dyżuru. Jeśli jednak pracodawca nie ma możliwości udzielenia mu czasu wolnego, powinien wypłacić mu wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60 proc. wynagrodzenia.
Wyjątkiem są tutaj pracownicy zarządzający zakładem pracy. Im za czas dyżuru nie przysługuje ani czas wolny, ani dodatkowe wynagrodzenie.
Za dyżury pełnione w domu pracownikowi nie przysługuje ani czas wolny, ani tym bardziej wynagrodzenie. Jeśli jednak w czasie takiego dyżuru pracownik zostanie wezwany do firmy i tam poproszony o świadczenie pracy, to czas jej faktycznego wykonywania powinien zostać uznany za pracę w godzinach nadliczbowych.
Dyżur z wykonywaniem pracy
Praca wykonywana przez pracownika w czasie dyżuru, a więc poza normalnymi godzinami jego pracy, jest pracą w godzinach nadliczbowych. Oznacza to, że powinna o­na być wynagradzana jak inne godziny nadliczbowe, za które obok normalnego wynagrodzenia pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 50 lub 100 proc. wynagrodzenia (od czego zależy wysokość dodatku za godziny nadliczbowe piszemy na str. 27).
Na zakończenie warto dodać, że zupełnie odrębnym rodzajem dyżuru pełnionego przez pracowników są dyżury medyczne. Są o­ne uregulowane nie w kodeksie pracy, a w ustawie z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. nr 91, poz. 408 z późn. zm.) i nie dotyczą ich zasady opisane powyżej.
Małgorzata Jankowska

PODSTAWA PRAWNA
• Art. 1555 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).
CZYTELNICY PYTAJĄ
Czy jest określony termin
Pracodawca kazał mi zostać na dyżurze w zakładzie pracy. Wiem, że za ten czas przysługuje mi czas wolny. Chciałabym go dostać jak najprędzej, bo mam trochę pilnych spraw do załatwienia, ale pracodawca się ociąga. Czy kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek udzielenia tych dni w określonych terminach, których powinien przestrzegać?
NIE. Kodeks pracy niestety tej kwestii nie reguluje. W niektórych firmach kwestie te są ustalane w regulaminie pracy. Jeśli jednak u pani w zakładzie tak nie jest, to wyłącznie od decyzji pracodawcy zależy, kiedy udzieli pani dni wolnych. Przyjmuje się, że w związku z tym, iż dni te stanowią rekompensatę za czas pozostawania przez pracownika w gotowości do pracy i mają umożliwić mu odpoczynek i regenerację sił termin ich nie powinien być zbyt odległy.
Czy można rekompensować dyżury domowe
W naszej firmie dyżury pełni się tylko w domu. Są o­ne jednak bardzo częste i dezorganizują nam często życie rodzinne. Wiemy, że za ich pełnienie – zgodnie z kodeksem pracy – nic nam się nie należy. Chcielibyśmy jednak to zmienić i zapisać w regulaminie pracy, że za dyżur w domu też należy się pracownikowi jakaś rekompensata. Czy gdyby pracodawca wyraził na to zgodę, byłoby to zgodne z prawem?
TAK. Jak podkreśla prof. Andrzej Świątkowski (Komentarz do Kodeksu Pracy, tom 1, C.H. Beck, Warszawa 2004) art. 1515 k.p. jest normą jednostronnie bezwzględnie obowiązującą. Oznacza to, że partnerzy społeczni, pracodawca, strony stosunku pracy mogą zdecydować, że pracownik będzie otrzymywał wynagrodzenie za dyżur pełniony w domu. Mają również prawo określić wyższą stawkę wynagrodzenia od określonej w cytowanym przepisie za dyżury odbywane w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę.


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Coraz więcej osób poszukuje pracy. Jak to możliwe skoro bezrobocie jest najniższe w historii

Miarą ożywienia na rynku ofert pracy jest liczba odpowiedzi na anonse pracodawców poszukujących pracowników. A branże, które budzą największe zainteresowanie mogą wskazywać, że w ostatnim czasie odbywały się tam spore ruchy płacowe. Teraz płacą lepiej niż wcześniej, ale nie wszystkie firmy w porę dostosowały się do nowego trendu.

Wypalenie zawodowe to problem już ośmiu na dziesięciu pracowników. A pracodawcy w większości bagatelizują problem

Badania nie pozostawiają wątpliwość: stres wywołany przekonaniem o zbyt niskich zarobkach względem kompetencji oraz przepracowanie to dwie kluczowe przyczyny zjawiska wypalenia zawodowego pracowników. Nie wszyscy pracodawcy są świadomi zagrożeń jakie się z nim wiążą.

Do tych żłobków nie zapisuj dziecka, ponieważ nie otrzymasz 1500 zł dofinansowania. Świadczenie „aktywnie w żłobku” 2024 i 2025

Od 1 października 2024 r. rodzice, których dzieci uczęszczają do żłobka – będą mogli ubiegać się o przyznanie świadczenia „aktywnie w żłobku”, którego kwota przewyższa dotychczasowe dofinansowanie na ten cel o 1100 zł. Ze świadczenia nie skorzystają jednak rodzice, których dzieci uczęszczają do żłobków, w których miesięczna opłata przekracza 2200 zł. Jest dla nich inne rozwiązanie.

Już w sierpniu nauczyciele mogą składać wnioski o to świadczenie. Będzie przysługiwało od nowego roku szkolnego 2024/2025

Już w sierpniu nauczyciele mogą składać wnioski o to świadczenie. Będzie przysługiwało od nowego roku szkolnego 2024/2025. Choć jest zapowiadane jako korzystne dla nauczycieli, to budzi wiele wątpliwości i prognozuje się, że niewielu nauczycieli zdecyduje się z niego skorzystać.

REKLAMA

Rząd: Renta wdowia może być i 1500 zł miesięcznie. Ale średnio będzie niżej. Znacznie

Renta wdowia około 300 zł przez 18 miesięcy (dodatkowe świadczenie do pierwotnej emerytury wdowy). Potem już na stałe 600 zł według wskaźnika 25%. To prognoza rządowa dla wartości średnich. Przekazał ją mediom wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski.

Sąsiad rozpala ognisko na swoim ogródku lub grilla na balkonie, a do naszego domu lub mieszkania trafia uciążliwy dym – czy to legalne i co można z tym zrobić?

Właśnie rozpoczynamy długi sierpniowy weekend, a wraz z nim – na wielu ogródkach mogą zapłonąć ogniska. Co niektórzy mieszkańcy bloków, którzy ogródków nie posiadają – mogą natomiast zdecydować się na rozpalenie, na swoich balkonach lub tarasach, grilla. Czy takie działania są legalne i co – jako właściciele sąsiednich nieruchomości – możemy z tym zrobić, jeżeli są dla nas uciążliwe?

Koniec zarobku z lokat, co oznacza powrót wysokiej inflacji dla trzymających oszczędności na kontach w banku

Przez cały 2024 rok trwa dobra passa dla osób, które trzymają oszczędności w bankach. Od początku roku lokaty bankowe i konta oszczędnościowe przynoszą niewielkie, stabilne zyski, chroniące pieniądze przed inflacją. Ta dobra sytuacja dobiega jednak końca bo wróciła inflacja?

Co się bardziej opłaci: najem czy kupno małego mieszkania. Teraz rachunek nie pozostawia wątpliwości

Kupno małego mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym to rozwiązanie, który daje wiele korzyści. Najem – tylko jedną. Jedyna bariera przy wyborze pierwszego rozwiązania to zdolność kredytowa – raty kredytu hipotecznego są porównywalne z czynszem najmu. A własne mieszkanie to bonus w postaci kapitału.

REKLAMA

Czy 15 sierpnia jest dniem wolnym w Niemczech?

Czy 15 sierpnia jest dniem wolnym w Niemczech? Niemcy mają różne listy świąt wolnych od pracy w zależności od landu. Czy 15 sierpnia jest wolny w Berlinie? Sprawdź, gdzie w Niemczech jest to dzień wolny od pracy.

Wybór najemcy mieszkania na castingu. Czy to zgodne z prawem? Na czym polegać może dyskryminacja przy wynajmie?

Dziś, w II połowie 2024 roku rynek najmu nieco ochłonął. Jednak nadal można się spotkać z "castingami" na najemcę w przypadku szczególnie atrakcyjnych mieszkań, czy lokalizacji. W ten sposób wynajmujący mieszkania starają się znaleźć najemcę najmniej potencjalnie "kłopotliwego" (cokolwiek miałoby to znaczyć) w przyszłości. W Polsce casting na najemcę jest - co do zasady - zgodny z prawem ale pod warunkiem, że dyskryminuje się w ten sposób określonych grup lokatorów (np. ze względu na płeć, rasę, czy pochodzenie).

REKLAMA