REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co sprawdzi policja pracy

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Nad tym, czy pracodawca prowadzi w swojej firmie legalną politykę zatrudnienia, czuwają kontrolerzy z urzędów wojewódzkich. W odniesieniu do cudzoziemców pomagają im pracownicy służb celnych. Pracownicy urzędów wojewódzkich zatrudnieni w oddziałach kontroli legalności zatrudnienia wydziałów polityki społecznej kontrole przeprowadzają z upoważnienia wojewody na zasadach określonych w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Organy celne działają w tym zakresie na podstawie ustawy o Służbie Celnej. Jednostki te współpracują ze sobą i mogą organizować wspólne kontrole. Korzystają też z pomocy związków zawodowych, organizacji pracodawców, Państwowej Inspekcji Pracy, Policji, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Straży Granicznej i urzędów kontroli skarbowej.
Co może zainteresować kontrolerów
Na pracodawcach ciążą liczne obowiązki związane z zatrudnianiem pracowników. Określa je m.in. ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Jak są o­ne realizowane, sprawdzają kontrolerzy z urzędów wojewódzkich, potocznie zwani policją pracy.
Pracodawca ma m.in. obowiązek informowania powiatowego urzędu pracy o zatrudnieniu bezrobotnego lub powierzeniu mu wykonywania innej pracy zarobkowej (dotyczy to również bezrobotnego, który podejmuje pracę lub inną działalność zarobkową). Przepisy wymagają również, aby pracodawca opłacał składki na Fundusz Pracy. Ci, którzy prowadzą agencje zatrudnienia, muszą uzyskać wpis do rejestru takich agencji (zgodnie z przepisami rozporządzenia ministra gospodarki i pracy w sprawie rejestru agencji zatrudnienia) i prowadzić ją zgodnie z zasadami określonymi w ustawie. Potwierdzenie wpisu stanowi certyfikat wydawany przez ministra gospodarki i pracy.
Pracodawca chcący zatrudnić pracownika ma obowiązek uzyskać od niego pisemne oświadczenie, czy jest o­n zarejestrowany w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny lub poszukujący pracy (art. 36 ust. 6 ustawy o promocji zatrudnienia). Jeśli zatrudnia osobę bezrobotną, musi powiadomić o tym powiatowy urząd pracy, w którym dana osoba jest zarejestrowana. Ma na to pięć dni.
Zatrudnianie bezrobotnych i cudzoziemców
Pracodawca, który chce przyjąć do pracy cudzoziemca, ma obowiązek uzyskania zezwolenia na pracę dla tej osoby. Nie dotyczy to cudzoziemców, w stosunku do których obowiązuje zasada swobodnego przepływu osób na terytorium Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Zezwolenie wydaje wojewoda właściwy ze względu na miejsce wykonywania ewentualnej pracy. Dotyczy o­no konkretnej osoby, zawiera też wskazanie stanowiska jakie ma zajmować i pracodawcy, który chce go zatrudnić. Wydawane jest na czas określony.
Pracodawca zobowiązany jest także do opłacania składek na Fundusz Pracy. Wysokość składki określa ustawa budżetowa. W tym roku jest to 2,45 proc. podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne. Zgodnie z art. 104 ustawy o promocji zatrudnienia składki ustala się od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wynoszących, w przeliczeniu na okres pełnego miesiąca, kwotę co najmniej minimalnego wynagrodzenia (lub nie mniej niż 80 proc. lub 90 proc. tego wynagrodzenia w przypadku osób, które po raz pierwszy podjęły pracę: w pierwszym i drugim roku jej trwania).
WARTO WIEDZIEĆ
W postępowaniu kontrolnym stosuje się przepisy kodeksu postępowania administracyjnego, z wyłączeniem przepisów dotyczących decyzji i postanowień.
Kiedy i gdzie można kontrolować
Kontrola może być przeprowadzana w zasadzie wyłącznie w dniach i w godzinach pracy jednostki kontrolowanej. Natomiast w dniach wolnych od pracy lub poza godzinami pracy tylko w przypadku, gdy na terenie kontrolowanego zakładu przebywa osoba w nim zatrudniona.
Zasadą jest, że wszelkie czynności kontrolne mogą być przeprowadzane w siedzibie pracodawcy i we wszystkich innych miejscach, w których wykonywana jest praca przez osoby, które zatrudnia. Dopuszczalne jest jednak wykonywanie ich również w siedzibie wojewody lub organu celnego. Może to mieć miejsce tylko za zgodą kierującego kontrolowaną jednostką lub osoby przez niego upoważnionej.
WARTO WIEDZIEĆ
Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy definiuje pracodawcę jako jednostkę organizacyjną, nawet jeżeli nie ma osobowości prawnej, oraz osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, które zatrudniają lub mają zamiar zatrudnić co najmniej jednego pracownika.
Co wolno kontrolującemu
Kontrolę może przeprowadzać zarówno jedna osoba, jak i cały zespół, zawsze po okazaniu legitymacji służbowych i upoważnienia do przeprowadzenia kontroli. Jeżeli zachodzi podejrzenie, że przepisy ustawy o promocji zatrudnienia nie są przestrzegane, a nie ma możliwości ustalenia nazwy jednostki kontrolowanej, podstawą kontroli może być upoważnienie w formie uproszczonej.
Legitymacje służbowe oraz upoważnienia do przeprowadzania kontroli dla pracowników przeprowadzających kontrolę wydaje wojewoda, a upoważnienia dla funkcjonariuszy celnych przeprowadzających kontrolę – organ celny.
Przeprowadzający kontrolę mogą badać dokumenty objęte jej zakresem, sporządzać ich kopie, przesłuchiwać osoby podejrzane o naruszenie przepisów ustawy oraz przesłuchiwać świadków, sprawdzać tożsamość pracowników, a także innych osób znajdujących się na terenie kontrolowanego zakładu pracy w celu ustalenia, w jakim charakterze tam przebywają. Mają też prawo korzystania z pomieszczeń do pracy w kontrolowanej jednostce. Jeżeli zajdzie potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa kontrolującym, Policja (na wniosek wojewody lub organu celnego) może udzielić im niezbędnej ochrony.
Prawa i obowiązki kontrolowanego
Pracodawca zobowiązany jest m.in. do:
•  wpuszczenia kontrolerów na teren zakładu pracy,
•  umożliwienia im wstępu do pomieszczeń, które mają skontrolować i tych, w których mają pracować oraz
•  udostępnienia dokumentów związanych z przedmiotem kontroli.
Może też brać czynny udział w każdym etapie postępowania kontrolnego i działać przez pełnomocnika, chyba że charakter danej czynności wymaga osobistego działania pracodawcy. Nie obciążają go koszty kontroli.
Co zawiera protokół pokontrolny
Po każdej kontroli, podczas której wykryto jakiekolwiek nieprawidłowości, sporządzony powinien być protokół pokontrolny. Jeżeli w wyniku kontroli nie stwierdzono nieprawidłowości, sporządzana jest jedynie notatka pokontrolna.
Protokół sporządzany jest w dwóch egzemplarzach i zawiera wszelkie ustalenia z kontroli, z których najważniejsze to:
•  klauzula tajności (zgodnie z ustawą o ochronie informacji niejawnych),
•  imię i nazwisko kierującego jednostką kontrolowaną, jej nazwa i dane teleadresowe,
•  imiona i nazwiska kontrolujących oraz numer i data wydania upoważnienia do przeprowadzenia kontroli,
•  czas trwania i zakres kontroli, okres jaki obejmuje,
•  fakty ustalone w jej toku, w szczególności dotyczące stwierdzonych nieprawidłowości,
•  wskazanie osób odpowiedzialnych za stwierdzone nieprawidłowości,
•  adnotacje o sporządzeniu odpisów, wyciągów i kserokopii z dokumentów,
•  spis załączników do protokołu, datę i miejsce jego sporządzenia oraz podpisy wszystkich kontrolerów i kierującego jednostką kontrolowaną.
Kontroler zobowiązany jest do zamieszczenia w protokole adnotacji o usunięciu przed zakończeniem kontroli stwierdzonych nieprawidłowości.
Jakie sankcje dla pracodawców
Pracodawca, który nie stosuje się do przepisów, których przestrzeganie jest przedmiotem kontroli, musi liczyć się z tym, że będzie musiał zapłacić grzywnę w wysokości co najmniej 3 tys. zł. Kara ta nakładana jest za:
•  zatrudnienie lub powierzenie wykonywania innej pracy zarobkowej bezrobotnemu bez zawiadomienia o tym fakcie właściwego powiatowego urzędu pracy,
•  powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi, który nie posiada zezwolenia na pracę lub na innym stanowisku albo na innych warunkach niż określone w zezwoleniu,
•  prowadzenie agencji zatrudnienia bez wpisu do rejestru, pobieranie opłat innych niż te, które stanowią zwrot uzasadnionych kosztów związanych z kierowaniem do pracy za granicą oraz za nieprzestrzeganie zakazu dyskryminacji,
•  nieopłacanie składek na FP lub nieopłacanie ich w terminie,
•  niezgłoszenie wymaganych danych lub zgłaszanie danych nieprawdziwych mających wpływ na wymiar składek na FP,
•  stosowanie kryteriów dyskryminujących przy wyborze kandydatów do pracy,
•  udaremnienie lub utrudnianie przeprowadzenia kontroli legalności zatrudnienia.
WARTO WIEDZIEĆ
Pracodawca ma prawo do zgłaszania w terminie 14 dni od dnia otrzymania protokołu pokontrolnego (przed jego podpisaniem) umotywowanych zastrzeżeń do ustaleń w nim zawartych.
Marzena Jurczewska
PODSTAWA PRAWNA
• Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. nr 99, poz. 1001 z późn. zm.).
• Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 sierpnia 2004 r. w sprawie organizacji i trybu przeprowadzania kontroli przez wojewodów i organy celne oraz sposobu ich współdziałania z innymi organami (Dz.U. nr 198, poz. 2037).
• Ustawa z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 156, poz.1641 z późn. zm.),
• Rozporządzenie z dnia 1 grudnia 2004 r. w sprawie rejestru agencji zatrudnienia (Dz.U. nr 262, poz. 2608).


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
33000 zł kary dla zakładu pogrzebowego, który nie zabezpieczył danych osobowych w dokumentach dotyczących pochówków

33000 zł kary – tyle musi zapłacić zakład pogrzebowy z Puław, który nie wdrożył odpowiednich organizacyjnych i technicznych zabezpieczeń dla danych osobowych. Ponadto zakład musi w ciągu 30 dni wdrożyć środki minimalizujące zagrożenie dla danych.

Zmiany dotyczące frekwencji uczniów oraz usprawiedliwiania ich nieobecności. Co z nieklasyfikacyjną ucznia? MEN pracuje nad zmianami

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. Jakie zmiany w frekwencji? Ile będzie można mieć nieusprawiedliwionych nieobecności?

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Katalog kar dla ucznia [LISTA]

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają m.in. usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

REKLAMA

Wiceminister nie jest optymistą. Przy obecnym finansowaniu nauki, Polska nie dogoni czołówki świata

Jeżeli Polska ma ambicje, aby gonić czołówkę świata, to przy dotychczasowym poziomie finansowania nauki, szanse są dość iluzoryczne albo praktycznie żadne – powiedział wiceminister nauki Marek Gzik.

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Zamknięty katalog obowiązków ucznia [LISTA]

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

Co Polacy sądzą o Strefach Czystego Transportu?

Zdania na temat SCT są podzielone. Z danych raportu "Ekologiczna motoryzacja w Polsce – wyzwania i kierunki rozwój". wynika, że chociaż ponad 50 proc. Polaków uważa, że Strefy Czystego Powietrza przyczynią się do poprawy zdrowia mieszkańców dużych aglomeracji, to 63 proc. obawia się ich negatywnego wpływu na lokalną gospodarkę.

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Otwarty katalog praw i wolności ucznia [LISTA]

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

REKLAMA

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Chodzi o większą ochronę praw i wolności uczniów. Będą usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki oraz kary dla uczniów

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

Odzież trudnopalna: norma BHP. Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników i wspierać zrównoważony rozwój?

Jakie są normy BHP dla odzieży trudnopalnej w 2025 roku? Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników w odzieży trudnopalnej i jednocześnie wspierać zrównoważony rozwój? Oto kilka praktycznych wskazówek.

REKLAMA