REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odprawa emerytalna

REKLAMA

Pracownik na koniec swojego zatrudnienia ma prawo do szczególnych świadczeń, które mają na ogół charakter stosownych odpraw lub odszkodowań. Jednym z takich świadczeń jest odprawa emerytalna wypłacana osobie, która po spełnieniu wymaganych warunków przechodzi na emeryturę. Odprawa emerytalna zaliczana jest do grupy tzw. innych świadczeń związanych z pracą i ma charakter jednorazowy. Przysługuje o­na wprawdzie w związku z zakończeniem zatrudnienia z powodu przejścia na emeryturę, to jednak ze swej istoty jest uprawnieniem wynikającym ze stosunku pracy. Świadczenie to pracodawca jest zobowiązany wypłacić z własnych środków.
Odprawa emerytalna stanowi rodzaj gratyfikacji, mającej złagodzić skutki przejścia pracownika na zaopatrzenie emerytalne. Jej zasadniczym celem jest bowiem ułatwienie pracownikowi przystosowania się do nowych warunków życia po ustaniu aktywności zawodowej. Na ogół odprawa emerytalna jest dla pracownika ostatnim dochodem z tytułu zatrudnienia, a na ile znaczącym, często zależy od regulacji płacowych obowiązujących u danego pracodawcy.
Kodeksowe prawo do odprawy
Uprawnienia do odprawy emerytalnej przewidziane są w różnych przepisach prawa pracy, ustawach szczególnych, układach zbiorowych pracy, porozumieniach zbiorowych opartych na ustawie czy regulaminach wynagradzania. W kodeksie pracy uprawnienie do tego świadczenia statuuje art. 921 par. 1, który przyznaje prawo do minimalnej odprawy pieniężnej w związku z przejściem na emeryturę.
Zgodnie z tym przepisem, pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.
Z powyższej regulacji wynika powszechny charakter tego świadczenia, co oznacza, że odprawa należy do uprawnień płacowych pracownika, których można go pozbawić tylko w razie określonej prawnie przeszkody. Ponadto istotne znaczenie dla tego uprawnienia ma definitywne ustanie stosunku pracy, które sprawia, że pracownik staje się wyłącznie emerytem.
Przepis art. 921 par. 2 k.p. wprowadza zasadę, według której co do zasady każdy pracownik powinien jednokrotnie otrzymać odprawę emerytalną. Jednocześnie wynika z niego ograniczenie, według którego pracownik, który otrzymał odprawę w związku z przejściem na emeryturę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.
Zasada jednorazowości obowiązuje również w przypadku ponownego podjęcia zatrudnienia przy jednoczesnym pobieraniu częściowej emerytury, mimo że następnie nastąpiło rozwiązanie stosunku pracy w związku z przejściem na całkowitą emeryturę.
Odprawa w regulacjach zakładowych
Powszechny charakter odprawy emerytalnej nie oznacza jednolitości zasad nabywania do niej prawa. Zróżnicowanie w tym zakresie wynika bowiem zarówno z przepisów ustaw szczególnych, jak i regulacji wewnątrzzakładowych. Należy bowiem mieć na uwadze, że art. 921 k.p. gwarantuje pracownikowi, spełniającemu warunki określone w tym przepisie, prawo do odprawy na poziomie jednomiesięcznego wynagrodzenia. Nie ma jednak przeszkód, aby w zakładowych przepisach płacowych świadczenie to unormować w sposób korzystniejszy.
Postanowienia w tym zakresie mogą przybrać zarówno postać regulacji układowych i regulaminowych, jak i znaleźć się w treści indywidualnych umów o pracę. Dla ich skuteczności warunkiem jest jednak, aby były o­ne korzystniejsze dla pracownika niż regulacje powszechnie obowiązujące. Wówczas też zyskują o­ne pierwszeństwo nad uregulowaniem zawartym w art. 921 k.p.
Korzyść dla pracownika może być różnoraka. Pracodawca przede wszystkim może przyznać pracownikom przechodzącym u niego na emeryturę wyższą odprawę niż w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia, np. na poziomie dwu-, trzy- czy nawet sześciomiesięcznego wynagrodzenia. Może też uwarunkować wysokość tego świadczenia od stażu pracy i stosować zasadę zwielokrotniania podstawy jego obliczania proporcjonalnie do przepracowanych u niego lat pracy. W wewnątrzzakładowych przepisach można również przewidzieć korzystniejszy sposób zaliczania okresów zatrudnienia dla celów obliczania odprawy, uwzględniając przykładowo okresy pracy u innych pracodawców.
Ponowne przejście na emeryturę
Przejście na emeryturę powinno, co do zasady, zbiegać się w czasie z rozwiązaniem stosunku pracy. Dlatego też nabycie prawa do odprawy emerytalnej powinno nastąpić w czasie zatrudnienia, a najpóźniej w dniu rozwiązania stosunku pracy. Jednakże istnieją pewne odstępstwa od tej zasady, np. w sytuacji pracownika, który zawiesił prawo do świadczenia emerytalnego na czas zatrudnienia, a później ponownie przechodzi na emeryturę.
W orzecznictwie SN utrwalił się bowiem pogląd, że pracownik nabywa prawo do odprawy emerytalnej, jeżeli wprawdzie uzyskał już status emeryta, ale na skutek podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze, nie korzystał ze świadczenia wobec jego zawieszenia, a następnie po rozwiązaniu stosunku pracy ponownie przeszedł na emeryturę (wyrok z 2 października 1990 r., I PR 283/90, I PR 285/90 i uchwała z 20 lipca 1991 r., I PZP 30/91 OSNCP 1992/3, poz. 44).
Zatem rozwiązanie stosunku pracy może być zakwalifikowane jako pozostające w związku z przejściem na emeryturę wtedy, gdy wywołuje skutek w sferze stosunku ubezpieczenia społecznego. Skutek ten może polegać nie tylko na nabyciu prawa do emerytury, ale także na zmianie w uprawnieniach emerytalnych pracownika, np. wznowienie wypłaty świadczenia.
Odprawa emerytalna przysługuje:
• bez względu na rodzaj umowy o pracę (terminowa czy bezterminowa),
• niezależnie od stażu pracy u danego pracodawcy, jakim legitymuje się pracownik,
• w gwarantowanej minimalnej wysokości nie niższej niż jednomiesięczne wynagrodzenie pracownika.
Przejście na wcześniejszą emeryturę
Emerytura wcześniejsza nie traci charakteru emerytury i nie staje się jakimś innym świadczeniem przez to, że uzyskuje się ją nie według reguł ogólnych, lecz na podstawie szczególnych, korzystniejszych zasad dla pracownika. Skoro zaś w art. 921 k.p. mowa jest o emeryturze jako świadczeniu, a nie o sposobie jej uzyskania, to nie ma podstaw do zawężenia zakresu pojęciowego nazwy „emerytura” jedynie do tej, która przyznawana jest na zasadach ogólnych.
Należy podkreślić, że art. 921 k.p. uczynił z odprawy emerytalnej świadczenie powszechne, przy założeniu, że zasadniczo powinien jednokrotnie otrzymać je każdy pracownik. Przyjęcie zaś, że przejście na emeryturę wcześniejszą nie uprawnia do odprawy emerytalnej, z reguły gdy emeryt nie podejmuje już dalszego zatrudnienia, prowadziłoby do pozbawienia pracownika w ogóle możliwości otrzymania tego świadczenia. Dlatego odprawa emerytalna przysługuje pracownikowi także w razie przejścia na wcześniejszą emeryturę – wyrok SN z 11 stycznia 2001 r., I PKN 187/00 (OSNAP 2002/18, poz. 429).
Danuta Klucz
CZYTELNICY PYTAJĄ
Czy należą się dwie odprawy
Z przyczyn ekonomicznych wypowiedziałem umowę o pracę jednemu z pracowników. Spełnia o­n warunki do nabycia emerytury, dlatego po zakończeniu zatrudnienia chce skorzystać z uprawnień emerytalnych. Czy muszę mu wypłacić dwie odprawy – z tytułu zwolnienia i emerytalną?

TAK.Należy bowiem podkreślić, że ustawa z dnia 13 marca 2003 r. nie zawiera przepisu regulującego zbiegu prawa do odpraw z różnych tytułów. Przypomnijmy, że w poprzednim stanie prawnym w razie zbieg prawa do odprawy pieniężnej i jednorazowej odprawy emerytalnej lub rentowej, pracownikowi przysługiwała jedna, korzystniejsza dla niego odprawa. Nowa ustawa nie zawiera podobnego zapisu, z czego należy wnioskować, że spełnienie przez pracownika przesłanek uprawniających do tych świadczeń, notabene istotnie różnych, uprawnia pracownika do obydwu odpraw. Jeżeli zatem pracownik zostanie zwolniony z przyczyn nie leżących po jego stronie i zwolnienie to zbiegnie się w czasie z jego przejściem na emeryturę, zachowa o­n prawo do dwóch odrębnych odpraw.
Kiedy pracodawca wypłaca odprawę
Z dniem 1 stycznia 2005 r. chcę przejść na emeryturę. Moje zatrudnienie kończy się na koniec grudnia tego roku. Czy pracodawca powinien mi wypłacić odprawę emerytalną w dacie rozwiązania umowy o pracę, nawet jeśli nie otrzymam jeszcze orzeczenia przyznającego mi emeryturę?

– Pracodawca powinien wypłacić odprawę w dniu rozwiązania stosunku pracy, czyli na koniec grudnia tego roku. Co więcej, roszczenie o zapłatę odprawy emerytalnej jest wymagalne od dnia rozwiązania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę, także wtedy, gdy orzeczenie przyznające emeryturę zostało wydane później. Od tej daty uprawniony ma również prawo do odsetek za opóźnioną wypłatę świadczenia.
Kiedy odprawa nie przysługuje
Pracownik rozwiązał ze mną umowę o pracę w trybie niezwłocznym, zarzucając mi ciężkie naruszenie jego podstawowych praw. Po tym fakcie złożył o­n wniosek o emeryturę i uprawnienia takie nabył, a następnie zwrócił się do mnie o wypłatę odprawy emerytalnej. Czy ma do niej prawo?

– Warunkiem nabycia przez pracownika prawa do przedmiotowej odprawy jest jego przejście na emeryturę, zaś zasadniczo bez znaczenia jest to, z czyjej inicjatywy dochodzi do rozwiązania stosunku pracy. W orzecznictwie SN przyjmuje się, że związek między rozwiązaniem stosunku pracy a przejściem na emeryturę może mieć charakter przyczynowy, czasowy, funkcjonalny albo mieszany, a przejście na emeryturę nie musi być jedyną, wyłączną i bezpośrednią przyczyną rozwiązania stosunku pracy (wyrok z 28 lipca 1999 r., I PKN 174/99; OSNAPiUS 2000/21, poz. 786). Jednak w innym orzeczeniu SN wykluczył, iżby miało to dotyczyć ustania zatrudnienia w trybie natychmiastowym. W wyroku z 16 listopada 2000 r., I PKN 81/2000 (OSNAPiUS 2002/11, poz. 265) przyjęto bowiem, że rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika z winy pracodawcy nie może być uznane za ustanie stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę, wobec czego pracownikowi takiemu nie przysługuje odprawa pieniężna, choćby przed rozwiązaniem stosunku pracy posiadał ustalone prawo do emerytury.


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia nie dla wszystkich wdów: nie dla młodych wdów (nawet jeżeli zostały same z dzieckiem) i nie dla „porzuconych” kobiet

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Choć nazwa sugeruje, że powinno ono dotyczyć wszystkich wdów i wdowców – będzie na nie mogła liczyć tylko ich ograniczona grupa, która spełnia wszystkie określone w ustawie przesłanki. Renty wdowiej nie otrzymają m.in. osoby, które owdowiały w młodym wieku, jak i osoby „porzucone” przez współmałżonka (nawet jeżeli nie doszło do rozwodu). 

Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Bezrobotni powinni się cieszyć czy martwić? Rząd zdecydował: będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Rynek pracy potrzebuje nowej ustawy? Tak uważa ministerstwo pracy, a Rada Ministrów podzieliła zdanie resortu.  Rząd w Wigilię 24.12.2024 r. przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ma być prawdziwa rewolucja.

Czekasz na wdowią rentę, sprawdź już teraz czy ci się należy, apeluje zus i zaprasza do składania wniosków z wyprzedzeniem

W Wigilię 24.12.2024 Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS zwrócił się z komunikatem do wdów i wdowców, by jak najszybciej sprawdzili czy mają prawo do dwóch świadczeń. To ważne, bo choć samo nowe świadczenie – tzw. wdowia renta będzie wypłacane od lipca, to wnioski można już składać będzie zaraz z początkiem nowego roku.

REKLAMA

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

40 tys. zł na zakup samochodu do wzięcia już na początku lutego 2025 r. [za zezłomowanie starego auta w ciągu ostatnich 4 lat – premia 5-10 tys. zł; cena nowego samochodu – do 225 tys. zł netto]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w dniu 16 grudnia br., ogłosił iż na początku lutego 2025 r. – ruszy nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. W ramach programu „Mój elektryk 2.0” osoby fizyczne, będą mogły uzyskać nawet 40 tys. zł dopłaty do zakupu bezemisyjnego auta. Budżet programu ma wystarczyć na zakup ok. 40 tys. samochodów.

30 tysięcy złotych kary! Kierowcy mają na to siedem dni. Nowy obowiązek dla właścicieli aut mrozi krew w żyłach

Nie odbierają listów poleconych wysyłanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, podają nazwiska ludzi zza granicy, tak namierzeni przez fotoradary kierowcy unikają płacenia mandatów. Resort Infrastruktury mówi temu dość i od 2025 roku wprowadzi nowe mechanizmy ścigania sprawców łamania przepisów drogowych. Skóra cierpnie, włos się jeży od nowych zasad karania mandatami. 

To pewne: będzie wyższy wiek emerytalny. Najpierw zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, potem wydłużenie lat pracy

Politycy i rząd nie mają wyboru – muszą podwyższyć wiek emerytalny. Politycznie może się to wydawać samobójstwem, ale realnie brak podwyższenia wieku emerytalnego to samobójstwo ekonomiczne. Dlatego cała sztuka polega na tym, by przekonać społeczeństwo, że podniesienie wieku emerytalnego jest w interesie wszystkich.

REKLAMA

Wigilia 24.12.2024 – czy po raz ostatni zgodnie z prawem to dzień roboczy, a od 2025 dzień ustawowo wolny od pracy

Ustawa, która zmieniła status 24 grudnia z dnia roboczego w dzień ustawowo wolny od pracy odbyła już niemal całą drogę legislacyjną. By stała się prawem powszechnie obowiązującym musi być jeszcze jedynie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jednak nie jest wcale pewne czy tak się stanie.

Na podium: Tusk, Duda i Kaczyński. 100 najczęściej pokazywanych polityków w Polsce w 2024 r. [ranking medialnej wartości]

Instytut Przywództwa przygotował ranking medialnej wartości polityków w Polsce. Ranking ten powstał na podstawie szacunków ekwiwalentu reklamowego publikacji na portalach internetowych z udziałem tych polityków w okresie styczeń - listopad 2024 r. Ekwiwalent reklamowy to kwota, jaką należałoby zapłacić za publikacje, gdyby były one reklamą. Na pierwszym miejscu znalazł się premier Donald Tusk - wartość przekazów medialnych z jego udziałem (gdyby przeliczyć to na koszt reklamy) osiągnęła imponującą kwotę 474,75 mln zł. Na podium znaleźli się również prezydent Andrzej Duda z wynikiem 272,98 mln zł oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński – 203,35 mln zł.

REKLAMA