REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwiązanie umowy o pracę z młodocianym

wypowiedzenie umowy o pracę umowa o pracę praca pracownik pracodawca zwolnienie dyscyplinarne dyscyplinarka dyscyplina
młodociany, rozwiązanie umowy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem może nastąpić jedynie z przyczyn ściśle określonych w Kodeksie pracy. Wymóg ten ma charakter jednostronny, dotyczy właściwie tylko pracodawcy. Młodociany może rozwiązać taką umowę w każdej chwili, nie informując pracodawcy o przyczynie wypowiedzenia, natomiast przywilej ten nie przysługuje pracodawcy.
 
Rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem może nastąpić jedynie z przyczyn ściśle określonych w Kodeksie pracy. Wymóg ten ma charakter jednostronny, dotyczy właściwie tylko pracodawcy.


 

Młodociany może rozwiązać taką umowę w każdej chwili, nie informując pracodawcy o przyczynie wypowiedzenia, natomiast przywilej ten nie przysługuje pracodawcy.
Pracodawca może rozwiązać taką umowę w zasadzie w trzech przypadkach:
• gdy młodociany pracownik nie wypełnia obowiązków wynikających z umowy o pracę lub obowiązku dokształcania się, mimo stosowania wobec niego środków wychowawczych,
• na skutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo reorganizacji zakładu pracy uniemożliwiającej kontynuowanie przygotowania zawodowego,
• stwierdzenia nieprzydatności młodocianego do pracy, w zakresie której odbywa przygotowanie zawodowe; dotyczy to stwierdzenia nieprzydatności z powodu innych przyczyn niż zdrowotne, np. brak pożądanej zręczności manualnej.
PRZYKŁAD
Pracodawca wielokrotnie pouczał i dyscyplinował młodocianego pracownika, który opuszczał godziny pracy. W takiej sytuacji, zakładając brak postępów w nauce zawodu i dalszych perspektyw, pracodawca podjął decyzję o rozwiązaniu umowy zawartej w celu przygotowania zawodowego.
Rozwiązanie bez wypowiedzenia
W ściśle określonych przypadkach możliwe jest także rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia. Pracodawca może zdecydować się na ten krok, jeśli młodociany ciężko naruszy podstawowe obowiązki pracownicze (np. zakłóca porządek w miejscu pracy, opuszcza miejsce pracy bez usprawiedliwienia, popełnia w czasie trwania umowy o pracę przestępstwo, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem). Rozwiązanie umowy o pracę z powyższych przyczyn nie może nastąpić po upływie jednego miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.
Identyczne skutki może powodować dłuższa nieobecność młodocianego w pracy z powodu choroby lub przyczyn innych niż niezdolność do pracy.
ważne
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu dłuższej nieobecności w pracy nie jest możliwe w okresie pobierania zasiłku przysługującego z tytułu osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem, a także w okresie pobierania wynagrodzenia i zasiłku w przypadku odosobnienia.
Inną możliwością jest rozwiązanie umowy przez pracodawcę ze skutkiem natychmiastowym. Sytuacja taka ma miejsce, jeśli lekarz orzeknie, że dotychczasowa praca zagraża zdrowiu młodocianego (art. 201 § 2 k.p.), a pracodawca nie jest w stanie zaproponować mu innego miejsca pracy. W przypadku rozwiązania umowy z takiego powodu młodocianemu przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.
PRZYKŁAD
Pracownik młodociany wykonywał swoją pracę w zakładzie stolarskim w malarni okien. Lekarz orzekł zakaz wykonywania pracy związanej z bezpośrednim kontaktem z farbą chemiczną. Pracodawca nie zapewnił młodocianemu innego miejsca pracy, rozwiązując umowę o pracę bez wypowiedzenia.
Rozwiązanie umowy o pracę przez młodocianego bez wypowiedzenia dopuszczalne jest w przypadku, gdy zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika młodocianego, a pracodawca nie przeniesie go natychmiast do innej pracy odpowiedniej ze względu na jego zdrowie lub gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika młodocianego (art. 55 § 11 k.p.). W takim przypadku młodocianemu przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.
ważne
Rozwiązywanie umowy o pracę przy wykonywaniu lekkich prac nie podlega szczególnej ochronie, następuje na zasadach ogólnych.
Umowa cywilnoprawna też za zgodą
Umowa zlecenia czy o dzieło zawarta z osobą małoletnią wymaga dla swojej ważności zgody przedstawiciela ustawowego. W przypadku gdy umowę zawarto bez jego zgody, pracodawca może wyznaczyć przedstawicielowi małoletniego termin do potwierdzenia umowy. Na tej podstawie małoletni mogą świadczyć czynności, które można by zaliczyć do lekkich prac, np. roznoszenie ulotek reklamowych, reklamowanie kosmetyków, prezentacje mody.
Serwis PP radzi
Pytanie
Młodociany, którego zatrudniłem w swoim zakładzie w celu przygotowania zawodowego, jest od 4 miesięcy nieobecny w pracy z powodu długotrwałej choroby. Czy mogę rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem młodocianym niezdolnym do pracy?
Odpowiadamy
Tak. Z powodu długotrwałej choroby pracownika młodocianego może Pan rozwiązać umowę o pracę. Ta czynność obwarowana jest jednak konkretnymi warunkami, mianowicie: długością choroby i odpowiednim stażem pracy pracownika młodocianego.
Umowa zawarta z młodocianym w celu przygotowania zawodowego może być rozwiązana w przypadku zaistnienia okoliczności, o których mowa w art. 53 § 1 pkt 1 k.p., jeżeli niezdolność pracownika młodocianego do pracy z powodu choroby trwa: dłużej niż 3 miesiące – gdy młodociany był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy bądź dłużej niż okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku – gdy młodociany był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.
Pytanie
Zawarłem z młodocianym pracownikiem umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego. Młodociany uzyska podstawowe kwalifikacje zawodowe wymagane na stanowisku pracy ślusarza przed ukończeniem 18. roku życia. Czy muszę zatrudniać go nadal, po uzyskaniu przez niego kwalifikacji zawodowych, a może taką datą jest osiągnięcie przez niego pełnoletności?
Odpowiadamy
Nie ma Pan takiego obowiązku. Ograniczenie możliwości rozwiązania z młodocianym umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony do przyczyn wymienionych w art. 196 k.p. (tj. niewypełniania przez młodocianego obowiązków wynikających z umowy o pracę lub obowiązku dokształcania się, ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, reorganizacji zakładu pracy uniemożliwiającej kontynuowanie przygotowania zawodowego, stwierdzenia nieprzydatności młodocianego do pracy, w zakresie której odbywa przygotowanie zawodowe) nie dotyczy młodocianych, którzy uzyskali kwalifikacje zawodowe. Oznacza to, że po uzyskaniu przez młodocianego kwalifikacji zawodowych pracodawca może rozwiązać z nim umowę o pracę na ogólnie obowiązujących zasadach.
dr Artur Malinowski



 

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

REKLAMA

Świadczenie honorowe z waloryzacją. Teraz premia za wiek wynosi 6246,13 zł miesięcznie, ale już od 2025 roku będzie podwyższana

Aktualnie "premię za wiek", czyli świadczenie honorowe otrzymuje 3300 osób, które ukończyły 100 lat - tak wynika zdanych ZUS. Świadczenie honorowe dla tych osób wynosi 6246,13 zł brutto. Świadczenie to będzie teraz corocznie waloryzowane, począwszy od 1 marca 2025 r.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

Zmiany 2025: Wyliczanie i opłacanie składki zdrowotnej. Rząd zajmie się obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców

Rząd zajmie się projektem ustawy o składce zdrowotnej upraszczającym mechanizm obliczania i opłacania tej składki. Ma to poprawić rentowność prowadzonej działalności gospodarczej wśród przedsiębiorców osiągających najniższe dochody.

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Raportowanie JPK CIT od 2025 roku - co czeka przedsiębiorców?

Od stycznia 2025 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące raportowania podatkowego JPK CIT. Nowe regulacje wprowadzą obowiązek dostarczania bardziej szczegółowych danych finansowych, co ma na celu usprawnienie nadzoru podatkowego. Firmy będą musiały dostosować swoje systemy księgowe, aby spełniać wymagania. Sprawdź, jakie zmiany będą obowiązywać oraz jak się do nich przygotować.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców – zmiany 2025/2026. Wszystko już wiadomo?

Od 2025 roku zasady naliczania składki zdrowotnej zmienią się w porównaniu do 2024 roku. Nastąpi ograniczenie podstawy naliczania składki do 75% minimalnego wynagrodzenia oraz likwidacja naliczania składki od środków trwałych. Natomiast od 1 stycznia 2026 r. zmiany będą już większe.

REKLAMA