Czy można wypowiedzieć umowę o pracę z powodu choroby pracownika?

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony z powodu absencji chorobowej pracownika budzi liczne wątpliwości i kontrowersje zarówno w orzecznictwie, jak i w doktrynie prawa pracy. Pracodawca, wypowiadając umowę o pracę i podając jako przyczynę nieobecność pracownika z powodu choroby, naraża się na ryzyko przegrania sprawy w sądzie pracy.
Pracodawca zobowiązany jest do podania konkretnej i rzeczywistej przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie (tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 15 lutego 2000 r., I PKN 514/99, OSNAP 2001/13/440). Pracownikowi przysługuje prawo odwołania się od przyczyny wypowiedzenia do sądu pracy i dochodzenia przywrócenia do pracy na dotychczasowych warunkach albo prawa do odszkodowania.
Przepisy Kodeksu pracy nie zawierają żadnych uregulowań określających, jakie zdarzenie może stanowić przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę. Odpowiedzi na pytanie o zasadność wypowiedzenia umowy z powodu absencji chorobowej pracownika należy szukać w orzecznictwie sądowym. W kwestii tej wielokrotnie wypowiadał się Sąd Najwyższy. Jego stanowisko w tej sprawie nie jest jednak jednolite.
Niedopuszczalność wypowiedzenia
Część orzeczeń Sądu Najwyższego ogranicza w znaczący sposób możliwość wypowiedzenia umowy o pracę z powodu absencji chorobowej pracownika. Przykładem jest wyrok Sądu Najwyższego z 6 listopada 2001 r. (I PKN 673/00, OSNP 2003/19/459). Sąd Najwyższy stwierdził w nim, że nieobecność pracownika spowodowana niezdolnością do pracy w następstwie choroby, która nie miała charakteru przewlekłego, a ponadto definitywnie minęła, nie stanowi uzasadnionej przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę. Orzeczenie to zostało wydane na podstawie następującego stanu faktycznego: pracodawca wypowiedział pracownikowi umowę o pracę podając jako przyczynę częste i długotrwałe absencje chorobowe dezorganizujące pracę. Pracownik zakwestionował przyczynę wypowiedzenia. Sąd Najwyższy orzekł o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach. Stwierdził, iż jego choroba nie miała przewlekłego charakteru, została ponadto definitywnie wyleczona. Pracodawca nie udowodnił także, iż w związku z chorobą pracownika zmuszony był ponieść dodatkowe nakłady w celu zatrudnienia innych pracowników w godzinach nadliczbowych lub innych osób na podstawie umów zlecenia.
Podobnie wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z 6 listopada 2001 r. (I PKN 449/00, OSNP 2003/19/456), stwierdzając, iż pracodawca, który jest przedsiębiorcą, powinien organizować swą działalność gospodarczą biorąc pod uwagę nieuchronność nieobecności pracowników, spowodowaną chorobami, urlopami i innymi usprawiedliwionymi przyczynami. Wypowiedzenie umowy o pracę z uwagi na nieobecności pracownika spowodowane chorobą może być uznane za uzasadnione tylko wówczas, gdy pracodawca wykaże ich związek z naruszeniem jego istotnych interesów. W sprawie, która zakończyła się takim wyrokiem, pracodawca wypowiedział umowę o pracę kilku pracownikom, podając jako jeden z powodów ich nadmierną absencję chorobową. Absencja pracownika z powodu choroby stanowi usprawiedliwioną nieobecność i zdaniem Sądu Najwyższego może być uznana za uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia tylko wtedy, gdy pracodawca wykaże istnienie związku przyczynowego między chorobą konkretnego pracownika a naruszeniem swoich istotnych interesów.
Z kolei w wyroku z 21 stycznia 2003 r. (I PK 96/02/M.P.Pr. – wkł. 2004/2/5) Sąd Najwyższy stwierdził, iż długotrwałe nieobecności pracownika spowodowane chorobą mogą uzasadniać wypowiedzenie umowy o pracę, to jednak takie wypowiedzenie może być uznane za sprzeczne z zasadami współżycia społecznego w sytuacji, gdy dotyczy długoletniego pracownika nienagannie wykonującego dotąd swoje obowiązki pracownicze.
Dopuszczalność wypowiedzenia
W orzecznictwie występują również odmienne poglądy dopuszczające możliwość wypowiedzenia umowy o pracę z powodu absencji chorobowej pracownika. Przykładem jest wyrok Sądu Najwyższego z 29 września 1998 r. (I PKN 335/98, OSNP 1999/20/648), w którym stwierdzono, iż ocena zasadności przyczyn wypowiedzenia umowy o pracę powinna być powiązana z istotą i celem stosunku pracy, jeżeli więc w umowie o pracę pracownik zobowiązuje się do świadczenia pracy na rzecz pracodawcy, zaś pracodawca zatrudnia pracownika za wynagrodzeniem, to sprzeczne z celem stosunku pracy jest jego trwanie wtedy, gdy pracownik nie może wykonywać przyjętych na siebie obowiązków. Częste lub długotrwałe nieobecności pracownika spowodowane chorobą z reguły nie pozwalają pracodawcy na osiągnięcie celu zamierzonego w umowie o pracę. Sąd Najwyższy stanął na stanowisku, iż istotą stosunku pracy jest wykonywanie przez pracownika pracy na rzecz pracodawcy. Skoro więc absencja chorobowa pracownika uniemożliwia realizację głównego celu umowy o pracę, jej wypowiedzenie z tego powodu jest zasadne.
Podobnie wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z 21 października 1999 r. (I PKN 323/99, OSNP 2001/5/157) stwierdzając, że w przypadku, gdy absencje w pracy pracownika są częste i długotrwałe, nie można od pracodawcy wymagać, aby brał pod uwagę możliwość poprawy zdrowia pracownika i od tego uzależniał wypowiedzenie mu umowy o pracę.
Wnioski
Nie można jednoznacznie stwierdzić, czy wypowiedzenie umowy o pracę z powodu absencji chorobowej pracownika uzasadnia rozwiązanie umowy. Pewną wskazówką dla pracodawców decydujących się na ten krok mogą być przedstawione orzeczenia Sądu Najwyższego. Jednak wyroki te dotyczą konkretnych, indywidualnych stanów faktycznych, a ponadto, w przeciwieństwie do przepisów Kodeksu pracy, nie są źródłami powszechnie obowiązującego prawa.
Podstawa prawna:
• art. 30 § 1 pkt 2, art. 45 Kodeksu pracy.
Roman Kwiatkowski


Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce
16 lip 2024

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

pokaż więcej
Proszę czekać...