REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można wypowiedzieć umowę o pracę z powodu choroby pracownika?

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony z powodu absencji chorobowej pracownika budzi liczne wątpliwości i kontrowersje zarówno w orzecznictwie, jak i w doktrynie prawa pracy. Pracodawca, wypowiadając umowę o pracę i podając jako przyczynę nieobecność pracownika z powodu choroby, naraża się na ryzyko przegrania sprawy w sądzie pracy.
Pracodawca zobowiązany jest do podania konkretnej i rzeczywistej przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie (tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 15 lutego 2000 r., I PKN 514/99, OSNAP 2001/13/440). Pracownikowi przysługuje prawo odwołania się od przyczyny wypowiedzenia do sądu pracy i dochodzenia przywrócenia do pracy na dotychczasowych warunkach albo prawa do odszkodowania.
Przepisy Kodeksu pracy nie zawierają żadnych uregulowań określających, jakie zdarzenie może stanowić przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę. Odpowiedzi na pytanie o zasadność wypowiedzenia umowy z powodu absencji chorobowej pracownika należy szukać w orzecznictwie sądowym. W kwestii tej wielokrotnie wypowiadał się Sąd Najwyższy. Jego stanowisko w tej sprawie nie jest jednak jednolite.
Niedopuszczalność wypowiedzenia
Część orzeczeń Sądu Najwyższego ogranicza w znaczący sposób możliwość wypowiedzenia umowy o pracę z powodu absencji chorobowej pracownika. Przykładem jest wyrok Sądu Najwyższego z 6 listopada 2001 r. (I PKN 673/00, OSNP 2003/19/459). Sąd Najwyższy stwierdził w nim, że nieobecność pracownika spowodowana niezdolnością do pracy w następstwie choroby, która nie miała charakteru przewlekłego, a ponadto definitywnie minęła, nie stanowi uzasadnionej przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę. Orzeczenie to zostało wydane na podstawie następującego stanu faktycznego: pracodawca wypowiedział pracownikowi umowę o pracę podając jako przyczynę częste i długotrwałe absencje chorobowe dezorganizujące pracę. Pracownik zakwestionował przyczynę wypowiedzenia. Sąd Najwyższy orzekł o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach. Stwierdził, iż jego choroba nie miała przewlekłego charakteru, została ponadto definitywnie wyleczona. Pracodawca nie udowodnił także, iż w związku z chorobą pracownika zmuszony był ponieść dodatkowe nakłady w celu zatrudnienia innych pracowników w godzinach nadliczbowych lub innych osób na podstawie umów zlecenia.
Podobnie wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z 6 listopada 2001 r. (I PKN 449/00, OSNP 2003/19/456), stwierdzając, iż pracodawca, który jest przedsiębiorcą, powinien organizować swą działalność gospodarczą biorąc pod uwagę nieuchronność nieobecności pracowników, spowodowaną chorobami, urlopami i innymi usprawiedliwionymi przyczynami. Wypowiedzenie umowy o pracę z uwagi na nieobecności pracownika spowodowane chorobą może być uznane za uzasadnione tylko wówczas, gdy pracodawca wykaże ich związek z naruszeniem jego istotnych interesów. W sprawie, która zakończyła się takim wyrokiem, pracodawca wypowiedział umowę o pracę kilku pracownikom, podając jako jeden z powodów ich nadmierną absencję chorobową. Absencja pracownika z powodu choroby stanowi usprawiedliwioną nieobecność i zdaniem Sądu Najwyższego może być uznana za uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia tylko wtedy, gdy pracodawca wykaże istnienie związku przyczynowego między chorobą konkretnego pracownika a naruszeniem swoich istotnych interesów.
Z kolei w wyroku z 21 stycznia 2003 r. (I PK 96/02/M.P.Pr. – wkł. 2004/2/5) Sąd Najwyższy stwierdził, iż długotrwałe nieobecności pracownika spowodowane chorobą mogą uzasadniać wypowiedzenie umowy o pracę, to jednak takie wypowiedzenie może być uznane za sprzeczne z zasadami współżycia społecznego w sytuacji, gdy dotyczy długoletniego pracownika nienagannie wykonującego dotąd swoje obowiązki pracownicze.
Dopuszczalność wypowiedzenia
W orzecznictwie występują również odmienne poglądy dopuszczające możliwość wypowiedzenia umowy o pracę z powodu absencji chorobowej pracownika. Przykładem jest wyrok Sądu Najwyższego z 29 września 1998 r. (I PKN 335/98, OSNP 1999/20/648), w którym stwierdzono, iż ocena zasadności przyczyn wypowiedzenia umowy o pracę powinna być powiązana z istotą i celem stosunku pracy, jeżeli więc w umowie o pracę pracownik zobowiązuje się do świadczenia pracy na rzecz pracodawcy, zaś pracodawca zatrudnia pracownika za wynagrodzeniem, to sprzeczne z celem stosunku pracy jest jego trwanie wtedy, gdy pracownik nie może wykonywać przyjętych na siebie obowiązków. Częste lub długotrwałe nieobecności pracownika spowodowane chorobą z reguły nie pozwalają pracodawcy na osiągnięcie celu zamierzonego w umowie o pracę. Sąd Najwyższy stanął na stanowisku, iż istotą stosunku pracy jest wykonywanie przez pracownika pracy na rzecz pracodawcy. Skoro więc absencja chorobowa pracownika uniemożliwia realizację głównego celu umowy o pracę, jej wypowiedzenie z tego powodu jest zasadne.
Podobnie wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z 21 października 1999 r. (I PKN 323/99, OSNP 2001/5/157) stwierdzając, że w przypadku, gdy absencje w pracy pracownika są częste i długotrwałe, nie można od pracodawcy wymagać, aby brał pod uwagę możliwość poprawy zdrowia pracownika i od tego uzależniał wypowiedzenie mu umowy o pracę.
Wnioski
Nie można jednoznacznie stwierdzić, czy wypowiedzenie umowy o pracę z powodu absencji chorobowej pracownika uzasadnia rozwiązanie umowy. Pewną wskazówką dla pracodawców decydujących się na ten krok mogą być przedstawione orzeczenia Sądu Najwyższego. Jednak wyroki te dotyczą konkretnych, indywidualnych stanów faktycznych, a ponadto, w przeciwieństwie do przepisów Kodeksu pracy, nie są źródłami powszechnie obowiązującego prawa.
Podstawa prawna:
• art. 30 § 1 pkt 2, art. 45 Kodeksu pracy.
Roman Kwiatkowski


Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zgoda buduje. Wprowadzenie do zmian w ustawie o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych

1 stycznia br. miała wejść w życie nowa ustawa dotycząca układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych. Tymczasem nadal projekt ustawy jest na etapie legislacyjnym. Warto jednak już przyjrzeć się znaczącym zmianom, jakie mają być wprowadzone. Celem ustawy jest zwiększenie efektywności procesu negocjacji między związkami zawodowymi a pracodawcami, co ma poprawić relacje społeczne w miejscach pracy oraz wzmocnienie praw pracowniczych.

Członek komisji wyborczej 2025 [WYNAGRODZENIE]

W tym roku, dokładnie 18 maja 2025 r., odbywają się w Polsce wybory na Prezydenta RP. Na stronie internetowej pkw.gov.pl można uzyskać niezbędne informacje dotyczące tego, jak zostać członkiem komisji wyborczej w 2025 roku. Jakie wynagrodzenie otrzymuje członek komisji wyborczej?

Układ likwidacyjny w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Układ likwidacyjny w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Sprzedaż majątku przedsiębiorstwa w ramach postępowania restrukturyzacyjnego ma sens tylko wtedy, gdy z ekonomicznego punktu widzenia nie ma większych szans na uzdrowienie jego sytuacji, bądź gdy spieniężenie części przedsiębiorstwa może znacznie usprawnić restrukturyzację.

Renta wdowia. Jakie warunki trzeba spełniać i na co uważać przy wypełnianiu wniosku

Wdowy i wdowcy mogą ubiegać się o połączoną wypłatę renty rodzinnej z innym świadczeniem emerytalno-rentowym. Jest to tzw. renta wdowia. Żeby ją uzyskać koniecznie trzeba spełniać określone prawem warunki i złożyć prawidłowo wypełniony wniosek ERWD.

REKLAMA

Trzynastka dla kolejnej grupy zawodowej! Kiedy będą pierwsze wypłaty w kulturze? Na pewno szybciej niż podwyżki, na które nie ma co liczyć

Trzynastki trafiają na konta pracowników sfery budżetowej, co jednak nie oznacza, że na dodatkowy przelew może liczyć każdy z nich. Wszystko jednak wskazuje na to, że już niedługo nowa grupa zawodowa będzie mogła cieszyć się dodatkowym wynagrodzeniem roczny. Niestety na podwyżki nie ma co liczyć.

Zmiany na egzaminie maturalnym

Abiturientów czekają zmiany. W Dzienniku Ustaw zostały opublikowane dwa rozporządzenia ministra edukacji w sprawie organizacji egzaminu maturalnego. Co ulegnie zmianie?

Rozliczenie podatkowe osób do 26. roku życia w 2025 roku. Do 85.528 zł bez podatku i obowiązku składania PIT-a. Ale nie wszystkie przychody są zwolnione

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają kiedy podatnikom do 26. roku życia przysługuje tzw. ulga dla młodych oraz jak powinni rozliczyć podatek gdy prowadzą własną działalność gospodarczą albo pracują za granicą.

Limit zwolnienia VAT dusi małe firmy! Czy w 2025 roku nadejdą zmiany?

Wielu przedsiębiorców z trudem utrzymuje się w ramach limitu zwolnienia z VAT, który od lat pozostaje na poziomie 200 000 zł. W obliczu rosnących kosztów prowadzenia działalności coraz głośniej mówi się o konieczności jego podwyższenia. Czy rząd planuje zmiany w 2025 roku?

REKLAMA

Opóźnienia w e-Doręczeniach a terminy podatkowe. Liczy się data nadania. Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie z 30 stycznia 2025 r., że opóźnienie w akceptacji nadania korespondencji przez dostawcę usługi e-Doręczenia nie wpływa na zachowanie terminów prawa podatkowego. Zdaniem MF, to data nadania, a nie data akceptacji korespondencji, jest podstawą do określenia daty wniesienia pisma.

Wynagrodzenie nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025 i 2025/2026. Związki zawodowe nie będą zadowolone [PROJEKT]

Wiemy jaka jest propozycja kwot minimalnego zasadniczego wynagrodzenia dla nauczyciela nieposiadającego stopnia awansu zawodowego (nauczyciel początkujący), nauczyciela mianowanego i dyplomowanego. Związki zawodowe nie będą zadowolone.

REKLAMA