Gdy pracownik zostaje zwolniony z obowiązku świadczenia pracy

Przyczyny zwolnienia pracownika z obowiązku wykonywania pracy podczas okresu wypowiedzenia mogą być różne. Pracodawca może stracić zaufanie do pracownika i nie chcieć, by miał o­n wgląd w dokumenty firmy, kontakt z innymi pracownikami. Mogą za tym przemawiać względy oszczędnościowe – absencja pracownika może mieć wpływ na mniejsze koszty pracodawcy, np. z tytułu połączeń telefonicznych.

Pracodawca jest zobowiązany do organizowania pracy w sposób zapewniający pełne wykorzystanie czasu pracy, a także osiąganie przez pracowników wysokiej wydajności i należytej jakości pracy. Pracodawca ponosi ryzyko związane z konsekwencjami niewykonania lub niewłaściwego wykonania pracy przez pracowników. Podjęcie tego ryzyka zmusza pracodawcę do podejmowania środków zmniejszających lub eliminujących czynniki, które mogłyby zagrażać jego interesom. Pracodawca władny jest zatem dokonać jednostronnej czynności prawnej polegającej na zwolnieniu pracownika z obowiązku wykonywania pracy. Z oczywistych względów do tego typu oświadczeń dochodzi w wyjątkowych sytuacjach – gdy pracodawca skłonny jest ponosić koszty wynagrodzenia dla pracownika, zamiast ryzykować doprowadzeniem do powstania strat przez jego działanie lub zaniechanie.
PRZYKŁAD
Rada nadzorcza spółki akcyjnej podjęła uchwałę o odwołaniu z funkcji członka zarządu Andrzeja K. W związku z tym, że Andrzej K. był zatrudniony na podstawie umowy o pracę, wypowiedziano mu umowę o pracę z zachowaniem ustawowego terminu wypowiedzenia. Po uchwale rady nadzorczej oraz złożeniu wypowiedzenia Andrzejowi K. zaszła obawa, że będzie o­n działał na szkodę spółki, m.in. poprzez przekazywanie jej kontrahentom informacji na temat sytuacji finansowej spółki, planów jej rozwoju. Wobec powyższego zarząd spółki doszedł do wniosku, iż zwolnienie Andrzeja K. z obowiązku wykonywania pracy podczas okresu wypowiedzenia będzie ekonomicznie uzasadnione i ochroni spółkę przed potencjalnymi stratami.
Prawa i obowiązki pracownika
Zwolnienie od obowiązku wykonywania pracy nie zmienia jednakże trybu rozwiązania umowy o pracę. Stosunek pracy trwa do upływu okresu wypowiedzenia, zaś pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia ustalonego w umowie o pracę. Omawiana sytuacja jest wyjątkiem od zasady, że wynagrodzenie przysługuje za pracę rzeczywiście wykonaną, a za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią (art. 80 k.p.).
Rezygnacja z obowiązku świadczenia pracy przez pracownika pozostaje w zasadzie bez wpływu na inne elementy treści stosunku pracy. Wobec powyższego pracownik zobowiązany jest dbać o dobro pracodawcy, winien zaniechać wszystkiego, co mogłoby szkodzić majątkowym lub niemajątkowym interesom pracodawcy, nie wyłączając zakazu podejmowania konkurencyjnego zatrudnienia. Winien także pozostawać do dyspozycji pracodawcy, przekazać wymagane dokumenty, udzielić stosownych wyjaśnień i informacji (z uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego z 18 czerwca 2002 r., I PKN 376/01, OSNP 2004/7/122).
Jaka powinna być forma zwolnienia
Co do formy, w jakiej winno być dokonane oświadczenie o zwolnieniu pracownika ze świadczenia pracy, to nie ma wyraźnego przepisu, który nakazywałby jakąś formę szczególną. Może więc być o­no wyrażone przez każde zachowanie, które ujawnia wolę w sposób dostateczny, np.: przesłanie pracownikowi pisma, poinformowanie ustne. Jednakże ze względów dowodowych zalecane byłoby złożenie oświadczenia o zwolnieniu pracownika z obowiązku wykonywania pracy w formie pisemnej.
Pracodawca zwalniający pracownika z obowiązku świadczenia pracy winien także pamiętać o przysługującym mu urlopie wypoczynkowym. W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu (art. 1671 k.p.). Inicjatywa leży tu więc po stronie pracodawcy, bez względu na to, czy pracownik zgadza się na urlop w tym terminie czy urlop w tym okresie był przewidziany w planie urlopów czy też nie.
Dni wolne na poszukiwanie pracy
W kwestii udzielenia pracownikowi (gdy okres wypowiedzenia jest co najmniej dwutygodniowy, a wypowiedzenia dokonał pracodawca) zwolnienia na poszukiwanie pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, zasadne wydaje się stanowisko, iż w przypadku zwolnienia pracownika z obowiązku wykonywania pracy, zwolnienie to zawiera w sobie dni wolne na poszukiwanie pracy. Jednakże aby zapobiec wątpliwościom, zasadne byłoby określenie przez pracodawcę, iż na przykład w trakcie trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia pracownikowi przysługują: 3 dni na poszukiwanie pracy, 21 dni zaległego i bieżącego urlopu, a w pozostałych dniach pracownik jest zwolniony od obowiązku wykonywania pracy. Taka konkretyzacja pozwoli uniknąć w późniejszym terminie nieporozumień z pracownikiem.
Renata Jęsiak
PODSTAWA PRAWNA
• Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).


Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce
16 lip 2024

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

pokaż więcej
Proszę czekać...