REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdy pracownik zostaje zwolniony z obowiązku świadczenia pracy

REKLAMA

Przyczyny zwolnienia pracownika z obowiązku wykonywania pracy podczas okresu wypowiedzenia mogą być różne. Pracodawca może stracić zaufanie do pracownika i nie chcieć, by miał o­n wgląd w dokumenty firmy, kontakt z innymi pracownikami. Mogą za tym przemawiać względy oszczędnościowe – absencja pracownika może mieć wpływ na mniejsze koszty pracodawcy, np. z tytułu połączeń telefonicznych.

Pracodawca jest zobowiązany do organizowania pracy w sposób zapewniający pełne wykorzystanie czasu pracy, a także osiąganie przez pracowników wysokiej wydajności i należytej jakości pracy. Pracodawca ponosi ryzyko związane z konsekwencjami niewykonania lub niewłaściwego wykonania pracy przez pracowników. Podjęcie tego ryzyka zmusza pracodawcę do podejmowania środków zmniejszających lub eliminujących czynniki, które mogłyby zagrażać jego interesom. Pracodawca władny jest zatem dokonać jednostronnej czynności prawnej polegającej na zwolnieniu pracownika z obowiązku wykonywania pracy. Z oczywistych względów do tego typu oświadczeń dochodzi w wyjątkowych sytuacjach – gdy pracodawca skłonny jest ponosić koszty wynagrodzenia dla pracownika, zamiast ryzykować doprowadzeniem do powstania strat przez jego działanie lub zaniechanie.
PRZYKŁAD
Rada nadzorcza spółki akcyjnej podjęła uchwałę o odwołaniu z funkcji członka zarządu Andrzeja K. W związku z tym, że Andrzej K. był zatrudniony na podstawie umowy o pracę, wypowiedziano mu umowę o pracę z zachowaniem ustawowego terminu wypowiedzenia. Po uchwale rady nadzorczej oraz złożeniu wypowiedzenia Andrzejowi K. zaszła obawa, że będzie o­n działał na szkodę spółki, m.in. poprzez przekazywanie jej kontrahentom informacji na temat sytuacji finansowej spółki, planów jej rozwoju. Wobec powyższego zarząd spółki doszedł do wniosku, iż zwolnienie Andrzeja K. z obowiązku wykonywania pracy podczas okresu wypowiedzenia będzie ekonomicznie uzasadnione i ochroni spółkę przed potencjalnymi stratami.
Prawa i obowiązki pracownika
Zwolnienie od obowiązku wykonywania pracy nie zmienia jednakże trybu rozwiązania umowy o pracę. Stosunek pracy trwa do upływu okresu wypowiedzenia, zaś pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia ustalonego w umowie o pracę. Omawiana sytuacja jest wyjątkiem od zasady, że wynagrodzenie przysługuje za pracę rzeczywiście wykonaną, a za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią (art. 80 k.p.).
Rezygnacja z obowiązku świadczenia pracy przez pracownika pozostaje w zasadzie bez wpływu na inne elementy treści stosunku pracy. Wobec powyższego pracownik zobowiązany jest dbać o dobro pracodawcy, winien zaniechać wszystkiego, co mogłoby szkodzić majątkowym lub niemajątkowym interesom pracodawcy, nie wyłączając zakazu podejmowania konkurencyjnego zatrudnienia. Winien także pozostawać do dyspozycji pracodawcy, przekazać wymagane dokumenty, udzielić stosownych wyjaśnień i informacji (z uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego z 18 czerwca 2002 r., I PKN 376/01, OSNP 2004/7/122).
Jaka powinna być forma zwolnienia
Co do formy, w jakiej winno być dokonane oświadczenie o zwolnieniu pracownika ze świadczenia pracy, to nie ma wyraźnego przepisu, który nakazywałby jakąś formę szczególną. Może więc być o­no wyrażone przez każde zachowanie, które ujawnia wolę w sposób dostateczny, np.: przesłanie pracownikowi pisma, poinformowanie ustne. Jednakże ze względów dowodowych zalecane byłoby złożenie oświadczenia o zwolnieniu pracownika z obowiązku wykonywania pracy w formie pisemnej.
Pracodawca zwalniający pracownika z obowiązku świadczenia pracy winien także pamiętać o przysługującym mu urlopie wypoczynkowym. W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu (art. 1671 k.p.). Inicjatywa leży tu więc po stronie pracodawcy, bez względu na to, czy pracownik zgadza się na urlop w tym terminie czy urlop w tym okresie był przewidziany w planie urlopów czy też nie.
Dni wolne na poszukiwanie pracy
W kwestii udzielenia pracownikowi (gdy okres wypowiedzenia jest co najmniej dwutygodniowy, a wypowiedzenia dokonał pracodawca) zwolnienia na poszukiwanie pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, zasadne wydaje się stanowisko, iż w przypadku zwolnienia pracownika z obowiązku wykonywania pracy, zwolnienie to zawiera w sobie dni wolne na poszukiwanie pracy. Jednakże aby zapobiec wątpliwościom, zasadne byłoby określenie przez pracodawcę, iż na przykład w trakcie trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia pracownikowi przysługują: 3 dni na poszukiwanie pracy, 21 dni zaległego i bieżącego urlopu, a w pozostałych dniach pracownik jest zwolniony od obowiązku wykonywania pracy. Taka konkretyzacja pozwoli uniknąć w późniejszym terminie nieporozumień z pracownikiem.
Renata Jęsiak
PODSTAWA PRAWNA
• Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).


Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Drzemka w pracy. Jakie konsekwencje w 2025 r.?

Drzemka w pracy. Czy grożą za to jakieś konsekwencje prawne? Ciekawe przykłady i orzeczenia Sądu Najwyższego.

Niezdolny do służby ale zdolny do pracy (funkcjonariusz z III grupą inwalidzką). Czy może skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Koniec ferii. Uczniowie wracają do szkół. Kiedy następna przerwa w nauce?

Kończy się pierwsza tura ferii i od 3 lutego część uczniów wraca do szkół. Pozostali uczniowie z niecierpliwością czekają na czas wolny od nauki. Szczęśliwcy zaczynają ferie już 2 lutego. Po feriach młodzież najbliższą przerwę w nauce będzie miała dopiero w kwietniu.

REKLAMA

Weszły w życie nowe przepisy. Ta rewolucyjna zmiana dotyczy milionów Polaków

To prawdziwa, wyczekiwana przez miliony Polaków prawna rewolucja. Z początkiem lutego wchodzą w życie nowe przepisy, o które pod koniec roku toczyła się prawdziwa batalia. Jaka zmiana przyszła do obowiązujących dotychczas regulacji?  Wigilia ustawowo staje się dniem wolnym od pracy. Zmieniają się też zasady handlu w niedzielę.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

REKLAMA

Segregacja odpadów tekstylnych to za mało! Branża mody wciąż niszczy planetę

Od 1 stycznia 2025 roku obowiązkowa segregacja odpadów tekstylnych nie rozwiąże kluczowych problemów branży mody. Mimo rosnącej świadomości, nadal tylko 0,3% odzieży poddaje się recyklingowi. Branża nie nadąża z transformacją, a nasze wybory konsumenckie oraz niewystarczające działania producentów przyczyniają się do ekologicznej katastrofy. Czy na pewno rozumiemy, jak nasze ubrania szkodzą środowisku? Czas na prawdziwą zmianę.

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

REKLAMA