REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana pracodawcy

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Nowy pracodawca przejmując zakład pracy lub jego część staje się z mocy prawa następcą prawnym. Oznacza to, że stosunek pracy przejmowanych pracowników trwa nadal i nie ma potrzeby dokonywania zwolnień.
Artykuł 231 § 1 k.p. reguluje prawa i obowiązki pracodawców i pracowników w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę. W praktyce budzi wątpliwości, w jakich sytuacjach przepis ten ma zastosowanie (kiedy ma miejsce przejście zakładu pracy na innego pracodawcę), nie w pełni zrozumiałe jest również, jakie konsekwencje pociąga za sobą przejście zakładu pracy dla podmiotu, który przejął zakład, i dla pracowników w nim zatrudnionych.
• Przejście zakładu na innego pracodawcę
Jak wynika z orzecznictwa sądowego, przejęcie zakładu pracy w rozumieniu art. 231 k.p. ma zawsze miejsce, gdy dochodzi do faktycznego przejęcia majątku i zadań zakładu pracy bądź jego części przez inny podmiot.
Przejściem zakładu pracy na innego pracodawcę jest np.:
• likwidacja zakładu pracy, w wyniku której majątek dotychczasowego pracodawcy jest wykorzystywany do wykonywania tych samych zadań, czemu towarzyszy przejęcie części pracowników (wyrok SN z 16 maja 2001 r., I PKN 573/00, OSNP 2003/5/124),
• prawna likwidacja pracodawcy, która prowadzi do wykorzystania jego zorganizowanego mienia (zakładu pracy w rozumieniu przedmiotowym) w celu kontynuowania dotychczasowej działalności w ramach nowej struktury organizacyjnej (wyrok NSA w Warszawie z 3 września 1998 r., II SA 1438/97, Pr. Pracy 1999/2/39),
• przejęcie przez zakład pracy kompetencji poprzedniej jednostki lub jej części (wyrok SN z 1 kwietnia 2004 r. I PK 362/03, Wokanda 2004/9/58).

Do przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę może dojść również w wyniku połączenia się dwóch lub więcej zakładów pracy, podziału zakładu pracy na mniejsze jednostki organizacyjne bądź na skutek wyodrębnienia się z zakładu pracy nowej jednostki organizacyjnej.
PRZYKŁAD
Spółka X prowadząca sieć sklepów sportowych decyduje się ograniczyć działalność jedynie do terenu Warszawy i dlatego sprzedaje pozostałe sklepy. Część sklepów kupuje spółka Y, a część spółka Z – sklepy te stają się częścią sieci sklepów sportowych, które prowadzą te spółki. W takim przypadku należy uznać, że doszło do przejścia części zakładu pracy na innego pracodawcę w rozumieniu art. 231 k.p. Wraz ze sprzedaniem sklepów z mocy prawa (czyli art. 231) doszło również do przejęcia przez spółki Y i Z zatrudnionych w tych sklepach pracowników.

Także w sytuacji gdy nowy pracodawca prowadzi innego rodzaju działalność niż dotychczasowy pracodawca, należy uznać, że doszło do przejścia zakładu pracy w rozumieniu art. 231 k.p., jeżeli działalność jest prowadzona przez nowego pracodawcę w oparciu o majątek przejęty w całości lub w części od poprzedniego pracodawcy (wyrok SN z 3 czerwca 1998 r. I PKN 159/98, OSNP 1999/11/363).
• Sytuacja przejętych pracowników
W razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się o­n z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy (art. 231 § 1 k.p.). Jak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 1 lutego 2000 r. (I PKN 508/99, OSNP 2001/12/412), przepis art. 231 § 1 k.p. jest bezwzględnie obowiązujący i przejęcie w tym trybie pracowników przez nowego pracodawcę następuje z mocy prawa, co nie jest uzależnione od jakichkolwiek czynności pracowników. Nie jest również możliwe uchylenie skutków działania tego przepisu w wyniku czynności prawnej (umowy) między dotychczasowym i nowym pracodawcą.
Nowy pracodawca, który przejął zakład pracy, ma obowiązek zatrudniać przejętych pracowników na dotychczasowych warunkach pracy i płacy, wynikających z ich umów o pracę, a także z przepisów wewnątrzzakładowych obowiązujących u dotychczasowego pracodawcy (np. regulaminu wynagradzania, układu zbiorowego pracy). Zmiana tych warunków może zostać dokonana albo na mocy porozumienia stron, albo przez wypowiedzenie zmieniające, dokonane zgodnie z art. 42 § 1 k.p.
PRZYKŁAD
Spółka X, której przedmiotem działalności była dotąd produkcja obuwia, nabyła od spółki Y sklep obuwniczy, który odtąd ma być jej sklepem firmowym. W umowie sprzedaży sklepu nie było żadnych postanowień dotyczących zatrudnionych w sklepie 5 pracowników. Z mocy art. 231 § 1 k.p. wraz z nabyciem sklepu spółka X stała się pracodawcą dla tych pracowników i musi ich zatrudniać na dotychczasowych warunkach. Jeżeli spółka X zamierza zmienić te warunki, musi uzyskać na to zgodę każdego pracownika lub dokonać wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy.

Nieco inaczej uregulowana jest kwestia zmiany warunków pracy i płacy wynikających z układu zbiorowego pracy. Postanowienia układu, którym byli objęci pracownicy przed przejściem zakładu pracy na innego pracodawcę stosuje się w okresie jednego roku od dnia przejścia zakładu pracy (chyba że odrębne przepisy stanowią inaczej). Dopiero po upływie tego okresu pracodawca może wprowadzić mniej korzystne dla pracowników warunki pracy i płacy – również w drodze wypowiedzenia zmieniającego (art. 2418 i 24113 k.p.).
• Czy wydawać świadectwo pracy?
W praktyce zdarza się, że w razie przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę dotychczasowy pracodawca wydaje pracownikom świadectwa pracy, po wcześniejszym rozwiązaniu z nimi umowy o pracę. Zwykle do rozwiązania umów o pracę dochodzi na mocy porozumienia stron, a nowy pracodawca, który przejął zakład pracy, zawiera z tymi pracownikami nowe umowy o pracę, często na mniej korzystnych warunkach. Jest to bezprawna praktyka, ponieważ w razie przejęcia zakładu pracy przez innego pracodawcę staje się o­n stroną w stosunku pracy z pracownikami przejętego zakładu. Stosunek ten następuje z mocy prawa, a więc nowy pracodawca nie musi zawierać z pracownikami przejmowanego zakładu pracy umów o pracę (wyrok SN z 28 września 1990 r., I PR 251/90, OSNC 1992/5/78), a dotychczasowy pracodawca nie wydaje przejmowanym pracownikom świadectw pracy. W sytuacji gdy nastąpiło przejęcie wszystkich pracowników i majątku przez nowego pracodawcę na podstawie art. 231 k.p., wydanie świadectwa pracy nie oznacza rozwiązania stosunku pracy (wyrok SN z 7 czerwca 1994 r., I PRN 29/94, OSNP 1994/12/189). Mimo wydania pracownikom świadectw pracy przez dotychczasowego pracodawcę, nowy pracodawca, który przejął zakład pracy, staje się stroną w dotychczasowym stosunku pracy (wyrok SN z 29 września 1998 r., I PKN 349/98, OSNP 1999/20/653) i ma obowiązek zatrudniać przejętych pracowników na dotychczasowych warunkach.
PRZYKŁAD

Spółka X zakupiła zakład produkcyjny i zamierza kontynuować dotychczasową działalność prowadzoną przez ten zakład. Pracownicy zatrudnieni w zakładzie zostali powiadomieni przez pracodawcę, że muszą rozwiązać umowy o pracę z dotychczasowym pracodawcą i podpisać umowy z nowym pracodawcą. Dzień przed datą sprzedaży wszyscy otrzymali świadectwa pracy od dotychczasowego pracodawcy, a następnego dnia podpisali umowy z nowym pracodawcą – spółką X. Działania te były niezgodne z prawem. Z mocy prawa w dniu, w którym spółka X przejęła zakład produkcyjny, pracownicy w nim zatrudnieni stali się pracownikami spółki.

Za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy, powstałe przed przejściem części zakładu pracy na innego pracodawcę, dotychczasowy i nowy pracodawca odpowiadają solidarnie (art. 231 § 2 k.p.). Natomiast dotychczasowy pracodawca nie odpowiada za zobowiązania nowego pracodawcy powstałe już po przejęciu zakładu pracy.
• Informacja obowiązkowa
W związku z przejściem zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę dotychczasowy i nowy pracodawca są obowiązany przekazać swoim pracownikom (a jeżeli w zakładzie pracy działają związki zawodowe – związkom) informacje o przewidywanym terminie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, jego przyczynach, prawnych, ekonomicznych oraz socjalnych skutkach dla pracowników, a także zamierzonych działaniach dotyczących warunków zatrudnienia pracowników, w szczególności warunków pracy, płacy i przekwalifikowania (art. 231 § 3 k.p. oraz art. 261 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.).
Powyższe informacje powinny być pracownikom przekazane na piśmie, co najmniej na 30 dni przed przewidywanym terminem przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę. Jeżeli w zakładzie pracy działają związki zawodowe, pracodawca jest obowiązany podjąć z organizacjami związkowymi rokowania w celu zawarcia porozumienia w sprawie warunków zatrudnienia pracowników.
Niewykonanie obowiązku przekazania pracownikom informacji o przewidywanej dacie transferu nie wpływa na skutek przejęcia zakładu pracy lub jego części z art. 231 § 1 k.p. (wyrok SN z 8 stycznia 2002 r., I PKN 779/00, OSNP 2004/1/7). Oznacza to, że nawet jeżeli pracodawca nie dopełni obowiązku poinformowania swoich pracowników, że wkrótce dojdzie do przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę, to i tak pracownicy przejdą z mocy prawa do innego pracodawcy.
• Możliwości rozwiązania umowy o pracę
W razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę pracownik, który został przejęty przez tego pracodawcę, może rozwiązać umowę o pracę za 7-dniowym uprzedzeniem w terminie 2 miesięcy od przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę. Uprawnienie do rozwiązania umowy za 7-dniowym uprzedzeniem dotyczy wszystkich pracowników – również tych, których obowiązuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Rozwiązanie stosunku pracy za uprzedzeniem powoduje dla pracownika skutki, jakie przepisy prawa pracy wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem (art. 231 § 4 zd. 2 k.p.).
PRZYKŁAD
Pracownik, który został przejęty przez firmę X (do firmy X włączono firmę Y, w której był wcześniej zatrudniony), poinformował, że chce skorzystać z uprawnienia do rozwiązania umowy o pracę za 7-dniowym uprzedzeniem. Ponadto zażądał wynagrodzenia za okres wypowiedzenia i odszkodowania. Brak jest podstaw prawnych do wypłaty pracownikowi tych świadczeń. Pracownikowi, który skorzystał z możliwości rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia, za 7-dniowym uprzedzeniem nie przysługuje ani wynagrodzenie za okres wypowiedzenia, ani odszkodowanie (wyrok SN z 2 sierpnia 2000 r., I PKN 747/99, OSNP 2002/4/86).

Należy zaznaczyć, że przejście zakładu pracy na innego pracodawcę nie może stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie przez pracodawcę stosunku pracy (art. 231 k.p. § 6 k.p.).
• Zatrudnieni na innych podstawach niż umowa o pracę
Zgodnie z art. 231 § 5 k.p. z dniem przejęcia zakładu pracy lub jego części nowy pracodawca jest obowiązany zaproponować nowe warunki pracy i płacy pracownikom świadczącym dotychczas pracę na innej podstawie niż umowa o pracę oraz wskazać termin nie krótszy niż 7 dni, do którego pracownicy mogą złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odmowie przyjęcia proponowanych im warunków. Chodzi tu o pracowników zatrudnionych na podstawie mianowania, powołania, wyboru i spółdzielczej umowy o pracę. W razie nieuzgodnienia nowych warunków pracy i płacy dotychczasowy stosunek pracy takich pracowników rozwiązuje się z upływem okresu równego okresowi wypowiedzenia, liczonego od dnia, w którym pracownik złożył oświadczenie o odmowie przyjęcia proponowanych warunków, lub od dnia, do którego mógł złożyć takie oświadczenie. Również w takim przypadku rozwiązanie stosunku pracy za uprzedzeniem powoduje dla pracownika skutki, jakie przepisy prawa pracy wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.
Bożena Lenart


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biorą się za listonoszy: bo nie dostarczają przesyłek i awiz, a terminy urzędowe i sądowe biegną. Sprawa skierowana do Urzędu Komunikacji Elektronicznej

Kto z nas nie spotkał się taką sytuacją, że listonosz nie dostarczył przesyłki, nie podjął nawet takiej próby i z automatu zostawił w skrzynce awizo. Mato miejsce szczególnie w dużych miastach, z blokami bez wind. To jeszcze nic, czasami tego awiza nie ma! Możemy przeczytać np. taką skargę: "Poczta nie dostarczyła mi awizo do sądu w Lublinie co mam teraz zrobić. Rozmawiałam z listonoszem to się bezczelnie wypiera. Dlaczego przez czyjąś głupotę mam cierpieć?" Problem rzeczywiście istnieje, bo istnieje skutek doręczenia i pewne terminy biegną.

III grupa inwalidzka - stopień lekki. Co w 2025 roku?

Orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim, dawniej określane jako trzecia grupa inwalidzka (III grupa) definiuje osoby, których naruszona sprawność organizmu powoduje istotne pogorszenie zdolności do wykonywania pracy lub ograniczenia w pełnieniu ról społecznych. W 2025 roku władze, PFRON, a także rząd i samorządy przygotowały szereg udogodnień oraz wsparć finansowych dla beneficjentów tego stopnia niepełnosprawności.

Luka w przepisach: Przy świadczeniu pielęgnacyjnym opiekunowie stracili. Będzie nowelizacja? [MOPS, ZUS]

W artykule omawiamy taką sytuację. Jest skomplikowana bo dotyczy zwrotu świadczenia pielęgnacyjnego przez opiekuna i jego problemów z utratą ubezpieczenia w NFZ z mocą wsteczną (tak twierdzą MOPS, zobaczymy co na to powiedzą sądy).

Wyrok TK: Emeryci mocno stracili w ZUS z przeliczeniem emerytur. Przepadł też 15% bonus do kapitału początkowego. Był waloryzowany

Emeryci, którzy rozpoczęli korzystanie z emerytur wcześniejszych od 2013 r. (albo później) nie mogą skorzystać z wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Te osoby czekają na ewentualną specustawę. Jedyne co im pozostaje to napisać krytyczny list albo komentarz w Internecie.

REKLAMA

23 emerytów wygrało z ZUS na przeliczeniu emerytur. Jeden już prawomocnie [Wyrok TK z 4 czerwca 2024 r.]

Zestawienie i omówienie korzystnych wyroków sądów powszechnych w sprawach dot. wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20, w tym jednego prawomocnego. Ile konkretnie wynoszą sumy zasądzone przez sąd na korzyść emerytów. Ich korzyść szacować można kwoty od około 550 zł do blisko 3000 zł miesięcznie. Z 23 wyroków jeden jest prawomocny, pozostałe będą oceniane przez sąd apelacyjny.

Dla jednych to prosty QUIZ, a dla innych trudny test. Czy pamiętasz bohaterów lektur szkolnych?
Lata szkolne... tyle lektur trzeba było przeczytać! Jedni pochłaniali książki z pasją, a dla drugich była to prawdziwa mordęga. A kim Ty byłeś? Czy pamiętasz bohaterów lektur szkolnych?
Sprzedałeś nieruchomość nabytą w drodze spadku? Urząd Skarbowy może upomnieć się o ponad 92 tysiące złotych, nawet jeśli zostałeś zwolniony z podatku od spadków i darowizn. Możesz temu zapobiec, ale pozostało już niewiele czasu

Każdy kto w 2024 roku dokonał odpłatnego zbycia nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego w którym nabył nieruchomość (dotyczy to także przypadków nabycia nieruchomości w drodze spadku) – podlega z tego tytułu opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Do 30 kwietnia należy złożyć PIT-39. Istnieją jednak przesłanki pozwalające uniknąć zapłaty podatku.

MRPiPS: 5070 zł dla każdego od 1 stycznia 2026 r., ale jest „haczyk” – bo nie dla tych co otrzymują premie i nagrody oraz inne dodatki do wynagrodzenia

Czeka nas rewolucja w zakresie płacy minimalnej – w rządzie trwają obecnie prace nad całkowitą zmianą ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ostateczna wersja projektu zakłada, że pensja minimalna ma opiewać na 55% wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, co – zgodnie z aktualnymi prognozami – dałoby pensję minimalną na poziomie 5070 zł brutto. Jak się okazuje – nie wszyscy będą mogli jednak liczyć na podwyżkę od 1 stycznia 2026 r., bo MRPiPS wycofało się z pomysłu zrównania płacy minimalnej z wynagrodzeniem zasadniczym.

REKLAMA

Pracę dają od ręki. Płacą nawet... 19 tysięcy miesięcznie! Nie trzeba mieć matury ani studiów

Kalendarz ma wypełniony na kilka miesięcy do przodu, ludzie ustawiają się do niego w kolejce. Tak się dobrze kręci biznes właścicielowi stolarskiej firmy, który z wykształcenia jest… historykiem. Dziesięć lat temu schował do kieszeni uniwersytecki dyplom i został fachowcem na wagę złota. Ma zawód, który jest na rynkowym topie. Na tej liście są też cieśle, ślusarze, stolarze, elektrycy, murarze czy brukarze.

WZON: Tylko 43 punkty po 25 latach na wózku. Tylko 61 punktów dla niewidomej. W ZUS bez świadczeń także stopień znaczny niepełnosprawności

Otrzymaliśmy kilka listów od osób niepełnosprawnych (orzeczenia stałe, stopień znaczny niepełnosprawności), które zostały przez WZON wykluczone ze świadczenia wspierającego. W artykule ich opinie:

REKLAMA