REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczanie czasu pracy w niedzielę

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Za pracę wykonywaną w niedzielę lub święto poza sytuacjami, gdy praca taka jest dozwolona, pracownikowi przysługują oprócz wynagrodzenia również dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych.Czy w przypadku, gdy praca w niedzielę spowodowała jednocześnie przekroczenie tygodniowych norm czasu pracy, pracownikowi przysługują dwa skumulowane dodatki – z tytułu pracy w niedzielę i z tytułu przekroczenia norm tygodniowych?
 
Istotną kwestią dla prezentowanego zagadnienia jest dopuszczalność pracy w niedzielę. Artykuł 15110 k.p. zawiera katalog prac, w których dopuszczalne jest wykonywanie pracy w niedzielę i święto.
WAŻNE
Katalog ten stanowi wyjątek od ogólnej zasady, w myśl której niedziele i święta są dniami wolnymi od pracy i jak każdy wyjątek powinien być interpretowany ściśle. Oznacza to, że praca w niedzielę dopuszczalna jest jedynie dla tych pracowników, którzy wykonują prace bezpośrednio związane z tym katalogiem prac.

Praca w niedzielę i święto jest więc dozwolona:
• w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia i zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska,
• w ruchu ciągłym,
• przy pracy zmianowej,
• przy niezbędnych remontach,
• w transporcie i w komunikacji,
• w zakładowych strażach pożarnych i w zakładowych służbach ratowniczych,
• przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób,
• w rolnictwie i hodowli,
• przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, w szczególności w:
– placówkach handlowych,
– zakładach świadczących usługi dla ludności,
– gastronomii,
– zakładach hotelarskich,
– jednostkach gospodarki komunalnej,
– zakładach opieki zdrowotnej i innych placówkach służby zdrowia przeznaczonych dla osób, których stan zdrowia wymaga całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych,
– jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej oraz placówkach opiekuńczo-wychowawczych, zapewniających całodobową opiekę,
– zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku,
• w stosunku do pracowników zatrudnionych w systemie czasu pracy, w którym praca świadczona jest wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta.
PYTANIE
Pracodawca w regulaminie pracy określił, że pracownicy mają obowiązek świadczyć prace w niedzielę w okresie od 1 grudnia do 31 stycznia każdego roku ze względu na konieczność rachunkowego zamknięcia roku. Pracownicy są oburzeni, gdyż nie należą do żadnej kategorii pracowników wymienionych w art. 15110 k.p. Czy pracodawca może skutecznie egzekwować postanowienia regulaminu?

ODPOWIADAMY
Przepisy Kodeksu pracy nie wprowadzają zakazu pracy w niedzielę. Ograniczają jednak jej możliwość. Zawarty w art. 15110 k.p. katalog prac, w których dopuszczalne jest wykonywanie pracy w niedzielę i święto nie powinien być interpretowany rozszerzająco. Pracodawca przy podejmowaniu decyzji o tym, że praca ma być świadczona przez pracowników w niedzielę, powinien pamiętać, że obowiązek pracy w niedzielę może zostać nałożony tylko na tych pracowników, których praca w te dni ze względu na jej rodzaj lub zajmowane stanowisko jest rzeczywiście niezbędna. W podanym przykładzie pracodawca nie może skutecznie egzekwować postanowień regulaminu, jeśli pracownicy nie wykonują żadnej z prac zawartych w katalogu prac dozwolonych w niedzielę. Pracodawca planując tak prace nie może również bronić się argumentem szczególnych potrzeb pracodawcy, gdyż powinien pracę zorganizować w taki sposób w ciągu całego roku, by nie zaistniała konieczność pracy w nadgodzinach w „gorącym” okresie końca roku obrotowego.
• Rekompensata za pracę w niedzielę
Pracownikowi wykonującemu pracę w niedzielę w przypadkach, gdy praca w niedzielę jest dopuszczalna (z wyłączeniem pracowników zatrudnionych w systemie czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta), pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy (art. 15111 k.p.). Obowiązek udzielenia pracownikowi dnia wolnego niejako „zastępczego” za pracę w niedzielę dotyczy przypadków pracy dozwolonej w niedzielę. Terminem udzielenia dnia wolnego z tego tytułu jest 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli. W razie gdy udzielenie dnia wolnego w tym czasie jest niemożliwe, można go udzielić do końca okresu rozliczeniowego.
PRZYKŁAD
Pracownik pracował w niedzielę przez 4 godziny. W przypadku pracy w niedzielę pracodawca ma obowiązek udzielenia w zamian całego dnia wolnego bez względu na faktyczną liczbę przepracowanych godzin w niedzielę.

W sytuacji gdy nie jest możliwe wykorzystanie dnia wolnego w zamian za niedzielę do końca okresu rozliczeniowego, to pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100% wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w niedzielę. Należy zaznaczyć, że niemożliwość wykorzystania dnia wolnego może wynikać zarówno z przyczyn dotyczących pracownika, jak i pracodawcy.
PYTANIE
Pracownik zatrudniony w normalnym systemie czasu pracy świadczył pracę w niedzielę przez 9 godzin. Czy w przypadku wypłaty dodatku za pracę w niedzielę przysługuje mu również dodatek z tytułu godzin nadliczbowych za tę 9. godzinę pracy?

ODPOWIADAMY
Tak. W przypadku nieudzielenia (niewykorzystania) dnia wolnego w zamian za pracę w niedzielę pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100% wynagrodzenia. Nie oznacza to jednak, że dodatek ten konsumuje dodatek z tytułu godzin nadliczbowych. Są to dwa różne dodatki należne pracownikowi na innej podstawie prawnej. W przedstawionej sytuacji pracownikowi będzie więc przysługiwał oprócz dodatku z tytułu pracy w niedzielę jeszcze dodatek za 1 godzinę pracy w godzinach nadliczbowych przypadających w niedzielę.
• Dodatek za przekroczenie norm tygodniowych
Dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100% wynagrodzenia przysługuje także za każdą godzinę pracy ponad przeciętną tygodniową normę czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Dodatek ten zgodnie z brzmieniem art. 1511 § 2 k.p. nie przysługuje wówczas, gdy przekroczenie przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy nastąpiło w wyniku pracy w godzinach nadliczbowych, za które pracownikowi przysługuje prawo do dodatku w wysokości określonej w art. 1511 § 1 k.p. Wyłączenie to jest jednocześnie jedynym wyłączeniem prawa do dodatku za pracę ponad przeciętną tygodniową normę czasu pracy.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że pracą w godzinach nadliczbowych jest praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy. Jest o­na dopuszczalna w razie: konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii oraz szczególnych potrzeb pracodawcy.
Wynagrodzeniem stanowiącym podstawę do obliczenia wysokości obu wyżej wymienionych dodatków jest wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony, będzie to 60% wynagrodzenia.
PRZYKŁAD
U pracodawcy obowiązuje 1-miesięczny okres rozliczeniowy. Pracownik w ciągu miesiąca pracował przez 3 dni o 2 godziny dłużej (czyli po 10 godzin). Po miesiącu okazało się, że z tego powodu została przekroczona tygodniowa norma czasu pracy o 6 godzin.
Pracownikowi w tym przypadku należy się jeden dodatek. Wynika to z faktu, iż dodatek z tytułu przekroczenia tygodniowej normy czasu pracy przysługuje jedynie wówczas, gdy przekroczenie nie nastąpiło w wyniku pracy w godzinach nadliczbowych z tytułu przekroczenia norm dobowych. Oznacza to, że jeśli pracownik nabywa prawo do dodatku z tytułu przekroczenia dobowych norm czasu pracy, to jednocześnie nie nabywa prawa do dodatku z tytułu przekroczenia norm tygodniowych czasu pracy. Wyłączenie to jest jednocześnie jedynym wyłączeniem prawa do dodatku za pracę ponad przeciętną tygodniową normę czasu pracy.

• Kumulacja dodatków
Obydwa dodatki – z tytułu nieudzielenia (niewykorzystania) dnia wolnego w zamian za niedzielę, jak również z tytułu przekroczenia tygodniowej normy czasu pracy przysługują pracownikom na innej podstawie prawnej.
Regulacja dodatku do wynagrodzenia za pracę w zamian za pracę w niedzielę ustanawia samodzielny dodatek do wynagrodzenia za pracę. Dodatek ten przysługuje, gdy praca w niedzielę jest dopuszczalna (czyli w sytuacjach określonych w art. 15110 k.p., z wyłączeniem pracowników zatrudnionych w systemie czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta).
Praca świadczona w niedzielę, za którą nie udzielono (nie wykorzystano) dnia wolnego od pracy, może doprowadzić do przekroczenia przeciętnej, tygodniowej normy czasu pracy. W przypadku przekroczenia normy tygodniowej, z jednym wyjątkiem – gdy przekroczenie przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy nastąpiło w wyniku pracy w godzinach nadliczbowych, za które pracownikowi przysługuje prawo do dodatku – pracownikowi przysługuje prawo do dodatku w wysokości 100% wynagrodzenia.
Oznacza to, że możliwa jest kumulacja dodatków.
Nieudzielenie (niewykorzystanie) dnia wolnego za pracę w niedzielę powoduje konieczność wypłaty dodatku w wysokości 100% wynagrodzenia. Jeżeli jednocześnie brak rekompensaty w postaci dnia wolnego za pracę w niedzielę spowoduje przekroczenie przeciętnej, tygodniowej normy czasu pracy, pracownik nabędzie prawo do drugiego dodatku do wynagrodzenia za pracę w wysokości 100%.
PRZYKŁAD
Pracodawca zatrudnia pracowników pracujących w niedzielę. Z zamian za pracę w niedzielę pracownicy nie wykorzystali dnia wolnego od pracy. W związku z tym doszło do przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy o 8 godzin.
Pracownicy w przedstawionej sytuacji nabyli prawo do dwóch dodatków – każdy z nich z innej podstawy prawnej. Po pierwsze, pracownikom należy się dodatek w wysokości 100% z tytułu pracy w niedzielę, ponieważ nie wykorzystali dnia wolnego od pracy z tego tytułu. Po drugie, z powodu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy mają prawo do dodatku z tego tytułu w wysokości 100%. Jak widać, następuje kumulacja dodatków, gdyż pracodawca ma obowiązek wypłacić łącznie obydwa dodatki.

Decyzja o tym, czy w danej sytuacji pracodawca ma obowiązek wypłacić obydwa dodatki, zależy od okoliczności faktycznych konkretnego przypadku.
Beata Superson-Polowiec


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Chodzi o większą ochronę praw i wolności uczniów. Będą usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki oraz kary dla uczniów

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

Odzież trudnopalna: norma BHP. Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników i wspierać zrównoważony rozwój?

Jakie są normy BHP dla odzieży trudnopalnej w 2025 roku? Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników w odzieży trudnopalnej i jednocześnie wspierać zrównoważony rozwój? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Premier Tusk zapowiada gospodarczy nacjonalizm: Przyszedł czas na odbudowę i repolonizację

Premier Donald Tusk zaapelował do przedsiębiorców o wsparcie w budowie narodowej gospodarki. Stwierdził, że nowoczesny, gospodarczy nacjonalizm będzie bardzo poważną konfrontacją tak, by nikt nie podbierał tego, co należy się polskim firmom.

Do kiedy PIT? Zbliża się termin końcowy na rozliczenie PIT

Na co uważać przy rozliczeniu PIT za 2024 rok? Oto kilka wskazówek dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. Do kiedy należy złożyć PIT? Zbliża się termin końcowy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Co dalej z jawnością wynagrodzeń?

W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Miał on wprowadzić jawność wynagrodzeń w firmach i obowiązek przedstawiania w ofertach pracy proponowanego wynagrodzenia. Co dalej z tym projektem?

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, by umożliwić obniżki cen

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Co nowego dla przedsiębiorców w 2025? Dużo: Prezydent RP podpisał ustawę - o różnych ulgach i dofinansowaniach dla pracodawców

Podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia nie dotyczy tylko przywilejów dla pracowników, bezrobotnych, osób z niepełnosprawnościami. W bardzo obszernej ustawie można znaleźć szereg przepisów uprawniających pracodawców do wielu ulg, w tym z zakresie opłacania składek ubezpieczeniowych, jak i dofinansowań.

REKLAMA

Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

REKLAMA