Sposoby obliczania terminów

W wielu przypadkach znajomość sposobów obliczania terminów w prawie pracy umożliwia wybrnięcie z krytycznej sytuacji w relacjach z pracodawcą. Jednak kodeks pracy z reguły nie określa sposobu obliczania terminów. Stanowi natomiast, że w sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego, jeżeli nie są o­ne sprzeczne z zasadami prawa pracy.

W kodeksie pracy w wielu przypadkach terminy na złożenie oświadczeń woli wywołujących skutki prawne określono w dniach. Może być to okres 7 lub 14 dni. W powszechnym rozumieniu bywa to interpretowane jako odpowiednio – 1 lub 2 tygodnie. Wskazówek interpretacyjnych obliczania terminów, z wyjątkiem okresu wypowiedzenia, należy poszukiwać w przepisach k.c. regulujących ogólne kwestie terminów. W myśl art. 111 k.c., termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia. Ponadto jeżeli początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło. Natomiast zgodnie z art. 112 k.c., termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się co do zasady z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu. Według więc art. 112 k.c. pierwszy dzień terminu upływa w dniu, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące bieg terminu. Istotne jednak jest to, że przy terminach liczonych w dniach nie uznaje się jako początkowego dnia biegu terminu dnia, w którym wystąpiło zdarzenie wywołujące bieg terminu. W wyniku zastosowania takiego rozwiązania tygodniowy i 7-dniowy termin wywołany zdarzeniem zaistniałym tego samego dnia, np. 1 września 2004 r. w środę, upływają z końcem tego samego dnia – w omawianym przypadku z końcem środy 8 września 2004 r.
PRZYKŁAD
Pani Alina otrzymała od pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę w czwartek – 2 września 2004 r. Uznała, że przyczyny wymówienia były nieuzasadnione i postanowiła zaskarżyć pracodawcę do sądu. Zgodnie z art. 264 par. 1 k.p., odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę należy wnieść do sądu pracy w ciągu 7 dni od dnia doręczenia wypowiedzenia. Wnosząc odwołanie w czwartek 9 września 2004 r. pracownica dokonała czynności w terminie.
Terminy liczone w tygodniach, miesiącach i latach
Przy obliczaniu terminów ujmowanych w tygodniach i miesiącach (z wyjątkiem wypowiedzenia umowy o pracę) w prawie pracy należy stosować regulacje art. 112 k.c. W myśl tego przepisu termin oznaczony w tygodniach kończy się z upływem dnia, który odpowiada początkowemu dniowi terminu nazwą, a liczony w miesiącach lub latach – z końcem dnia, który co do zasady odpowiada początkowemu dniowi terminu datą. Reguły te stosuje się m.in. przy ustalaniu odpowiedzialności porządkowej. Zgodnie z art. 109 k.p., kara taka nie może być zastosowana m.in. po upływie 2 tygodni od powzięcia przez pracodawcę wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego. Ponadto kara może być zastosowana tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika w sprawie przewinienia. W razie braku możliwości przesłuchania pracownika z powodu jego nieobecności w pracy, bieg 2-tygodniowego terminu nie rozpoczyna się, a już rozpoczęty ulega zawieszeniu do dnia stawienia się pracownika do pracy.
PRZYKŁAD
Pan Marian nie przestrzegał porządku w miejscu pracy. Pracodawca dowiedział się o tym w dniu zdarzenia w środę 1 września 2004 r. Na wysłuchanie pracownika pracodawca miał 2 tygodnie. Bieg tego terminu rozpoczął się w dniu zaistnienia zdarzenia powodującego rozpoczęcie jego biegu, czyli w środę 1 września, a skończył się także w środę 15 września. Jest to rezultatem zastosowania art. 112 k.c. Zgodnie z tą regułą termin rozpoczął się w środę i upłynął także w środę, a zatem nazwa dnia początku terminu odpowiada nazwie dnia końca terminu.
Jeżeli termin upływa w lutym
Końcowa część art. 112 k.c. dotyczy ustalenia terminu w lutym. Co cztery lata występuje rok przestępny, w którym luty liczy 29 dni, czyli o jeden dzień więcej niż w roku nieprzestępnym, np. 2004 r. jest właśnie rokiem przestępnym. Roczny termin, którego bieg rozpoczyna się w roku przestępnym 29 lutego, upływa 28 lutego w roku nieprzestępnym. Artykuł 112 k.c. wskazuje bowiem, że gdyby dnia odpowiadającego datą dniowi początku biegu terminu w ostatnim miesiącu terminu nie było, wówczas termin upływa w ostatnim dniu tego miesiąca. W kodeksie pracy roczny termin występuje m.in. w art. 291 par. 2 k.p., w myśl którego roszczenia pracodawcy o naprawienie szkody, wyrządzonej przez pracownika wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych, ulegają przedawnieniu z upływem 1 roku od dnia, w którym pracodawca powziął wiadomość o wyrządzeniu przez pracownika szkody, nie później jednak niż z upływem 3 lat od jej wyrządzenia.
WARTO WIEDZIEĆ
W przypadku wypowiedzenia liczonego w tygodniach lub miesiącach konieczny jest upływ odpowiednio pełnego kalendarzowego tygodnia lub miesiąca.
PRZYKŁAD
Pan Mariusz 29 lutego 2000 r. wyrządził pracodawcy nieumyślnie szkodę. Rok 2000 był rokiem przestępnym i luty liczył w tym roku 29 dni. Pracodawca dowiedział się o szkodzie i sprawcy w dniu zdarzenia. W dniu 1 marca 2001 r. pracodawca złożył do sądu pozew przeciwko panu Mariuszowi o naprawienie szkody. Rok 2001 nie był rokiem przestępnym. Roszczenia pracodawcy względem pracownika o naprawienie szkody uległy przedawnieniu. Ostatnim dniem, w którym pracodawca mógł złożyć pozew, był 28 lutego 2001 r.
Obliczanie długości okresu wypowiedzenia
W sprawach wypowiedzenia umowy o pracę obowiązuje nieco inna terminologia. Terminem wypowiedzenia jest określony przez ustawodawcę dzień, w którym powinien kończyć się okres wypowiedzenia, a okresem wypowiedzenia jest okres, jaki musi upłynąć pomiędzy złożeniem wypowiedzenia, a rozwiązaniem umowy o pracę skutkiem tego wypowiedzenia Zgodnie z art. 30 par. 21 k.p., okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca. W tym przypadku nie mają więc zastosowania reguły obliczania terminów określone w art. 112 k.c., m.in. zasada, że termin liczony w miesiącach kończy się z upływem dnia co do zasady odpowiadającego datą początkowemu dniowi terminu.
W przypadku miesięcznego okresu wypowiedzenia po złożeniu wypowiedzenia powinien upłynąć pełny miesiąc kalendarzowy, np. jeżeli wypowiedzenie złożono 1 września, to umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu nie 1 października, lecz z końcem października. Nieco odmienna sytuacja występuje w przypadku okresu wypowiedzenia liczonego w tygodniach. W tym przypadku umowa ulegnie rozwiązaniu nie z końcem tygodnia (czyli w niedzielę), lecz w sobotę, np. gdy przy 2-tygodniowym terminie wypowiedzenia wymówienie złożono 1 września 2004 r. w środę, termin wypowiedzenia upłynął z przeminięciem 1 pełnego tygodnia i zakończył się w sobotę tygodnia po nim następującego, tj. 18 września 2004 r.
W praktyce oznacza to, że w razie dokonania wymówienia na początku miesiąca kalendarzowego, przy 1-miesięcznym terminie wypowiedzenia, długość okresu od złożenia wypowiedzenia do rozwiązania umowy może wynosić prawie 2 miesiące. Analogiczna sytuacja występuje w przypadku tygodniowych terminów wypowiedzenia. W razie 1-tygodniowego terminu wypowiedzenia, jeżeli wymówienie złożono w poniedziałek, stosunek pracy ustanie po czasie bliskim 2 tygodniom. Wynika to z faktu, że okres wypowiedzenia zaczyna biec od chwili złożenia oświadczenia woli w postaci wypowiedzenia, kończy się natomiast w terminach oznaczonych ustawowo, czyli w sobotę lub ostatni dzień miesiąca, i musi zawrzeć w sobie odpowiednią wielokrotność tygodni lub miesięcy kalendarzowych.
PRZYKŁAD
Pani Katarzyna była zatrudniona w firmie od 2 lat na podstawie umowy na czas nieokreślony, znalazła lepszą ofertę pracy i złożyła dotychczasowemu pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę. Zgodnie z art. 36 par. 1 pkt 2 i 3 k.p., okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony zależy od stażu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy, ale mniej niż 3 lata. Pani Katarzyna złożyła wypowiedzenie 27 sierpnia 2004 r. Umowa o pracę uległa rozwiązaniu z końcem września, a nie 27 września. Przy miesięcznym okresie wypowiedzenia musi przeminąć cały miesiąc kalendarzowy, a od daty złożenia wypowiedzenia w dniu 27 sierpnia tym miesiącem będzie dopiero wrzesień.
Bieg terminu stażu pracy
W orzecznictwie przyjęto, że w przypadku prawa pracy art. 112 k.c. ma zastosowanie do terminów dotyczących oświadczeń woli stron stosunku pracy. Natomiast „sposób liczenia terminów określonych w art. 112 k.c. nie ma zastosowania do okresów, od których zależy nabycie uprawnień pracowniczych” (wyrok SN z 19 grudnia 1996 r., I PKN 47/96, OSNP z 1997 r. nr 7, poz. 310). Artykuł 112 k.c. nie stosuje się przy obliczaniu okresów zatrudnienia. Miesięczny okres zatrudnienia, który rozpoczął się, np. 7 marca, zakończy się 6 kwietnia, a roczny okres liczony od 15 lipca zakończy się 14 lipca następnego roku. Jest to istotne odstępstwo od uregulowań k.c., ponieważ w myśl art. 112 k.c. okresy te zakończyłyby się odpowiednio – 7 kwietnia i 15 lipca.
PRZYKŁAD
Pan Andrzej po ukończeniu studiów podjął swoją pierwszą pracę we wtorek 8 czerwca 2004 r. Zgodnie z art. 153 par. 1 k.p. pracownik w roku kalendarzowym, w którym podjął pierwszą pracę, uzyskuje prawo do urlopu wypoczynkowego z upływem każdego miesiąca pracy. Miesięczny okres pracy uprawniający do pierwszego urlopu w przypadku pana Andrzeja upłynął 7 lipca 2004 r.
Leszek Bujnicki
Autor jest aplikantem sądowym
PODSTAWA PRAWNA
• Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).
• Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).


Infor.pl
Coraz więcej osób poszukuje pracy. Jak to możliwe skoro bezrobocie jest najniższe w historii
15 sie 2024

Miarą ożywienia na rynku ofert pracy jest liczba odpowiedzi na anonse pracodawców poszukujących pracowników. A branże, które budzą największe zainteresowanie mogą wskazywać, że w ostatnim czasie odbywały się tam spore ruchy płacowe. Teraz płacą lepiej niż wcześniej, ale nie wszystkie firmy w porę dostosowały się do nowego trendu.

Wypalenie zawodowe to problem już ośmiu na dziesięciu pracowników. A pracodawcy w większości bagatelizują problem
15 sie 2024

Badania nie pozostawiają wątpliwość: stres wywołany przekonaniem o zbyt niskich zarobkach względem kompetencji oraz przepracowanie to dwie kluczowe przyczyny zjawiska wypalenia zawodowego pracowników. Nie wszyscy pracodawcy są świadomi zagrożeń jakie się z nim wiążą.

Do tych żłobków nie zapisuj dziecka, ponieważ nie otrzymasz 1500 zł dofinansowania. Świadczenie „aktywnie w żłobku” 2024 i 2025
15 sie 2024

Od 1 października 2024 r. rodzice, których dzieci uczęszczają do żłobka – będą mogli ubiegać się o przyznanie świadczenia „aktywnie w żłobku”, którego kwota przewyższa dotychczasowe dofinansowanie na ten cel o 1100 zł. Ze świadczenia nie skorzystają jednak rodzice, których dzieci uczęszczają do żłobków, w których miesięczna opłata przekracza 2200 zł. Jest dla nich inne rozwiązanie.

Już w sierpniu nauczyciele mogą składać wnioski o to świadczenie. Będzie przysługiwało od nowego roku szkolnego 2024/2025
15 sie 2024

Już w sierpniu nauczyciele mogą składać wnioski o to świadczenie. Będzie przysługiwało od nowego roku szkolnego 2024/2025. Choć jest zapowiadane jako korzystne dla nauczycieli, to budzi wiele wątpliwości i prognozuje się, że niewielu nauczycieli zdecyduje się z niego skorzystać.

Rząd: Renta wdowia może być i 1500 zł miesięcznie. Ale średnio będzie niżej. Znacznie
15 sie 2024

Renta wdowia około 300 zł przez 18 miesięcy (dodatkowe świadczenie do pierwotnej emerytury wdowy). Potem już na stałe 600 zł według wskaźnika 25%. To prognoza rządowa dla wartości średnich. Przekazał ją mediom wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski.

Sąsiad rozpala ognisko na swoim ogródku lub grilla na balkonie, a do naszego domu lub mieszkania trafia uciążliwy dym – czy to legalne i co można z tym zrobić?
15 sie 2024

Właśnie rozpoczynamy długi sierpniowy weekend, a wraz z nim – na wielu ogródkach mogą zapłonąć ogniska. Co niektórzy mieszkańcy bloków, którzy ogródków nie posiadają – mogą natomiast zdecydować się na rozpalenie, na swoich balkonach lub tarasach, grilla. Czy takie działania są legalne i co – jako właściciele sąsiednich nieruchomości – możemy z tym zrobić, jeżeli są dla nas uciążliwe?

Koniec zarobku z lokat, co oznacza powrót wysokiej inflacji dla trzymających oszczędności na kontach w banku
16 sie 2024

Przez cały 2024 rok trwa dobra passa dla osób, które trzymają oszczędności w bankach. Od początku roku lokaty bankowe i konta oszczędnościowe przynoszą niewielkie, stabilne zyski, chroniące pieniądze przed inflacją. Ta dobra sytuacja dobiega jednak końca bo wróciła inflacja?

Co się bardziej opłaci: najem czy kupno małego mieszkania. Teraz rachunek nie pozostawia wątpliwości
15 sie 2024

Kupno małego mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym to rozwiązanie, który daje wiele korzyści. Najem – tylko jedną. Jedyna bariera przy wyborze pierwszego rozwiązania to zdolność kredytowa – raty kredytu hipotecznego są porównywalne z czynszem najmu. A własne mieszkanie to bonus w postaci kapitału.

Czy 15 sierpnia jest dniem wolnym w Niemczech?
14 sie 2024

Czy 15 sierpnia jest dniem wolnym w Niemczech? Niemcy mają różne listy świąt wolnych od pracy w zależności od landu. Czy 15 sierpnia jest wolny w Berlinie? Sprawdź, gdzie w Niemczech jest to dzień wolny od pracy.

Wybór najemcy mieszkania na castingu. Czy to zgodne z prawem? Na czym polegać może dyskryminacja przy wynajmie?
15 sie 2024

Dziś, w II połowie 2024 roku rynek najmu nieco ochłonął. Jednak nadal można się spotkać z "castingami" na najemcę w przypadku szczególnie atrakcyjnych mieszkań, czy lokalizacji. W ten sposób wynajmujący mieszkania starają się znaleźć najemcę najmniej potencjalnie "kłopotliwego" (cokolwiek miałoby to znaczyć) w przyszłości. W Polsce casting na najemcę jest - co do zasady - zgodny z prawem ale pod warunkiem, że dyskryminuje się w ten sposób określonych grup lokatorów (np. ze względu na płeć, rasę, czy pochodzenie).

pokaż więcej
Proszę czekać...