REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co pracodawca musi zapewnić związkom zawodowym

REKLAMA

TEMAT TYGODNIA Co pracodawca musi zapewnić związkom zawodowym • Kiedy pracodawca może potrącać składki członkowskie • Czy związek zawodowy musi płacić za udostępnione przez pracodawcę biuro i sprzęt • Ilu działaczom w firmie przysługuje zwolnienie ze świadczenia pracy • Co i kiedy pracodawca musi obowiązkowo skonsultować z zakładowymi organizacjami związkowymi
 
Związki zawodowe wciąż narzekają na próby marginalizowania ich roli w działalności firmy. Jednak po analizie obowiązujących przepisów można dojść do wniosku, że pracodawca, którego pracownicy zawiązali zakładową organizację związkową w swojej firmie, niewiele może zrobić sam. Wciąż ma obowiązek konsultacji ze związkami praktycznie wszystkich istotnych dla firmy sfer jej działalności, no może z wyjątkiem decyzji czysto biznesowych (chociaż nie do końca, istnieje przecież obowiązek informowania związków o skutkach przejmowania czy łączenia firm). Obecność związków zawodowych daje o sobie znać także w sferze czysto materialnej. Związkowcom pracodawca zapewnia biuro z wyposażeniem, potrąca składki, a liderów zwalnia z obowiązku świadczenia pracy. Są to obowiązki ujęte w konkretnych przepisach.
Dla wielu pracodawców samo tolerowanie w przedsiębiorstwie obecności związków zawodowych jest trudnym wyzwaniem. Jednak to nie wystarczy, aby pozostać w zgodzie z przepisami szeroko rozumianego prawa pracy i międzynarodowymi standardami. Funkcjonowanie w firmie związków zawodowych stwarza po stronie pracodawcy dodatkowe obowiązki, a czasem koszty.
Ustawa z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tj. Dz.U. z 2001 r. nr 79, poz. 854 z późn. zm.) uzależnia liczbę działaczy związku zawodowego podlegających ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę m.in. od liczebności kadry kierowniczej pracującej w firmie. Zarząd zakładowej organizacji związkowej reprezentatywnej w rozumieniu art. 24125a kodeksu pracy wskazuje pracodawcy pracowników podlegających ochronie w liczbie nie większej niż liczba osób stanowiących kadrę kierowniczą w zakładzie.
Do kadry kierowniczej należą osoby kierujące jednoosobowo zakładem pracy i ich zastępcy albo wchodzące w skład kolegialnego organu zarządzającego zakładem pracy, a także inne osoby wyznaczone do dokonywania przez pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy. Aby pracodawca powiadomił związek zawodowy o liczebności kadry kierowniczej, musi o­n najpierw wystąpić z odpowiednim pisemnym żądaniem. Pracodawca ma 7 dni od dnia otrzymania tego żądania na udzielenie odpowiedzi związkowcom. Szczegółowe zasady określa rozporządzenie ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z dnia 16 czerwca 2003 r. w sprawie powiadamiania przez pracodawcę zarządu zakładowej organizacji związkowej o liczbie osób stanowiących kadrę kierowniczą w zakładzie pracy oraz wskazywania przez zarząd oraz komitet założycielski zakładowej organizacji związkowej, pracowników, których stosunek pracy podlega ochronie, a także dokonywania zmian w takim wskazaniu (Dz.U. nr 108, poz. 1013).
Pracodawca potrąca składki
Pracodawca ma także obowiązek wyręczania działaczy związkowych w ściąganiu składek członków związku. Są o­ne potrącane bezpośrednio z wynagrodzeń pracowników. Należy pamiętać jednak, że sama przynależność do związku nie upoważnia jeszcze pracodawcy do odprowadzania składek. Trzeba spełnić łącznie dwa warunki określone w art. 33 ustawy o związkach zawodowych. Po pierwsze z odpowiednim wnioskiem musi wystąpić zakładowa organizacja związkowa, po drugie sam pracownik musi wyrazić pisemną zgodę na dokonywanie potrąceń z jego wynagrodzenia. Do 1 czerwca br. część pracodawców (wypłacająca swoim pracownikom wynagrodzenie odpowiadające minimalnemu wynagrodzeniu za pracę) nie mogła, mimo spełnienia przez związek i pracownika tych warunków, potrącać m.in. składek związkowych. Nie pozwalały na to przepisy kodeksu pracy. Od 1 czerwca br. obowiązują nowe, swobodniejsze regulacje dotyczące potrąceń. Zmieniono wysokość kwoty wolnej od potrąceń. Zgodnie ze zmienionym art. 91 k.p., w przypadku należności innych niż przysługujące pracodawcy, pracownik może wyrazić zgodę na dokonywanie potrąceń w takiej wysokości, aby została mu kwota odpowiadająca 80 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Dostarczyć i wyposażyć biuro
Materializacją aktywności działaczy związkowców w firmie bardzo często jest ich siedziba. Pracodawca ma obowiązek na warunkach określonych w umowie udostępnić zakładowej organizacji związkowej pomieszczenia i urządzenia techniczne niezbędne do wykonywania działalności związkowej w zakładzie pracy. Ustawa nie precyzuje, jaki charakter powinna mieć ta umowa. Nie jest zatem wykluczone, że związek będzie płacił za korzystanie z udostępnionych mu przez pracodawcę pomieszczeń. W praktyce umowy takie mają charakter nieodpłatny, a zakładowe organizacje płacą za rozmowy telefoniczne. Jednak zawsze strony każdej umowy mogą dowolnie kształtować jej treść w zależności od warunków lokalowych i technicznych, jakimi dysponuje pracodawca. Ten ostatni natomiast ma obowiązek dostarczenia związkom urządzeń biurowych umożliwiających prowadzenie działalności statutowej. Ustawa nie wymienia, jakie konkretnie mają to być urządzenia. Zwykle chodzi o telefon i fax, ale w przypadku dużych organizacji zakładowych pracodawca powinien liczyć się z obowiązkiem dostarczenia komputera, drukarki, a nawet kserokopiarki (z tym że bez materiałów niezbędnych do ich eksploatacji).
Bardzo często umowy dotyczące udostępniania lokali i urządzeń technicznych na działalność związkową są składnikiem zakładowych układów zbiorowych pracy. Realizacja umowy nie podlega kontroli sądowej.
Związkowiec działa, pracodawca wynagradza
Często duża aktywność w reprezentowaniu załogi nie pozwala działaczowi na wykonywanie swoich obowiązków pracowniczych. Ustawodawca w myśl zasady swobody działalności związkowej określił sytuacje, w jakich wskazani działacze są zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy.
Prawo do zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej przysługuje:
• częściowo jednemu pracownikowi w miesięcznym wymiarze godzin równym liczbie członków zatrudnionych w zakładzie pracy, gdy ich liczba jest mniejsza od 150,
• jednemu pracownikowi, gdy związek liczy od 150 do 500 członków zatrudnionych w zakładzie pracy,
• dwom pracownikom, gdy związek liczy od 501 do 1000 członków zatrudnionych w zakładzie pracy,
• trzem pracownikom, gdy związek liczy od 1001 do 2000 członków zatrudnionych w zakładzie pracy,
• kolejnemu pracownikowi za każdy rozpoczęty nowy tysiąc, gdy zakładowa organizacja związkowa liczy ponad 2000 członków zatrudnionych w zakładzie pracy,
• w niepełnym wymiarze godzin i wtedy może o­no być udzielane większej liczbie pracowników, zgodnie z zasadami zawartymi w punktach poprzedzających.
Działacz, który zostaje w zakładzie na wniosek zakładowej organizacji, musi być zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. We wniosku związek musi wykazać, że zachodzą okoliczności uzasadniające udzielenie tego zwolnienia. Za okres zwolnienia od świadczenia pracy związkowcowi przysługuje wynagrodzenie obliczane według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy.
Pracodawca ma także obowiązek udzielenia urlopu bezpłatnego pracownikowi, który ma pełnić poza zakładem pracy związkową funkcję z wyboru. Oczywiście z wnioskiem o urlop występuje organizacja związkowa w przypadku, gdy funkcję poza zakładem działacz powinien wykonywać w charakterze pracownika.
Tomasz Zalewski
CZYTELNICY PYTAJĄ
Informacja o liczebności kadry kierowniczej
Jak często pracodawca musi podawać zakładowym organizacjom związkowym aktualne dane dotyczące liczebności zatrudnianej przez niego kadry kierowniczej?
W przepisach prawa pracy nie ma mowy o obowiązku cyklicznego powiadamiania związków zawodowych o tym, jak kształtuje się liczebność kierowników, członków zarządu firmy, zatrudnionych osób, itp. Pracodawca nie musi także po każdej zmianie w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa, której efektem jest zmiana liczebności kadry kierowniczej, powiadamiać o tym fakcie zakładowych organizacji związkowych. Musi jednak udzielać informacji na ten temat, o ile po stronie związków występuje potrzeba wskazania przez związek pracowników chronionych przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę przez pracodawcę. Związki zawodowe mogą wcale nie korzystać ze swojego uprawnienia, jeżeli wcześniej uznają, że bardziej korzystne będzie ustalenie liczby chronionych działaczy w proporcji do liczby pracowników zatrudnionych w firmie. Zgodnie z art. 32. ust. 4 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, zarząd zakładowej organizacji związkowej zrzeszającej do 20 członków ma prawo wskazać pracodawcy 2 pracowników podlegających ochronie, a w przypadku organizacji zrzeszającej więcej niż 20 członków będących pracownikami, ma prawo wskazać jako podlegających ochronie 2 pracowników oraz dodatkowo:
• po jednym pracowniku na każdych rozpoczętych 10 członków tej organizacji będących pracownikami, w przedziale od 21 do 50 tych członków,
• po jednym pracowniku na każdych rozpoczętych 20 członków tej organizacji będących pracownikami, w przedziale od 51 do 150 tych członków,
• po jednym pracowniku na każdych rozpoczętych 30 członków tej organizacji będących pracownikami, w przedziale od 151 do 300 tych członków,
• po jednym pracowniku na każdych rozpoczętych 40 członków tej organizacji będących pracownikami, w przedziale od 301 do 500 tych członków,
• po jednym pracowniku na każdych rozpoczętych 50 członków tej organizacji będących pracownikami, w przedziale powyżej 500 tych członków.

Odpowiedzialność karna pracodawcy antyzwiązkowca
Co grozi pracodawcy, który nie realizuje swoich obowiązków wobec związków zawodowych lub nie pozwala na realizowanie uprawnień związków zawodowych?
Zasady odpowiedzialności za naruszanie praw związkowych zamieszczone zostały w art. 35 ustawy o związkach zawodowych. Zgodnie z przepisami ustawy, ten, kto w związku z zajmowanym stanowiskiem lub pełnioną funkcją:
• przeszkadza w utworzeniu zgodnie z prawem organizacji związkowej,
• utrudnia wykonywanie działalności związkowej prowadzonej zgodnie z przepisami ustawy,
• dyskryminuje pracownika z powodu przynależności do związku zawodowego lub wykonywania funkcji związkowej,
• nie dopełnia obowiązków polegających między innymi na potrącaniu i odprowadzaniu składek związkowych,
– podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
Termin przekazania składek na konto związku
Czy określony został jakiś termin, w jakim pracodawca musi przekazać potrącone składki konto zakładowej organizacji związkowej?
– Ustawa nie określa bezwzględnie terminu, w jakim powinno nastąpić przekazanie na konto zakładowej organizacji związkowej potrąconych składek członkowskich. Przyjmuje się, że powinno to nastąpić niezwłocznie. Aby uniknąć ewentualnych sporów co do terminu przekazania składek, pracodawca może zawrzeć ze związkami porozumienie, w którym określony zostanie dokładny czas przekazania składek, dopasowany do możliwości lub potrzeb pracodawcy lub firmy. Zbyt długa zwłoka w przelaniu pieniędzy na konto związku lub wykorzystanie ich na inny cel niż wskazany przez pracownika, może narazić pracodawcę na odpowiedzialność karną. W myśl art. 282 par. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tj. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.), kto wbrew obowiązkowi nie wypłaca w ustalonym terminie wynagrodzenia za pracę lub innego świadczenia przysługującego pracownikowi albo uprawnionemu do tego świadczenia członkowi rodziny pracownika, wysokość tego świadczenia bezpodstawnie obniża albo dokonuje bezpodstawnych potrąceń, podlega karze grzywny.

Działacz nie pracuje, ale działa
Co powinien zawierać wniosek organizacji związkowej o zwolnienie działacza z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w jej zarządzie?
Jeżeli działalność w zarządzie w zakładowej organizacji związkowej uniemożliwia wykonywanie obowiązków pracowniczych, to związek może wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o zwolnienie na okres kadencji z obowiązku świadczenia pracy. Z wnioskiem takim występuje zarząd zakładowej organizacji. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 1996 r. w sprawie trybu udzielenia urlopu bezpłatnego i zwolnień od pracy pracownikom pełniącym z wyboru funkcje w związkach zawodowych oraz zakresu uprawnień przysługujących pracownikom w czasie urlopu bezpłatnego i zwolnień od pracy (Dz.U. nr 71, poz. 336) wniosek taki powinien zawierać:
• wskazanie pracownika, któremu zwolnienie od pracy ma być udzielone,
• wskazanie okoliczności uzasadniających udzielenie zwolnienia od pracy,
• wskazanie, że zwolnienie od pracy ma być udzielone z zachowaniem prawa do wynagrodzenia albo bezpłatnie,
• określenie wymiaru i okresu zwolnienia od pracy.
Pracodawca powinien pamiętać, że pracownik korzystający ze zwolnienia od pracy, zachowuje prawo do świadczeń wynikających z tytułu zatrudnienia, jeżeli tylko spełnia warunki, od których prawo do świadczenia jest uzależnione w przepisach. Ponadto korzystanie przez pracownika ze zwolnienia od pracy w niepełnym wymiarze godzin nie pozbawia go tych uprawnień pracowniczych, które zgodnie z przepisami prawa pracy są uzależnione od wykonywania pracy w pełnym wymiarze czasu pracy.
TZ


Zalewski Tomasz
Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA