REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przywrócenie do pracy

REKLAMA

Mimo że w chwili rozpoczęcia sprawy w sądzie istniała możliwość przywrócenia pracownika do pracy, to może okazać się, że w chwili wydania wyroku możliwości takiej nie ma – np. pracodawca zmienił profil swojej działalności.
Magdalena Słowińska
Przywrócenie do pracy
Mimo że w chwili rozpoczęcia sprawy w sądzie istniała możliwość przywrócenia pracownika do pracy, to może okazać się, że w chwili wydania wyroku możliwości takiej nie ma – np. pracodawca zmienił profil swojej działalności.
W razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy – stosownie do żądania pracownika – orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu – o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu (art. 45 § 1 k.p.).
Roszczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach albo odszkodowanie przysługuje również pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązaniu umów o pracę w tym trybie (art. 56 § 1 Kodeksu pracy).
Pracownikowi, w przypadku niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę, przysługują trzy rodzaje roszczeń o:
• uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne,
• przywrócenie do pracy,
• odszkodowanie.
Żądanie uznania wypowiedzenia za bezskuteczne jest możliwe tylko, gdy okres wypowiedzenia nadal biegnie.
WAŻNE
Przywrócenia do pracy albo odszkodowania można żądać po rozwiązaniu umowy.
Prawo wyboru roszczenia przysługuje pracownikowi.

• Kiedy wystąpić z żądaniem?
Żądanie przywrócenia do pracy pracownik wnosi do sądu pracy w ciągu 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia lub od dnia wygaśnięcia umowy o pracę (art. 264 § 2 k.p.). W przypadku rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem korzystniejsze dla pracownika jest wcześniejsze (w terminie 7 dni od doręczenia wypowiedzenia) wniesienie powództwa do sądu pracy o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne, a następnie, gdy upłynie okres wypowiedzenia w trakcie trwania postępowania, zmiana pierwotnego żądania na przywrócenie do pracy. Stwarza to możliwość zniweczenia skutków wypowiedzenia jeszcze przed rozwiązaniem umowy o pracę.
WAŻNE
Niewniesienie pozwu o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne nie powoduje utraty prawa do wniesienia później powództwa o przywrócenie do pracy.
• Zasadność roszczenia
Pracownik, który wystąpił do sądu pracy z powództwem o przywrócenie go do pracy, musi liczyć się z tym, że sąd nie zawsze uwzględni jego żądanie.
Restytucję stosunku pracy uzasadniają:
• możliwość przywrócenia do pracy,
• celowość przywrócenia do pracy,
• brak kolizji roszczenia o przywrócenie do pracy z zasadami współżycia społecznego.

Sąd pracy może nie uwzględnić żądania o przywrócenie do pracy, jeżeli ustali, że jest to niemożliwe lub niecelowe. W takim przypadku sąd orzeka odszkodowanie.
Zasady tej nie stosuje się do:
• pracowników objętych ochroną przedemerytalną,
• pracownic w ciąży,
• pracowników przebywających na urlopie macierzyńskim,
• pracowników chronionych na podstawie przepisów szczególnych; w przypadku tej kategorii pracowników sąd zawsze orzeka o przywróceniu do pracy, chyba że przywrócenie do pracy jest niemożliwe z uwagi na ogłoszenie upadłości lub likwidację pracodawcy.

Ocena, czy przywrócenie do pracy jest niemożliwe lub niecelowe, powinna być dokonywana przez sąd według stanu rzeczy istniejącego w chwili zamknięcia rozprawy. O ile czasem przywrócenie do pracy jest możliwe i celowe w chwili rozwiązania umowy, o tyle w dacie wyrokowania – na skutek zmiany okoliczności faktycznych – może już takich cech nie posiadać.
PRZYKŁAD
Marcin H. pracował w Zakładach Przetwórstwa Mięsnego w B. na stanowisku rzeźnika. Był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony od 1 stycznia 1999 r. 1 czerwca 2003 r. pracodawca wypowiedział mu umowę o pracę nie wskazując w wypowiedzeniu żadnej konkretnej przyczyny wypowiedzenia, naruszając tym samym przepis art. 30 § 4 k.p. Marcin H. wniósł pozew o przywrócenie do pracy. Jednak w chwili orzekania pozwane Zakłady zostały przejęte przez firmę X produkującą konserwy rybne i uległ likwidacji cały dział przetwórczy, gdzie pracował Marian H. Sąd orzekł o odszkodowaniu, a w uzasadnieniu wyroku wskazał, że jeżeli w dacie rozwiązania umowy przywrócenie do pracy było możliwe i celowe, to w chwili wydawania wyroku – z uwagi na całkowitą zmianę profilu produkcji pracodawcy – taki walor utraciło i wobec tego należało zasądzić na rzecz pracownika odszkodowanie.

Za niecelowością przywrócenia do pracy mogą przemawiać, np. zawiniony przez pracownika konflikt osobisty między nim a pracodawcą lub między nim a innymi pracownikami, brak odpowiednich kwalifikacji pracownika w sytuacji, gdy pracodawca dokonuje zmian organizacyjnych w zakładzie pracy, sytuacja ekonomiczna pracodawcy powodująca konieczność zmniejszenia zatrudnienia, trwała niezdolność pracownika do pracy.
• Skutki i treść orzeczenia
Sąd orzekając o przywróceniu do pracy wskazuje w wyroku, z jaką datą następuje przywrócenie. Orzeczenie to ma charakter warunkowy, tzn. jest bezskuteczne, jeśli pracownik nie zgłosi gotowości do podjęcia pracy.
Nie jest o­no równoznaczne z natychmiastową restytucją rozwiązanego stosunku pracy.
ważne dla pracodawcy
Pracodawca nie ma obowiązku zatrudnienia pracownika przed prawomocnym (lub podlegającym natychmiastowemu wykonaniu – co uwidocznione jest w treści wyroku) orzeczeniem.

Pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, nie więcej jednak niż za 2 miesiące, a gdy okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące – nie więcej niż za 1 miesiąc. Wcześniej wskazanym pracownikom podlegającym szczególnej ochronie (np. pracownice w ciąży itd.) przysługuje wynagrodzenie za cały czas pozostawania bez pracy.
Pracodawca jest również zobowiązany do odprowadzenia pracownikowi (ale tylko temu, który podjął pracę po przywróceniu) wszelkich składek na ubezpieczenia społeczne.
• Odmowa pracodawcy
Jeżeli pracownik w ciągu 7 dni od przywrócenia go do pracy nie zgłosił gotowości niezwłocznego podjęcia pracy, pracodawca może odmówić ponownego zatrudnienia pracownika, chyba że przekroczenie terminu nastąpiło z przyczyn niezależnych od pracownika.
PRZYKŁAD
Pracodawca Halina S. rozwiązała umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (Justyny P.), gdyż nie zgłosiła o­na gotowości do podjęcia pracy w terminie 7 dni od daty uprawomocnienia się wyroku przywracającego ją do pracy. Justyna P. wniosła ponownie pozew o przywrócenie do pracy, twierdząc, że opóźnienie w zgłoszeniu gotowości było spowodowane chorobą, co odpowiednio udokumentowała.
W powyższej sytuacji pracodawca nie musiał (a w sensie prawnym nawet nie mógł) rozwiązywać umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, gdyż przez samo niezgłoszenie gotowości do podjęcia pracy przez Justynę P. uczyniło orzeczenie sądu bezskutecznym.
Ponadto choroba pracownika sama przez się nie usprawiedliwia niezgłoszenia gotowości podjęcia pracy przez Justynę P., gdyż nie chodzi o gotowość fizyczną, tylko o gotowość prawną. W praktyce oznacza to, że Justyna P. przed upływem terminu 7 dni powinna zawiadomić pracodawcę o chorobie i o gotowości do podjęcia pracy.

Termin 7 dni od przywrócenia do pracy należy rozumieć jako 7 dni od daty uprawomocnienia się orzeczenia sądu rejonowego, a jeśli złożono apelację, to 7 dni od daty wyroku drugiej instancji, który jest natychmiast wykonalny.
Wskazanie i należyte uzasadnienie przyczyny niezgłoszenia gotowości do podjęcia pracy leży w gestii pracownika, a pracodawca dokonuje ich oceny.


REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia nie dla wszystkich wdów: nie dla młodych wdów (nawet jeżeli zostały same z dzieckiem) i nie dla „porzuconych” kobiet

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Choć nazwa sugeruje, że powinno ono dotyczyć wszystkich wdów i wdowców – będzie na nie mogła liczyć tylko ich ograniczona grupa, która spełnia wszystkie określone w ustawie przesłanki. Renty wdowiej nie otrzymają m.in. osoby, które owdowiały w młodym wieku, jak i osoby „porzucone” przez współmałżonka (nawet jeżeli nie doszło do rozwodu). 

Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Bezrobotni powinni się cieszyć czy martwić? Rząd zdecydował: będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Rynek pracy potrzebuje nowej ustawy? Tak uważa ministerstwo pracy, a Rada Ministrów podzieliła zdanie resortu.  Rząd w Wigilię 24.12.2024 r. przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ma być prawdziwa rewolucja.

Czekasz na wdowią rentę, sprawdź już teraz czy ci się należy, apeluje zus i zaprasza do składania wniosków z wyprzedzeniem

W Wigilię 24.12.2024 Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS zwrócił się z komunikatem do wdów i wdowców, by jak najszybciej sprawdzili czy mają prawo do dwóch świadczeń. To ważne, bo choć samo nowe świadczenie – tzw. wdowia renta będzie wypłacane od lipca, to wnioski można już składać będzie zaraz z początkiem nowego roku.

REKLAMA

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

40 tys. zł na zakup samochodu do wzięcia już na początku lutego 2025 r. [za zezłomowanie starego auta w ciągu ostatnich 4 lat – premia 5-10 tys. zł; cena nowego samochodu – do 225 tys. zł netto]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w dniu 16 grudnia br., ogłosił iż na początku lutego 2025 r. – ruszy nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. W ramach programu „Mój elektryk 2.0” osoby fizyczne, będą mogły uzyskać nawet 40 tys. zł dopłaty do zakupu bezemisyjnego auta. Budżet programu ma wystarczyć na zakup ok. 40 tys. samochodów.

30 tysięcy złotych kary! Kierowcy mają na to siedem dni. Nowy obowiązek dla właścicieli aut mrozi krew w żyłach

Nie odbierają listów poleconych wysyłanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, podają nazwiska ludzi zza granicy, tak namierzeni przez fotoradary kierowcy unikają płacenia mandatów. Resort Infrastruktury mówi temu dość i od 2025 roku wprowadzi nowe mechanizmy ścigania sprawców łamania przepisów drogowych. Skóra cierpnie, włos się jeży od nowych zasad karania mandatami. 

To pewne: będzie wyższy wiek emerytalny. Najpierw zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, potem wydłużenie lat pracy

Politycy i rząd nie mają wyboru – muszą podwyższyć wiek emerytalny. Politycznie może się to wydawać samobójstwem, ale realnie brak podwyższenia wieku emerytalnego to samobójstwo ekonomiczne. Dlatego cała sztuka polega na tym, by przekonać społeczeństwo, że podniesienie wieku emerytalnego jest w interesie wszystkich.

REKLAMA

Wigilia 24.12.2024 – czy po raz ostatni zgodnie z prawem to dzień roboczy, a od 2025 dzień ustawowo wolny od pracy

Ustawa, która zmieniła status 24 grudnia z dnia roboczego w dzień ustawowo wolny od pracy odbyła już niemal całą drogę legislacyjną. By stała się prawem powszechnie obowiązującym musi być jeszcze jedynie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jednak nie jest wcale pewne czy tak się stanie.

Na podium: Tusk, Duda i Kaczyński. 100 najczęściej pokazywanych polityków w Polsce w 2024 r. [ranking medialnej wartości]

Instytut Przywództwa przygotował ranking medialnej wartości polityków w Polsce. Ranking ten powstał na podstawie szacunków ekwiwalentu reklamowego publikacji na portalach internetowych z udziałem tych polityków w okresie styczeń - listopad 2024 r. Ekwiwalent reklamowy to kwota, jaką należałoby zapłacić za publikacje, gdyby były one reklamą. Na pierwszym miejscu znalazł się premier Donald Tusk - wartość przekazów medialnych z jego udziałem (gdyby przeliczyć to na koszt reklamy) osiągnęła imponującą kwotę 474,75 mln zł. Na podium znaleźli się również prezydent Andrzej Duda z wynikiem 272,98 mln zł oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński – 203,35 mln zł.

REKLAMA