Jak przyjąć do pracy obcokrajowca

4 KROKI
1 Pamiętaj, że zatrudniając cudzoziemca, w większości przypadków musisz uzyskać od wojewody zezwolenie na zatrudnienie obcokrajowca. Przed złożeniem wniosku w tej sprawie musisz jednak uzyskać przyrzeczenie wydania takiego dokumentu.
4 KROKI
Jak przyjąć do pracy obcokrajowca
1 Pamiętaj, że zatrudniając cudzoziemca, w większości przypadków musisz uzyskać od wojewody zezwolenie na zatrudnienie obcokrajowca. Przed złożeniem wniosku w tej sprawie musisz jednak uzyskać przyrzeczenie wydania takiego dokumentu.

O przyrzeczenie i zezwolenie na wykonywanie pracy przez cudzoziemca w Polsce może ubiegać się tylko przyszły pracodawca. Może jednak upoważnić swojego pełnomocnika lub inną osobę, by w jego imieniu prowadziła sprawy związane z uzyskaniem wspomnianych dokumentów. By pracodawca mógł wystąpić o zgodę na zatrudnienie obcokrajowca, nie może znajdować się w stanie upadłości lub likwidacji. Musi też udokumentować fakt posiadania lokalu na prowadzenie działalności gospodarczej (np. umowę najmu lokalu, zarejestrowaną w urzędzie skarbowym). W jego firmie ponadto musi pracować co najmniej jeden polski pracownik.
Wydanie zezwolenia na zatrudnienie cudzoziemca w Polsce przebiega kilkuetapowo. Pracodawca musi najpierw wnioskować, a następnie otrzymać od wojewody przyrzeczenie wydania cudzoziemcowi zezwolenia na pracę. Stanowi o­no jednocześnie dla obcokrajowca podstawę do ubiegania się o dokumenty legalizujące jego pobyt w Polsce, czyli wizę o symbolu D5 lub decyzję wojewody o zamieszkaniu w naszym kraju na czas oznaczony. Kiedy obcokrajowiec otrzyma już wspomniane dokumenty, wówczas rozpoczyna się procedura wydawania mu zezwolenia na wykonywanie pracy.
Ubiegając się o uzyskanie zezwolenia na zatrudnienie cudzoziemca, pracodawca musi złożyć w tej sprawie pisemny wniosek. Gdyby obcokrajowiec miał wykonywać pracę w innym województwie, niż to, w którym znajduje się siedziba firmy, wówczas pracodawca musi przedłożyć dwa egzemplarze wniosków. Decyzja w sprawie wydania zezwolenia na pracę będzie bowiem wydawana po zasięgnięciu opinii wojewody, na terenie którego obcokrajowiec wykonywałby swoje zadania. Jest uzależniona także od sytuacji na lokalnym rynku pracy. Brana jest pod uwagę również informacja starosty powiatu, w którym pracodawca ma swoją siedzibę, dotycząca możliwości zatrudnienia przez pracodawcę nowych pracowników, sytuacji na lokalnym rynku pracy, a także informacje pracodawcy o podjętych przez niego działaniach dotyczących powierzenia pracy Polakowi.
Trzeba pamiętać, że umowę o pracę z cudzoziemcem można zawrzeć dopiero po odebraniu zezwolenia na pracę dla niego.

2 Powiadom niezwłocznie wojewodę – w formie pisemnej – o zmianie miejsca wykonywania pracy przez obcokrajowca, szczególnie jeśli znajduje się o­no w innym powiecie niż ten, którego dotyczy przyrzeczenie lub zezwolenie.

Jeżeli obcokrajowiec będzie zmieniał miejsce wykonywania pracy, to przyrzeczenie lub zezwolenie na jego pracę u danego pracodawcy nie straci ważności, o ile będzie pracował o­n na terenie powiatu, którego dotyczą wydane przez wojewodę dokumenty. Jeżeli jednak pracownik ten będzie wykonywał swoje zadania w innym powiecie niż ten, w którym zostały wydane przyrzeczenie i zezwolenie na pracę dla niego, wówczas mogą zachować ważność, o ile będzie pozwalać na to sytuacja na lokalnym rynku pracy.

3 Jeżeli zagraniczny specjalista nie ukończy pracy w terminie określonym w zezwoleniu na pracę, wówczas możesz złożyć do wojewody wniosek o przedłużenie okresu ważności wydanego dokumentu.

Wojewoda przedłuży przyrzeczenie lub zezwolenie na wykonywanie pracy przez obcokrajowca, jeżeli zostaną spełnione następujące warunki:
• okres powierzenia cudzoziemcowi pracy będzie następować bezpośrednio po okresie wskazanym w wydanym wcześniej zezwoleniu lub pracodawca złoży wniosek o przedłużenie zezwolenia najpóźniej w ciągu 30 dni przed upływem terminu jego ważności,
• cudzoziemiec nadal będzie pracował na tym samym stanowisku, wykonywał pracę tego samego rodzaju lub pełnił tę samą funkcję jak w wydanym wcześniej zezwoleniu.
Zarówno przyrzeczenie, jak i zezwolenie na pracę wojewoda wydaje na czas określony – nie dłuższy niż okres ważności wizy lub zezwolenia na zamieszkanie w Polsce. Oczywiście, jak już wspomniano, wojewoda może przedłużyć ich okres ważności. Dokumenty te są wydawane dla konkretnego cudzoziemca i konkretnego pracodawcy. Zapisane jest w nich także stanowisko lub rodzaj pracy, jaką będzie wykonywać obcokrajowiec. Jeżeli firma, w której ma pracować cudzoziemiec, zmieni nazwę, jej forma prawna ulegnie przekształceniu lub zakład pracy zostanie podzielony, to wydane już zezwolenia i przyrzeczenia zachowają ważność.

4 Jeżeli cudzoziemiec zrezygnował z pracy, musisz zwrócić wojewodzie obie decyzje (przyrzeczenie na zatrudnienie i zgoda na zatrudnienie cudzoziemca).

Obowiązek zwrotu zezwolenia dotyczy również sytuacji, w których cudzoziemiec zakończył wykonywanie swoich zadań przed upływem terminu, na który dokument został wydany, a także, jeśli w ogóle nie rozpoczął pracy w terminie określonym w zezwoleniu. Pracodawca nie będzie musiał zwracać wspomnianych dokumentów tylko wtedy, gdy opóźnienie w rozpoczęciu pracy przez zagranicznego pracownika nastąpiło w wyniku porozumienia pomiędzy nimi.

Izabela Rakowska
Kto może być zatrudniony bez zezwolenia
Zezwoleń nie muszą posiadać m.in.:
• osoby, które posiadają zezwolenie na osiedlenie się, status uchodźcy nadany w Polsce lub którzy korzystają z ochrony czasowej na jej terytorium,
• osoby, które prowadzą szkolenia, biorą udział w stażach zawodowych, pełnią funkcję doradczą, nadzorczą lub wymagającą szczególnych kwalifikacji i umiejętności w programach realizowanych w ramach działań Unii Europejskiej lub innych międzynarodowych programach pomocowych, także w oparciu o pożyczki zaciągnięte przez polski rząd,
• nauczyciele języków obcych wykonujących pracę w przedszkolach, szkołach i Ochotniczych Hufcach Pracy, jeżeli język, którego nauczają, jest ich językiem ojczystym, w stosunku do których umowy i porozumienia międzynarodowe (których Polska jest stroną) dopuszczają wykonywanie pracy bez zezwolenia,
• studenci studiów dziennych (ale jedynie, gdy pracują w czasie wakacji, przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy), oraz studenci wykonujący pracę w ramach staży zawodowych realizowanych przez organizacje – członków międzynarodowych zrzeszeń studentów,
• małżonkowie obywateli polskich, przebywających na terytorium Polski na podstawie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony udzielonego w związku z zawarciem związku małżeńskiego.
CZYTELNICY PYTAJĄ
Czy trzeba płacić za kolejne przyrzeczenie
Zatrudniam w swojej firmie cudzoziemca. Jego zezwolenie na pracę straci ważność za dwa miesiące, natomiast przyrzeczenie na pracę za pół roku. Czy mimo że przyrzeczenie jest nadal ważne, musimy dokonać kolejnej opłaty na Fundusz Pracy?

TAK. Wojewoda na wniosek pracodawcy może przedłużyć okres ważności wydanego cudzoziemcowi zezwolenia na pracę. Przedłużenie zezwolenia na pracę cudzoziemca jest objęte, zgodnie z ustawą o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, opłatą na Fundusz Pracy w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia. Wydane przyrzeczenie będzie jedynie stanowić o konieczności badania sytuacji na rynku pracy (wydanie przedłużenia zezwolenia na pracę w ramach przyrzeczenia nie wymaga badania rynku pracy).

Czy pracownik z Unii też musi mieć zezwolenie
Chciałbym zatrudnić pracownika z Niemiec do wykonywania prac związanych z obsługą i prowadzeniem biura. Czy muszę uzyskiwać zezwolenie na pracę dla pracownika z Unii Europejskiej lub szukać wcześniej na to miejsce Polaka?
TAK. Rozporządzenie ministra gospodarki i pracy z dnia 26 maja 2004 r. w sprawie zakazu ograniczeń w sferze wykonywania pracy przez cudzoziemców na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej (Dz.U. nr 123, poz. 1293) określa ograniczenia dotyczące wykonywania pracy przez cudzoziemców na terytorium Polski, w stosunku do których stosuje zasadę wzajemności z użyciem środków równoważnych. Niemcy utrzymały ograniczenia w dostępie do swojego rynku pracy polskich pracowników – wprowadziły wraz z Austrią najdłuższy okres przejściowy w tej sprawie, do 2011 r. Wobec tego rząd polski również wprowadził ograniczenia w dostępie do naszego rynku pracy m.in. przez pracowników z Niemiec.

Czy potrzebne inne zezwolenie na drugą działalność
Moja firma prowadzi działalność szkoleniową. Chciałbym przeprowadzić wiele szkoleń dotyczących marketingu i zatrudnić do tego – w ramach umowy o dzieło – cudzoziemca, który jest dyrektorem ds. marketingu w dużej firmie kosmetycznej. Osoba ta posiada kartę pobytu i zezwolenie na pracę (ale tylko w tej firmie). Czy w związku z tym muszę wystąpić o inne zezwolenie na pracę dla tego cudzoziemca?
TAK. Sytuację taką określa precyzyjnie art. 88 ust. 8 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, który wskazuje, że przyrzeczenie i zezwolenie na pracę są wydawane na czas określony dla danego cudzoziemca i pracodawcy, a także na określone stanowisko lub rodzaj wykonywanej pracy. W tym przypadku warunki, które były podstawą wydania wcześniejszej decyzji, tj. zezwolenia na pracę tego cudzoziemca jako dyrektora ds. marketingu (stanowisko, rodzaj wykonywanej pracy oraz pracodawca), ulegną zmianie, dlatego należy wystąpić o zezwolenie na pracę cudzoziemca z tytułu zawarcia kolejnej umowy z innym pracodawcą/zleceniodawcą i innego rodzaju pracy.
Izabela Rakowska


Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...