REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przyjąć do pracy obcokrajowca

REKLAMA

4 KROKI 1 Pamiętaj, że zatrudniając cudzoziemca, w większości przypadków musisz uzyskać od wojewody zezwolenie na zatrudnienie obcokrajowca. Przed złożeniem wniosku w tej sprawie musisz jednak uzyskać przyrzeczenie wydania takiego dokumentu.
4 KROKI
Jak przyjąć do pracy obcokrajowca
1 Pamiętaj, że zatrudniając cudzoziemca, w większości przypadków musisz uzyskać od wojewody zezwolenie na zatrudnienie obcokrajowca. Przed złożeniem wniosku w tej sprawie musisz jednak uzyskać przyrzeczenie wydania takiego dokumentu.

O przyrzeczenie i zezwolenie na wykonywanie pracy przez cudzoziemca w Polsce może ubiegać się tylko przyszły pracodawca. Może jednak upoważnić swojego pełnomocnika lub inną osobę, by w jego imieniu prowadziła sprawy związane z uzyskaniem wspomnianych dokumentów. By pracodawca mógł wystąpić o zgodę na zatrudnienie obcokrajowca, nie może znajdować się w stanie upadłości lub likwidacji. Musi też udokumentować fakt posiadania lokalu na prowadzenie działalności gospodarczej (np. umowę najmu lokalu, zarejestrowaną w urzędzie skarbowym). W jego firmie ponadto musi pracować co najmniej jeden polski pracownik.
Wydanie zezwolenia na zatrudnienie cudzoziemca w Polsce przebiega kilkuetapowo. Pracodawca musi najpierw wnioskować, a następnie otrzymać od wojewody przyrzeczenie wydania cudzoziemcowi zezwolenia na pracę. Stanowi o­no jednocześnie dla obcokrajowca podstawę do ubiegania się o dokumenty legalizujące jego pobyt w Polsce, czyli wizę o symbolu D5 lub decyzję wojewody o zamieszkaniu w naszym kraju na czas oznaczony. Kiedy obcokrajowiec otrzyma już wspomniane dokumenty, wówczas rozpoczyna się procedura wydawania mu zezwolenia na wykonywanie pracy.
Ubiegając się o uzyskanie zezwolenia na zatrudnienie cudzoziemca, pracodawca musi złożyć w tej sprawie pisemny wniosek. Gdyby obcokrajowiec miał wykonywać pracę w innym województwie, niż to, w którym znajduje się siedziba firmy, wówczas pracodawca musi przedłożyć dwa egzemplarze wniosków. Decyzja w sprawie wydania zezwolenia na pracę będzie bowiem wydawana po zasięgnięciu opinii wojewody, na terenie którego obcokrajowiec wykonywałby swoje zadania. Jest uzależniona także od sytuacji na lokalnym rynku pracy. Brana jest pod uwagę również informacja starosty powiatu, w którym pracodawca ma swoją siedzibę, dotycząca możliwości zatrudnienia przez pracodawcę nowych pracowników, sytuacji na lokalnym rynku pracy, a także informacje pracodawcy o podjętych przez niego działaniach dotyczących powierzenia pracy Polakowi.
Trzeba pamiętać, że umowę o pracę z cudzoziemcem można zawrzeć dopiero po odebraniu zezwolenia na pracę dla niego.

2 Powiadom niezwłocznie wojewodę – w formie pisemnej – o zmianie miejsca wykonywania pracy przez obcokrajowca, szczególnie jeśli znajduje się o­no w innym powiecie niż ten, którego dotyczy przyrzeczenie lub zezwolenie.

Jeżeli obcokrajowiec będzie zmieniał miejsce wykonywania pracy, to przyrzeczenie lub zezwolenie na jego pracę u danego pracodawcy nie straci ważności, o ile będzie pracował o­n na terenie powiatu, którego dotyczą wydane przez wojewodę dokumenty. Jeżeli jednak pracownik ten będzie wykonywał swoje zadania w innym powiecie niż ten, w którym zostały wydane przyrzeczenie i zezwolenie na pracę dla niego, wówczas mogą zachować ważność, o ile będzie pozwalać na to sytuacja na lokalnym rynku pracy.

3 Jeżeli zagraniczny specjalista nie ukończy pracy w terminie określonym w zezwoleniu na pracę, wówczas możesz złożyć do wojewody wniosek o przedłużenie okresu ważności wydanego dokumentu.

Wojewoda przedłuży przyrzeczenie lub zezwolenie na wykonywanie pracy przez obcokrajowca, jeżeli zostaną spełnione następujące warunki:
• okres powierzenia cudzoziemcowi pracy będzie następować bezpośrednio po okresie wskazanym w wydanym wcześniej zezwoleniu lub pracodawca złoży wniosek o przedłużenie zezwolenia najpóźniej w ciągu 30 dni przed upływem terminu jego ważności,
• cudzoziemiec nadal będzie pracował na tym samym stanowisku, wykonywał pracę tego samego rodzaju lub pełnił tę samą funkcję jak w wydanym wcześniej zezwoleniu.
Zarówno przyrzeczenie, jak i zezwolenie na pracę wojewoda wydaje na czas określony – nie dłuższy niż okres ważności wizy lub zezwolenia na zamieszkanie w Polsce. Oczywiście, jak już wspomniano, wojewoda może przedłużyć ich okres ważności. Dokumenty te są wydawane dla konkretnego cudzoziemca i konkretnego pracodawcy. Zapisane jest w nich także stanowisko lub rodzaj pracy, jaką będzie wykonywać obcokrajowiec. Jeżeli firma, w której ma pracować cudzoziemiec, zmieni nazwę, jej forma prawna ulegnie przekształceniu lub zakład pracy zostanie podzielony, to wydane już zezwolenia i przyrzeczenia zachowają ważność.

4 Jeżeli cudzoziemiec zrezygnował z pracy, musisz zwrócić wojewodzie obie decyzje (przyrzeczenie na zatrudnienie i zgoda na zatrudnienie cudzoziemca).

Obowiązek zwrotu zezwolenia dotyczy również sytuacji, w których cudzoziemiec zakończył wykonywanie swoich zadań przed upływem terminu, na który dokument został wydany, a także, jeśli w ogóle nie rozpoczął pracy w terminie określonym w zezwoleniu. Pracodawca nie będzie musiał zwracać wspomnianych dokumentów tylko wtedy, gdy opóźnienie w rozpoczęciu pracy przez zagranicznego pracownika nastąpiło w wyniku porozumienia pomiędzy nimi.

Izabela Rakowska
Kto może być zatrudniony bez zezwolenia
Zezwoleń nie muszą posiadać m.in.:
• osoby, które posiadają zezwolenie na osiedlenie się, status uchodźcy nadany w Polsce lub którzy korzystają z ochrony czasowej na jej terytorium,
• osoby, które prowadzą szkolenia, biorą udział w stażach zawodowych, pełnią funkcję doradczą, nadzorczą lub wymagającą szczególnych kwalifikacji i umiejętności w programach realizowanych w ramach działań Unii Europejskiej lub innych międzynarodowych programach pomocowych, także w oparciu o pożyczki zaciągnięte przez polski rząd,
• nauczyciele języków obcych wykonujących pracę w przedszkolach, szkołach i Ochotniczych Hufcach Pracy, jeżeli język, którego nauczają, jest ich językiem ojczystym, w stosunku do których umowy i porozumienia międzynarodowe (których Polska jest stroną) dopuszczają wykonywanie pracy bez zezwolenia,
• studenci studiów dziennych (ale jedynie, gdy pracują w czasie wakacji, przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy), oraz studenci wykonujący pracę w ramach staży zawodowych realizowanych przez organizacje – członków międzynarodowych zrzeszeń studentów,
• małżonkowie obywateli polskich, przebywających na terytorium Polski na podstawie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony udzielonego w związku z zawarciem związku małżeńskiego.
CZYTELNICY PYTAJĄ
Czy trzeba płacić za kolejne przyrzeczenie
Zatrudniam w swojej firmie cudzoziemca. Jego zezwolenie na pracę straci ważność za dwa miesiące, natomiast przyrzeczenie na pracę za pół roku. Czy mimo że przyrzeczenie jest nadal ważne, musimy dokonać kolejnej opłaty na Fundusz Pracy?

TAK. Wojewoda na wniosek pracodawcy może przedłużyć okres ważności wydanego cudzoziemcowi zezwolenia na pracę. Przedłużenie zezwolenia na pracę cudzoziemca jest objęte, zgodnie z ustawą o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, opłatą na Fundusz Pracy w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia. Wydane przyrzeczenie będzie jedynie stanowić o konieczności badania sytuacji na rynku pracy (wydanie przedłużenia zezwolenia na pracę w ramach przyrzeczenia nie wymaga badania rynku pracy).

Czy pracownik z Unii też musi mieć zezwolenie
Chciałbym zatrudnić pracownika z Niemiec do wykonywania prac związanych z obsługą i prowadzeniem biura. Czy muszę uzyskiwać zezwolenie na pracę dla pracownika z Unii Europejskiej lub szukać wcześniej na to miejsce Polaka?
TAK. Rozporządzenie ministra gospodarki i pracy z dnia 26 maja 2004 r. w sprawie zakazu ograniczeń w sferze wykonywania pracy przez cudzoziemców na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej (Dz.U. nr 123, poz. 1293) określa ograniczenia dotyczące wykonywania pracy przez cudzoziemców na terytorium Polski, w stosunku do których stosuje zasadę wzajemności z użyciem środków równoważnych. Niemcy utrzymały ograniczenia w dostępie do swojego rynku pracy polskich pracowników – wprowadziły wraz z Austrią najdłuższy okres przejściowy w tej sprawie, do 2011 r. Wobec tego rząd polski również wprowadził ograniczenia w dostępie do naszego rynku pracy m.in. przez pracowników z Niemiec.

Czy potrzebne inne zezwolenie na drugą działalność
Moja firma prowadzi działalność szkoleniową. Chciałbym przeprowadzić wiele szkoleń dotyczących marketingu i zatrudnić do tego – w ramach umowy o dzieło – cudzoziemca, który jest dyrektorem ds. marketingu w dużej firmie kosmetycznej. Osoba ta posiada kartę pobytu i zezwolenie na pracę (ale tylko w tej firmie). Czy w związku z tym muszę wystąpić o inne zezwolenie na pracę dla tego cudzoziemca?
TAK. Sytuację taką określa precyzyjnie art. 88 ust. 8 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, który wskazuje, że przyrzeczenie i zezwolenie na pracę są wydawane na czas określony dla danego cudzoziemca i pracodawcy, a także na określone stanowisko lub rodzaj wykonywanej pracy. W tym przypadku warunki, które były podstawą wydania wcześniejszej decyzji, tj. zezwolenia na pracę tego cudzoziemca jako dyrektora ds. marketingu (stanowisko, rodzaj wykonywanej pracy oraz pracodawca), ulegną zmianie, dlatego należy wystąpić o zezwolenie na pracę cudzoziemca z tytułu zawarcia kolejnej umowy z innym pracodawcą/zleceniodawcą i innego rodzaju pracy.
Izabela Rakowska


Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA