REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ustalić limit godzin niepełnoetatowca?

REKLAMA

Od 1 stycznia 2004 r. zawierając umowę o pracę w niepełnym wymiarze należy ustalić liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar, której przekroczenie uprawnia pracownika do otrzymania wynagrodzenia wraz z dodatkiem. Niektóre kwestie związane z ustalaniem limitu budzą w praktyce wątpliwości.
W zakresie zasad ustalania wysokości dodatku za przekroczenie limitu godzin określonych w umowie Kodeks pracy odsyła do przepisów o godzinach nadliczbowych. Jeżeli zatem praca w godzinach przekraczających limit wykonywana jest w nocy, w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy bądź w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, pracownik nabywa prawo do dodatku w wysokości 100% wynagrodzenia. Za pracę w godzinach przekraczających limit, przypadających w innych dniach, pracownik nabywa prawo do dodatku w wysokości 50% wynagrodzenia.
Określanie limitu
Kodeks pracy nie wskazuje, w jaki sposób sformułować w umowie o pracę zapis dotyczący limitu. W praktyce stosowanych jest wiele metod formułowania takiego zapisu. Jedna z nich polega na ustaleniu limitu w odniesieniu do podstawowego wymiaru określonego w umowie.

Przykład
Pracownik został zatrudniony w 1/4 wymiaru czasu pracy. Limit godzin ustalono, zamieszczając w umowie następujący zapis: „Praca w godzinach przekraczających łącznie 1/2 wymiaru czasu pracy uprawnia pracownika do otrzymania wynagrodzenia wraz z dodatkiem za każdą godzinę ponad określony limit”. Dla pracownika zatrudnionego w 1/4 wymiaru w innym zakładzie pracy limit ustalono zamieszczając w umowie następujące zdanie: „Pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia wraz z dodatkiem za każdą godzinę pracy przekraczającą podwojoną sumę godzin wynikających z wymiaru etatu”. W sierpniu 2004 r. każdy z pracowników przepracował 100 godzin. Wobec tego należy im się dodatkowe wynagrodzenie za 12 godzin.

Inna metoda określenia limitu polega na wskazaniu łącznej liczby godzin w miesiącu (oprócz wynikających z wymiaru), po której przekroczeniu pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia wraz z dodatkiem.

Przykład
Pracownik został zatrudniony w 1/4 wymiaru czasu pracy. W umowie zamieszczono zapis, że nabywa o­n prawo do wynagrodzenia wraz z dodatkiem za każdą godzinę przekraczającą limit wynoszący 30 godzin w miesiącu.

Godziny nadliczbowe – bez zmian
Część pracodawców ma wątpliwości, czy godziny pracy niepełnoetatowca przekraczające limit są jednocześnie godzinami nadliczbowymi. Należy podkreślić, że godziny pracy poniżej normy podstawowej (8 godzin na dobę i 40 godzin w tygodniu) nie stanowią pracy w godzinach nadliczbowych, a są jedynie podobnie wynagradzane. Tym samym nie zmniejszają np. dopuszczalnej liczby godzin nadliczbowych w roku.

Przykład
Pracownik został zatrudniony w 1/2 wymiaru czasu pracy. W sierpniu 2004 r. do przepracowania przypadało mu 88 godzin. Limit godzin uprawniający do dodatku ustalono dla niego na 20 godzin miesięcznie. Pracownik przepracował 117 godzin, a zatem uzyskał prawo do dodatku z tytułu 9 godzin. Nie wystąpiły jednak godziny nadliczbowe.

Limit mniejszy niż pełny wymiar
W przepisach prawa pracy nie wskazano minimalnej liczby godzin pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze, której przekroczenie uprawnia do otrzymania wynagrodzenia wraz z dodatkiem. W związku z powyższym pojawiła się wątpliwość, czy strony mogą określić limit w taki sposób, że dodatek będzie wypłacany dopiero po przekroczeniu liczby godzin wynikających z ogólnej normy dobowej i tygodniowej, czyli odpowiednio 8 i 40 godzin.
Moim zdaniem, całościowa interpretacja przepisów Kodeksu pracy regulujących czas pracy prowadzi jednak do wniosku, że limit należy określać w taki sposób, aby łączna liczba godzin wynikająca z określonego w umowie wymiaru oraz limitu była niższa, niż wynikająca z zatrudnienia w pełnym wymiarze.
Przykład
Pracownik został zatrudniony w wymiarze 3/4 etatu. Strony zamieściły w umowie o pracę następujący zapis: „Pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia wraz z dodatkiem za każdą godzinę pracy przekraczającą liczbę godzin przypadających do przepracowania na pełnym etacie. Limit został określony nieprawidłowo, ponieważ pracownik nabywa prawo do dodatkowego wynagrodzenia po przepracowaniu takiej samej liczby godzin jak pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy.

Decyzja dotycząca szczegółowej liczby godzin, za które pracownikowi należy wypłacić wynagrodzenie wraz z dodatkiem, należy wyłącznie do stron stosunku pracy. Strony mogą zatem określić limit zarówno zbliżony do wymiaru czasu pracy wynikającego z umowy o pracę, jak i zbliżony do wymiaru wynikającego z zatrudnienia w pełnym wymiarze.

Gdy limit nie zostanie ustalony
W przepisach Kodeksu pracy nie określono, co dzieje się w przypadku, gdy strony nie określą w umowie o pracę limitu, o którym mowa wyżej. Pojawił się pogląd, że w takim wypadku pracownikowi należy wypłacić wynagrodzenie wraz z dodatkiem za każdą godzinę pracy przekraczającą ustalony w umowie wymiar. Przepisy Kodeksu pracy nie dają jednak podstawy do domagania się w takiej sytuacji od pracodawców wypłaty dodatkowego wynagrodzenia, gdyż nie wskazano w nich żadnego innego podmiotu (oprócz stron umowy) uprawnionego do ustalenia limitu.
Zagrożenie
W przypadku nieokreślenia limitu w umowie o pracę zawartej w niepełnym wymiarze pracodawca narusza prawo pracy.
Wykonywanie tego obowiązku może być przedmiotem kontroli inspektora pracy.
Podstawa prawna:
• art. 151 § 5, art. 1511 § 1 Kodeksu pracy.
Rafał Janicki


Janicki Rafał
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zgoda buduje. Wprowadzenie do zmian w ustawie o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych

1 stycznia br. miała wejść w życie nowa ustawa dotycząca układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych. Tymczasem nadal projekt ustawy jest na etapie legislacyjnym. Warto jednak już przyjrzeć się znaczącym zmianom, jakie mają być wprowadzone. Celem ustawy jest zwiększenie efektywności procesu negocjacji między związkami zawodowymi a pracodawcami, co ma poprawić relacje społeczne w miejscach pracy oraz wzmocnienie praw pracowniczych.

Członek komisji wyborczej 2025 [WYNAGRODZENIE]

W tym roku, dokładnie 18 maja 2025 r., odbywają się w Polsce wybory na Prezydenta RP. Na stronie internetowej pkw.gov.pl można uzyskać niezbędne informacje dotyczące tego, jak zostać członkiem komisji wyborczej w 2025 roku. Jakie wynagrodzenie otrzymuje członek komisji wyborczej?

Układ likwidacyjny w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Układ likwidacyjny w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Sprzedaż majątku przedsiębiorstwa w ramach postępowania restrukturyzacyjnego ma sens tylko wtedy, gdy z ekonomicznego punktu widzenia nie ma większych szans na uzdrowienie jego sytuacji, bądź gdy spieniężenie części przedsiębiorstwa może znacznie usprawnić restrukturyzację.

Renta wdowia. Jakie warunki trzeba spełniać i na co uważać przy wypełnianiu wniosku

Wdowy i wdowcy mogą ubiegać się o połączoną wypłatę renty rodzinnej z innym świadczeniem emerytalno-rentowym. Jest to tzw. renta wdowia. Żeby ją uzyskać koniecznie trzeba spełniać określone prawem warunki i złożyć prawidłowo wypełniony wniosek ERWD.

REKLAMA

Trzynastka dla kolejnej grupy zawodowej! Kiedy będą pierwsze wypłaty w kulturze? Na pewno szybciej niż podwyżki, na które nie ma co liczyć

Trzynastki trafiają na konta pracowników sfery budżetowej, co jednak nie oznacza, że na dodatkowy przelew może liczyć każdy z nich. Wszystko jednak wskazuje na to, że już niedługo nowa grupa zawodowa będzie mogła cieszyć się dodatkowym wynagrodzeniem roczny. Niestety na podwyżki nie ma co liczyć.

Zmiany na egzaminie maturalnym

Abiturientów czekają zmiany. W Dzienniku Ustaw zostały opublikowane dwa rozporządzenia ministra edukacji w sprawie organizacji egzaminu maturalnego. Co ulegnie zmianie?

Rozliczenie podatkowe osób do 26. roku życia w 2025 roku. Do 85.528 zł bez podatku i obowiązku składania PIT-a. Ale nie wszystkie przychody są zwolnione

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają kiedy podatnikom do 26. roku życia przysługuje tzw. ulga dla młodych oraz jak powinni rozliczyć podatek gdy prowadzą własną działalność gospodarczą albo pracują za granicą.

Limit zwolnienia VAT dusi małe firmy! Czy w 2025 roku nadejdą zmiany?

Wielu przedsiębiorców z trudem utrzymuje się w ramach limitu zwolnienia z VAT, który od lat pozostaje na poziomie 200 000 zł. W obliczu rosnących kosztów prowadzenia działalności coraz głośniej mówi się o konieczności jego podwyższenia. Czy rząd planuje zmiany w 2025 roku?

REKLAMA

Opóźnienia w e-Doręczeniach a terminy podatkowe. Liczy się data nadania. Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie z 30 stycznia 2025 r., że opóźnienie w akceptacji nadania korespondencji przez dostawcę usługi e-Doręczenia nie wpływa na zachowanie terminów prawa podatkowego. Zdaniem MF, to data nadania, a nie data akceptacji korespondencji, jest podstawą do określenia daty wniesienia pisma.

Wynagrodzenie nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025 i 2025/2026. Związki zawodowe nie będą zadowolone [PROJEKT]

Wiemy jaka jest propozycja kwot minimalnego zasadniczego wynagrodzenia dla nauczyciela nieposiadającego stopnia awansu zawodowego (nauczyciel początkujący), nauczyciela mianowanego i dyplomowanego. Związki zawodowe nie będą zadowolone.

REKLAMA