Urlopy w równoważnym czasie pracy

Wymiar urlopu pracownika zatrudnionego w równoważnym czasie pracy jest taki sam jak zatrudnionego w systemie podstawowego czasu pracy. Różni się jednak sposobem jego udzielania. Dla zatrudnionego 1 dzień urlopu może obniżyć jego wymiar o 12, a nawet 16 godzin.
 
System równoważnego czasu pracy polega na możliwości wydłużania czasu pracy w pewnych dniach (do granic wskazanych w przepisach) przy odpowiednim jego skróceniu w innych dniach.
Równoważny czas pracy występuje w następujących przepisach Kodeksu pracy:
• art. 135 § 1 – możliwość przedłużenia dobowego czasu pracy w niektórych dniach do 12 godzin; zrównoważenie krótszym dniem pracy lub dniami wolnymi w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym miesiąca;
• art. 135 § 2 – przedłużenie dobowe takie jak w art. 135 § 1; okres rozliczeniowy może być przedłużony do maksymalnie 3 miesięcy – musi to być „szczególnie uzasadnione”,
• art. 135 § 3 – przedłużenie dobowe takie jak w art. 135 § 1; okres rozliczeniowy może zostać przedłużony do maksymalnie 4 miesięcy – przy pracach uzależnionych od pory roku lub warunków atmosferycznych,
• art. 136 – maksymalne dobowe wydłużenie czasu pracy do 16 godzin, okres rozliczeniowy nie może przekraczać miesiąca – przy pracach polegających na dozorze urządzeń lub związanych z częściowym pozostawaniem w pogotowiu do pracy,
• art. 137 – dobowe przedłużenie do maksymalnie 24 godzin, okres rozliczeniowy nie może przekraczać miesiąca – dla pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób oraz pracowników zakładowych straży pożarnych i zakładowych służb ratowniczych (w niektórych przypadkach także 3 lub 4 miesiące).
• Jak udzielamy urlopów
Obecnie urlopu udzielamy w dniach, które są dla pracownika dniami pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy tego pracownika w danym dniu. Nie ma znaczenia ani system, ani też wymiar czasu pracy obowiązujący daną osobę – zawsze urlop powinien zostać przeliczony na godziny i udzielany w taki właśnie sposób. Takie postanowienie podyktowane zostało właśnie mnogością systemów i rozkładów czasu pracy w obecnych przepisach Kodeksu. Inne jego udzielanie mogłoby prowadzić do licznych paradoksów.
PRZYKŁAD
Pracownik wykonuje pracę przez 3 dni w tygodniu po 10 godzin, a przez 2 po 5 godzin. Gdybyśmy udzielali mu urlopu w wymiarze dziennym, to biorąc urlop na dni o wydłużonym czasie pracy wykorzystywałby tylko 3 dni urlopu, a faktycznie zwalniałby się tym samym z 3/4 tygodniowego wymiaru czasu pracy.

Wymiar przysługującego pracownikowi, z uwzględnieniem ukończonej szkoły i stażu pracy, urlopu podawany jest nadal w dniach. Zgodnie z art. 1542 § 2 k.p. jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.
• W „nierównym” rozkładzie czasu pracy
Równoważny czas pracy charakteryzuje się nierównomiernym rozkładem czasu pracy w poszczególnych dniach. Prawidłowe udzielanie urlopu będzie związane z wykorzystaniem w poszczególnych dniach różnej liczby godzin urlopu.
PRZYKŁAD
Rozkład czasu pracy Jana K. w danych dwóch tygodniach wygląda tak:
• od poniedziałku do środy – praca po 12 godzin,
• czwartek wolny,
• piątek – 5 godzin,
• poniedziałek i wtorek – znowu po 12 godzin,
• środa – 10 godzin,
• czwartek – 4 godziny,
• piątek – 4 godziny.
Janowi K. przysługuje rocznie 26 dni urlopu. Przeliczając to na godziny otrzymujemy 208 godzin (dzień urlopu równy jest 8 godzinom).
Pracodawca udziela mu urlopu na okres od poniedziałku do następnej środy (razem 7 dni roboczych, gdyż czwartek jest dniem wolnym). W okresie tym powinien przepracować 75 godzin. Z godzinowego rocznego wymiaru urlopu odejmujemy zatem 75 godzin i pozostają do wykorzystania 133 godziny (czyli dokładnie 16,62 dnia).

Jeżeli pod koniec roku pozostaną pracownikowi godziny urlopu, które nie wynoszą pełnych 8 godzin (np. 5), można mu udzielić urlopu na część dnia pracy (art. 1542 § 4 k.p.). Rozliczenie „pozostałości” dnia może nastąpić bądź pod koniec roku, bądź w czasie udzielania ostatniego urlopu w danym roku.
PRZYKŁAD
W stosunku do Marka S. – pracownika ochrony – często jest wykorzystywana możliwość stosowania maksymalnych, 24-godzinnych wydłużeń dobowego wymiaru czasu pracy. Rozkład jego czasu pracy wygląda następująco:
• poniedziałek – zaczyna pracę o 20.00, kończy o 20.00 we wtorek,
• następnego dnia, tj. w środę – ma wolne,
• czwartek – pracuje od 10.00 do 20.00 (10 godzin),
• piątek – pracuje przez 24 godziny od godz. 10.00 (a więc do 10.00 w sobotę),
• niedziela – wolna,
• poniedziałek – pracuje od 20.00 do 6.00 we wtorek (10 godzin),
• wtorek – pracuje od 20.00 do 20.00 w środę,
• środa, czwartek i piątek wolne.
Marek S. bierze urlop w piątek w pierwszym tygodniu. Należy uznać, że urlop ten będzie obejmował także część soboty (ponieważ urlop powinien zostać udzielony na cały dzień pracy – w tym przypadku 24 godziny). De facto urlop ten obniży roczny wymiar urlopu o 24 godz.: 8 godz. = 3 dni. Jeżeli wnioskowałby o urlop na te dwa tygodnie, wykorzystałby 92 godziny urlopu (tyle powinien w tym okresie przepracować; pamiętajmy, że urlopu udzielamy tylko w dniach, które są dla pracownika dniami pracy), czyli 11,5 dnia.

• Urlopy „niepełnoetatowców”
W przypadku osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy musimy w pierwszej kolejności przedstawić roczny wymiar urlopu w stosunku do części etatu, na jaki dana osoba jest zatrudniona. Jeżeli jest to np. 1/4 etatu i pracownik ma prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego, to roczny wymiar urlopu wynosić będzie 6,5 dnia. Niepełny dzień urlopu zaokrąglamy w górę do pełnego dnia, czyli będzie to 7 dni. Równe jest to 56 godzinom. Urlopu udzielamy w wymiarze godzinowym (zasada ta dotyczy wszystkich pracowników, bez względu na wymiar czasu pracy), oczywiście w dniach, które są dla tego pracownika dniami pracy.
Inaczej jest w sytuacji, w której pracownik zatrudniony na niepełnym etacie ma w 5-dniowym tygodniu pracy dni pracy i dni wolne.
PRZYKŁAD
Pracownik Józef H. jest zatrudniony na 3/4 etatu przy pracach polegających na dozorze urządzeń.
W danym tygodniu rozkład jego czasu pracy wygląda następująco:
• poniedziałek – 12 godzin,
• wtorek – zawsze wolne,
• środa – 8 godzin,
• czwartek – 2 godziny,
• piątek – 6 godzin.
Po zsumowaniu czasu pracy w tym tygodniu widać, że jest to tydzień wyrównywania wcześniejszych przedłużeń (liczba godzin pracy tej osoby wynosi 28 godzin; 3/4 etatu to tygodniowo 30 godzin, a mamy do czynienia z systemem czasu pracy, w którym występować mogą nawet znaczne wydłużenia w poszczególnych tygodniach).
Józefowi H. przysługuje 26 dni urlopu. 3/4 z tego to 19,5 dnia, zaokrąglamy wynik do 20 dni i po przeliczeniu na godziny otrzymujemy 160 godzin. Tydzień urlopu obniży ten wymiar o wskazane 28 godzin (pamiętając, że urlopu udzielamy tylko na dni pracy – w tym przypadku poniedziałek, środę, czwartek i piątek). Pozostaną zatem 132 godziny urlopu do wykorzystania.

W każdym przypadku należy precyzyjnie określić dni, na które udzielany jest urlop. Od wymiaru godzinowego pracy w danym dniu zależy też wielkość wykorzystanego wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Marek Rotkiewicz
Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie
Urlopy w równoważnym czasie pracy
Infor.pl
Standardy z USA w polskich DPS-ach. Samorządy już wdrażają nową jakość opieki nad seniorami
18 wrz 2024

Zwiększenie kompetencji farmaceutów i dołączenie ich do zespołów terapeutycznych, dokładniejsza kontrola jakości oraz ilości przyjmowanych leków, prowadzące między innymi do zmniejszenia liczby hospitalizacji, a zatem kosztów dla systemu powszechnej opieki zdrowotnej. Takie zmiany w systemie opieki senioralnej, wzorowane na rozwiązaniach ze Stanów Zjednoczonych, wdrażają już teraz wybrane samorządy w Polsce. 

Bezrobotni mogą otrzymać dodatkowe pieniądze. I nie chodzi o zasiłek dla bezrobotnych [LISTA]
17 wrz 2024

Osoby bezrobotne, czy to z własnej woli, czy w wyniku zwolnienia, mogą liczyć na wsparcie państwa. Rejestracja w powiatowym urzędzie pracy uprawnia do pobierania zasiłku dla bezrobotnych, a także innych świadczeń. Jakich?  Oto szczegóły. 

Emerytura Plus. Emeryci będą mogli zyskać nawet 30 tys. zł i to bez straty 13. emerytury
18 wrz 2024

Minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zaproponowała wprowadzenie nowej zasady obliczania emerytur. Zgodnie z nią, nawet jeśli wysokość składek emerytalnych nie jest wysoka, to dłuższy okres pracy zawodowej powinien gwarantować emeryturę wyższą niż minimalna. Oto szczegóły. 

Czy konsument może pozwać firmę przed sąd swojego miejsca zamieszkania? Wyrok TSUE
18 wrz 2024

Konsument może pozwać przedsiębiorcę przed sąd swojego miejsca zamieszkania, jeśli tylko w sprawie występuje tzw. „element zagraniczny” - tak uznał Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE). Zasadniczo swojego kontrahenta pozywa się przed sąd, w którym to on ma siedzibę lub miejsce zamieszkania.

Zawody męskie i kobiecie. Jak kobiety i mężczyźni odnajdują się w nietypowych pracach?
18 wrz 2024

Zawody męskie i kobiece. Pomimo, że w zawodach zmaskulinizowanych jest coraz więcej mężczyzn, a w sfeminizowanych coraz częściej można znaleźć mężczyzn to wciąż obie płcie uważają, że łączy się to ze specyficznymi zadaniami, związanymi z treścią pracy jak i charakterem społecznym. Badania na ten temat przeprowadziła socjolożka z Uniwersytetu SWPS dr Olga Czeranowska. 

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.
18 wrz 2024

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

500 złotych, 1000 złotych, 1540 złotych. Maksymalnie 2540 złotych na dziecko. Ta pomoc jest dostępna również w roku szkolnym 2024/2025.
18 wrz 2024

500 złotych, 1000 złotych, 1540 złotych. Maksymalnie 2540 złotych na dziecko. Ta pomoc jest dostępna również w roku szkolnym 2024/2025. Co z terminem na złożenie wniosków? Turnusy wyjazdowe, zajęcia opiekuńcze i zajęcia terapeutyczno-edukacyjne mają zapewnić dzieciom bezpieczeństwo.

Składki ZUS można opłacić w późniejszym terminie. ZUS nie naliczy odsetek za zwłokę
18 wrz 2024

Składki ZUS za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. będzie można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Ulga dotyczy przedsiębiorców z terenów objętych powodzią.

Rejestracja w przychodni nie odbiera telefonów albo odmawia przyjęcia chorego do lekarza ze względu na brak wolnych terminów? To łamanie praw pacjenta. Co należy zrobić w takiej sytuacji?
18 wrz 2024

Sezon chorobowy w pełni, a próbując dodzwonić się do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) nierzadko trzeba odczekać dobrych kilkanaście do kilkudziesięciu minut w długiej kolejce oczekujących osób, które również chcą zarejestrować się do lekarza. Jak już wreszcie uda się dodzwonić do rejestracji – często można usłyszeć w słuchawce, że w tym dniu lekarz nie ma już wolnych terminów i należy ponownie zgłosić się w dniu jutrzejszym. Takie postępowanie przychodni jest niezgodne z przepisami prawa. Co zrobić, jeżeli doświadczymy go na „własnej skórze”?

Renta wdowia: dlaczego wdowa lub wdowiec dostanie maksymalnie tylko 5705,13 zł. Kiedy i gdzie złożyć wniosek
18 wrz 2024

Wdowia renta to świadczenie wyczekiwane. Uchwalanie przepisów trwało i choć są już one opublikowane w Dzienniku Ustaw, to świadczenie wdowom i wdowcom ZUS zacznie wypłacać dopiero w połowie 2025 roku. A ponieważ spełnić trzeba określone w przepisach warunki - niektóre nie do końca sprawiedliwe - by nie spotkał zawód po złożeniu wniosku, warto czas wykorzystać na zaznajomienie się z przepisami.

pokaż więcej
Proszę czekać...