ZUS kwestionuje świadectwa pracy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wojciech Pałasiński, lekarz z Cieszyna, przez 18 lat pracował w pogotowiu i w oddziałach intensywnej terapii. Po zakończeniu zatrudnienia pracodawca wystawił mu świadectwo pracy. Nie wynika jednak z niego jednoznacznie, że pracował w szczególnych warunkach lub charakterze. Pracodawca wpisał bowiem jedynie stanowiska, na jakich był zatrudniony w całym okresie zatrudnienia. Nie doprecyzował, że przed 1 stycznia 1999 r. pracownik wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze określoną w rozporządzeniu Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. Równocześnie Wojciech Pałasiński posiada ogólny staż pracy uprawniający do przejścia na emeryturę, a wykonywana przez niego praca w charakterze członka zespołów ratownictwa medycznego, uprawniają go do emerytury pomostowej.
Kiedy przedstawił posiadane dokumenty w ZUS, okazało się, że przez źle wypełnione świadectwa pracy może nie dostać emerytury pomostowej. Pracownicy ZUS wyjaśnili mu, że organ rentowy może odmówić przyznania tego świadczenia, jeżeli na podstawie przedłożonej z wnioskiem dokumentacji nie można ustalić charakteru czy stanowiska pracy, przynależności resortowej zakładu pracy oraz faktu, czy praca była wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy.
– ZUS czasami kwestionuje świadectwa pracy tylko dlatego, że pieczątka osoby wystawiającej jest nieczytelna. W takim przypadku pracownicy szukają w archiwach dokumentów potwierdzających pracę uprawniającą do emerytury pomostowej. Takich osób jest coraz więcej, bo do ZUS zgłaszają się osoby osiągające wiek uprawniający do tego świadczenia – mówi Jolanta Louchin, dyrektor Archiwum Państwowego Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku.
REKLAMA
Z danych przekazanych przez ZUS wynika, że zwiększa się liczba wniosków o emerytury pomostowe. W całej Polsce w sumie 369 osób złożyło dokumenty o przyznanie takiego świadczenia. Według informacji przekazanych przez Wojciecha Andrusiewicza z Centrali ZUS, aż 111 osób otrzymało decyzje odmowne. W niektórych przypadkach powodem tego są nieprawidłowo wystawione świadectwa pracy.
Jak wyjaśnia Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, osoba ubiegająca się o emeryturę pomostową musi dołączyć świadectwa pracy oraz zaświadczenia, wydane przez płatników składek, potwierdzające wykonywanie pracy uprawniającej do emerytury pomostowej.
– Dopiero w postępowaniu odwoławczym przed sądem dopuszczone są inne dowody, na przykład zeznania świadków – dodaje Jolanta Louchin.
1076 złotych najniższa wysokość średniej emerytury pomostowej w Polsce
2219 złotych najwyższa wysokość średniej emerytury pomostowej w Polsce
REKLAMA