REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Domy opieki nie przyjmują nowych osób

Subskrybuj nas na Youtube
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Resort pracy nie zgadza się na wydłużenie terminu, w którym domy pomocy społecznej mogą dostosować swoje placówki do obowiązujących standardów. A samorządy nie mają pieniędzy na ich dostosowanie.

Do końca 2010 roku wszystkie domy pomocy społecznej muszą spełniać wymagania zawarte w rozporządzeniu ministra polityki społecznej z 19 października 2005 r. o domach pomocy społecznej (Dz.U. nr 217, poz. 1837). Określa ono szczegółowo zasady funkcjonowania tych domów, w tym warunki mieszkalno-sanitarne i wskaźnik zatrudnienia personelu w stosunku do liczby mieszkańców. Te domy, które ich nie spełniają, mają czas do grudnia 2010 r. na przeprowadzenie planu naprawczego (obecnie działają na podstawie warunkowego zezwolenia od wojewody). Jeżeli tego nie zrobią, od stycznia 2011 r. mieszkańcy takich domów będą przenoszeni do innych placówek.

Przesunięcia wyznaczonego terminu chciały samorządy mające problemy ze znalezieniem pieniędzy na przeprowadzenie niezbędnych inwestycji. Nie zgodził się na to resort pracy.

– W naszym województwie zaledwie 1/3 domów pomocy społecznej posiada pełne zezwolenie – mówi Andrzej Krzysztoń, starosta łańcucki, przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Podkarpackiego.

Dodaje, że gminy, mimo że chcą kierować mieszkańców do domów opieki, to nie mogą tego robić, bo bez pełnego zezwolenia nie mogą one od 1 stycznia tego roku przyjmować nowych osób.

– Są więc wolne miejsca w placówkach, ale ze względu na standardy nie możemy ich wypełnić, a ludzie, którzy czekają w kolejkach, potrzebują pomocy – mówi Andrzej Krzysztoń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Dodaje, że obok środków od wojewody, który udziela pomocy na połowę inwestycji, jeżeli resztę pokryje powiat lub gmina, można korzystać ze środków unijnych i tzw. mechanizmu norweskiego. Jednak ich pozyskanie jest długotrwałe i wykonanie inwestycji może przedłużyć się poza 2010 rok.

– Rozbudowaliśmy nasz budynek, teraz czekamy na środki od wojewody na jego wyposażenie. Dopiero wtedy będziemy mogli przyjąć nowe osoby oraz zwiększyć opłatę za pobyt mieszkańca w placówce, bo jej też nie możemy na razie podnosić – mówi Grażyna Baziuta, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku.

Jan Bujnowicz, dyrektor DPS w Łodzi, prowadzonego przez Fundację Brata Alberta, zwraca uwagę, że część warunków stawianych przez ministerstwo jest zbyt rygorystyczna.

– Zgodnie z rozporządzeniem na jednego mieszkańca musi przypadać 6 mkw. powierzchni pokojowej. Tymczasem w naszym budynku pokoje dwuosobowe mają 11 mkw. i nie możemy tego w żaden sposób zmienić – dodaje Jan Bujnowicz.

Dodaje, że organizacje pozarządowe, które prowadzą domy opieki, mają jeszcze większe, niż samorządy, trudności ze znalezieniem pieniędzy na wprowadzenie zmian.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA