REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyniki egzaminu będą podawane na bieżąco

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łukasz Kuligowski
Łukasz Kuligowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 9 czerwca praktyczną część egzaminu na prawo jazdy będzie można skrócić do 25 minut, jeżeli wszystkie manewry zostaną wykonane poprawnie. Dzięki temu kolejki oczekujących na sprawdzenie kwalifikacji nie będą tak długie.

Od dziewiątego czerwca zaczną obowiązywać nowe zasady egzaminu na prawo jazdy. Tego dnia wejdzie w życie rozporządzenie ministra infrastruktury z 8 maja 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów (Dz.U. nr 217, poz. 1834 z późn. zm.). Najważniejszą zmianą w przepisach jest możliwość skrócenia jazdy, jeżeli kandydat na kierowcę dobrze wykona wszystkie elementy praktycznej części egzaminu. W takim przypadku jazda może zostać zakończona nawet po 25 minutach.

We władzy egzaminatora

REKLAMA

– Możliwość skrócenia części praktycznej egzaminu na prawo jazdy sprawi, że kolejki oczekujących na sprawdzenie kwalifikacji nie będą tak długie – uważa Jarosław Czwajda, kierownik oddziału egzaminowania w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Łodzi. Jego zdaniem w wielu przypadkach egzaminator już po 15 minutach jazdy jest w stanie ocenić umiejętności kandydata na kierowcę.

Obecnie egzamin praktyczny na prawo jazdy trwa 40 minut. Egzaminator nie może zakończyć go wcześniej, nawet jeżeli kierowca nie popełnił żadnego błędu. Według Ministerstwa Infrastruktury, jeżeli egzaminator zakończyłby egzamin przed upływem 40 minut, to wynik może zostać unieważniony.

Zmiana prawa nie oznacza jednak, że w każdym przypadku egzamin będzie trwał 25 minut. Część praktyczna nadal może trwać 40 minut. Jednak jeżeli kandydat na kierowcę dobrze sobie radzi za kierownicą, egzaminator będzie mógł wcześniej zaliczyć egzamin.

Dwa elementy budowy

Nowelizacja rozporządzenia znosi obowiązek sprawdzania wszystkich elementów związanych ze stanem technicznym pojazdu, takich jak poziom oleju w silniku, poziom płynu chłodzącego, działanie sygnału dźwiękowego czy działanie świateł. Osoba przystępująca do egzaminu będzie musiała wskazać dwa losowo wybrane elementy budowy samochodu. Będzie na to miała maksymalnie pięć minut. Obecnie nie ma limitu czasowego na wskazanie łącznie kilkunastu elementów związanych ze stanem technicznym pojazdu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Lista błędów

Na egzaminie praktycznym można popełnić dwa błędy, które nie będą dyskwalifikowały zdającego. Od tej zasady rozporządzenie wprowadza wyjątki, powodujące niezaliczenie egzaminu. Na przykład zlekceważenie przez zdającego znaków zakazujących wjazdu lub ruchu w obu kierunkach oraz zakazu skrętu. Podobnie będzie w przypadku niezastosowania się do nakazu jazdy lub najechania na linię podwójną ciągłą. Znowelizowane rozporządzenie rozszerza listę błędów, których popełnienie spowoduje natychmiastowe zakończenie egzaminu z wynikiem niedostatecznym. Jeżeli kierujący nie zastosuje się do znaku Stop, to automatycznie egzamin zakończy się. Tak samo będzie w przypadku niezastosowania się do poziomego znaku P21, który oznacza powierzchnię wyłączoną z ruch (wysepka).

NOWE ZASADY EGZAMINU NA PRAWO JAZDY

• Możliwość skrócenia egzaminu praktycznego do 25 minut

• Przy sprawdzianie ze znajomości budowy samochodu zdający musi wskazać dwa elementy stanu technicznego auta

• Po niezastosowaniu się do znaku STOP egzamin zakończy się wynikiem niedostatecznym

• Po najechaniu przez zdającego na tzw. wysepkę (część wyłączoną z ruchu) egzamin zostanie od razu przerwany z wynikiem negatywnym

• Egzaminator musi na bieżąco informować zdającego o aktualnym wyniku egzaminu

• Obowiązek przekazania osobie egzaminowanej kopii arkusza przebiegu egzaminu w przypadku pozytywnego wyniku egzaminu

Łukasz Kuligowski

lukasz.kuligowski@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Proszę mi wytłumaczyć, czym się różni Emerytka mająca np. najniższą emeryturę która w chwili śmierci męża miała skończone 55 od emerytki mającej tak samo niską emeryturę tylko że w chwili śmierci współmałżonka miała np. 54 lata?

Takie pytania stale trafiają do dziennikarzy Infor.pl. Pomimo tego, że już od pół roku wszyscy wiedzą jak ostatecznie wyglądają zasady przyznawania renty wdowiej. I wszyscy krytykują limity wieku dla wdów i wdowców - renta przyznana jest tylko wtedy, gdy śmierć małżonka nastąpiła wtedy, gdy żona miała 55 lat (i więcej) a mąż 60 lat (i więcej). Nie wiemy, co odpowiadać na takie pytania czytelników. Nie ma bowiem żadnego uzasadnienia dla tej zasady i tych limitów wieku.

Dni wolne od szkoły w maju 2025 r. [5 dni]

Za nami 6-dniowa przerwa wiosenna. Czy w maju również uczniowie mogą liczyć na dni wolne od szkoły? Idą święta majowe, majówka i egzamin ósmoklasisty. Kiedy wypadają?

Pierwsze w Polsce studia z administrowania ruchem dronów od października 2025 r. Rekrutacja już trwa

Lazarski Aviation Academy, lotnicza część Uczelni Łazarskiego, otwiera nowy kierunek studiów I stopnia - Administrowanie ruchem dronów. To pierwsze tego typu studia w Polsce, odpowiadające na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów w dynamicznie rozwijającej się branży bezzałogowych statków powietrznych. Rekrutacja już trwa, a pierwsze zajęcia ruszają w październiku 2025 roku.

Matura 2025 r.: harmonogram matur 2025 r., arkusze maturalne, wyniki matur 2025 r.

Jak wygląda tegoroczny harmonogram matur? Kiedy będą publikowane arkusze maturalne? Kiedy będą publikowane wyniki matur 2025 r.? Z danych CKE wynika, że w 2025 r. przeprowadzonych zostanie ok. 572 541 egzaminów w części ustnej oraz ok. 1 445 986 egzaminów w części pisemnej.

REKLAMA

Wojna celna USA - Chiny. Jak może się bronić Państwo Środka: 2 scenariusze. Świat (też Stany Zjednoczone) nie może się obejść bez chińskiej produkcji

Chiny mogą przekierować towary nadal objęte nowymi, wysokimi cłami USA przez gospodarki i porty azjatyckie lub (a raczej równolegle) przekierować sprzedaż dotychczas kierowaną do USA na inne rynki - prognozują eksperci Allianz Trade. Bardziej prawdopodobna jest przewaga drugiego scenariusza – tak było podczas pierwszej wojny handlowej prezydenta Trumpa, co obecnie oznaczać będzie m.in. 6% rokroczny wzrost importu z Chin do UE (ale też do innych krajów) w ciągu trzech najbliższych lat. Branża, która nie korzysta z żadnych wyłączeń w wojnie celnej – odzież i tekstylia może odczuć ją w największym stopniu na swoich marżach.

Zakazy dla pracodawcy dotyczące kobiet w ciąży i karmiących piersią [Kodeks pracy]

Prawo pracy w sposób szczególny chroni kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią. W tym celu zostały skonstruowane zakazy dla pracodawców zatrudniających takie osoby. Czego dotyczą art. 176, 178, 179 Kodeksu pracy?

Wymiana okien w starszym budynku

Wymiana okien w starszym budynku to wyzwanie, bo trzeba umieć zachować architektoniczny styl i połączyć go z nowoczesnymi wymaganiami technicznymi. Przez nieszczelne okna może uciekać od 15 do 25 procent energii. Warto rozważyć wymianę okien, zwłaszcza, gdy można skorzystać z dopłat w ramach programu "Czyste Powietrze".

Minimalne warunki utrzymania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych warunków utrzymywania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt trafił do konsultacji i opiniowania. Co zawiera? Co się zmieni?

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Ubezpieczenie szkolne chroni przez całą dobę. Także gdy dziecko jest w domu, na wycieczce, na zajęciach dodatkowych. Odszkodowanie i dostęp do psychologa, informatyka, prawnika w razie hejtu internetowego

Nowy produkt ubezpieczeniowy – Compensa Oświata zapewnia ochronę dziecku w wieku szkolnym przez całą dobę, niezależnie od tego, czy dziecko jest w szkole, w domu, na wakacjach czy w trakcie zajęć dodatkowych. Ubezpieczyciel zapewnia wysokie sumy na leczenie, rehabilitację, zabiegi i sprzęt medyczny – również w przypadkach, gdy nie orzeczono uszczerbku na zdrowiu. Dzieci i młodzież otrzymają także wsparcie w postaci dostępu do psychologa, informatyka i prawnika, jeśli będą ofiarą hejtu w Internecie.

REKLAMA