REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustne wypowiedzenie umowy o pracę

Jadwiga Krukowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ustne wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika jest ważne. Powinni Państwo sporządzić i wysłać mu świadectwo pracy.
 
 
 
PROBLEM

 

Na naradzie kierowników z dyrekcją naszej firmy jeden z kierowników, który otrzymał ważne zadanie do wykonania, powiedział, że wypowiada umowę o pracę. Był on zatrudniony na czas określony na okres 10 miesięcy z możliwością wypowiedzenia umowy o pracę za 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia. Po upływie 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia pracownik nie pojawił się w pracy. Nie dokończył ważnych zadań, jakie polecono mu wykonać. Nie mamy też od niego pisma o wypowiedzeniu umowy. Czy w tej sytuacji możemy zwolnić go dyscyplinarnie za porzucenie pracy? Czy należy uznać ustne oświadczenie pracownika jako wypowiedzenie umowy i wystawić mu świadectwo pracy?

 

RADA

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustne wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika jest ważne. Powinni Państwo sporządzić i wysłać mu świadectwo pracy.

 

UZASADNIENIE

 

REKLAMA

W przedstawionej sytuacji należy uznać, że doszło do rozwiązania umowy o pracę na skutek złożonego przez pracownika wypowiedzenia umowy o pracę w formie ustnej. Nie mogą zatem Państwo rozwiązać umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym, ponieważ stosunek pracy pracownika już się zakończył. Należy niezwłocznie sporządzić świadectwo pracy i wydać je byłemu pracownikowi. W żadnym razie nie należy uzależniać wydania świadectwa pracy od tego, że pracownik nie dokończył swoich zadań. Z przedstawionej sytuacji wynika, że Państwa pracownik podjął się wykonania polecenia, które otrzymał na naradzie z kierownikami, lecz nie dokończył tego zadania. Wobec tego trudno byłoby także zarzucić pracownikowi, że nie spełnił obowiązku wykonania polecenia służbowego w sposób sumienny i staranny. Niedokończenie wykonywania powierzonego zadania z powodu rozwiązania umowy o pracę nie jest bowiem podstawą do zwolnienia pracownika z pracy.

Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy każdej ze stron, a więc także pracownika, powinno nastąpić na piśmie (art. 30 § 3 Kodeksu pracy). Jest to wymóg formalny, jednak ustne dokonanie wypowiedzenia umowy o pracę jest skutecznym oświadczeniem woli. Oświadczeniem woli jest bowiem każde zachowanie się osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny (art. 60 Kodeksu cywilnego). Dlatego należy przyjąć, że do wypowiedzenia umowy o pracę może dojść w każdej formie, również ustnej, mimo że w takiej sytuacji zostaną naruszone przepisy formalne dotyczące wypowiadania umów o pracę. Należy zwrócić uwagę, że niezachowanie formy pisemnej, w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika, nie jest zagrożone żadną sankcją. Jednak w razie sporu pracownik będzie musiał wykazać, że ustnie wypowiedział umowę o pracę.

PRZYKŁAD

Pracownik nie zgłosił się do pracy. Po kilku dniach nieobecności otrzymał pismo rozwiązujące umowę o pracę bez wypowiedzenia z jego winy. Pracownik odwołał się do sądu pracy. W pozwie napisał, że podczas rozmowy ze swoim kierownikiem oświadczył mu, że składa wypowiedzenie umowy o pracę. Po zakończeniu 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia przestał więc przychodzić do pracy. Kierownik nie potwierdził faktu ustnego oświadczenia pracownika o wypowiedzeniu umowy o pracę. Przed sądem pracy pracownik powołał na świadków 2 pracowników, którzy uczestniczyli w rozmowie, podczas której pracownik miał złożyć kierownikowi ustne wypowiedzenie umowy. Jeżeli osoby te potwierdzą, że taka rozmowa miała miejsce i że wówczas pracownik złożył oświadczenie woli o wypowiedzeniu umowy o pracę, sąd pracy powinien uznać dokonane zwolnienie dyscyplinarne za bezzasadne.

• art. 30 § 3, art. 97 § 1, art. 300 Kodeksu pracy,

• art. 60 Kodeksu cywilnego.

Jadwiga Krukowska

specjalista w zakresie prawa pracy

Orzecznictwo uzupełniające:

• Ustne oświadczenie woli pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę przekazane pracownikowi przez bezpośredniego przełożonego jest skuteczne. (Wyrok Sądu Najwyższego z 24 marca 1999 r., I PKN 631/98, OSNP 2000/10/381)

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zgoda buduje. Wprowadzenie do zmian w ustawie o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych

1 stycznia br. miała wejść w życie nowa ustawa dotycząca układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych. Tymczasem nadal projekt ustawy jest na etapie legislacyjnym. Warto jednak już przyjrzeć się znaczącym zmianom, jakie mają być wprowadzone. Celem ustawy jest zwiększenie efektywności procesu negocjacji między związkami zawodowymi a pracodawcami, co ma poprawić relacje społeczne w miejscach pracy oraz wzmocnienie praw pracowniczych.

Członek komisji wyborczej 2025 [WYNAGRODZENIE]

W tym roku, dokładnie 18 maja 2025 r., odbywają się w Polsce wybory na Prezydenta RP. Na stronie internetowej pkw.gov.pl można uzyskać niezbędne informacje dotyczące tego, jak zostać członkiem komisji wyborczej w 2025 roku. Jakie wynagrodzenie otrzymuje członek komisji wyborczej?

Układ likwidacyjny w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Układ likwidacyjny w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Sprzedaż majątku przedsiębiorstwa w ramach postępowania restrukturyzacyjnego ma sens tylko wtedy, gdy z ekonomicznego punktu widzenia nie ma większych szans na uzdrowienie jego sytuacji, bądź gdy spieniężenie części przedsiębiorstwa może znacznie usprawnić restrukturyzację.

Renta wdowia. Jakie warunki trzeba spełniać i na co uważać przy wypełnianiu wniosku

Wdowy i wdowcy mogą ubiegać się o połączoną wypłatę renty rodzinnej z innym świadczeniem emerytalno-rentowym. Jest to tzw. renta wdowia. Żeby ją uzyskać koniecznie trzeba spełniać określone prawem warunki i złożyć prawidłowo wypełniony wniosek ERWD.

REKLAMA

Trzynastka dla kolejnej grupy zawodowej! Kiedy będą pierwsze wypłaty w kulturze? Na pewno szybciej niż podwyżki, na które nie ma co liczyć

Trzynastki trafiają na konta pracowników sfery budżetowej, co jednak nie oznacza, że na dodatkowy przelew może liczyć każdy z nich. Wszystko jednak wskazuje na to, że już niedługo nowa grupa zawodowa będzie mogła cieszyć się dodatkowym wynagrodzeniem roczny. Niestety na podwyżki nie ma co liczyć.

Zmiany na egzaminie maturalnym

Abiturientów czekają zmiany. W Dzienniku Ustaw zostały opublikowane dwa rozporządzenia ministra edukacji w sprawie organizacji egzaminu maturalnego. Co ulegnie zmianie?

Rozliczenie podatkowe osób do 26. roku życia w 2025 roku. Do 85.528 zł bez podatku i obowiązku składania PIT-a. Ale nie wszystkie przychody są zwolnione

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają kiedy podatnikom do 26. roku życia przysługuje tzw. ulga dla młodych oraz jak powinni rozliczyć podatek gdy prowadzą własną działalność gospodarczą albo pracują za granicą.

Limit zwolnienia VAT dusi małe firmy! Czy w 2025 roku nadejdą zmiany?

Wielu przedsiębiorców z trudem utrzymuje się w ramach limitu zwolnienia z VAT, który od lat pozostaje na poziomie 200 000 zł. W obliczu rosnących kosztów prowadzenia działalności coraz głośniej mówi się o konieczności jego podwyższenia. Czy rząd planuje zmiany w 2025 roku?

REKLAMA

Opóźnienia w e-Doręczeniach a terminy podatkowe. Liczy się data nadania. Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie z 30 stycznia 2025 r., że opóźnienie w akceptacji nadania korespondencji przez dostawcę usługi e-Doręczenia nie wpływa na zachowanie terminów prawa podatkowego. Zdaniem MF, to data nadania, a nie data akceptacji korespondencji, jest podstawą do określenia daty wniesienia pisma.

Wynagrodzenie nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025 i 2025/2026. Związki zawodowe nie będą zadowolone [PROJEKT]

Wiemy jaka jest propozycja kwot minimalnego zasadniczego wynagrodzenia dla nauczyciela nieposiadającego stopnia awansu zawodowego (nauczyciel początkujący), nauczyciela mianowanego i dyplomowanego. Związki zawodowe nie będą zadowolone.

REKLAMA