REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lokatorzy pozywają spółdzielnie

Adam Makosz
Adam Makosz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Gdy spółdzielnia bezprawnie blokuje przekształcenie mieszkania, może zrobić to za nią sąd. Prawomocny wyrok zastępuje u notariusza zgodę zarządu na wyodrębnienie prawa własności.

Do sądów okręgowych wpływa coraz więcej pozwów przeciwko spółdzielniom, które bezprawnie wstrzymują przekształcanie mieszkań spółdzielczych.

- Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego zaczęliśmy realnie odczuwać wzrost ich liczby. O ile spółdzielnie wcześniej zazwyczaj przenosiły własność lokali na spółdzielców, o tyle teraz niektóre zwlekają z rozpatrywaniem wniosków, albo odmawiają przekształceń - mówi sędzia Waldemar Żurek z Sądu Okręgowego w Krakowie.

Bezprawie w spółdzielniach

REKLAMA

Skierowanie pozwu przeciwko spółdzielni to często ostatnia szansa na tani wykup mieszkania lokatorskiego. Zgodnie z przygotowanym przez Ministerstwo Infrastruktury projektem nowelizacji przepisów spółdzielczych od początku 2010 r. walne zgromadzenia spółdzielni będą mogły wprowadzać dodatkowe, wynoszące nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, opłaty za przekształcenie mieszkań lokatorskich. Tymczasem po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 17 grudnia 2008 r. w sprawie niekonstytucyjności obowiązujących zasad wyodrębniania własności mieszkań spółdzielczych wiele spółdzielni wstrzymało rozpoczęte procedury i nie chce przyjmować nowych wniosków (np. SM Nowa w Jastrzębiu-Zdroju, SM Przylesie w Koszalinie).

Przeszkodą w szybkim uzyskaniu prawa własności do mieszkania są także bezpodstawne, dodatkowe opłaty, od których wniesienia spółdzielnie uzależniają rozpatrzenie wniosku. Pomimo że ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych stanowi wyraźnie, że do uzyskania prawa własności wystarczy uzupełnić koszty budowy lokalu i uregulować bieżące zadłużenie czynszowe (a w przypadku przekształcenia mieszkań lokatorskich wpłacić także nominał umorzenia kredytu państwowego na budowę lokalu), SM Lokatorsko-Własnościowa Jedność w Ostródzie uzależnia wyodrębnienie lokalu od uregulowania kosztów podziału gruntu i przygotowania dokumentacji technicznej lokalu. W SM w Bogatyni podjęto z kolei uchwałę, która uzależnia przekształcenie lokalu od spłaty przypadającego na lokal zadłużenia spółdzielni.

- W momencie przekształcenia spółdzielnia może żądać tylko wpłat, które są enumeratywnie wymienione w ustawie. Jeżeli spółdzielnia ma zaległości związane ze swoją działalnością, to powinni pokryć je wszyscy spółdzielcy, a nie tylko ci, którzy się przekształcają - wyjaśnia prof. Małgorzata Wrzołek-Romańczuk, radca prawny i wykładowca Warszawskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKOMENDACJA

Jeżeli którykolwiek z organów spółdzielni podjął uchwałę o wstrzymaniu przekształceń, to mimo niej należy złożyć powództwo sądowe z żądaniem przeniesienia prawa do lokalu.

Kiedy złożyć pozew

REKLAMA

Jeżeli spółdzielnia nie chce przekształcić lokalu, mimo że ma taką możliwość, jedynym rozwiązaniem jest sporządzenie i skierowanie przeciwko niej pozwu do sądu. W zależności od wartości mieszkania rzeczowo właściwy będzie sąd rejonowy (wartość mieszkania do 75 tys. zł) lub okręgowy (wartość mieszkania powyżej 75 tys. zł). Podstawą prawną żądania jest art. 1047 kodeksu postępowania cywilnego w powiązaniu z art. 64 kodeksu cywilnego, czyli prośba o wydanie tzw. orzeczenia zastępującego oświadczenie woli. W tym przypadku będzie to decyzja zarządu spółdzielni o przeniesieniu własności lokalu. Jednocześnie należy powołać się na art. 12 ust. 11 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003 r. nr 119, poz. 1116 z późn. zm.) i wskazać, że doszło do przekroczenia trzymiesięcznego terminu na rozpatrzenie wniosku o przekształcenie mieszkania lokatorskiego (w przypadku mieszkań spółdzielczych własnościowych jest to art. 17 ust. 11 ustawy). Spółdzielca powinien też uzasadnić, z czego wywodzi, że spółdzielnia celowo zwleka z przekształceniem lokalu.

- Trzeba pamiętać o tym, że niektóre spółdzielnie wstrzymują przekształcenia z przyczyn usprawiedliwionych i niezależnych od siebie. Żeby wyodrębniać własność lokali, musi być uregulowany stan prawny gruntu, na którym znajduje się lokal - podkreśla sędzia Marcin Łochowski z Sądu Okręgowego w Warszawie.

REKOMENDACJA

Decydując się na przygotowanie pozwu należy pamiętać, że TK, orzekając o niekonstytucyjności przepisów określających warunki i zasady przekształceń mieszkań spółdzielczych, pozwolił na ich obowiązywanie do końca 2009 r.

Warunki formalne pozwu

Pozew przeciwko spółdzielni można przygotować samodzielnie bądź też zlecić to kancelarii prawnej (w zależności od miejscowości i renomy kancelarii jego koszt może sięgać od 200 do 500 zł). Pisząc pozew samodzielnie, trzeba pamiętać, by spełniał on wymogi formalne pisma procesowego i określał żądanie spółdzielcy (powoda), wartość przedmiotu sporu i okoliczności faktyczne uzasadniające żądanie.

Wnosząc pozew, trzeba podać żądanie i precyzyjnie opisać parametry lokalu. Należy też wskazać, na jakiej nieruchomości lokal jest położony, numer jej księgi wieczystej i dołączyć opis lokalu - powierzchnię i jaka jest jej proporcja w stosunku do pozostałych lokali, aby można było wyliczyć udział w gruncie. Często podanie takich danych może być problemem, gdyż lokatorzy nie mają takich informacji - wyjaśnia sędzia Marcin Łochowski.

Gdy spółdzielca złoży do sądu pismo, które ma braki formalne (nieprecyzyjne żądanie, brak podpisu), sąd ma obowiązek wyznaczyć tygodniowy termin na poprawienie pisma lub uzupełnienie braków. Jeśli w tym czasie zostanie to zrobione, pozew wywoła skutki od momentu jego wniesienia.

Spółdzielcy składający pozew są zwolnieni od kosztów sądowych, nawet jeżeli sąd nie przyzna im racji. Zgodnie z art. 491 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych pokrywa je spółdzielnia.

W jednym pozwie może wystąpić z własnym żądaniem kilku, kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu spółdzielców.

- Jest to współuczestnictwo formalne. Najlepiej jednak, żeby nie było ich więcej niż kilku, gdyż zdarzały się przypadki, że sądy nie chciały rozpoznawać spraw zbiorowo. Znam przypadek, kiedy do płockiego sądu wpłynął pozew 34 spółdzielców. Sąd nakazał przygotować oddzielne pozwy - tłumaczy Krzysztof Romański z Warszawskiego Forum Uwłaszczeniowego - Nasza Własność.

REKOMENDACJA

Jeżeli spółdzielnia odmawia udostępnienia danych, które są niezbędne do prawidłowego określenia żądania, należy o tym wspomnieć w pozwie. Wtedy sąd powinien zobowiązać spółdzielnię do udostępnienia dokumentacji. Gdy spółdzielnia nie posiada potrzebnych danych, sąd może zdecydować się na powołanie biegłych.

Z wyrokiem do notariusza

Po złożeniu pozwu do sądu zarząd spółdzielni musi się do niego ustosunkować. Następnie zostaje wyznaczona rozprawa, podczas której sąd zdecyduje o tym, czy wyda zgodę na przekształcenie lokalu.

- Jeżeli w spółdzielni są warunki techniczno-formalne do wyodrębnienia, to nie ma przeszkód, aby sąd wydał wyrok zgodnie z żądaniem - podkreśla sędzia Łochowski. Po uprawomocnieniu wyroku spółdzielca może się udać się z nim do notariusza. Do sporządzenia aktu nie będzie już wtedy potrzebny podpis przedstawiciela zarządu spółdzielni.

REKOMENDACJA

Gdy sąd wyda wyrok, który jest niekorzystny dla spółdzielcy, ma on prawo się od niego odwołać. Przepisy o spółdzielniach mieszkaniowych nie zwalniają go od kosztów sądowych w II instancji i będzie musiał wraz z apelacją uiścić wpis sądowy - 5 proc. wartości przedmiotu sporu - i liczyć się z utratą pieniędzy w przypadku przegranej w sądzie II instancji.

GP RADZI

Czy zdążę skorzystać z taniego wykupu

Złożyłam pozew przeciwko spółdzielni, jednak biorąc pod uwagę tempo rozpoznawania spraw w sądach, może okazać się, że w trakcie procesu zostaną uchwalone niekorzystne dla mnie przepisy. Na podstawie których przepisów orzekać będzie wówczas sąd? - pyta lokatorka z Warszawy.

Jeżeli spółdzielca wytoczy powództwo przed wejściem w życie nowelizacji ustawy o spółdzielniach to mimo obowiązywania nowych regulacji sąd może przenieść na nich własność na starych zasadach. Kluczem w takich sytuacjach są przepisy przejściowe nowelizacji ustawy, które przesądzają, czy do toczących się postępowań stosuje się przepisy nowe czy dawne. Jeżeli przepisy przejściowe milczałyby na ten temat, stosuje się art. 316 k.p.c., który mówi, że przy wyrokowaniu sąd bierze pod uwagę stan faktyczny i prawny z momentu wydawania orzeczenia. Projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych przewiduje, że do spraw niezakończonych orzeczeniem trzeba będzie stosować przepisy dotychczasowe.

Podstawa prawna

• Art. 316 ustawy z 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 1964 r. nr 43, poz. 296 z późn. zm.).

 

Przekształcanie własności mieszkania spółdzielczego

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Podstawa prawna

• Ustawa z 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 1964 r. nr 43, poz. 296 z późn. zm.).

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA