REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie opłaty ponosi użytkownik wieczysty

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Z góry do 31 marca każdego roku kalendarzowego użytkownik wieczysty powinien bez wezwania zapłacić opłatę roczną. Na jego wniosek może zostać ustalony inny termin płatności oraz przyznana bonifikata.

Użytkownik wieczysty, który otrzymał nieruchomość gruntową w użytkowanie wieczyste, musiał uiścić pierwszą opłatę, a następnie co roku w terminie do 31 marca musi wnosić opłaty roczne. Ich wysokość ustalona została w umowie. Opłaty należy wnieść nie czekając na wezwanie do zapłaty. Opłaty rocznej nie płaci tylko za rok, w którym zostało ustanowione użytkowanie wieczyste i pobrana pierwsza opłata.

Wysokość opłat

REKLAMA

Pierwsza opłata wynosi od 15 proc. do 25 proc. ceny nieruchomości gruntowej. Natomiast wysokość procentowa opłat rocznych zależy od określonego w umowie celu, na jaki nieruchomość gruntowa została oddana, i wynosi od 0,3 do 3 proc. ceny nieruchomości.

Zdarza się, że nieruchomość zostanie oddana w użytkowanie wieczyste na więcej niż jeden cel. Wtedy użytkownik wnosi opłatę ustaloną dla tego celu, który w umowie o użytkowanie wieczyste został ustalony jako podstawowy. Już po oddaniu nieruchomości w użytkowanie wieczyste może nastąpić również trwała zmiana sposobu korzystania z nieruchomości. Gdyby spowodowała zmianę celu, na jaki nieruchomość została wydana, to wówczas stawka procentowa opłaty rocznej zostaje zmieniona stosownie do tego celu.

Aktualizacja opłat

Wysokość opłaty rocznej może być aktualizowana, ale nie częściej niż raz w roku. Zmienia się wówczas jej wysokość, ponieważ wartość nieruchomości uległa zmianie. Stosuje się tę samą stawkę procentową, ale od innej wartości nieruchomości.

Aktualizacja prowadzona jest z urzędu albo na wniosek użytkownika wieczystego. Bierze się wówczas pod uwagę wartość nieruchomości określoną przez rzeczoznawcę majątkowego. Może się zdarzyć, że na dzień aktualizacji opłaty stawki rocznej wartość nieruchomości gruntowej będzie niższa niż ustalona cena w drodze przetargu w dniu oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste. Wtedy opłata roczna nie będzie zaktualizowana.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD: AKTUALIZACJA OPŁATY ROCZNEJ

REKLAMA

Przy aktualizacji rocznej na poczet różnicy między opłatą dotychczasową a zaktualizowaną zalicza się wartość nakładów, które poniósł użytkownik wieczysty nieruchomości na budowę urządzeń infrastruktury technicznej po dniu dokonania ostatniej aktualizacji. Takie zaliczenie następuje również wówczas, gdy nie zostały one uwzględnione w poprzednio robionych aktualizacjach. Na takich samych zasadach uwzględnia się nakłady konieczne, które mają wpływ na cechy techniczno-użytkowe gruntu i zostały poniesione przez użytkownika wieczystego, pod warunkiem że spowodowały wzrost wartości nieruchomości gruntowej.

Aby dokonać aktualizacji opłaty, organ powinien wypowiedzieć na piśmie wysokość dotychczasowej opłaty do 31 grudnia poprzedniego roku. Razem z wypowiedzeniem musi przesłać ofertę przyjęcia nowej wysokości, wskazać sposób, w jaki obliczył wysokość opłaty, oraz pouczyć użytkownika o sposobie zakwestionowania wypowiedzenia. Powinien też dołączyć informację o wartości nieruchomości określonej przez rzeczoznawcę majątkowego. Musi też wskazać miejsce, w którym użytkownik wieczysty mógłby zapoznać się z operatem szacunkowym.

W ciągu 30 dni od otrzymania wypowiedzenia użytkownik wieczysty może odwołać się do samorządowego kolegium odwoławczego właściwego dla położenia nieruchomości. Składa wniosek o ustalenie, że aktualizacja opłaty jest nieuzasadniona, ale uzasadniona jest w innej wysokości. Wniosek składa przeciwko organowi, który ją ustalił. Natomiast wskazanie ciężaru dowodu, że zachodzą przesłanki do aktualizacji opłaty, spoczywa na właściwym organie.

Użytkownik wieczysty, który na skutek aktualizacji musi wnieść wyższą opłatę, powinien zapłacić ją w dotychczasowej wysokości wówczas, gdy złożył wniosek o ustalenie, że aktualizacja jest nieuzasadniona albo jest uzasadniona w innej wysokości. Gdy użytkownik nie złoży takiego wniosku, to wówczas powinien zapłacić opłatę roczną według nowej wysokości. Ustalona na skutek odwołania nowa wysokość opłaty rocznej obowiązuje dopiero od 1 stycznia następnego roku po tym, w którym została wypowiedziana wysokość dotychczasowej opłaty.

Wniosek do kolegium

Wniosek do samorządowego kolegium odwoławczego użytkownik wieczysty składa w dwóch egzemplarzach w ciągu 30 dni od otrzymania wypowiedzenia. Uiszcza od niego opłatę skarbową. Kolegium doręcza organowi, który zaktualizował opłatę odpis wniosku oraz wyznacza termin rozprawy.

Gdyby nie doszło do zawarcia ugody przed kolegium, to wówczas orzeka ono o oddaleniu wniosku albo o ustaleniu nowej wysokości opłaty. W razie oddalenia wniosku użytkownik powinien uiszczać opłatę w zaktualizowanej wysokości.

Natomiast ustalona przez kolegium opłata lub opłata ustalona w wyniku zawarcia przed kolegium ugody obowiązuje, począwszy od 1 stycznia następnego roku po tym, w którym została wypowiedziana opłata w dotychczasowej wysokości.

Jeżeli kolegium oddali wniosek użytkownika wieczystego, to na wniosek organu może w orzeczeniu przyznać zwrot kosztów postępowania i opłat skarbowych.

Od orzeczenia samorządowego kolegium odwoławczego odwołanie nie przysługuje, natomiast strony mogą wnieść sprzeciw w ciągu 14 dni od doręczenia orzeczenia. W ten sposób żądają przekazania sprawy do sądu powszechnego właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości. Wraz ze sprzeciwem kolegium przekaże akta temu sądowi. Natomiast złożony wcześniej do kolegium wniosek użytkownika wieczystego o ustalenie, że aktualizacja opłaty jest nieuzasadniona albo uzasadniona w innej wysokości, zastępuje pozew.

Po wniesieniu sprzeciwu w terminie orzeczenie kolegium traci moc, nawet wówczas, gdyby sprzeciw dotyczył tylko części orzeczenia. Zasada ta nie obowiązuje jednak wówczas, gdyby sprzeciw dotyczył wyłącznie kosztów postępowania, a sąd w tej sprawie wyda postanowienie na posiedzeniu niejawnym.

Obniżenie opłaty

Obniżenia wysokości opłaty rocznej może domagać się użytkownik wieczysty i zażądać dokonania aktualizacji opłaty rocznej. Z takim żądaniem ma prawo wystąpić, gdy wartość nieruchomości uległa zmianie, a właściwy organ nie skierował sprawy do kolegium. W tym przypadku ciężar dowodu, że istnieją przesłanki do dokonania aktualizacji, spoczywa na użytkowniku wieczystym.

Gdyby sprawa nowej wysokości opłaty została rozstrzygnięta prawomocnym orzeczeniem samorządu kolegium odwoławczego, ugodę zawartą przed nim albo w następstwie wniesienia sprzeciwu prawomocnym wyrokiem sądu bądź ugodą sądową, to nowa wysokość opłaty rocznej obowiązuje, począwszy od 1 stycznia roku następującego po tym, w którym użytkownik wieczysty zażądał jej aktualizacji.

PRZYKŁAD: ZMIANA STAWKI PROCENTOWEJ

Składając wniosek o zmianę stawki procentowej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, należy oznaczyć położenie nieruchomości, wskazać oznaczenie jej w ewidencji, podając numer ewidencyjny działki oraz numer obrębu i księgi wieczystej. Trzeba też podać, jak długo znajduje się ona w użytkowaniu wieczystym i na jakiej podstawie. Oprócz tego należy zaproponować wysokość obniżenia oraz swój wniosek uzasadnić. Do wniosku dołącza się następujące załączniki:

• dokument potwierdzający zmianę sposobu korzystania z nieruchomości.

• kopię wpisu do KRS (dotyczy podmiotów zarejestrowanych w KRS).

• kopię wpisu do ewidencji prowadzenia działalności gospodarczej (dotyczy osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą)

• kopię dokumentu będącego podstawą użytkowania wieczystego.

Nieprzedłożenie tych dokumentów spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.

Możliwe są bonifikaty

Użytkownik wieczysty może ubiegać się o bonifikaty od pierwszej opłaty oraz od opłat rocznych. Natomiast o 50 proc. opłaty zostaną obniżone, gdy nieruchomość gruntowa będzie wpisana do rejestru zabytków. Ta bonifikata może zostać podwyższona lub obniżona za zgodą wojewody, rady lub sejmiku.

Bonifikata w wysokości 50 proc. opłat rocznych z tytułu wieczystego użytkowania może zostać przyznana osobom fizycznym, których dochód miesięczny na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia, a nieruchomość powinna być przeznaczona lub wykorzystana na cele mieszkaniowe.

STAWKI PROCENTOWE OPŁAT ROCZNYCH

Wysokość stawek zależy od określonego w umowie celu, na jaki została wydana i wynosi:

• 0,3 proc. ceny - za nieruchomości gruntowe wydane na cele: obronności i bezpieczeństwa państwa, budowę obiektów sakralnych, działalność charytatywną i niezarobkową, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, wychowawczą, naukową lub badawczo-rozwojową

• 1 proc. ceny - za nieruchomości gruntowe oddane na cele rolne, mieszkaniowe i działalność sportową

• 2 proc. ceny - za nieruchomości gruntowe wydane na działalność turystyczną

• 3 proc. ceny - za pozostałe nieruchomości gruntowe

We wniosku należy wykazać dochód przypadający na członka rodziny i osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

Podstawa prawna

• Art. 71-81 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tj. Dz.U. z 2004 r. nr 261, poz. 2603 z późn. zm.).

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA