Bez wniosku nie ma wypłaty alimentów
REKLAMA
REKLAMA
Wójt (burmistrz, prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej do alimentów może upoważnić, w formie pisemnej, swojego zastępcę, pracownika urzędu albo kierownika ośrodka pomocy społecznej lub innej jednostki organizacyjnej gminy do prowadzenia postępowania w sprawie świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego, a także do wydawania decyzji administracyjnych w tych sprawach. Upoważnienie, o którym mowa, może dotyczyć także osoby wskazanej na wniosek kierownika ośrodka pomocy społecznej lub innej jednostki organizacyjnej gminy.
Świadczenie na wniosek
Wniosek o świadczenie alimentacyjne składa się w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej. Jest nią osoba uprawniona do alimentów od rodzica na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, jeżeli egzekucja okazała się bezskuteczna. Prawo do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego ustala się na okres świadczeniowy począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek do gminy. Świadczenia wypłaca się w okresach miesięcznych. Decyzje w sprawach świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego są natychmiast wykonalne, z wyjątkiem decyzji w sprawach dotyczących nienależnie pobranych świadczeń. Warto pamiętać, że wójt (burmistrz lub prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej, oraz marszałek województwa mogą bez zgody osoby uprawnionej albo jej przedstawiciela ustawowego zmienić lub uchylić ostateczną decyzję administracyjną, na mocy której strona nabyła prawo do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego, jeżeli: uległa zmianie sytuacja rodzinna lub dochodowa rodziny mająca wpływ na prawo do świadczeń, egzekucja stała się skuteczna, członek rodziny nabył prawo do świadczeń rodzinnych w innym państwie w związku ze stosowaniem przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego albo osoba nienależnie pobrała świadczenia.
Zadania dla marszałka
REKLAMA
Samorząd województwa realizuje zadania w zakresie świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego jako zadania zlecone z zakresu administracji rządowej. Do zadań tych należy pełnienie funkcji instytucji właściwej w związku z udziałem naszego kraju w koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w przypadku przemieszczania się osób w granicach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz wydawanie decyzji w sprawach świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego realizowanych w związku z koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego.
Z kolei marszałek województwa właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej może, w formie pisemnej, upoważnić dyrektora, jego zastępcę lub innego pracownika regionalnego ośrodka polityki społecznej albo innego pracownika urzędu marszałkowskiego do załatwiania w jego imieniu spraw dotyczących realizacji świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego. Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego przyznane decyzją wydaną przez marszałka województwa wypłaca organ właściwy wierzyciela - wójt (burmistrz prezydenta miasta) właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej.
ŁUKASZ SOBIECH
lukasz.sobiech@infor.pl
PODSTAWA PRAWNA
• Ustawa z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz.U. z 2009 r. nr 1, poz. 7).
• Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 28 lipca 2008 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania, sposobu ustalania dochodu oraz wzorów wniosku, zaświadczeń i oświadczeń o ustalenie prawa do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego (Dz.U. nr 136, poz. 855).
REKLAMA