REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mniejsze sankcje za brak OC

Łukasz Kuligowski
Łukasz Kuligowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Za brak dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy komunikacyjnego ubezpieczenia OC policja nie odholuje samochodu.

Jeżeli podczas kontroli drogowej kierowca nie będzie miał przy sobie dokumentu, który pozwala stwierdzić, że pojazd ma wykupione ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, to nie narazi się na odholowanie swojego auta - takie rozwiązanie zakłada projekt nowelizacji ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Wczoraj w Sejmie odbyło się drugie czytanie tego projektu.

REKLAMA

Obecnie, jeżeli kierowca nie ma przy sobie dokumentu, który potwierdza, że samochód ma wykupione ubezpieczenie OC, musi się liczyć z tym, że policja odholuje jego auto. Wówczas ponosi koszty odstawienia auta na policyjny parking. Dochodzą do tego także opłaty za postój pojazdu. Zmiana przepisów spowoduje, że jeżeli kierowca zapomni z domu dokumentów, to wówczas policja za pomocą telefonu lub internetu sprawdzi w centralnej ewidencji pojazdów, czy pojazd jest ubezpieczony. Dopiero gdy okaże się, że pojazd nie posiada OC, to auto zostanie odholowane.

- Obecne rozwiązania są nieżyciowe. Policja może szybko sprawdzić, czy ubezpieczenie zostało wykupione czy nie. Ponadto obowiązek odholowania auta w przypadku, gdy kierowca jedynie zapomniał dokumentu ubezpieczenia, jest absorbujący dla funkcjonariuszy. Procedura z tym związana trwa dwie godziny - mówi Adam Jasiński, komisarz z Komendy Głównej Policji.

Zdaniem projektodawców, obecne rozwiązanie nakazujące odholowanie pojazdu jest zbyt surowe. Nie przystaje do rzeczywistości, gdy za pomocą choćby samego telefonu policja może sprawdzić, czy pojazd ma wykupione obowiązkowe ubezpieczenie. Projekt zakłada, że w ten sposób będzie można sprawdzić nie tylko pojazdy zarejestrowane w Polce, lecz także w innych państwach Unii Europejskiej. Jedynie auta z państw spoza UE będą odholowywane, jeżeli kierowca nie okaże dokumentu potwierdzającego posiadania ubezpieczenia.

Wprowadzenie nowych przepisów nie spowoduje jednak uchylenia sankcji za brak dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy OC. W dalszym ciągu będą nakładane mandaty w wysokości 50 zł za brak takiego dokumentu. Pozostanie też oczywiście kara nakładana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, która ma zastosowanie, jeżeli okaże się, że kierowca w ogóle nie wykupił ubezpieczenia OC.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

50 

kary trzeba zapłacić za brak dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy OC

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA