Jak w sądzie ustalić prawa do spadku

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
rozwiń więcej
inforCMS
Notariusze nie sporządzają jeszcze aktów poświadczenia dziedziczenia ustawowego lub testamentowego, więc spadkobiercy o stwierdzenie praw do spadku muszą zwracać się do sądu rejonowego.

Żeby nabyć prawa do spadku, nie wystarczy być spadkobiercą ustawowym zmarłego spadkodawcy albo zostać przez niego powołanym do dziedziczenia w testamencie. O stwierdzeniu nabycia spadku orzeka obecnie tylko sąd po przeprowadzeniu postępowania wszczętego na wniosek osoby mającej interes w stwierdzeniu spadku.

Oprócz spadkobierców ustawowych, testamentowych i zapisobiorców mogą to być na przykład: nabywca spadku lub udziału w spadku, wierzyciel spadku albo spadkobiercy, który chce przeprowadzić egzekucję z nieruchomości wchodzącej w skład spadku, a także dłużnik spadku. Interes w domaganiu się wszczęcia postępowania może mieć też wykonawca testamentu albo kurator spadku.

Oprócz nich wnioskodawcą może też być prokurator, rzecznik praw obywatelskich oraz osoba, która chce wykazać, że nie jest spadkobiercą.

Osoby, które wchodzą w rachubę jako spadkobiercy ustawowi albo testamentowi, powinny zostać uczestnikami postępowania.

Natomiast notariusze nie sporządzają jeszcze aktów poświadczenia dziedziczenia ustawowego lub testamentowego, mimo że mieli to robić od 2 października 2008 r., ponieważ nie zaczął jeszcze działać rejestr aktów poświadczenia dziedziczenia w systemie informatycznym.

Dopiero zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia będzie miał skutki prawomocnego postanowienia o nabyciu spadku.

Gdy zacznie działać rejestr, spadkobiercy będą mogli wybrać, w jaki sposób stwierdzą nabycie spadku: w sądzie czy u notariusza.

Wniosek do sądu rejonowego

Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku sąd wszczyna na wniosek, w którym wnioskodawca wskazuje, po kim ma być stwierdzone nabycie spadku. Należy podać imię i nazwisko spadkodawcy, określić jego ostatnie miejsce zamieszkania oraz wskazać datę zgonu. Celowe jest także wskazanie spadkobierców oraz udziałów, w jakich im spadek przypada, chociaż nie jest to obowiązkiem wnioskodawcy.

PRZYKŁAD: JEDEN WNIOSEK, KILKU SPADKODAWCÓW

W jednym wniosku można domagać się stwierdzenia nabycia spadku po: dziadkach i rodzicach, czyli łącznie po czterech, nawet po większej liczbie spadkodawców. Dopuszczalne jest takie połączenie żądań, pod warunkiem że właściwość sądu jest uzasadniona dla każdego żądania. Do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku można dołączyć wniosek o zabezpieczenie spadku.

Określenie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy jest dlatego istotne, ponieważ wniosek o stwierdzenie nabycia spadku należy złożyć do wydziału cywilnego sądu właściwego ze względu na nie. Gdyby zaś jego ostatniego miejsca zamieszkania w kraju nie dało się ustalić, wówczas wniosek składa się do sądu właściwego dla miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część. Gdyby zaś nie można było ustalić sądu spadku według tych kryteriów, właściwy będzie Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy.

Stwierdzenie nabycia spadku nie może nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od otwarcia spadku. Wyjątek od tej zasady może mieć miejsce wówczas, gdy wszyscy znani spadkobiercy złożyli już oświadczenie o przyjęciu albo o odrzuceniu spadku. Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku spadkobierca może złożyć w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o tytule swojego powołania.

Może się zdarzyć, że do sądu wpłynie wniosek o dział spadku, zanim dojdzie do stwierdzenia nabycia spadku. Wtedy przyjmuje się, że wniosek o dział spadku obejmuje także żądanie dokonania stwierdzenia nabycia spadku w ramach postępowania działowego. W tym przypadku spadkobiercy nie muszą więc składać dodatkowego, osobnego wniosku.

Prawo bez przedawnienia

Prawo do złożenia wniosku o stwierdzenie nabycia spadku nie przedawnia się i nie wygasa. Nie jest ono ograniczone żadnym terminem. Dlatego w jednym wniosku spadkobierca może żądać stwierdzenia nabycia spadku po kilku spadkodawcach, pod warunkiem że sąd, do którego go złożył, jest uzasadniony dla każdego z nich.

Do wniosku dołącza się akt zgonu spadkodawcy bądź akty zgonu wszystkich spadkodawców, akty urodzenia dzieci spadkodawcy oraz akt małżeństwa z małżonkiem, którzy po nim dziedziczą. Takie załączniki wymagane są w razie dziedziczenia ustawowego. W dodatku we wniosku należy wówczas wskazać, że zmarły nie pozostawił testamentu i ma miejsce dziedziczenie ustawowe.

Natomiast w razie pozostawienia przez zmarłego testamentu należy testament złożyć w sądzie.

Podczas toczącego się postępowania o stwierdzenie nabycia spadku sąd z urzędu bada, kto jest spadkobiercą, a także czy spadkobierca pozostawił testament. Sąd wzywa do złożenia testamentu osobę, u której się on znajduje, wówczas gdy istnieje takie prawdopodobieństwo. Natomiast po złożeniu testamentu sąd dokonuje jego otwarcia i ogłoszenia. Sąd ustala też, czy osoba wskazana we wniosku jako spadkodawca rzeczywiście zmarła oraz czy w skład masy spadkowej wchodzi gospodarstwo rolne i kto ze spadkobierców ustawowych spełnia warunki, aby je odziedziczyć.

Oprócz ustaleń co do gospodarstwa rolnego sąd nie bada, jakie inne składniki wchodzą w skład masy spadkowej, nawet czy spadek nie obejmuje wyłącznie długów. W wielu orzeczeniach Sąd Najwyższy zajął stanowisko, że nawet brak majątku spadkowego nie stoi na przeszkodzie, aby sąd orzekł o nabyciu spadku.

Okoliczności musi ustalić sąd

Podczas toczącego się postępowania o stwierdzenie nabycia spadku sąd bada, kto jest spadkobiercą ustawowym lub testamentowym.

PRZYKŁAD: DZIECKO POZAMAŁŻEŃSKIE SPADKOBIERCĄ

Dzieci pozamałżeńskie zmarłego spadkodawcy dziedziczą po nim z mocy ustawy na takich samych zasadach jak dzieci urodzone w związku małżeńskim. Gdyby jednak w toku postępowania o stwierdzenie spadku okazało się, że spadkodawca pozostawił dzieci pozamałżeńskie, ale jego ojcostwo nie zostało jeszcze ustalone, wówczas sąd musi wyjaśnić tę okoliczność. Powinien też udzielić zainteresowanym odpowiednich wskazówek i odroczyć rozprawę dla umożliwienia im podjęcia czynności w celu wskazania uprawnień spadkowych.

W razie dziedziczenia testamentowego sąd musi dokonać następujących czynności proceduralnych: stwierdzić, czy spadkodawca pozostawił testament, otworzyć testament, ogłosić go, a w razie wysuwania zarzutów co do ważności i skuteczności testamentu - zbadać je. W razie ustalenia kręgu spadkobierców, którzy będą dziedziczyli na podstawie testamentu, sąd powinien również zbadać okoliczności, które wyłączałyby lub ograniczałyby ich zdolność spadkobrania. Chodzi tu przede wszystkim o zarzut niegodności dziedziczenia spadkobiercy. Taki zarzut może złożyć każdy, kto ma w tym interes. Musi z nim wystąpić w ciągu roku od dnia, w którym dowiedział się o przyczynie niegodności. Nie może tego jednak zrobić później niż przed upływem trzech lat od otwarcia spadku.

PRZYKŁAD: SPADKOBIERCA NIEGODNY DZIEDZICZENIA

W toku postępowania o stwierdzenie praw do spadku przeciwko jednemu spadkobiercy pozostali spadkobiercy wysunęli zarzut niegodności dziedziczenia. Zarzucali mu, że groźbą i podstępem nakłonił spadkodawcę do sporządzenia testamentu. Wtedy sąd ma prawo zawiesić postępowanie spadkowe do czasu zakończenia sprawy o niegodność dziedziczenia. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy, orzekając w składzie siedmiu sędziów w uzasadnieniu do uchwały z 26 lutego 1968 r. w sprawie sygn. akt III CZP 101/67, opublikowanej w OSNCP z 1968 r. nr 12, poz. 203.

Spadkobierca niegodny zostaje wyłączony od dziedziczenia na takich samych zasadach, jakby nie dożył otwarcia spadku.

Gdyby jednak spadkodawca przebaczył spadkobiercy, to nie może on zostać uznany za niegodnego dziedziczenia.

Kiedy dochodzi do działu spadku

Postępowanie o dział spadku sąd wszczyna na wniosek spadkobiercy, nabywcy części spadku lub udziału, spadkobiercy wymienionych tutaj osób lub prokuratora.

Wniosek powinien zawierać żądanie dokonania działu obejmującego majątek wymieniony w spisie inwentarza lub wskazany jako przedmiot działu. Natomiast wnioskodawca nie musi wskazać, w jaki sposób ma zostać ten dział przeprowadzony. Powinien jednak we wniosku zamieścić dane dotyczące stwierdzenia nabycia spadku, spisu inwentarza i testamentu. Gdy w skład spadku wchodzi nieruchomość, wówczas wnioskodawca powinien przedstawić dowody, które stwierdzają, że stanowiła ona własność spadkodawcy. We wniosku o dział spadku należy też oznaczyć kwotę pieniężną wartości przedmiotu sprawy.

Sądem właściwym do rozpoznania wniosku o dział spadku jest sąd spadku, czyli ten, przed którym toczyło się postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wzór wniosku o stwierdzenie nabycia spadku

Ważne!

Wnioskodawca powinien wykazać, jaki ma interes prawny w tym, że domaga się stwierdzenia nabycia spadku, chyba że ten interes jest oczywisty

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Podstawa prawna

• Art. 669-689 ustawy z 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 43, poz. 296 z późn. zm.).

• Art. 922-930 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Infor.pl
Rewolucja w zasiłkach. Jedno nowe świadczenie z ZUS dla wszystkich zastąpi obecne. Czy będzie to 1700 złotych
16 sie 2024

Rząd musi znaleźć oszczędności w budżecie. To oznacza konieczność zmian w emeryturach, 800 plus i innych świadczeniach finansowanych ze środków publicznych. Można to zrobić zmniejszając wypłaty - ich wysokość lub liczbę osób uprawnionych. Można też poszukać oszczędności w samym systemie wypłat, redukując koszt obsługi, np. przez zastąpienie wielu zasiłków jednym świadczeniem wypłacanym przez ZUS.

Coraz więcej osób poszukuje pracy. Jak to możliwe skoro bezrobocie jest najniższe w historii
15 sie 2024

Miarą ożywienia na rynku ofert pracy jest liczba odpowiedzi na anonse pracodawców poszukujących pracowników. A branże, które budzą największe zainteresowanie mogą wskazywać, że w ostatnim czasie odbywały się tam spore ruchy płacowe. Teraz płacą lepiej niż wcześniej, ale nie wszystkie firmy w porę dostosowały się do nowego trendu.

Wypalenie zawodowe to problem już ośmiu na dziesięciu pracowników. A pracodawcy w większości bagatelizują problem
15 sie 2024

Badania nie pozostawiają wątpliwość: stres wywołany przekonaniem o zbyt niskich zarobkach względem kompetencji oraz przepracowanie to dwie kluczowe przyczyny zjawiska wypalenia zawodowego pracowników. Nie wszyscy pracodawcy są świadomi zagrożeń jakie się z nim wiążą.

Do tych żłobków nie zapisuj dziecka, ponieważ nie otrzymasz 1500 zł dofinansowania. Świadczenie „aktywnie w żłobku” 2024 i 2025
15 sie 2024

Od 1 października 2024 r. rodzice, których dzieci uczęszczają do żłobka – będą mogli ubiegać się o przyznanie świadczenia „aktywnie w żłobku”, którego kwota przewyższa dotychczasowe dofinansowanie na ten cel o 1100 zł. Ze świadczenia nie skorzystają jednak rodzice, których dzieci uczęszczają do żłobków, w których miesięczna opłata przekracza 2200 zł. Jest dla nich inne rozwiązanie.

Już w sierpniu nauczyciele mogą składać wnioski o to świadczenie. Będzie przysługiwało od nowego roku szkolnego 2024/2025
15 sie 2024

Już w sierpniu nauczyciele mogą składać wnioski o to świadczenie. Będzie przysługiwało od nowego roku szkolnego 2024/2025. Choć jest zapowiadane jako korzystne dla nauczycieli, to budzi wiele wątpliwości i prognozuje się, że niewielu nauczycieli zdecyduje się z niego skorzystać.

Rząd: Renta wdowia może być i 1500 zł miesięcznie. Ale średnio będzie niżej. Znacznie
15 sie 2024

Renta wdowia około 300 zł przez 18 miesięcy (dodatkowe świadczenie do pierwotnej emerytury wdowy). Potem już na stałe 600 zł według wskaźnika 25%. To prognoza rządowa dla wartości średnich. Przekazał ją mediom wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski.

Sąsiad rozpala ognisko na swoim ogródku lub grilla na balkonie, a do naszego domu lub mieszkania trafia uciążliwy dym – czy to legalne i co można z tym zrobić?
15 sie 2024

Właśnie rozpoczynamy długi sierpniowy weekend, a wraz z nim – na wielu ogródkach mogą zapłonąć ogniska. Co niektórzy mieszkańcy bloków, którzy ogródków nie posiadają – mogą natomiast zdecydować się na rozpalenie, na swoich balkonach lub tarasach, grilla. Czy takie działania są legalne i co – jako właściciele sąsiednich nieruchomości – możemy z tym zrobić, jeżeli są dla nas uciążliwe?

Koniec zarobku z lokat, co oznacza powrót wysokiej inflacji dla trzymających oszczędności na kontach w banku
16 sie 2024

Przez cały 2024 rok trwa dobra passa dla osób, które trzymają oszczędności w bankach. Od początku roku lokaty bankowe i konta oszczędnościowe przynoszą niewielkie, stabilne zyski, chroniące pieniądze przed inflacją. Ta dobra sytuacja dobiega jednak końca bo wróciła inflacja?

Co się bardziej opłaci: najem czy kupno małego mieszkania. Teraz rachunek nie pozostawia wątpliwości
15 sie 2024

Kupno małego mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym to rozwiązanie, który daje wiele korzyści. Najem – tylko jedną. Jedyna bariera przy wyborze pierwszego rozwiązania to zdolność kredytowa – raty kredytu hipotecznego są porównywalne z czynszem najmu. A własne mieszkanie to bonus w postaci kapitału.

Czy 15 sierpnia jest dniem wolnym w Niemczech?
14 sie 2024

Czy 15 sierpnia jest dniem wolnym w Niemczech? Niemcy mają różne listy świąt wolnych od pracy w zależności od landu. Czy 15 sierpnia jest wolny w Berlinie? Sprawdź, gdzie w Niemczech jest to dzień wolny od pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...