REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak w sądzie ustalić prawa do spadku

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Notariusze nie sporządzają jeszcze aktów poświadczenia dziedziczenia ustawowego lub testamentowego, więc spadkobiercy o stwierdzenie praw do spadku muszą zwracać się do sądu rejonowego.

Żeby nabyć prawa do spadku, nie wystarczy być spadkobiercą ustawowym zmarłego spadkodawcy albo zostać przez niego powołanym do dziedziczenia w testamencie. O stwierdzeniu nabycia spadku orzeka obecnie tylko sąd po przeprowadzeniu postępowania wszczętego na wniosek osoby mającej interes w stwierdzeniu spadku.

Oprócz spadkobierców ustawowych, testamentowych i zapisobiorców mogą to być na przykład: nabywca spadku lub udziału w spadku, wierzyciel spadku albo spadkobiercy, który chce przeprowadzić egzekucję z nieruchomości wchodzącej w skład spadku, a także dłużnik spadku. Interes w domaganiu się wszczęcia postępowania może mieć też wykonawca testamentu albo kurator spadku.

Oprócz nich wnioskodawcą może też być prokurator, rzecznik praw obywatelskich oraz osoba, która chce wykazać, że nie jest spadkobiercą.

Osoby, które wchodzą w rachubę jako spadkobiercy ustawowi albo testamentowi, powinny zostać uczestnikami postępowania.

Natomiast notariusze nie sporządzają jeszcze aktów poświadczenia dziedziczenia ustawowego lub testamentowego, mimo że mieli to robić od 2 października 2008 r., ponieważ nie zaczął jeszcze działać rejestr aktów poświadczenia dziedziczenia w systemie informatycznym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dopiero zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia będzie miał skutki prawomocnego postanowienia o nabyciu spadku.

Gdy zacznie działać rejestr, spadkobiercy będą mogli wybrać, w jaki sposób stwierdzą nabycie spadku: w sądzie czy u notariusza.

Wniosek do sądu rejonowego

Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku sąd wszczyna na wniosek, w którym wnioskodawca wskazuje, po kim ma być stwierdzone nabycie spadku. Należy podać imię i nazwisko spadkodawcy, określić jego ostatnie miejsce zamieszkania oraz wskazać datę zgonu. Celowe jest także wskazanie spadkobierców oraz udziałów, w jakich im spadek przypada, chociaż nie jest to obowiązkiem wnioskodawcy.

PRZYKŁAD: JEDEN WNIOSEK, KILKU SPADKODAWCÓW

REKLAMA

W jednym wniosku można domagać się stwierdzenia nabycia spadku po: dziadkach i rodzicach, czyli łącznie po czterech, nawet po większej liczbie spadkodawców. Dopuszczalne jest takie połączenie żądań, pod warunkiem że właściwość sądu jest uzasadniona dla każdego żądania. Do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku można dołączyć wniosek o zabezpieczenie spadku.

Określenie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy jest dlatego istotne, ponieważ wniosek o stwierdzenie nabycia spadku należy złożyć do wydziału cywilnego sądu właściwego ze względu na nie. Gdyby zaś jego ostatniego miejsca zamieszkania w kraju nie dało się ustalić, wówczas wniosek składa się do sądu właściwego dla miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część. Gdyby zaś nie można było ustalić sądu spadku według tych kryteriów, właściwy będzie Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy.

Stwierdzenie nabycia spadku nie może nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od otwarcia spadku. Wyjątek od tej zasady może mieć miejsce wówczas, gdy wszyscy znani spadkobiercy złożyli już oświadczenie o przyjęciu albo o odrzuceniu spadku. Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku spadkobierca może złożyć w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o tytule swojego powołania.

Może się zdarzyć, że do sądu wpłynie wniosek o dział spadku, zanim dojdzie do stwierdzenia nabycia spadku. Wtedy przyjmuje się, że wniosek o dział spadku obejmuje także żądanie dokonania stwierdzenia nabycia spadku w ramach postępowania działowego. W tym przypadku spadkobiercy nie muszą więc składać dodatkowego, osobnego wniosku.

Prawo bez przedawnienia

REKLAMA

Prawo do złożenia wniosku o stwierdzenie nabycia spadku nie przedawnia się i nie wygasa. Nie jest ono ograniczone żadnym terminem. Dlatego w jednym wniosku spadkobierca może żądać stwierdzenia nabycia spadku po kilku spadkodawcach, pod warunkiem że sąd, do którego go złożył, jest uzasadniony dla każdego z nich.

Do wniosku dołącza się akt zgonu spadkodawcy bądź akty zgonu wszystkich spadkodawców, akty urodzenia dzieci spadkodawcy oraz akt małżeństwa z małżonkiem, którzy po nim dziedziczą. Takie załączniki wymagane są w razie dziedziczenia ustawowego. W dodatku we wniosku należy wówczas wskazać, że zmarły nie pozostawił testamentu i ma miejsce dziedziczenie ustawowe.

Natomiast w razie pozostawienia przez zmarłego testamentu należy testament złożyć w sądzie.

Podczas toczącego się postępowania o stwierdzenie nabycia spadku sąd z urzędu bada, kto jest spadkobiercą, a także czy spadkobierca pozostawił testament. Sąd wzywa do złożenia testamentu osobę, u której się on znajduje, wówczas gdy istnieje takie prawdopodobieństwo. Natomiast po złożeniu testamentu sąd dokonuje jego otwarcia i ogłoszenia. Sąd ustala też, czy osoba wskazana we wniosku jako spadkodawca rzeczywiście zmarła oraz czy w skład masy spadkowej wchodzi gospodarstwo rolne i kto ze spadkobierców ustawowych spełnia warunki, aby je odziedziczyć.

Oprócz ustaleń co do gospodarstwa rolnego sąd nie bada, jakie inne składniki wchodzą w skład masy spadkowej, nawet czy spadek nie obejmuje wyłącznie długów. W wielu orzeczeniach Sąd Najwyższy zajął stanowisko, że nawet brak majątku spadkowego nie stoi na przeszkodzie, aby sąd orzekł o nabyciu spadku.

Okoliczności musi ustalić sąd

Podczas toczącego się postępowania o stwierdzenie nabycia spadku sąd bada, kto jest spadkobiercą ustawowym lub testamentowym.

PRZYKŁAD: DZIECKO POZAMAŁŻEŃSKIE SPADKOBIERCĄ

Dzieci pozamałżeńskie zmarłego spadkodawcy dziedziczą po nim z mocy ustawy na takich samych zasadach jak dzieci urodzone w związku małżeńskim. Gdyby jednak w toku postępowania o stwierdzenie spadku okazało się, że spadkodawca pozostawił dzieci pozamałżeńskie, ale jego ojcostwo nie zostało jeszcze ustalone, wówczas sąd musi wyjaśnić tę okoliczność. Powinien też udzielić zainteresowanym odpowiednich wskazówek i odroczyć rozprawę dla umożliwienia im podjęcia czynności w celu wskazania uprawnień spadkowych.

W razie dziedziczenia testamentowego sąd musi dokonać następujących czynności proceduralnych: stwierdzić, czy spadkodawca pozostawił testament, otworzyć testament, ogłosić go, a w razie wysuwania zarzutów co do ważności i skuteczności testamentu - zbadać je. W razie ustalenia kręgu spadkobierców, którzy będą dziedziczyli na podstawie testamentu, sąd powinien również zbadać okoliczności, które wyłączałyby lub ograniczałyby ich zdolność spadkobrania. Chodzi tu przede wszystkim o zarzut niegodności dziedziczenia spadkobiercy. Taki zarzut może złożyć każdy, kto ma w tym interes. Musi z nim wystąpić w ciągu roku od dnia, w którym dowiedział się o przyczynie niegodności. Nie może tego jednak zrobić później niż przed upływem trzech lat od otwarcia spadku.

PRZYKŁAD: SPADKOBIERCA NIEGODNY DZIEDZICZENIA

W toku postępowania o stwierdzenie praw do spadku przeciwko jednemu spadkobiercy pozostali spadkobiercy wysunęli zarzut niegodności dziedziczenia. Zarzucali mu, że groźbą i podstępem nakłonił spadkodawcę do sporządzenia testamentu. Wtedy sąd ma prawo zawiesić postępowanie spadkowe do czasu zakończenia sprawy o niegodność dziedziczenia. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy, orzekając w składzie siedmiu sędziów w uzasadnieniu do uchwały z 26 lutego 1968 r. w sprawie sygn. akt III CZP 101/67, opublikowanej w OSNCP z 1968 r. nr 12, poz. 203.

Spadkobierca niegodny zostaje wyłączony od dziedziczenia na takich samych zasadach, jakby nie dożył otwarcia spadku.

Gdyby jednak spadkodawca przebaczył spadkobiercy, to nie może on zostać uznany za niegodnego dziedziczenia.

Kiedy dochodzi do działu spadku

Postępowanie o dział spadku sąd wszczyna na wniosek spadkobiercy, nabywcy części spadku lub udziału, spadkobiercy wymienionych tutaj osób lub prokuratora.

Wniosek powinien zawierać żądanie dokonania działu obejmującego majątek wymieniony w spisie inwentarza lub wskazany jako przedmiot działu. Natomiast wnioskodawca nie musi wskazać, w jaki sposób ma zostać ten dział przeprowadzony. Powinien jednak we wniosku zamieścić dane dotyczące stwierdzenia nabycia spadku, spisu inwentarza i testamentu. Gdy w skład spadku wchodzi nieruchomość, wówczas wnioskodawca powinien przedstawić dowody, które stwierdzają, że stanowiła ona własność spadkodawcy. We wniosku o dział spadku należy też oznaczyć kwotę pieniężną wartości przedmiotu sprawy.

Sądem właściwym do rozpoznania wniosku o dział spadku jest sąd spadku, czyli ten, przed którym toczyło się postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wzór wniosku o stwierdzenie nabycia spadku

Ważne!

Wnioskodawca powinien wykazać, jaki ma interes prawny w tym, że domaga się stwierdzenia nabycia spadku, chyba że ten interes jest oczywisty

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Podstawa prawna

• Art. 669-689 ustawy z 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 43, poz. 296 z późn. zm.).

• Art. 922-930 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA