REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będzie łatwiej zbudować dom

Arkadiusz Jaraszek
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Uproszczony tryb rozpoczynania inwestycji nie będzie wymagał od inwestora konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę. Wystarczająca będzie rejestracja zamierzonej inwestycji u starosty.

Sejm uchwalił nowelizacją ustawy - Prawo budowlane. Dla inwestorów i osób planujących budowę domu to dobra wiadomość, bowiem nowelizacja w istotny sposób upraszcza procedury rozpoczynania i kończenia inwestycji budowlanej.

Likwidacja pozwoleń na budowę nie uwolni inwestorów od biurokracji

REKLAMA

Projekt przewiduje dwie różne procedury rozpoczynania inwestycji budowlanych. Procedura uproszczona będzie obejmowała te wszystkie budynki, których funkcjonowanie nie oddziałuje na środowisko i obszar Natura 2000. W praktyce według uproszczonej procedury będzie więc można budować większość obiektów - czyli np. domy jednorodzinne, garaże, budynki gospodarcze, a nawet bloki mieszkalne.

Uproszczony tryb rozpoczynania inwestycji budowlanej nie będzie wymagał od inwestora konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę. Wystarczająca będzie bowiem rejestracja zamierzonej inwestycji u starosty. Po dokonaniu zgłoszenia przez inwestora starosta będzie miał jedynie 30 dni na sprawdzenie prawidłowości i kompletności zgłoszenia, projektu budowlanego oraz jego sporządzenia przez osobę posiadającą wymagane uprawnienia, zgodności usytuowania obiektu budowlanego ze zgodą urbanistyczną oraz zgodności zgłoszenia i projektu budowlanego z ustaleniami decyzji środowiskowych uwarunkowań, jeżeli zostały wydane. Jeżeli wszystkie te wymagania zostaną przez inwestora spełnione, to starosta wyda mu dziennik budowy.

- Jeżeli w terminie 30 dni organ administracji w drodze decyzji nie wniesie swojego sprzeciwu, to inwestor nie będzie musiał czekać na stanowisko organu i od razu będzie mógł przystąpić do prac budowlanych - mówi Aldona Młyńczak, poseł PO i sprawozdawca ustawy.

W zgłoszeniu inwestor powinien określić usytuowanie oraz rodzaj obiektu budowlanego, a także podać planowany termin rozpoczęcia inwestycji. Do wniosku o zarejestrowanie inwestycji budowlanej powinny być dołączone trzy egzemplarze projektu budowlanego wraz z wymaganymi opiniami, uzgodnieniami i pozwoleniami oraz dokumentami potwierdzającymi, że projektant i osoba sprawdzająca posiadają odpowiednie uprawnienia. Pod rygorem odpowiedzialności karnej niezbędne będzie też dołączenie zgody urbanistycznej i oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

OCENA ROZWIĄZAŃ

Przyjęte przez Sejm rozwiązania zostały dobrze przyjęte przez inwestorów. Ich zdaniem zmiany te są jednak za mało rewolucyjne.

- Dziś inwestor czeka na pozwolenie 65 dni (jeżeli oczywiście jest ono wydane w terminie). Wprowadzenie zasady, że rejestracja inwestycji budowlanej ma trwać 30 dni, oznacza w praktyce skrócenie procedury rozpoczynania inwestycji budowlanych o 35 dni - mówi Marcin Piotrowski, wiceprezes Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości. Jego zdaniem w całym procesie budowlanym, który trwa często kilka lat, nie jest to więc istotne uproszczenie i z całą pewnością nie w pełni usatysfakcjonuje inwestorów.

Inwestycje oddziałujące na środowisko, czyli wyjątki od zasady

Nie wszystkie obiekty budowlane będą budowane bez pozwolenia na budowę. W niektórych przypadkach nadal będą one obowiązkowe. Przede wszystkim inwestor będzie musiał wystąpić o pozwolenie na budowę w sytuacji, kiedy projektowany przez niego obiekt będzie oddziaływał na środowisko lub obszar Natura 2000. W praktyce na podstawie pozwoleń będą budowane największe obiekty, jak np. centra handlowe, wieżowce czy zakłady przemysłowe.

- W przypadku takich obiektów nie można całkowicie zrezygnować z pozwoleń na budowę, bowiem nie byłoby to zgodne z przepisami Unii Europejskiej - wyjaśnia poseł Aldona Młyńczak.

Poza sytuacją, kiedy obiekt będzie oddziaływał na środowisko, pozwolenie na budowę będzie wymagane także wtedy, gdy starosta przed upływem 30 dni od dokonania zgłoszenia przez inwestora zgłosi swój sprzeciw.

OCENA ROZWIĄZAŃ

Rozwiązanie to daje zbyt dużą władzę urzędnikom i daje im zbyt dużą uznaniowość, bowiem to oni będą decydowali o tym, czy inwestor musi ubiegać się o pozwolenie na budowę - uważa Jacek Bielecki, główny ekspert Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

W przypadku konieczności budowy obiektu na podstawie pozwolenia na budowę inwestor będzie też musiał ustanowić inspektora nadzoru inwestorskiego.

Budowa przyłączy medialnych bez rejestracyjnej mitręgi

Zgodnie z przyjętym przez Sejm projektem w przypadku wykonywania drobnych inwestycji budowlanych, jak np. remont, przebudowa czy termomodernizacja obiektu, nie będzie konieczna nawet rejestracja inwestycji u starosty. Jedynie od woli inwestora będzie zależał termin rozpoczęcia prac. Jego jedynym obowiązkiem będzie ustanowienie kierownika budowy. Bez konieczności rejestracji u starosty dopuszczalna będzie też budowa przyłączy medialnych, czyli np. instalacji elektroenergetycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej, gazowej czy cieplnej. W momencie składania projektu budowlanego domu do starosty inwestor nie będzie też musiał przedstawiać oświadczeń odpowiednich służb - np. zakładu energetycznego o dostępie budynku do mediów.

OCENA ROZWIĄZAŃ

Jest to bardzo ważna zmiana, gdyż dzięki niej inwestorzy zaoszczędzą czas i pieniądze. Dziś często jeszcze zanim rozpocznie się budowa inwestor musi ponieść duże koszty na uzyskanie takich oświadczeń, a na ich zdobycie musi poświęcić wiele czasu - wyjaśnia Aldona Młyńczak. - To odpowiednie służby, jak np. gazownictwo czy energetyka, powinny sprawdzać i dbać o to, żeby przyłącza medialne były doprowadzone i podłączone w sposób prawidłowy. Nie jest zatem potrzebna dodatkowa kontrola urzędników - dodaje posłanka PO.

Odbiór i rozpoczęcie użytkowania domu bez zbędnych formalności

REKLAMA

Ważne dla inwestorów uproszczenia będą też obowiązywały na etapie przystępowania do użytkowania wybudowanych już obiektów. Co do zasady nie będzie bowiem konieczne ubieganie się o pozwolenie na użytkowanie. Jeżeli obiekt został wzniesiony na podstawie zgłoszenia, to jego użytkowanie stanie się możliwe już po upływie 21 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zakończeniu prac. Jeżeli w tym czasie organ administracji nie zgłosi swojego sprzeciwu, to użytkowanie będzie zgodne z prawem.

- To do obowiązków kierownika budowy, inspektora nadzoru i projektanta powinno należeć potwierdzenie, że obiekt został wykonany zgodnie z projektem i sztuką budowlaną. Potwierdzenie przez urzędnika tych faktów jest więc niepotrzebne - uważa Andrzej Dobrucki, wiceprezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

W przypadku małych inwestycji, jak np. domy jednorodzinne, budynki letniskowe, budynki gospodarcze czy garaże inwestorzy nie będą też musieli zawiadamiać Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Straży Pożarnej o zakończeniu budowy.

OCENA ROZWIĄZAŃ

Pozwolenia na użytkowanie nadal będą obowiązywały w dwóch przypadkach. Po pierwsze, jeżeli inwestor dopuści się samowoli budowlanej i później będzie chciał zalegalizować swój budynek. Po drugie, obowiązek uzyskania pozwolenia będzie ciążył na inwestorze, który będzie chciał przystąpić do użytkowania jedynie części inwestycji. Projekt ustawy trafił teraz do Senatu. Ma on wejść w życie po sześciu miesiącach od jego opublikowania w Dzienniku Ustaw.

Jak będziemy budować w 2009 roku

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

65 dni trwa dziś wydanie pozwolenia na budowę

30 dni po rejestracji inwestor będzie mógł przystąpić do budowy

230 tys. pozwoleń na budowę wydano w 2007 roku

ARKADIUSZ JARASZEK

arkadiusz.jaraszek@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

REKLAMA

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

System kaucyjny dopiero od 1 października 2025 r. Przedsiębiorcy nie są gotowi, a przepisy trzeba doprecyzować

W Sejmie trwają prace, które mają na celu przesunięcie startu systemu kaucyjnego na 1 października 2025 r. Projekt ustawy w tej sprawie, poza zmianą terminu startu kaucji, wprowadza szereg zmian usprawniających działanie tego systemu.

REKLAMA

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

REKLAMA