REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polki wciąż boją się zwolnień z pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Pietkiewicz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nie wszystkie firmy  zamierzają  wywiązywać się z obowiązku obniżenia wymiaru czasu pracy i gwarancja objęcia tego samego lub równoważnego stanowiska po powrocie z urlopu macierzyńskiego.  

Od 18 stycznia 2009 r. obowiązuje nowelizacja kodeksu pracy. Nowe przepisy mają dopomóc młodym matkom w powrocie na rynek pracy.

W dziale ósmym kodeksu zatytułowanym: uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem, w art. 1832 (powrót do pracy po urlopie macierzyńskim - red.) wymienione są warunki zatrudnienia młodych matek. Przepis ten nakazuje pracodawcy zatrudnienie pracownika po zakończeniu przez niego urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu.

Dodatkowo rodzic, który po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego zamiast korzystać z urlopu wychowawczego obniży swój wymiar czasu pracy z tytułu opieki nad dzieckiem, będzie chroniony przed zwolnieniem. Pracodawca będzie mógł rozwiązać z nim umowę w przypadku likwidacji firmy, upadłości lub gdy zachodzą okoliczności uzasadniające zwolnienie dyscyplinarne. Taka ochrona będzie przysługiwać rodzicom jednak tylko przez rok.

- Gwarancja zatrudnienia po powrocie z urlopu zapewnia rodzicom sytuację komfortu psychicznego i niweluje obawy o utratę zatrudnienia - tłumaczy Marcin Marcinkowski, radca prawny z Warszawy.

Polki boją się mieć dzieci

Strach przed utratą pracy Polek widoczny jest niemal w każdym badaniu socjologicznym. Portal Pracuj.pl w ubiegłym roku przeprowadził dużą ankietę dotyczącą sytuacji matek na rynku pracy. Odpowiedziało nią ponad 1200 osób. 70 proc. ankietowanych stanowili rodzice. Aż 62 proc. respondentów uznało zagrożenie zwolnieniem po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego za istotny czynnik negatywnie oddziałujący na decyzję o założeniu rodziny. Innym przejawem dyskryminacji, zdaniem badanych, był też brak możliwości awansu i negatywna atmosfera w firmie w czasie ciąży i po powrocie do pracy. Na ten fakt wskazało 40 proc. badanych.

Prawo sobie, firmy sobie

- Chciałabym po urlopie macierzyńskim wrócić na moje stanowisko pracy, ale nie mogę, bo jest ono już obsadzone. Nowelizacja kodeksu nic nie da. Znam swoją firmę i dlatego nawet nie próbowałam tam wracać. Nie mam do czego. Zdecydowałam się raczej na szukanie nowej pracy - mówi 28-letnia Justyna Wojciechowska, pracownica agencji reklamowej w Warszawie.

Przyznaje, że decydując się na dziecko, wiedziała, że straci pracę.

- To był mój świadomy wybór - mówi.

36-letnia Urszula N. z Warszawy także nie wróciła po macierzyńskim do poprzedniej pracy.

- Mój pracodawca miałby wprawdzie obowiązek przyjęcia mnie z powrotem, ale nie miałabym żadnych gwarancji, że za chwilę nie otrzymam wypowiedzenia. Nosił się z zamiarem zamknięcia firmy, a w takim przypadku nie ma żadnej ochrony. Firma w końcu zmieniła profil działalności i moje umiejętności już nie wystarczały - tłumaczy.

Urszula N. zatrudniła się w urzędzie gminy. Przekonuje, że w nowym miejscu pracy matki mają dość komfortową sytuację.

Standardy wyznaczają korporacje

Młodym matkom sprzyjają głównie duże firmy, zwłaszcza korporacje. Jedną z nich jest m.in. Bank Zachodni WBK, który wspiera kobiety w okresie ciąży i macierzyństwa.

- Nasza polityka gwarantuje, że kobieta w ciąży może być mniej obłożona pracą, a na czas jej nieobecności organizowane jest zastępstwo - mówi Anna Łuszcz, menedżer ds. Społecznej Odpowiedzialności BZ WBK.

BZ WBK wprowadził też dodatkowe trzy tygodnie płatnego urlopu, a korzystające z tego matki otrzymują specjalny newsletter z informacjami dotyczącymi firmy. Kobiety wracające do pracy po urodzeniu dziecka korzystają także ze specjalnego okresu adaptacyjnego.

- Mogą mieć elastyczny czas pracy, a zatrudnione w oddziałach są na miesiąc zwolnione z planów sprzedażowych - wylicza Anna Łuszcz.

Oczywiście wracająca do pracy matka ma w banku zapewnione te same warunki zatrudnienia.

- Zatrudnienie, przeszkolenie i wdrożenie nowego pracownika jest dużo bardziej kosztowne niż utrzymanie miejsca pracy. Poza tym wracająca do pracy młoda matka jest też uwzględniana w długofalowych planach szkoleniowych - chodzi o to, aby jej kwalifikacje nie były gorsze od pozostałych pracowników - tłumaczy menedżer.

Z dodatkowych płatnych trzech tygodni urlopu w 2008 roku w banku mogło skorzystać 321 kobiet, zdecydowało się na to 225.

Podobny program ma także Hewlett-Packard. Pracownice z rocznym stażem po urlopie macierzyńskim dostają dodatkowe osiem tygodni płatnego urlopu (80 proc. wynagrodzenia).

Dodatkowym udogodnieniem jest też spokojne wdrażanie się do pracy w pierwszym roku. Matka zaczyna pracę od połowy etatu i stopniowo dochodzi do pełnego wymiaru czasu pracy. Ponadto jest możliwość pracy na odległość, uczestniczenia w szkoleniach on-line.

- Firma zapewnia też dostęp do zasobów systemu i młoda mama może pracować w domu. Z tej możliwości w zeszłym roku skorzystało także dwóch ojców - dodaje Ewa Lis, rzecznik prasowy HP.

W Microsoft już od 2007 roku funkcjonuje program: Pracujący Rodzic.

W firmie tej miejsca pracy także czekają na kobiety, które są na urlopie macierzyńskim.

- Wracają nie zawsze na to samo stanowisko, niekiedy na inne, ale lepiej dopasowane do ich nowej sytuacji - zapewnia Joanna Frąckowiak z działu PR Microsoft.

Dodaje, że dodatkowo rodzice dzieci do lat 14 mogą korzystać z wynikających z programu Pracujący Rodzic udogodnień, takich jak elastyczny czas pracy czy praca z domu, aby lepiej godzić obowiązki zawodowe z rodzinnymi.

Młode mamy powracające z urlopów macierzyńskich ustalają ze swoimi menedżerami indywidualny tok pracy, który pozwala im kontynuować karierę zawodową, ale jednocześnie opiekować się dziećmi. Takich przykładów w firmie Mircosoft jest sporo.

Matki to dobrzy pracownicy

Fundacja MaMa z Warszawy, od lat zajmująca się problemami matek, prowadzi też szkolenia, które pomagają kobietom w powrocie na rynek pracy. Celem tych coraz bardziej popularnych szkoleń nie jest znalezienie konkretnej pracy, ale nauka radzenia sobie z łączeniem dwóch sfer życiowych: opieki nad dzieckiem i aktywności zawodowej.

JAK FIRMA MOŻE POMÓC MATKOM W POWROCIE DO PRACY

• wprowadzając elastyczne godziny pracy,

• organizując możliwość zostawiania dziecka w żłobku czy przedszkolu przy miejscu pracy,

• dofinansowując opiekę nad dzieckiem,

• umożliwiając kobiecie pracę z domu.

MAŁGORZATA PIETKIEWICZ

gp@infor.pl

 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

REKLAMA

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

REKLAMA

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA