REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółdzielcy dopłacą do swoich mieszkań

Adam Makosz
Adam Makosz

REKLAMA

REKLAMA

Spółdzielcy będą ponosić dodatkowe opłaty za przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Jeszcze przez rok można przekształcić mieszkanie spółdzielcze na korzystniejszych zasadach.

Tylko do 31 grudnia 2009 r. osoby posiadające mieszkania własnościowe mają gwarancję, że przekształcą je w odrębną własność bez dodatkowych opłat. Potem utracą moc zasady przekształcania lokali własnościowych.

- Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że przeniesienie własności uwzględniające tylko koszty budowy jest uszczupleniem majątku spółdzielni. Zasugerował, że wartość mieszkania trzeba odnosić do wartości rynkowej - podkreśla pos. Gabriela Masłowska z PO. Zdaniem adwokata Piotra Schramma z kancelarii Gessel, konsekwencją uwzględnienia stanowiska TK przez ustawodawcę będzie wprowadzenie dodatkowych kosztów przekształcenia.

Będą dopłaty

REKLAMA

Mieszkanie spółdzielcze własnościowe nie jest własnością spółdzielców. Należy do spółdzielni - świadczy o tym informacja w księdze wieczystej. Na razie nie ma to znaczenia dla kupujących i sprzedających takie mieszkania. Za mkw. mieszkania własnościowego i hipotecznego płaci się tyle samo. Wkrótce może się to zmienić.

17 grudnia 2008 r. TK orzekł, że art. 1714 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, który przewiduje warunki przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w pełne prawo do lokalu, jest niezgodny z konstytucją, bo narusza zasadę ochrony własności. Przepis ten nakłada na zarząd obowiązek zawarcia umowy przenoszącej własność lokalu. TK krytycznie odniósł się też do przepisów ustawy określających, jak ma być sformułowana taka umowa.

- Spółdzielnie będą mogły ustalać samodzielnie zasady przekształceń i wprowadzać dodatkowe opłaty za przekształcenie mieszkań własnościowych - podkreśla posłanka PO Lidia Staroń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Domyślam się, że TK chodziło o to, że dopłacać do przekształceń mieszkań własnościowych powinni tylko ci członkowie, którzy budując mieszkania, korzystali z umorzenia części kosztów budowy - zauważa Ryszard Jaszczyk, dyrektor Biura Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP.

Stanieją własnościowe

W ocenie TK niekonstytucyjna okazała się dopuszczalność uwłaszczenia spółdzielców na majątku spółdzielni na warunkach z art. 1714 ust. 1 ustawy, czyli po spłacie przypadających na lokal kosztów budowy i zadłużenia z tytułu opłat eksploatacyjnych (za wodę, wywóz śmieci). Przekształcenie powinno być świadczeniem ekwiwalentnym, tzn. członkowie powinni zrekompensować spółdzielni to, że zostaje pozbawiona lokalu.

Wprowadzenie dodatkowych opłat za przekształcenie mieszkań własnościowych może sprawić, że ich wartość spadnie w stosunku do mieszkań hipotecznych.

- Jeśli opłaty za wyodrębnienie własności wyniosą np. kilkadziesiąt tysięcy złotych, to nabywcy będą woleli kupić mieszkania z pełnym prawem własności albo będą gotowi zapłacić za spółdzielcze co najmniej o tyle mniej, ile trzeba zapłacić za jego przekształcenie - podkreśla mecenas Piotr Schramm.

Blokują i czekają na zyski

Na przepisy o dodatkowych opłatach za uwłaszczenia nie mogą doczekać się zarządy niektórych spółdzielni. Już dzisiaj odprawiają z kwitkiem mieszkańców, którzy przychodzą do nich zniecierpliwieni oczekiwaniem na przekształcenie.

REKLAMA

- Miałam już podpisać notarialną umowę o przeniesienie własności. Spółdzielnia odwołała jednak termin - mówi czytelniczka z Gostynińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. O wstrzymaniu realizacji wniosków o przekształcenie informują nas spółdzielcy z SM Przylesie w Koszalinie i Ostrowskiej SM.

- TK zanegował przekształcenie własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu we własność, gdy wejście w posiadanie tego prawa wymagało wpłaty 100 proc. wartości mieszkania. Osoby, które kupiły mieszkanie własnościowe, zapłaciły za nie rynkową cenę. Z ekonomicznego punktu widzenia to prawo było traktowane tak jak własność. Za co jeszcze dopłacać? - pyta poseł PiS Łukasz Zbonikowski.

- Nie wyobrażam sobie, że spółdzielcy będą musieli dopłacać do przekształcenia. Będzie to absurd. Spółdzielca pokrył pełny koszt budowy, a spółdzielnia ma zarabiać tylko z tego tytułu, że w 1961 roku zamiast własności lokalu wymyślono ograniczone prawo rzeczowe - mówi prof. Krzysztof Pietrzykowski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Sposób na spółdzielnie

Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych i ustawa - Prawo spółdzielcze nie dają osobom ubiegającym się o przekształcenie mieszkań własnościowych konkretnych uprawnień, dzięki którym zmusiliby zarządy do podpisania umów notarialnych w ciągu najbliższego roku. Dziś jedynym wyjściem jest jak najszybsze składanie do sądu pozwów o wydanie orzeczenia zastępującego oświadczenie woli zarządu. Jest wtedy szansa, że sąd przekształci mieszkanie, wstępując w uprawnienia spółdzielni.

- Jeśli to nie pomoże, ratunkiem jest podział spółdzielni. Przepisy dają grupie spółdzielców mieszkających np. w jednym bloku prawo do podjęcia uchwały o podziale, bez zgody zarządu. Taką decyzję musi zatwierdzić walne zgromadzenie członków, ale zawsze można obalić jego sprzeciw w sądzie - mówi Lidia Staroń.

- Trzeba zmienić konstytucję. Należy w niej napisać, że spółdzielnie nie mogą odnosić korzyści majątkowych z przekształceń praw do lokali - konkluduje prof. Pietrzykowski.

Konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

PRZEKSZTAŁCENIE SPÓŁDZIELCZEGO PRAWA WŁASNOŚCI

Jeśli chcesz wyodrębnić lokal, ale jeszcze nie złożyłeś wniosku

1. Sporządź go w dwóch egzemplarzach i zanieś do administracji spółdzielni (jeden zachowaj z datą złożenia i pieczątką spółdzielni). Nie masz gwarancji, że spółdzielnia rozpatrzy go w ciągu trzech miesięcy ani nawet roku.

2. Oczekuj przez najbliższy rok na zmianę niekonstytucyjnych przepisów. Prawdopodobnie wówczas trzeba będzie dopłacić za przekształcenie mieszkania spółdzielczego.

Jeśli chcesz wyodrębnić lokal i złożyłeś wniosek

Czekaj na jego rozpatrzenie. Jeżeli spółdzielnia nie robiła do tej pory trudności z wyodrębnieniem własności lokali innym spółdzielcom, to nie powinna ich robić i tobie.

Jeśli jesteś już właścicielem mieszkania

Nie musisz się niczego obawiać. Trybunał nie ingerował w sytuacje osób, które skorzystały z tanich uwłaszczeń. Zarząd nie może żądać dodatkowych opłat.


Podstawa prawna

• Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 17 grudnia 2008 r., sygn. akt P 16/08 (Dz.U. z 2008 r. nr 235, poz. 1617).

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Dla kogo kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku? Kredyt #naStart - nowy program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak w 2024 r. przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA