REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie skutki majątkowe wywołuje dla małżonków rozwód i separacja

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

Po rozwodzie, a także po orzeczeniu separacji między małżonkami, ustaje wspólność majątkowa. Od tego momentu byli małżonkowie mogą wystąpić o dokonanie podziału majątku wspólnego, a nabyte po rozwodzie lub orzeczeniu separacji rzeczy stanowić będą majątek osobisty każdego z nich.

Czy po separacji nastąpi rozdzielność majątkowa

 

Żona domaga się orzeczenia separacji. Czy spowoduje to powstanie między nami rozdzielności majątkowej?

 

Tak

Orzeczenie separacji spowoduje powstanie między małżonkami rozdzielności majątkowej. Rozdzielność ta powstaje z mocy samego prawa, a nie na podstawie odrębnego orzeczenia sądu wydanego w tej sprawie. Powstaje od dnia uprawomocnienia się wyroku o separacji. Natomiast sąd nie może jej orzec z dniem wcześniejszym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozdzielność ta może nadal utrzymać się nawet wówczas, gdy małżonkowie pogodzą się, będą domagali się zniesienia separacji, lecz złożą zgodnie wniosek o utrzymanie między nimi rozdzielności majątkowej. Wniosek małżonków wiąże sąd i będzie on musiał wówczas orzec o utrzymaniu rozdzielności majątkowej.

Podstawa prawna

• Art. 54 ustawy z 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. nr 9, poz. 59 z późn. zm.).

 

Czy po rozwodzie trzeba zwrócić wydatki

 

Po rozwodzie postanowiliśmy podzielić majątek wspólny. Żona domaga się, abym zwrócił wydatki, jakie z majątku wspólnego były czynione na remont czynszowej kamienicy, którą odziedziczyłem po rodzicach. Po rozwodzie zatrzymałem tę kamienicę, ponieważ stanowi mój majątek osobisty. Żona z dziećmi wyprowadziła się z mieszkania w tej kamienicy, a teraz twierdzi, że pieniądze są jej potrzebne na urządzenie mieszkania dla niej i dla dzieci. Czy muszę zwrócić byłej żonie poczynione wcześniej wydatki?

 

Tak

REKLAMA

Rozwiedziona żona ma prawo domagać się rozliczenia wydatków i nakładów poczynionych podczas trwania małżeństwa z majątku wspólnego na majątek osobisty męża. Nie może tylko domagać się zwrotu wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. Jeżeli jednak czynszowa kamienica nie przynosiła dochodu, z którego utrzymywałaby się rodzina, to wówczas rozwiedziony mąż powinien się z nią rozliczyć z poczynionych wydatków i nakładów.

Dla tych rozliczeń po rozwodzie nie ma żadnego znaczenia, czy mąż pobierał kwoty na remont bezpośrednio z majątku wspólnego, czy dostawał je dobrowolnie albo pod przymusem od żony.

Wydatki i nakłady, których zwrotu domaga się teraz żona, stanowią wierzytelność, która teraz wchodzi w skład majątku wspólnego. Przy podziale majątku wierzytelność obciąża tego małżonka, na którego osobisty majątek były przeznaczone wydatki i nakłady. Zostaje on więc zobowiązany do zapłaty byłemu małżonkowi należnej z tego tytułu kwoty.

Zwrotu dokonuje się zazwyczaj dopiero przy podziale majątku wspólnego. Sąd może jednak nakazać wcześniejszy zwrot wówczas, gdyby wymagało tego dobro rodziny. Prawdopodobnie sąd uwzględni wniosek rozwiedzionej małżonki o wcześniejszą wypłatę należności, skoro chce te pieniądze przeznaczyć na urządzenie mieszkania przeznaczonego dla niej i dla dzieci.

Podstawa prawna

• Art. 45 ustawy z 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. nr 9, poz. 59 z późn. zm.).

 

Czy sąd rozstrzygnie o wspólnym mieszkaniu

 

Czy w wyroku rozwodowym sąd może rozstrzygnąć o wspólnym mieszkaniu rozwodzących się małżonków. Czy uwzględni przy tym potrzeby dzieci?

 

Tak

W wyroku rozwodowym sąd może rozstrzygnąć także o sposobie korzystania przez rozwiedzionych małżonków z mieszkania, które wspólnie zajmują. Chodzi o sposób korzystania z lokalu przez czas wspólnego zamieszkiwania w nim, czyli do momentu uzyskania przez każdego z małżonków oddzielnego mieszkania. Takie orzeczenie sąd może wydać bez względu na to, czy mieszkanie zajmowane razem przez rozwiedzionych małżonków wchodzi w skład ich wspólnego majątku i czy mają do niego wspólny tytuł prawny.

Orzeczenie o wspólnym mieszkaniu stron sąd zamieszcza w sentencji wyroku, w którym orzeka rozwód. Sąd nie wydaje więc tzw. wyroku częściowego w tej sprawie.

Sposób korzystania ze wspólnego mieszkania może zostać też określony w ugodzie sądowej.

REKLAMA

Orzekając o sposobie korzystania z mieszkania, sąd nie może jednak przy okazji dokonać związanych z mieszkaniem rozliczeń pieniężnych. Natomiast tylko na zgodne żądanie małżonków może orzec o tym, w jakim zakresie każdy z nich powinien ponosić wydatki związane ze wspólnie zajmowanym mieszkaniem.

Na zgodny wniosek stron sąd może w wyroku rozwodowym orzec o podziale wspólnego mieszkania albo o przyznaniu go jednemu z małżonków, pod warunkiem że drugi małżonek wyrazi zgodę na opuszczenie tego mieszkania bez dostarczenia mu lokalu zamiennego albo pomieszczenia zastępczego. W dodatku podział mieszkania albo przyznanie go jednemu małżonkowi muszą być możliwe.

Orzekając o wspólnym mieszkaniu, sąd uwzględnia przede wszystkim potrzeby dzieci oraz tego rodzica, któremu zostanie powierzone wykonywanie władzy rodzicielskiej.

Podstawa prawna

• Art. 58 ustawy z 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. nr 9, poz. 59 z późn. zm.).

 

Czy eksmisja po rozwodzie jest możliwa

 

Czy mogę domagać się od sądu orzekającego o rozwodzie wyeksmitowania małżonka ze wspólnie zajmowanego mieszkania, ponieważ urządza awantury i bije dzieci?

 

Tak

Skoro w wyroku rozwodowym sąd orzeka o sposobie korzystania z mieszkania przez wspólnie tam mieszkających rozwiedzionych małżonków, to w wyjątkowych przypadkach może również nakazać eksmisję jednego z nich. W ten sposób sąd może orzec wówczas, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie. Sąd nakazuje eksmisję na żądanie drugiego małżonka.

W takich przypadkach eksmisja uciążliwego męża (żony) orzekana jest bez względu na to, jaki tytuł prawny przysługuje małżonkom do mieszkania.

Natomiast na takich zasadach małżonek nie może zostać wyeksmitowany z mieszkania, które należy do jego majątku osobistego (np. odziedziczył je albo zostało mu ono podarowane).

Podstawa prawna

• Art. 58 ustawy z 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. nr 9, poz. 59 z późn. zm.).

 

Czy żona może domagać się rozliczenia długów

 

Przez dłuższy okres przed rozwodem mąż nie pracował i zaciągał długi, które musiałam spłacać ze swojej pensji. Czy dzieląc majątek po rozwodzie, mogę domagać się rozliczenia tych długów?

 

Tak

Skoro żona spłacała długi męża ze swojego wynagrodzenia, to jest to równoznaczne z zaspokojeniem wierzycieli męża z majątku wspólnego. Do majątku wspólnego małżonków należy wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z nich.

Mąż powinien się więc z nią rozliczyć z tego tytułu przy podziale majątku wspólnego po rozwodzie.

Jeżeli mąż nie chce dobrowolnie dokonać tych rozliczeń, to wówczas spór między małżonkami rozstrzygnie sąd w postępowaniu o podział majątku wspólnego.

Dzieląc majątek i orzekając o długach jednego małżonka zaspokojonych z majątku wspólnego, sąd wydaje postanowienie. Gdy postanowienie uprawomocni się, to wówczas własność poszczególnych składników majątku przechodzi na osoby, które zostały w tym orzeczeniu wskazane. Natomiast część zasądzająca dopłaty, spłaty i inne należności po uprawomocnieniu się całego postanowienia będzie stanowiła tytuł egzekucyjny. Takim tytułem egzekucyjnym jest również prawomocne postanowienie o wydaniu żonie określonych składników majątkowych.

Po przeprowadzeniu postępowania o podział majątku wspólnego oraz po uprawomocnieniu się postanowienia rozwiedziona żona odzyska pieniądze przeznaczane ze swojej pensji na spłatę długów męża. Będzie też mogła wszcząć egzekucję należności, ponieważ prawomocne postanowienie stanowi tytuł egzekucyjny.

Podstawa prawna

• Art. 45 ustawy z 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. nr 9, poz. 59 z późn. zm.).

 

Czy spadkobiercy mają wpływ na podział majątku

 

Po śmierci męża jego dzieci z poprzedniego małżeństwa wystąpiły o ustalenie nierównych udziałów w naszym majątku wspólnym. Mniejszy udział miałby przypadać mnie. Czy mogły wystąpić z takim żądaniem?

 

Tak

Spadkobiercy męża mogli wystąpić z żądaniem ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym. Takie prawo nie przysługuje jednak indywidualnie każdemu spadkobiercy małżonka, ale mają go wszyscy łącznie. Gdyby jednak nie byli wszyscy zgodni co do tego, aby skorzystać ze swoich uprawnień, to wówczas spadkobiercy, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą domagać się rozstrzygnięcia sprawy nierównych udziałów przez sąd. Z takim żądaniem mogą wystąpić zarówno spadkobiercy ustawowi, jak i testamentowi, ale tylko pod warunkiem że spadkodawca jeszcze za życia wniósł do sądu pozew o unieważnienie małżeństwa, o rozwód albo o separację. Natomiast nie ma żadnego wpływu na uprawnienia spadkobierców fakt, kiedy on zmarł, przed czy po uprawomocnieniu się orzeczenia sądu o rozwód, separację czy unieważnienie małżeństwa.

Gdyby jednak sprawę o unieważnienie małżeństwa wniósł do sądu prokurator albo inna osoba, to wówczas spadkobiercy takich uprawnień co do ustalenia nierównych udziałów nie będą mieli.

Podstawa prawna

• Art. 43 ustawy z 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. nr 9, poz. 59 z późn. zm.).

Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA