REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uchroń dorobek rodziny przed wierzycielami

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Za swoje zobowiązania samozatrudniający odpowiada z majątku osobistego. Gdyby jednak zaciągnął je za zgodą małżonka, to wówczas wierzyciel może prowadzić egzekucję również z majątku wspólnego obojga małżonków.

Samozatrudniający zaciąga zobowiązania i zawiera kontrakty. Gdy będzie miał problemy z płatnościami, to wierzyciele mogą domagać się przeprowadzenia egzekucji z jego majątku osobistego, a nawet z majątku wspólnego samozatrudniającego się i jego małżonka.

Przed utratą dorobku rodzinę uchroni jedynie umowa o rozdzielności majątkowej zwana intercyzą, którą samozatrudniający zawrze ze swoim małżonkiem. Wtedy każdy z nich będzie dorabiał się na własny rachunek, tworząc swój majątek osobisty, natomiast razem nie wypracują majątku wspólnego.

Nawet gdy komornik zabierze cały majątek osobisty samozatrudniającego się na poczet jego zadłużenia, to małżonek nie utraci rzeczy, których dorobił się po zawarciu intercyzy.

Kiedy za długi zapłaci małżonek

Odpowiedzialność z całego majątku wspólnego zależy przede wszystkim od tego, czy samozatrudniający zaciągnął zobowiązanie za zgodą małżonka. Gdyby zadłużenie powstało bez uzyskania takiej zgody, to wówczas egzekwowanie zobowiązania z majątku wspólnego byłoby ograniczone wyłącznie do wchodzących do niego dochodów z działalności zarobkowej lub z wynagrodzenia za pracę oraz korzyści uzyskanych z praw autorskich i praw pokrewnych, praw własności przemysłowej oraz innych praw twórcy. Gdyby wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, to można domagać się pokrycia jej z przedmiotów majątkowych, które wchodzą w skład tego przedsiębiorstwa.

Odpowiedzialność wobec wierzycieli samozatrudniającego nie obejmie wówczas innych składników, które należą do majątku wspólnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Potrzebny tytuł wykonawczy

Aby mogła zostać przeprowadzona egzekucja z majątku osobistego samozatrudniającego się i z dochodów uzyskanych z jego działalności zarobkowej oraz z jego praw, wierzyciel musi uzyskać tytuł wykonawczy wystawiony przeciwko dłużnikowi, który pozostaje w związku małżeńskim, albo tytuł egzekucyjny, gdyby egzekucja mogła być prowadzona tylko na podstawie tego tytułu. Aby wierzytelności można było wyegzekwować z całego majątku wspólnego małżonków oraz z ich majątków osobistych, to tytuł wykonawczy powinien zostać wystawiony przeciwko obojgu. Do egzekucji z majątku wspólnego upoważnia tytuł egzekucyjny wydany przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim oraz nadaniu mu klauzuli wykonalności również przeciwko jego mężowi albo żonie. Klauzula musi zawierać ograniczenie odpowiedzialności do majątku objętego wspólnością majątkową. Aby ją uzyskać, wierzyciel powinien udokumentować, że wierzytelność powstała z czynności prawnej, na którą małżonek dłużnika wyraził zgodę.

Egzekucja z majątku firmy

REKLAMA

Egzekucja może być prowadzona z przedmiotów, które wchodzą w skład majątku przedsiębiorstwa. Gdyby to przedsiębiorstwo należało do majątku wspólnego małżonków, to wówczas potrzebne będzie nadanie tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko dłużnikowi również klauzuli wykonalności przeciwko jego małżonkowi.

Ogranicza się przy tym jego odpowiedzialność tylko do przedsiębiorstwa. Chcąc uzyskać taką klauzulę, wierzyciel powinien udowodnić, że egzekwowane zadłużenie powstało w związku z prowadzeniem firmy. Aby została nadana klauzula wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika, nie ma znaczenia, czy wspólny majątek rzeczywiście istnieje i co wchodzi w jego skład.

Ważne!

Zgodę na zaciągnięcie zobowiązania przez samozatrudniającego się jego małżonek może wyrazić w dowolnej formie przed lub równocześnie z zaciągnięciem zobowiązania

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Podstawa prawna

• Art. 41 ustawy z 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. nr 9, poz. 59 z późn. zm.).

OPINIA

MARCIN MARCINKOWSKI

radca prawny z kancelarii prawnej Marcin Marcinkowski

REKLAMA

Osoba fizyczna, która chce rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej jako samozatrudniający się i pozostaje w związku małżeńskim, powinna rozważyć możliwość zabezpieczenia majątku rodzinnego przed wierzycielami. Może się zdarzyć, że w trakcie prowadzonej działalności podejmie nietrafione decyzje biznesowe, które spowodują, że kontrahenci wystąpią z roszczeniami i będą domagali się przeprowadzenia egzekucji nie tylko z majątku osobistego samozatrudniajacego się, lecz również majątku wspólnego małżonków.

Skutecznym zabezpieczeniem majątku rodziny jest zawarcie intercyzy, ale jeszcze zanim samozatrudniający zaciągnie pierwsze zobowiązania. Sporządzenie umowy o rozdzielności majątkowej już po powstaniu zadłużenia nie uchroni bowiem majątku wspólnego przed egzekucją tych wierzytelności.

Umowę o rozdzielności majątkowej sporządza notariusz.

Oboje małżonkowie muszą wyrazić dobrowolnie zgodę na zawarcie jej oraz ją jednocześnie podpisać. Notariusz nie sporządzi jej wówczas, gdy domaga się tego tylko jeden z małżonków. W takim wypadku małżonek powinien wystąpić do sądu, aby ustanowił rozdzielność majątkową. Na żądanie jednego małżonka sąd może ją orzec tylko z ważnych powodów.

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

REKLAMA

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

System kaucyjny dopiero od 1 października 2025 r. Przedsiębiorcy nie są gotowi, a przepisy trzeba doprecyzować

W Sejmie trwają prace, które mają na celu przesunięcie startu systemu kaucyjnego na 1 października 2025 r. Projekt ustawy w tej sprawie, poza zmianą terminu startu kaucji, wprowadza szereg zmian usprawniających działanie tego systemu.

REKLAMA

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

REKLAMA